A Yorum
  Acilis Sayfasi Yap Sik Kullanilanlara Ekle  

   
A yorum Kurum
iletisim
login
yayin ilkeleri...yazi dizileri

MİLLİLER DE

Kategori Kategori: Dünya | Yorumlar 0 Yorum | Okunma 756 Okunma
Yazar Yazan: M. Şehmus Güzel | 16 Haziran 2024 06:48:34

Malum Almanya ve Avusturya'da düzenlenen Euro 2024 14 Haziran 2024 cuma günü başladı. İlk maçta Almanya İskoçya'yı hezimete ugrattı. Ama maçı anlatmayacağım. Yazmak istediğim başka bir konu var: Fransa milli takımı oyuncularının ülkelerindeki siyasi duruma ilişkin söyledikerini aktarmak. Futbolcu takımı genel olarak siyasete ilişkin söz söylemezler. Enazından kamuoyu önünde veya söyleşilerinde. Malum türkçede siyasete ilgi göstermeyenlere ilişkin yerleşik bilinen bir laf var: "Bırak yav Firuz'u futbolcudur."  ...Devamı.»

YENİDEN UMUD IŞIĞI

Kategori Kategori: Dünya | Yorumlar 0 Yorum | Okunma 1344 Okunma
Yazar Yazan: M. Şehmus Güzel | 15 Haziran 2024 07:46:08

9 Hazirandan bugüne beş gün geçti: Kotarılmaları genellikle enaz iki yılı alan işler bu beş güne sığdırıldı: Halk Cephesi kuruldu. Hemen harıl harıl çalışmaya başladı. "Solcu partiler asla birlik kuramaz” diyenler çok şaşırdı. En başta Chbşk. Hesabını, başka birçok çok derin analizleri yanında bu saptamasına da dayandıran, fesih kararını başka hiçbir şeyi umursamadan veren Chbşk sınıfta kaldı. Artık, inanmayacaksınız belki ama, en yakınları bile malum chbşk'ndan kaçıyor. Yeniden aday olan eski milletvekilleri afişlerinde O'nun fotoğrafına yer vermedikleri gibi partisinin ismini bile yazmıyorlar.  ...Devamı.»

"ALO NACİ, BURASI PARİS: HALK CEPHESİ KURULUYOR DUYDUN MU?"

Kategori Kategori: Dünya | Yorumlar 0 Yorum | Okunma 1155 Okunma
Yazar Yazan: M. Şehmus Güzel | 11 Haziran 2024 18:46:11

Putin bile duymuş: Fransa Cumhuriyeti'nde aşırı sağcı, ırkçı, faşizan, yabancı, yahudi ve müslüman düşmanı malum parti Avrupa Parlamentosu seçimlerinde oyların yüzde otuzdan biraz fazlasını alarak ilk parti konumuna ulaşmış. Asıl mesele bu değil: Asıl mesele Cumhurbaşkanı'nın (bundan böyle Chbşk) dört parçalı/yamalı partiler koalisyonunun sadece yüzde 14 kadar oy toplayarak ezilmesi, madara olması. Nitekim seçimlerde bu takımın başını çeken bayan siyasetçi seçim gecesinden bu yana piyasada görünmüyor. Belki sinir krizi geçiriyor, belki hasta. Bu da önemli değil. Asıl önemlisi seçim sonuçlarının kamuoyu yoklamalarına dayanan ilk verilerinden sadece 45 dakika sonra, Chbşk'nın Millet Meclisi'ni feshetmesi ve yurttaşlarını ilk turu 30 haziranda ikinci turu 7 temmuzda yapılacak erken seçimlere davet etmesi.  ...Devamı.»

Norveç, İrlanda ve İspanya Filistin'i tanıma kararı aldı.

Kategori Kategori: Dünya | Yorumlar 0 Yorum | Okunma 1890 Okunma22 Mayıs 2024 16:13:06

Norveç, İspanya ve İrlanda 28 Mayıs'ta Filistin'i resmen bağımsız bir devlet olarak tanıyacak. İsrail büyükelçilerini geri çekme kararı aldı. Üç Avrupa ülkesi; Norveç, İrlanda ve İspanya Filistin'i bağımsız bir devlet olarak resmen tanıma kararı aldı. İlk açıklama Baltık ülkesi Norveç'ten geldi. Norveç Başbakanı Jonas Gahr Store, iki devletli çözümün İsrail'in de çıkarına olduğunu belirterek tanıma kararının bunu mümkün kılabileceğinin altını çizdi. Avrupa Birliği üyesi olmayan Norveç, İsrail'in en büyük destekçisi ABD'nin çok yakın müttefiki.  ...Devamı.»

AFP'den SADAT iddiası: Nijer'e bin paralı asker gönderildi.

Kategori Kategori: Dünya | Yorumlar 0 Yorum | Okunma 2373 Okunma17 Mayıs 2024 22:18:40

AFP (Agence France-Press) haber ajansı, İstanbul merkezli savaş şirketi SADAT aracılığıyla Afrika ülkesi Nijer'e yüzlerce Suriyeli paralı asker gönderildiğini öne sürdü. Ankara iddiaları yalanladı. AFP haber ajansı, AKP ile yakın bağlantıları bulunan bir savaş şirketi olarak bilinen SADAT tarafından Afrika ülkesi Nijer'e gönderildiği öne sürülen Suriyeli paralı askerlerle görüştü. Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'ne göre, son aylarda Nijer'e "Türkiye'nin projelerini ve çıkarlarını korumak amacıyla" en az bin savaşçı gönderildi.  ...Devamı.»

Yeni Kaledonya'da neler oluyor?

Kategori Kategori: Dünya | Yorumlar 0 Yorum | Okunma 2604 Okunma16 Mayıs 2024 16:45:52

Fransa'da milletvekillerinin, ülkenin denizaşırı toprağı Yeni Kaledonya'ya gidenlerin ada ülkesindeki il seçimlerinde oy kullanmasına izin veren anayasa değişikliğini onaylaması şiddet olaylarının patlak vermesine neden oldu. Ulusal Meclis'teki oylama 153'e karşı 351 oyla kabul edilmişti. Yetkililerin uluslararası havalimanı ve okulları kapatmasına ve başkent Noumea'da sokağa çıkma yasağı uygulamasına neden olan protestolarda en az dört kişi hayatını kaybetti.  ...Devamı.»

Rusya: İngiltere'ye ait hedefleri vurabiliriz

Kategori Kategori: Dünya | Yorumlar 0 Yorum | Okunma 3381 Okunma06 Mayıs 2024 20:56:34

Rusya, İngiliz silahlarının Ukrayna tarafından Rusya topraklarına yönelik kullanılması halinde İngiliz askeri tesislerini vurabileceğini söyledi. Rusya, Ukrayna'nın Rusya'yı vurmak için İngiltere tarafından sağlanan uzun menzilli füzeleri kullanması halinde Ukrayna ve Ukrayna dışındaki İngiliz askeri hedeflerine saldırı düzenleyebileceğini açıkladı.  ...Devamı.»

AB, Türkiye'ye verdiği mülteci fonunun nasıl harcandığını öğrenemiyor.

Kategori Kategori: Dünya | Yorumlar 0 Yorum | Okunma 2562 Okunma24 Nisan 2024 17:48:35

Brüksel, Türkiye'ye göçmen ve mültecilerin AB'ye geçmesini önlemesi için milyarlarca euro gönderdi. Ancak paranın nasıl harcandığına dair bilgileri elde edemedi. Avrupa Birliği denetçileri, bloğun Türkiye'ye Suriyeli mültecilere yardımcı olmak için verdiği milyarlarca euronun bir kısmının gerçekten bir etkisi olup olmadığını belirleyemediklerini belirtti. AB ile Türkiye arasında 2016 yılında imzalanan göç anlaşmasından elde edilen para, Türkiye'deki 4 milyondan fazla kayıtlı mültecinin bazılarına harcamalar için nakit ödeme kartı sağlamak, eğitim ve sağlığı iyileştirmek, insanların topluma daha iyi entegre olmalarına yardımcı olmak ve Suriye'deki savaştan kaçan insanların ihtiyaç duyabileceği tesisler inşa etmek için kullanılıyor.  ...Devamı.»

İngiltere'de polis, silah ruhsatı almak isteyenlerin eşleriyle de mülakat yapmaya başladı.

Kategori Kategori: Dünya | Yorumlar 0 Yorum | Okunma 4053 Okunma09 Nisan 2024 11:07:50

İngiltere ve Galler'deki beş bölgenin polis teşkilatları, yeni bir uygulamayı hayata geçirerek silah ruhsatı almak isteyenlerin eşleriyle de mülakat yapmaya başladı. Uygulamanın amacı, bireysel silahlanmayı daha sıkı yasalarla kontrol altına alabilmek ve ev içi şiddetin önüne geçmek. Deneme sürecindeki uygulama, Gwent, Metropolitan (Londra), Bedforshire, Cambridgeshire ve Hertfordshire bölgelerinin polis teşkilatları tarafından hayata geçiriliyor.  ...Devamı.»

Beterin beteri var!

Kategori Kategori: Dünya | Yorumlar 0 Yorum | Okunma 4158 Okunma
Yazar Yazan: Ferruh Dinçkal | 25 Mart 2024 08:27:38

Evrensel insanlık değerlerini kendisine yol gösterici olarak alan insanlar, Talibana Radikal İslamcı derken, Talibanı Ilıman İslamcı gören gruplar var... Kimler mi? Afganistan, Pakistan, Türkmenistan, Tacikistan, Özbekistan ve İran topraklarını da kapsayan bir halifelik kurmayı çalışan IŞİD-H. Adını, bugün İran, Türkmenistan ve Afganistan topraklarında bulunan tarihi Horasan ( Farsça’da ‘güneşin yükseldiği yer’) bölgesine dayandırıyor IŞİD-H. İlk olarak 2014'te Afganistan'da ortaya çıkan grup aşırı radikal eylemler düzenlemesiyle tanınıyor.  ...Devamı.»

Sağ popülistler ilk kez AB Parlamentosu'nun kontrolünü ele geçirebilir…

Kategori Kategori: Dünya | Yorumlar 0 Yorum | Okunma 3360 Okunma15 Mart 2024 12:05:38

Avrupa Parlamentosu seçimlerinde merkez siyasi partilerin siyasi uçlardaki partilere karşı önemli ölçüde oy kaybetmesine kesin gözüyle bakılıyor. Merkezi Brüksel’de bulunan Avrupa Dış İlişkiler Konseyi (ECFR), tarafından kaleme alınan rapora göre, 6-9 Haziran'da düzenlenecek Avrupa seçimlerinde Avusturya, Belçika, Fransa ve Hollanda'nın da aralarında bulunduğu dokuz üye ülkede AB karşıtı sağcı popülistlerin sandıktan birinci parti olarak çıkması bekleniyor.  ...Devamı.»

Türkiye raporu: Özgürlükler ciddi zarar gördü

Kategori Kategori: Dünya | Yorumlar 0 Yorum | Okunma 3087 Okunma05 Mart 2024 17:07:48

Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Dunja Mijatovic Türkiye'de "gazetecilerin ve insan hakları savunucularının sistematik baskının damga vurduğu son derece düşmanca bir ortamda faaliyet gösterdiğini" söyledi. Avrupa Konseyi Türkiye'de ifade ve basın özgürlüğü, insan hakları savunucuları ve sivil toplumun durumuna ilişkin bugün bir memorandum yayımladı.  ...Devamı.»

Fransa'da kürtaj hakkı anayasal güvence altına alındı

Kategori Kategori: Dünya | Yorumlar 0 Yorum | Okunma 2793 Okunma05 Mart 2024 12:38:30

Fransa'da kürtaj hakkının anayasaya dahil edilmesine yönelik tasarı parlamentoda kabul edildi. Böylece Fransa, kürtaj hakkını anayasal güvence altına alan ilk ülke oldu. Fransa'da kürtaj hakkının anayasaya dahil edilmesine ilişkin yasa tasarısı Pazartesi günü parlamentodan geçti. Böylece, Fransa kürtaj hakkını anayasal güvence altına alan ilk ülke oldu. Anayasada değişiklik öngördüğü için Kongre'de oylamaya sunulan tasarı, Versailles Sarayı'nda toplanan parlamentonun iki kanadının özel oturumunda 780 "evet" oyuna karşılık 72 "hayır" oyuyla kabul edildi. Tasarının kabul edilmesi için beşte üç çoğunluğun oyu gerekiyordu.  ...Devamı.»

BARIŞ 2024

Kategori Kategori: Dünya | Yorumlar 0 Yorum | Okunma 4242 Okunma
Yazar Yazan: M. Şehmus Güzel | 02 Mart 2024 07:07:45

Ortadoğu’da ve Türkiye’de siyasetin, iktidar olmanın, iktidarda kalmanın kuralları başka türlü konuluyor, başka biçimde çalışıyor. Başka biçimlerde işliyor. Avrupalarda öğrenilen ve/veya öğretilen siyasetbilimine ve onun ileri sürdüğü ilkelere bazen hiç uymuyor. Bu topraklarda avrupai ölçütlerle siyaseti açıklamak kimi zaman çok zor, kimi zaman ise mümkün değil. Çünkü bu topraklarda akrabalık, yol arkadaşlığı, tarikat kardeşliği, hemşerilik ve buna benzer bir dizi unsur da siyasette, siyasi gelişmelerde ve onların güdüm ve denetlenmesinde belirleyici roller oynayabiliyor.  ...Devamı.»

Filistin milliyetçiliğinin kurucusu Fetih’i nasıl bir gelecek bekliyor?

Kategori Kategori: Dünya | Yorumlar 0 Yorum | Okunma 3591 Okunma17 Şubat 2024 13:32:36

Fetih Hareketi, siyasi ve daha sonra coğrafi haritada varlığının kabul ettirilmesinin önünü açacak bir siyasi varlık kurmayı hedefliyordu. Oslo Anlaşmaları (1993) kapsamında Batı Şeria ve Gazze'de Filistin Yönetimi’nin doğumundan önce Filistinlilerin tarihlerinde herhangi bir siyasi yönetim deneyimi yoktu. Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Filistinliler için bir siyasi varlık olarak kabul edilebilir ancak belirli bir bölgede hiçbir egemenlik yetkisi kullanmadan ve hem içerde hem de dışarıda Filistin topluluklarını yöneten kurumlardan yoksundu.  ...Devamı.»

Gazzeliler İsrail ordusunu evlerindeki altın takılarını çalmakla suçluyor

Kategori Kategori: Dünya | Yorumlar 0 Yorum | Okunma 2961 Okunma02 Şubat 2024 22:55:31

Gazzeli kadınların altınları askerlerin elinde parlıyor... Hagari: Soruşturmanın sorumlusu biziz… İsrail tarafından yapılan açıklamalarda çelişki: İbrani gazeteleri Gazze Şeridi'nde 5 milyon dolar değerinde mücevher ele geçirildiğini söylerken ordu bunu reddediyor ve bir kez daha sorumluluk kabul etmediğini söylüyor. İsrail ordusu askerleri Gazze şehrinin doğusunda yer alan Şucaiyye semtindeki evine baskın düzenlediğinde Ranin'in boynunda altın bir zincir vardı.  ...Devamı.»

'Gazze'yi Yahudi yerleşimlerine açma' konferansı

Kategori Kategori: Dünya | Yorumlar 0 Yorum | Okunma 3603 Okunma30 Ocak 2024 10:13:30

"Yerleşim Güvenlik ve Zafer Getirir" temalı konferansta, İsrailli aşırı sağcı katılımcılar, hükümete Gazze'nin yanı sıra işgal altındaki Batı Şeria'da da yeni Yahudi yerleşimleri kurulması yönünde çağrılar yaptı. Gazze'nin savaş sonrası geleceği tartışılırken, aralarında İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun koalisyon hükümetinden 12 bakan ve aşırı sağcı 15 milletvekilinin de bulunduğu binlerce kişi Kudüs'te bir konferans kapsamında bir araya geldi.  ...Devamı.»

Borrell: İsrail, El Fetih'i zayıflatmak için Hamas'ı finanse etti

Kategori Kategori: Dünya | Yorumlar 0 Yorum | Okunma 3909 Okunma21 Ocak 2024 07:22:41

İspanya'da sert açıklamalarda bulunan Borrell, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'yu da on yıllardır süren İsrail-Filistin çatışmasını çözmeye yönelik her türlü girişimi "kişisel olarak" rayından çıkarmakla suçladı. Avrupa Birliği'nin (AB) dış politika ve güvenlik politikası yüksek temsilcisi Josep Borrell, İsrail'i "El Fetih kontrolündeki Filistin Yönetimi'ni zayıflatmak" için Hamas'ı finanse etmekle suçladı.  ...Devamı.»

2023'te AB'ye 1 milyondan fazla iltica başvurusu

Kategori Kategori: Dünya | Yorumlar 0 Yorum | Okunma 5304 Okunma25 Aralık 2023 14:44:50

2023'te Almanya ve Avrupa'ya ilticalar rekor seviyede artış kaydetti. Gregori, "AB'ye ilticalar 1 milyonun çok üstünde" açıklamasında bulundu. 2023 yılında Almanya ve Avrupa'ya yapılan sığınma başvurularında büyük ölçüde artış kaydedildi. Avrupa Birliği (AB) İltica Ajansı Direktörü Nina Gregori, Alman yayınevi grubu Funke Medya'ya yaptığı açıklamada 2023'teki iltica sayılarının toplamda bir milyonun üstünde olduğunu söyledi. Gregori, sadece Ekim ayında 123 bin yeni sığınma basvurusu yapıldığını, bu sayının da, son yedi yılda, bir ayda kayda geçen en yüksek rakam olduğunu belirtti.  ...Devamı.»

Japonya'da nüfus krizi büyüyor.

Kategori Kategori: Dünya | Yorumlar 0 Yorum | Okunma 5478 Okunma24 Aralık 2023 10:12:30

Yaşlı nüfusun yüzde 30’lara ulaştığı Japonya'da yapılan bir araştırmaya göre, nüfusun, 2050'ye kadar başkent Tokyo dışındaki tüm eyaletlerde düşeceği öngörülüyor. Yaşlı nüfusun yüzde 30’lara ulaştığı Japonya'da yapılan bir araştırmaya göre, nüfusun, 2050'ye kadar başkent Tokyo dışındaki tüm eyaletlerde düşeceği öngörülüyor. Ulusal Nüfus ve Sosyal Güvenlik Araştırmaları Enstitüsü (IPSS), 5 yılda bir düzenlenen araştırmasına dayalı tahminini paylaştı.  ...Devamı.»

Dünya kategorisinde 20 sayfada 384 haber kayıtlı.
1.2.3.4.5.6.7.8.9.10.11.12.13.14.15.16.17.18.19.20.

Türbülans vakaları iklim değişikliği etkisi mi?
Dünyanın gözü kulağı Ortadoğuda: İran-İsrail gerilimi tırmanıyor.
İsrail, Gazze'de yardım konvoyunu hedef aldı: Biri Avustralyalı 7 kişi öldürüldü
DEVLET-ULUSTAN FEDERASYONA, ekitap
Dünyada altın madenciliği nasıl yapılıyor, kazalar ne kadar yaygın?

MİLLİLER DE
YENİDEN UMUD IŞIĞI
"ALO NACİ, BURASI PARİS: HALK CEPHESİ KURULUYOR DUYDUN MU?"
Norveç, İrlanda ve İspanya Filistin'i tanıma kararı aldı.
AFP'den SADAT iddiası: Nijer'e bin paralı asker gönderildi.

Türkiye'de açlık sınırı 20 bin TL'ye dayandı
Tayland esrarı yeniden yasaklıyor.
İstanbul kirada Avrupa’nın lideri
Türkiye AB’nin 6 milyar Euro mülteci yardımını nasıl harcadı, AB Sayıştayı’nın eleştirileri neler?
Yoksulluk sınırı bir yılda 24 bin TL arttı.

Fahri Kiamil
İki annenin başlattığı akıllı telefon karşıtı hareket çığ gibi büyüdü
Afganistan'da onlarca arkeolojik alan buldozerle yıkılarak yağmaya açıldı.
Franz Kolschitzky: Viyana Kuşatması'ndan Kalan Kahveleri Değerlendiren Girişimci
Kış güneşi arayan Britanyalıların adresi Türkiye

"İNEK BAYRAMI" ekitap
Dünya tarihini şekillendiren 6 içecek türü
Taş Kağıt Makas Oyunu (Jan Ken Pon)
"DUHOK KONUŞUYOR" ekitap
ENTERNASYONAL

KİBİRLİ GÜÇ ZEHİR - ERDEMLİ BİLİM PANZEHİR
KARARLILIK - KİŞİSEL ALTYAPI
TARİHSEL KİŞİLİK
TARİHSEL İNSAN
SÜREÇ VE TARİHSEL ÖZNE

'Yeşil İslam' Endonezya'yı iklim çöküşünden kurtarabilir mi?
İsviçreli kadınlar AİHM'de görülen iklim değişikliği davasında zafer kazandı.
Yorgun dünya artık yavaş dönüyor
Avustralya’daki dev yosun ormanlarını yapay zekâ koruyor
2023'te sıcaklık rekoru kırıldı

Apple otomobili ABD'de üretime bir adım daha yaklaştı.
Yaşgünün Kutlu Olsun James Webb Uzay Teleskobu
Su ve deterjan olmadan çalışan bir çamaşır makinesi
Akıl okuyabilen robot tasarladılar
Sanal Gerçeklik, Artırılmış Gerçeklik , Metaverse, Sanal Uzay Nedir?

Beynimiz uykuda geleceği tahmin etmeye çalışıyor.
Bilim insanı Matthieu Juncker ekosistemi gözlemlemek için ıssız adada 8 ay tek başına kalacak.
Beynine çip takılan kişinin düşünceleri 25 dakika boyunca okundu.
14 Mart Pi Günü, Günün Kutlu Olsun Pi !
Tüm canlılar için en ideal sıcak

İstanbulluların %44'ü kıt kanaat geçiniyor
Türkiye artık yabancılar içinde ucuz değil…
2023'te 282 milyon insan açlık yaşadı.
Servet dağılımı adaletsizliği: Türkiye'de %1’lik kesim servetin %40’ını alıyor
BM Raporu: İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırısında soykırım suçu iddiası

GÜZİN'LE
GEÇİTKALE'DEN GELİYORDU...
GENÇ BİR YAZARA BİRKAÇ TAVSİYE
DEĞİŞİYOR, YOKSULLAŞIYOR
“KİRAZ ZAMANI” SERÇELER, KİRAZ AĞACIMIZ, RAZZİA

Çarpık Eğitim
Ziyafet
Kim Aptal, Kim Akıllı
SİVAS
SAMSUN

Mimar Sinan: Bir Dehanın Yükselişi ve Osmanlı Mimarisinin Zirvesi
İskandinav Göçleri ve Vikinglerin Avrupa Üzerindeki Etkisi
Hümanizm Nedir?
Osmanlı’da kahve kültürü, Osmanlı’da kahve isimleri..
Amerika’da Ayrımcı Politikalar ve Siyahi Mücadele Tarihi


kose yazarlari En Cok Okunanlar
Son 30 günde en çok okunanlar
En Cok Okunanlar

Basa git