A Yorum
  Acilis Sayfasi Yap Sik Kullanilanlara Ekle  

   
A yorum Kurum
iletisim
login
yayin ilkeleri...yazi dizileri

GÜNEŞE YOLCULUK

Kategori Kategori: Dünya | Yorumlar 0 Yorum | Okunma 1617 Okunma
Yazar Yazan: M. Şehmus Güzel | 08 Temmuz 2024 14:53:04

Fransa'da gökyüzünde birkaç haftadan beri biriken kara, kapkara bulutlar dağılıyor. Güneş yeniden göz kırpıyor. Havalar ısınıyor. Yaz geldi. Bu kesin. Biz de güneşe çıkıyoruz. Tam zamanıdır. Yeni Halk Cephesi (YHC) siyasi ortaklığının tam zamanında harika kararıyla ikinci turda ırkçı parti adaylarının seçilmesini önlemek üzere YHC adaylarından ikinci turda üçüncü sırada olanların hiçbir karşılık beklemeden ırkçı parti adaylarının karşısındaki adayı desteklemesi politikası belirleyici oldu. Bunun sonucunda YHC bilenleşlerinden birkaçı birkaç koltuk kazanmadı, ama bu karar sayesinde her yerde veya neredeyse her yerde ırkçı parti adaylarının tümüne yakını seçilemedi.  ...Devamı.»

Cumhurbaşkanlığı seçimini reformcu Pezeşkiyan kazandı.

Kategori Kategori: Dünya | Yorumlar 0 Yorum | Okunma 987 Okunma06 Temmuz 2024 08:44:56

İran'da cumhurbaşkanlığı seçimini reformcu Mesud Pezeşkiyan kazandı. Pezeşkiyan tüm İranlılara dostluk eli uzatacağını söyledi. İran'da reformcu aday Mesud Pezeşkiyan cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda muhafazakar rakibi Said Celili'yi yenerek cumhurbaşkanı seçildi. Seçim kurulu sözcüsü Muhsin İslami Pezeşkiyan'ın yaklaşık 30 milyon oyun 16 milyonunu aldığını söyledi. Celili'nin ise aldığı oy ise 13 milyon civarında oldu. Seçime katılım oranı ise yüzde 49,8 olarak kaydedildi. 600 bin oyun ise geçersiz sayıldığı açıklandı.  ...Devamı.»

EKŞİ, "ERİK" TADINDA

Kategori Kategori: Dünya | Yorumlar 0 Yorum | Okunma 1050 Okunma
Yazar Yazan: M. Şehmus Güzel | 05 Temmuz 2024 09:00:15

RN ırkçı parti oyların % 33,15'ini aldı. 9 Hazirandaki oy oranına göre ve beklentilerine rağmen çok fazla değil. Seçim öncesinde fransız siyasi tarihinde önemli bir yeri olan bir partiden beklenmeyen bir destek almasına rağmen: Erken seçime gidileceğinin duyurusunu izleyen 48 saat içinde Les Republicains (LR. Cumhuriyetçiler) isimli De Gaulle'cü, Chirac'ın, Sarkozy'nin tarihi partisinin Genel Başkanı Eric Ciotti ırkçı parti ile birlikte seçime girmek yanlısı olduğunu, sağ için kalıcı yolu seçtiğini açıkladı. LR içinde kendisini izleyecek 70 veya 80 miletvekili olduğunu belirtti... 12 Haziran 2024'te, Paris'te psikodramatik sahneler yaşandı.  ...Devamı.»

BİR TUR DAHA

Kategori Kategori: Dünya | Yorumlar 0 Yorum | Okunma 1050 Okunma
Yazar Yazan: M. Şehmus Güzel | 05 Temmuz 2024 08:58:28

Bir aydan daha kısa bir zaman diliminde seçmenler üçüncü kez sandık başına. Yine seçim. 30 Hazirandan 7 Temmuza seçmenler çıkış yolunu arıyorlar yeniden. 30 Haziran 2024'te erken seçimlerin ilk turunda 577 milletvekilliği için dört binden çok aday yarıştı.  ...Devamı.»

30 HAZİRAN 2024

Kategori Kategori: Dünya | Yorumlar 0 Yorum | Okunma 1197 Okunma
Yazar Yazan: M. Şehmus Güzel | 05 Temmuz 2024 08:56:45

Milletvekili seçimleri ilk turu yapıldı. Katılım resmi rakamlara göre % 66,7. Son otuz yıldaki rekorlardan biri. Daha önce de, 1997'de, yine bir "fesih"ten sonra yapılan seçimlerin ilk turunda % 67,9'a ulaşılmıştı. 9 Haziarn 2024'te yapılan Avrupa Parlemantosu seçimlerine katılımdan 20 puan daha fazla. Üç hafta gibi bir zaman diliminde bu son derece ilginç gelişim dikkat çekiyor:  ...Devamı.»

BİR İMPARATOR DÜŞÜYOR

Kategori Kategori: Dünya | Yorumlar 0 Yorum | Okunma 2079 Okunma
Yazar Yazan: M. Şehmus Güzel | 28 Haziran 2024 20:25:16

"İmparator" Millet Meclisi'nin fesih zamanını, erken seçimlerin birinci ve ikinci tur tarihlerini, olası yeni hükümetin kuruluşunu, eğer daha ciddi bir siyasi bunalıma/krize girilmezse, öyle bir zaman dilimine sığdırdı ki, böylesi hiç görülmemişti: İşte ayrıntısıyla, zamanın tek adam tarafından, "imparatorca" ayarlanması: 14 Haziran 2024'te Euro 2024 futbol şampiyonası başladı. 14 Temmuza kadar sürecek. İmparator bu bir aylık süre içinde Fransızların cips yiyip, bira içip, sadece futbol izleyeceklerini, arada sırada ise kendisinin söyleceklerini dinleyeceklerini umuyordu.  ...Devamı.»

Gazze'de savaş hukukunu ihlal etmiş olabilecek 6 İsrail saldırısı.

Kategori Kategori: Dünya | Yorumlar 0 Yorum | Okunma 2037 Okunma19 Haziran 2024 18:34:41

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Ofisi İsrail'in Gazze'ye yönelik hava saldırılarının sistematik olarak sivil ve sivil altyapının korunmasını güvence altına alan temel savaş kanunlarını ihlal etmiş olabileceğini söyledi. Raporda 9 Ekim-2 Aralık 2023 tarihleri arasında konutlara, bir okula, mülteci kamplarına ve bir pazar yerine yönelik altı saldırı ele alınıyor. BM bu olaylarda en az 218 kişinin öldürüldüğünü ve sivil yapıların yok edildiğini belirtiyor.  ...Devamı.»

MİLLİLER DE

Kategori Kategori: Dünya | Yorumlar 0 Yorum | Okunma 2457 Okunma
Yazar Yazan: M. Şehmus Güzel | 16 Haziran 2024 06:48:34

Malum Almanya ve Avusturya'da düzenlenen Euro 2024 14 Haziran 2024 cuma günü başladı. İlk maçta Almanya İskoçya'yı hezimete ugrattı. Ama maçı anlatmayacağım. Yazmak istediğim başka bir konu var: Fransa milli takımı oyuncularının ülkelerindeki siyasi duruma ilişkin söyledikerini aktarmak. Futbolcu takımı genel olarak siyasete ilişkin söz söylemezler. Enazından kamuoyu önünde veya söyleşilerinde. Malum türkçede siyasete ilgi göstermeyenlere ilişkin yerleşik bilinen bir laf var: "Bırak yav Firuz'u futbolcudur."  ...Devamı.»

YENİDEN UMUD IŞIĞI

Kategori Kategori: Dünya | Yorumlar 0 Yorum | Okunma 2289 Okunma
Yazar Yazan: M. Şehmus Güzel | 15 Haziran 2024 07:46:08

9 Hazirandan bugüne beş gün geçti: Kotarılmaları genellikle enaz iki yılı alan işler bu beş güne sığdırıldı: Halk Cephesi kuruldu. Hemen harıl harıl çalışmaya başladı. "Solcu partiler asla birlik kuramaz” diyenler çok şaşırdı. En başta Chbşk. Hesabını, başka birçok çok derin analizleri yanında bu saptamasına da dayandıran, fesih kararını başka hiçbir şeyi umursamadan veren Chbşk sınıfta kaldı. Artık, inanmayacaksınız belki ama, en yakınları bile malum chbşk'ndan kaçıyor. Yeniden aday olan eski milletvekilleri afişlerinde O'nun fotoğrafına yer vermedikleri gibi partisinin ismini bile yazmıyorlar.  ...Devamı.»

"ALO NACİ, BURASI PARİS: HALK CEPHESİ KURULUYOR DUYDUN MU?"

Kategori Kategori: Dünya | Yorumlar 0 Yorum | Okunma 1932 Okunma
Yazar Yazan: M. Şehmus Güzel | 11 Haziran 2024 18:46:11

Putin bile duymuş: Fransa Cumhuriyeti'nde aşırı sağcı, ırkçı, faşizan, yabancı, yahudi ve müslüman düşmanı malum parti Avrupa Parlamentosu seçimlerinde oyların yüzde otuzdan biraz fazlasını alarak ilk parti konumuna ulaşmış. Asıl mesele bu değil: Asıl mesele Cumhurbaşkanı'nın (bundan böyle Chbşk) dört parçalı/yamalı partiler koalisyonunun sadece yüzde 14 kadar oy toplayarak ezilmesi, madara olması. Nitekim seçimlerde bu takımın başını çeken bayan siyasetçi seçim gecesinden bu yana piyasada görünmüyor. Belki sinir krizi geçiriyor, belki hasta. Bu da önemli değil. Asıl önemlisi seçim sonuçlarının kamuoyu yoklamalarına dayanan ilk verilerinden sadece 45 dakika sonra, Chbşk'nın Millet Meclisi'ni feshetmesi ve yurttaşlarını ilk turu 30 haziranda ikinci turu 7 temmuzda yapılacak erken seçimlere davet etmesi.  ...Devamı.»

Norveç, İrlanda ve İspanya Filistin'i tanıma kararı aldı.

Kategori Kategori: Dünya | Yorumlar 0 Yorum | Okunma 2604 Okunma22 Mayıs 2024 16:13:06

Norveç, İspanya ve İrlanda 28 Mayıs'ta Filistin'i resmen bağımsız bir devlet olarak tanıyacak. İsrail büyükelçilerini geri çekme kararı aldı. Üç Avrupa ülkesi; Norveç, İrlanda ve İspanya Filistin'i bağımsız bir devlet olarak resmen tanıma kararı aldı. İlk açıklama Baltık ülkesi Norveç'ten geldi. Norveç Başbakanı Jonas Gahr Store, iki devletli çözümün İsrail'in de çıkarına olduğunu belirterek tanıma kararının bunu mümkün kılabileceğinin altını çizdi. Avrupa Birliği üyesi olmayan Norveç, İsrail'in en büyük destekçisi ABD'nin çok yakın müttefiki.  ...Devamı.»

AFP'den SADAT iddiası: Nijer'e bin paralı asker gönderildi.

Kategori Kategori: Dünya | Yorumlar 0 Yorum | Okunma 3213 Okunma17 Mayıs 2024 22:18:40

AFP (Agence France-Press) haber ajansı, İstanbul merkezli savaş şirketi SADAT aracılığıyla Afrika ülkesi Nijer'e yüzlerce Suriyeli paralı asker gönderildiğini öne sürdü. Ankara iddiaları yalanladı. AFP haber ajansı, AKP ile yakın bağlantıları bulunan bir savaş şirketi olarak bilinen SADAT tarafından Afrika ülkesi Nijer'e gönderildiği öne sürülen Suriyeli paralı askerlerle görüştü. Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'ne göre, son aylarda Nijer'e "Türkiye'nin projelerini ve çıkarlarını korumak amacıyla" en az bin savaşçı gönderildi.  ...Devamı.»

Yeni Kaledonya'da neler oluyor?

Kategori Kategori: Dünya | Yorumlar 0 Yorum | Okunma 3024 Okunma16 Mayıs 2024 16:45:52

Fransa'da milletvekillerinin, ülkenin denizaşırı toprağı Yeni Kaledonya'ya gidenlerin ada ülkesindeki il seçimlerinde oy kullanmasına izin veren anayasa değişikliğini onaylaması şiddet olaylarının patlak vermesine neden oldu. Ulusal Meclis'teki oylama 153'e karşı 351 oyla kabul edilmişti. Yetkililerin uluslararası havalimanı ve okulları kapatmasına ve başkent Noumea'da sokağa çıkma yasağı uygulamasına neden olan protestolarda en az dört kişi hayatını kaybetti.  ...Devamı.»

Rusya: İngiltere'ye ait hedefleri vurabiliriz

Kategori Kategori: Dünya | Yorumlar 0 Yorum | Okunma 4242 Okunma06 Mayıs 2024 20:56:34

Rusya, İngiliz silahlarının Ukrayna tarafından Rusya topraklarına yönelik kullanılması halinde İngiliz askeri tesislerini vurabileceğini söyledi. Rusya, Ukrayna'nın Rusya'yı vurmak için İngiltere tarafından sağlanan uzun menzilli füzeleri kullanması halinde Ukrayna ve Ukrayna dışındaki İngiliz askeri hedeflerine saldırı düzenleyebileceğini açıkladı.  ...Devamı.»

AB, Türkiye'ye verdiği mülteci fonunun nasıl harcandığını öğrenemiyor.

Kategori Kategori: Dünya | Yorumlar 0 Yorum | Okunma 3045 Okunma24 Nisan 2024 17:48:35

Brüksel, Türkiye'ye göçmen ve mültecilerin AB'ye geçmesini önlemesi için milyarlarca euro gönderdi. Ancak paranın nasıl harcandığına dair bilgileri elde edemedi. Avrupa Birliği denetçileri, bloğun Türkiye'ye Suriyeli mültecilere yardımcı olmak için verdiği milyarlarca euronun bir kısmının gerçekten bir etkisi olup olmadığını belirleyemediklerini belirtti. AB ile Türkiye arasında 2016 yılında imzalanan göç anlaşmasından elde edilen para, Türkiye'deki 4 milyondan fazla kayıtlı mültecinin bazılarına harcamalar için nakit ödeme kartı sağlamak, eğitim ve sağlığı iyileştirmek, insanların topluma daha iyi entegre olmalarına yardımcı olmak ve Suriye'deki savaştan kaçan insanların ihtiyaç duyabileceği tesisler inşa etmek için kullanılıyor.  ...Devamı.»

İngiltere'de polis, silah ruhsatı almak isteyenlerin eşleriyle de mülakat yapmaya başladı.

Kategori Kategori: Dünya | Yorumlar 0 Yorum | Okunma 4368 Okunma09 Nisan 2024 11:07:50

İngiltere ve Galler'deki beş bölgenin polis teşkilatları, yeni bir uygulamayı hayata geçirerek silah ruhsatı almak isteyenlerin eşleriyle de mülakat yapmaya başladı. Uygulamanın amacı, bireysel silahlanmayı daha sıkı yasalarla kontrol altına alabilmek ve ev içi şiddetin önüne geçmek. Deneme sürecindeki uygulama, Gwent, Metropolitan (Londra), Bedforshire, Cambridgeshire ve Hertfordshire bölgelerinin polis teşkilatları tarafından hayata geçiriliyor.  ...Devamı.»

Beterin beteri var!

Kategori Kategori: Dünya | Yorumlar 0 Yorum | Okunma 4410 Okunma
Yazar Yazan: Ferruh Dinçkal | 25 Mart 2024 08:27:38

Evrensel insanlık değerlerini kendisine yol gösterici olarak alan insanlar, Talibana Radikal İslamcı derken, Talibanı Ilıman İslamcı gören gruplar var... Kimler mi? Afganistan, Pakistan, Türkmenistan, Tacikistan, Özbekistan ve İran topraklarını da kapsayan bir halifelik kurmayı çalışan IŞİD-H. Adını, bugün İran, Türkmenistan ve Afganistan topraklarında bulunan tarihi Horasan ( Farsça’da ‘güneşin yükseldiği yer’) bölgesine dayandırıyor IŞİD-H. İlk olarak 2014'te Afganistan'da ortaya çıkan grup aşırı radikal eylemler düzenlemesiyle tanınıyor.  ...Devamı.»

Sağ popülistler ilk kez AB Parlamentosu'nun kontrolünü ele geçirebilir…

Kategori Kategori: Dünya | Yorumlar 0 Yorum | Okunma 3864 Okunma15 Mart 2024 12:05:38

Avrupa Parlamentosu seçimlerinde merkez siyasi partilerin siyasi uçlardaki partilere karşı önemli ölçüde oy kaybetmesine kesin gözüyle bakılıyor. Merkezi Brüksel’de bulunan Avrupa Dış İlişkiler Konseyi (ECFR), tarafından kaleme alınan rapora göre, 6-9 Haziran'da düzenlenecek Avrupa seçimlerinde Avusturya, Belçika, Fransa ve Hollanda'nın da aralarında bulunduğu dokuz üye ülkede AB karşıtı sağcı popülistlerin sandıktan birinci parti olarak çıkması bekleniyor.  ...Devamı.»

Türkiye raporu: Özgürlükler ciddi zarar gördü

Kategori Kategori: Dünya | Yorumlar 0 Yorum | Okunma 3423 Okunma05 Mart 2024 17:07:48

Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Dunja Mijatovic Türkiye'de "gazetecilerin ve insan hakları savunucularının sistematik baskının damga vurduğu son derece düşmanca bir ortamda faaliyet gösterdiğini" söyledi. Avrupa Konseyi Türkiye'de ifade ve basın özgürlüğü, insan hakları savunucuları ve sivil toplumun durumuna ilişkin bugün bir memorandum yayımladı.  ...Devamı.»

Fransa'da kürtaj hakkı anayasal güvence altına alındı

Kategori Kategori: Dünya | Yorumlar 0 Yorum | Okunma 3150 Okunma05 Mart 2024 12:38:30

Fransa'da kürtaj hakkının anayasaya dahil edilmesine yönelik tasarı parlamentoda kabul edildi. Böylece Fransa, kürtaj hakkını anayasal güvence altına alan ilk ülke oldu. Fransa'da kürtaj hakkının anayasaya dahil edilmesine ilişkin yasa tasarısı Pazartesi günü parlamentodan geçti. Böylece, Fransa kürtaj hakkını anayasal güvence altına alan ilk ülke oldu. Anayasada değişiklik öngördüğü için Kongre'de oylamaya sunulan tasarı, Versailles Sarayı'nda toplanan parlamentonun iki kanadının özel oturumunda 780 "evet" oyuna karşılık 72 "hayır" oyuyla kabul edildi. Tasarının kabul edilmesi için beşte üç çoğunluğun oyu gerekiyordu.  ...Devamı.»

Dünya kategorisinde 20 sayfada 391 haber kayıtlı.
1.2.3.4.5.6.7.8.9.10.11.12.13.14.15.16.17.18.19.20.

İSTİHAB HADDİ
Türbülans vakaları iklim değişikliği etkisi mi?
Dünyanın gözü kulağı Ortadoğuda: İran-İsrail gerilimi tırmanıyor.
İsrail, Gazze'de yardım konvoyunu hedef aldı: Biri Avustralyalı 7 kişi öldürüldü
DEVLET-ULUSTAN FEDERASYONA, ekitap

GÜNEŞE YOLCULUK
Cumhurbaşkanlığı seçimini reformcu Pezeşkiyan kazandı.
EKŞİ, "ERİK" TADINDA
BİR TUR DAHA
30 HAZİRAN 2024

Türkiye'de açlık sınırı 20 bin TL'ye dayandı
Tayland esrarı yeniden yasaklıyor.
İstanbul kirada Avrupa’nın lideri
Türkiye AB’nin 6 milyar Euro mülteci yardımını nasıl harcadı, AB Sayıştayı’nın eleştirileri neler?
Yoksulluk sınırı bir yılda 24 bin TL arttı.

Fahri Kiamil
İki annenin başlattığı akıllı telefon karşıtı hareket çığ gibi büyüdü
Afganistan'da onlarca arkeolojik alan buldozerle yıkılarak yağmaya açıldı.
Franz Kolschitzky: Viyana Kuşatması'ndan Kalan Kahveleri Değerlendiren Girişimci
Kış güneşi arayan Britanyalıların adresi Türkiye

"İNEK BAYRAMI" ekitap
Dünya tarihini şekillendiren 6 içecek türü
Taş Kağıt Makas Oyunu (Jan Ken Pon)
"DUHOK KONUŞUYOR" ekitap
ENTERNASYONAL

“KADERİMİZ DIŞARDAN YAZILAMAZ - DIŞARI KADERİ BELİRLEYEMEZ…”
Niyetime İlham
KİBİRLİ GÜÇ ZEHİR - ERDEMLİ BİLİM PANZEHİR
KARARLILIK - KİŞİSEL ALTYAPI
TARİHSEL KİŞİLİK

Ormanlara yasal haklar verilebilir mi, tüzel kişiliği olan ormanlar var mı?
'Yeşil İslam' Endonezya'yı iklim çöküşünden kurtarabilir mi?
İsviçreli kadınlar AİHM'de görülen iklim değişikliği davasında zafer kazandı.
Yorgun dünya artık yavaş dönüyor
Avustralya’daki dev yosun ormanlarını yapay zekâ koruyor

Türkiye, kişisel verileri en çok sızdırılan 19.ülke
Apple otomobili ABD'de üretime bir adım daha yaklaştı.
Yaşgünün Kutlu Olsun James Webb Uzay Teleskobu
Su ve deterjan olmadan çalışan bir çamaşır makinesi
Akıl okuyabilen robot tasarladılar

Kırık Camlar Teorisi
Dünyanın en eski şarabı 2000 yıllık Roma mezarında bulundu
Otizmin arkasından Neandertaller çıktı.
Beynimiz uykuda geleceği tahmin etmeye çalışıyor.
Bilim insanı Matthieu Juncker ekosistemi gözlemlemek için ıssız adada 8 ay tek başına kalacak.

BM: Dünya nüfusu 2084'ten itibaren gerileyecek
Dünya nüfusunun ruh sağlığı giderek bozuluyor
Haberleri takip etmeyenlerin sayısı artıyor…
İstanbulluların %44'ü kıt kanaat geçiniyor
Türkiye artık yabancılar içinde ucuz değil…

"RAHATI KAÇAN" ADAM
GÜZİN'LE
GEÇİTKALE'DEN GELİYORDU...
GENÇ BİR YAZARA BİRKAÇ TAVSİYE
DEĞİŞİYOR, YOKSULLAŞIYOR

DEVENİN BOYNU
Çarpık Eğitim
Ziyafet
Kim Aptal, Kim Akıllı
SİVAS

Mimar Sinan: Bir Dehanın Yükselişi ve Osmanlı Mimarisinin Zirvesi
İskandinav Göçleri ve Vikinglerin Avrupa Üzerindeki Etkisi
Hümanizm Nedir?
Osmanlı’da kahve kültürü, Osmanlı’da kahve isimleri..
Amerika’da Ayrımcı Politikalar ve Siyahi Mücadele Tarihi


kose yazarlari En Cok Okunanlar
Son 30 günde en çok okunanlar
En Cok Okunanlar

Basa git