A Yorum
  Acilis Sayfasi Yap Sik Kullanilanlara Ekle  

   
A yorum Kurum
iletisim
login
yayin ilkeleri...yazi dizileri

"RAHATI KAÇAN" ADAM

Kategori Kategori: Makale | Yorumlar 0 Yorum | Okunma 903 Okunma
Yazar Yazan: M. Şehmus Güzel | 20 Haziran 2024 15:52:58

"Büyük Tatil"e ayak uydurmak, uzmanlarının günlerdir dikkat çektiği olası aşırı sıcaklarda eriyip yitmemek umuduyla tedbirini almış, bu birkaç aylık süre içinde yapacaklarının, yazacaklarının listesini bir-iki ay kadar önceden, erkenden çıkarmış. İşte : Yaşar Kemal ile 19 Mayıs 2005'te gerçekleştirdiği zengin ve orijinal söyleşiyi nihayet kasetten alıp kağıt üstüne serecekti. Hüseyin Aykol'un yeni baskısı hazırlanmakta olan "İlginç Zamanlarda Yaşamak" (Aram Yayınları, İstanbul, 2015) başlıklı kitabını artık okuyacak ve tanıtıcı, belki bir parça eleştirici ve/veya övücü bir makale döktürecekti.  ...Devamı.»

Niyetime İlham

Kategori Kategori: Felsefe | Yorumlar 0 Yorum | Okunma 1029 Okunma
Yazar Yazan: Berna Kayra | 20 Haziran 2024 15:39:15

Bir süredir (sanırım en çok annemin bu dünyadan göçüşünden beri) nazım da niyazım da, kendimizi sakladığımız elbiselerimizi bir bir çıkarma niyetimin samimiyetindendir. Bu sıralar yoldaşlık manasında arkadaşlığa ilişkin çok düşünüyorum. Aradığıma benzer niyeti göremediğimde iki seçeneğim kalıyor; ya oradan bir an evvel tüymek ya da açıkça “benim böylesine karnım tok” demek. İkisini de yapmanın zor olduğu tarzda düzenlemeleri ve durumları var bu dünyanın. Bunu uzun uzun anlatmaya gerek bile görmüyorum.  ...Devamı.»

Gazze'de savaş hukukunu ihlal etmiş olabilecek 6 İsrail saldırısı.

Kategori Kategori: Dünya | Yorumlar 0 Yorum | Okunma 1008 Okunma19 Haziran 2024 18:34:41

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Ofisi İsrail'in Gazze'ye yönelik hava saldırılarının sistematik olarak sivil ve sivil altyapının korunmasını güvence altına alan temel savaş kanunlarını ihlal etmiş olabileceğini söyledi. Raporda 9 Ekim-2 Aralık 2023 tarihleri arasında konutlara, bir okula, mülteci kamplarına ve bir pazar yerine yönelik altı saldırı ele alınıyor. BM bu olaylarda en az 218 kişinin öldürüldüğünü ve sivil yapıların yok edildiğini belirtiyor.  ...Devamı.»

Otizmin arkasından Neandertaller çıktı.

Kategori Kategori: Bilim | Yorumlar 0 Yorum | Okunma 966 Okunma17 Haziran 2024 20:52:23

Otizminliler çok nadir bir geni taşıyorlar. Bilim insanları otizmin arkasında Neandertal genlerinin yatabileceğini buldu. Modern insanların, en yakın akrabalarından Neandertallerle çiftleşmesi sonucu iki tür arasında gen aktarımı yaşandığı biliniyor. Bugün Avrasya'da yaşayan insanların genomunun yaklaşık yüzde 2'si Neandertal DNA'sı içeriyor. Nesli 40 bin yıl kadar önce tükenen Neandertallerin genleri, modern insanların üzerinde acıya duyarlılıktan nikotin bağımlılığına kadar çeşitli etkiler yaratıyor.  ...Devamı.»

Haberleri takip etmeyenlerin sayısı artıyor…

Kategori Kategori: Raporlar | Yorumlar 0 Yorum | Okunma 1155 Okunma17 Haziran 2024 07:28:57

Oxford Üniversitesi Reuters Enstitüsü 2024 Dijital Haber Raporu'ndaki diğer tespitler neler? Oxford Üniversitesi Reuters Enstitüsü, 2024 Dijital Haber Raporu'nu yayımladı. Rapora göre dünyada haber okumayan, dinlemeyen ve izlemeyenlerin sayısı artıyor. Haber takibinden uzaklaşılmasının en önemli nedeni ise yayımlanan haberlerin depresif, acımasız ve sıkıcı bulunması. Rapora göre dünyada her 10 kişiden yaklaşık dördü (yüzde 39) bazen ya da sık sık aktif şekilde haberlerden uzak durduklarını söyledi. Bu oran 2017'de yüzde 29'du.  ...Devamı.»

MİLLİLER DE

Kategori Kategori: Dünya | Yorumlar 0 Yorum | Okunma 1533 Okunma
Yazar Yazan: M. Şehmus Güzel | 16 Haziran 2024 06:48:34

Malum Almanya ve Avusturya'da düzenlenen Euro 2024 14 Haziran 2024 cuma günü başladı. İlk maçta Almanya İskoçya'yı hezimete ugrattı. Ama maçı anlatmayacağım. Yazmak istediğim başka bir konu var: Fransa milli takımı oyuncularının ülkelerindeki siyasi duruma ilişkin söyledikerini aktarmak. Futbolcu takımı genel olarak siyasete ilişkin söz söylemezler. Enazından kamuoyu önünde veya söyleşilerinde. Malum türkçede siyasete ilgi göstermeyenlere ilişkin yerleşik bilinen bir laf var: "Bırak yav Firuz'u futbolcudur."  ...Devamı.»

YENİDEN UMUD IŞIĞI

Kategori Kategori: Dünya | Yorumlar 0 Yorum | Okunma 1575 Okunma
Yazar Yazan: M. Şehmus Güzel | 15 Haziran 2024 07:46:08

9 Hazirandan bugüne beş gün geçti: Kotarılmaları genellikle enaz iki yılı alan işler bu beş güne sığdırıldı: Halk Cephesi kuruldu. Hemen harıl harıl çalışmaya başladı. "Solcu partiler asla birlik kuramaz” diyenler çok şaşırdı. En başta Chbşk. Hesabını, başka birçok çok derin analizleri yanında bu saptamasına da dayandıran, fesih kararını başka hiçbir şeyi umursamadan veren Chbşk sınıfta kaldı. Artık, inanmayacaksınız belki ama, en yakınları bile malum chbşk'ndan kaçıyor. Yeniden aday olan eski milletvekilleri afişlerinde O'nun fotoğrafına yer vermedikleri gibi partisinin ismini bile yazmıyorlar.  ...Devamı.»

Beynimiz uykuda geleceği tahmin etmeye çalışıyor.

Kategori Kategori: Bilim | Yorumlar 0 Yorum | Okunma 1491 Okunma12 Haziran 2024 20:58:25

Bilim insanları, labirentte koşan sıçanların izleyecekleri yeni rotaları uyurken bulduğunu söylüyor. Alzheimer gibi nörolojik rahatsızlıkların daha iyi tedavi edilmesini sağlayabilecek yeni bir araştırmaya göre, beyin uyurken sadece geçmiş olayları tekrarlamakla kalmıyor, aynı zamanda gelecekteki deneyimleri de öngörüyor. Daha önce yapılan çalışmalarda, şekerlemenin hemen ardından ve uzun uyanıklık ya da uyku yoksunluğu periyotlarının sonrasında düzenlenen hafıza performansı testleriyle uykunun hafıza ve öğrenmede oynadığı kritik öneme sahip rol ve yeni deneyimlerin istikrarlı anılara dönüşmesindeki etkisi sınanmıştı.  ...Devamı.»

"ALO NACİ, BURASI PARİS: HALK CEPHESİ KURULUYOR DUYDUN MU?"

Kategori Kategori: Dünya | Yorumlar 0 Yorum | Okunma 1365 Okunma
Yazar Yazan: M. Şehmus Güzel | 11 Haziran 2024 18:46:11

Putin bile duymuş: Fransa Cumhuriyeti'nde aşırı sağcı, ırkçı, faşizan, yabancı, yahudi ve müslüman düşmanı malum parti Avrupa Parlamentosu seçimlerinde oyların yüzde otuzdan biraz fazlasını alarak ilk parti konumuna ulaşmış. Asıl mesele bu değil: Asıl mesele Cumhurbaşkanı'nın (bundan böyle Chbşk) dört parçalı/yamalı partiler koalisyonunun sadece yüzde 14 kadar oy toplayarak ezilmesi, madara olması. Nitekim seçimlerde bu takımın başını çeken bayan siyasetçi seçim gecesinden bu yana piyasada görünmüyor. Belki sinir krizi geçiriyor, belki hasta. Bu da önemli değil. Asıl önemlisi seçim sonuçlarının kamuoyu yoklamalarına dayanan ilk verilerinden sadece 45 dakika sonra, Chbşk'nın Millet Meclisi'ni feshetmesi ve yurttaşlarını ilk turu 30 haziranda ikinci turu 7 temmuzda yapılacak erken seçimlere davet etmesi.  ...Devamı.»

Çarpık Eğitim

Kategori Kategori: Nalına Mıhına | Yorumlar 0 Yorum | Okunma 1596 Okunma
Yazar Yazan: Metin Atamer | 07 Haziran 2024 09:58:22

Sabahleyin erken saatlerde iş yerinize gitmeye hazırlanıyorsanız, Ankara'da saatler 06:30’u gösterir. Ancak İstanbul’daysanız, sabah 06:00’da kalkmak zorundasınız. Kış sezonunda yaz saati uygulamasını sürdüren tek ülkenin Türkiye olduğuna inanıyorum. Bu uygulamanın, elektrik tüketimini artırarak ‘Yap-İşlet-Devret’ santrallerine olan devlet borcunu karşılamak amacıyla yapıldığını düşünüyorum. Fakir halkın sırtına bir yük daha koyarak, onların buna alışkın oldukları düşüncesiyle bu yükü de ödeyeceklerini varsayıyorlar.  ...Devamı.»

Mimar Sinan: Bir Dehanın Yükselişi ve Osmanlı Mimarisinin Zirvesi

Kategori Kategori: Özel Dosyalar | Yorumlar 0 Yorum | Okunma 1680 Okunma06 Haziran 2024 14:19:13

15. yüzyılda doğan ve Osmanlı Mimarisini zirveye taşıyan Mimar Sinan'ın hikayesi, başyapıtları ve günümüzdeki mirası. 29 Mayıs 1458, Osmanlı imparatorluğu'nun Mimari tarihinde bir dönüm noktasıdır. Bu tarih, dünyanın en büyük mimarlarından biri olarak kabul edilen Mimar Sinan'ın doğum günüdür. Sinan, Osmanlı mimarisinin zirvesini temsil eden ve dünya mimarlık tarihinde önemli bir yere sahip olan sayısız eser bırakmıştır. Onun dehası, estetik anlayışı ve mühendislik becerileri, Osmanlı imparatorluğu'nun gücünü ve ihtişamını yansıtan abidevi yapılarla ölümsüzleşmiştir.  ...Devamı.»

Bilgisayar bilimci uyardı:

Kategori Kategori: Yapay Zeka | Yorumlar 0 Yorum | Okunma 1386 Okunma30 Mayıs 2024 23:04:19

Güney Kore'de "internetin babası" olarak anılan Kilnam Chon, Çin'e de dikkat çekti. Bilgisayar bilimci Kilnam Chon, "yapay zekanın en fazla 30 yıl içinde insanlardan daha akıllı hale geleceğini" söyledi. İspanya'nın önde gelen gazetelerinden El Pais'e verdiği söyleşide Chon, insanlarla maymunları karşılaştırarak yapay zekanın gelişimine dair şu yorumu yaptı: “Maymunları kontrol edebiliriz ama onlar bizi kontrol edemez. Eğer yapay zeka daha akıllı hale gelirse, o insan biz de maymun olacağız. O bizi kontrol edecek, biz onu değil.”  ...Devamı.»

GÜZİN'LE

Kategori Kategori: Makale | Yorumlar 0 Yorum | Okunma 1953 Okunma
Yazar Yazan: M. Şehmus Güzel | 30 Mayıs 2024 06:32:18

Hep özgür yaşadı. Çocukken özgürdü. Öğrenciyken de. Lise ve üniversitede de. Arkadaşları arasında Mina Urgan, Azra Erhat, Halet Çambel ilk akla gelenler. Akıldan çıkmayanlar. Güzin evlendikten sonra da özgür ve kendine özgü yaşamını sürdürdü. Abidin Dino'nun eşi olarak kendini tanıtmazdı. "Ben Güzin Dino" derdi veya sadece Güzin Dino. Hiçbir zaman kendini sadece ünlü bir ressam ve yazarın eşi olarak tanıtmadı. Abidin'le tanışmadan önce ve sonra da kendisi için çizdiği edebi yolda yürüdü.
  ...Devamı.»

Bilim insanlarından çığır açıcı proje: Hayvanlarla konuşabilmek artık mümkün!

Kategori Kategori: Yapay Zeka | Yorumlar 0 Yorum | Okunma 1008 Okunma29 Mayıs 2024 16:09:58

Earth Species Project - Dünya Türleri Projesi (ESP), hayvanlarla iletişim kurma hedefine doğru ilerliyor. Yapay zeka teknolojisi ile hayvanların vokalizasyonlarını çözüp, insanlara tanıdık gelen bir dil haline getirmeyi amaçlıyor. Earth Species Project - Dünya Türleri Projesi (ESP), hayvanlarla iletişim kurmayı hedefleyen bir proje olarak, yapay zeka teknolojisi kullanarak hayvanların seslerini ve davranışlarını anlamayı amaçlıyor. ESP’nin nihai hedefi, hayvanlarla doğrudan iletişim kurmak olsa da, bu süreçte atılacak küçük adımlar bile hayvan krallığı hakkında bildiklerimizi değiştirebilir.  ...Devamı.»

Ziyafet

Kategori Kategori: Nalına Mıhına | Yorumlar 0 Yorum | Okunma 1575 Okunma
Yazar Yazan: Metin Atamer | 28 Mayıs 2024 13:19:34

Yerel seçim diye konuşulanları hafife almamak gerektiğine inanmaktayım. Hani derler ya ‘Her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır’ diye. Şimdi düşünüyorum da neden yoğurt demişler de başka bir yiyecek telaffuz etmemişler. Yoğurdun toplumda mutlaka bir değeri olması gerek. Değişik yörelerde, değişik tarihlerde yemek ritüellerine katılmıştım. Bir tarihte Sivas'ta bir düğün yemeğine katılmış, sofradan kalkmak için çok gayret etmiştim. Ancak bu gayretlerimden hiç sonuç alamamıştım. Her seferinde ‘Daha ikramlarımız bitmedi, çabalamayın, bırakmayız’ diye beni oturmak zorunda bırakmışlardı.  ...Devamı.»

Kim Aptal, Kim Akıllı

Kategori Kategori: Nalına Mıhına | Yorumlar 0 Yorum | Okunma 1827 Okunma
Yazar Yazan: Metin Atamer | 28 Mayıs 2024 13:17:10

Ne ağırıma gidiyor biliyor musunuz? Aptal yerine konmak. Hiç kabul edemeyeceğim bir durum, aptal yerine konmak. Saygı duyduğunuz bir makamı işgal eden birisinin, doğrusunu bildiğiniz bir konuda size yanlışı doğru olarak kabul etmeniz için ısrarcı olduğunda, isyan etmek istiyorum. Tarihsel açıdan birçok iktidar gördüm. Çocukluğumda dinlediğim siyasal gerçek dışı konuları bir kenara bırakırsak, 27 Mayıs’tan önce halk arasında yayılmak istenen Harp Okulu talebelerinin mevcut iktidar tarafından katledilmesi konusundaki dedikodunun cahil halk tarafından kabul gördüğünü yaşadık. Kim tarafından çıkarıldığını bilmemekle beraber, yayılan bu asılsız haberin toplumda kabul görmesi üzücüydü.  ...Devamı.»

Türbülans vakaları iklim değişikliği etkisi mi?

Kategori Kategori: Ayorum Güncel | Yorumlar 0 Yorum | Okunma 2457 Okunma27 Mayıs 2024 16:25:26

Singapur uçağından sonra bu kez Türkiye üzerinde yaralanmayla sonuçlanan türbülans yaşandı. Bazı bilim insanları iklim değişikliğinin etkisine dikkat çekti. Katar ile İrlanda arasında Pazar günü sefer yapan bir yolcu uçağı, Türkiye semalarında türbülansa girdi, altı yolcu ve altı kabin görevlisi yaralandı. Katar Havayollarının QR107 sefer sayılı uçağı, Doha'dan başlayan yolculuğunu planlandığı gibi Dublin Havalimanına inerek tamamladı. Katar Havayolları 12 kişinin "hafif" şekilde yaralandığını açıklarken, Dublin'de sekiz kişinin hastaneye kaldırıldığı belirtildi.  ...Devamı.»

Türkiye'de açlık sınırı 20 bin TL'ye dayandı

Kategori Kategori: Türkiye | Yorumlar 0 Yorum | Okunma 1596 Okunma27 Mayıs 2024 15:53:18

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu'na göre Türkiye'de açlık sınırı 19 bin 926 liraya, yoksulluk sınırı ise 59 bin 353 liraya çıktı. Son bir yılda 190 bin kişi daha yoksullaştı. Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu, Ar-Ge birimi KAMU-AR'ın dört kişilik bir ailenin, dengeli ve sağlıklı beslenebilmesi için tüketmesi gereken gıda ile beslenmenin yanı sıra diğer ihtiyaçlarını da insan onuruna yaraşır bir şekilde ve yoksunluk hissi çekmeden karşılayabilmesi için yapması gereken harcamaları dikkate alarak hesapladığı açlık-yoksulluk sınırı araştırmasının Mayıs 2024 sonuçlarını açıkladı.  ...Devamı.»

SİVAS

Kategori Kategori: Nalına Mıhına | Yorumlar 0 Yorum | Okunma 1764 Okunma
Yazar Yazan: Metin Atamer | 27 Mayıs 2024 12:24:11

İnsanın hatıralarını tekrar yaşaması kadar güzel ne olabilir ki? Hani bir sene ya da iki sene değil de, aradan 60 sene geçtikten sonra hatıralarını tekrar yaşamak nasıl bir duygudur bilir misiniz? Yıllar önce vatani vazifemi yapmak için Anadolu’nun göbeğine, hem de Selçuklu Devleti'nin kültür hazinesini inşa ettiği önemli bir merkezine gelmiştim. Aklımda kalan bu tarihi şehirde nelerin hala yaşadığını, nelerin yok olduğunu görmek kimi zaman cesaret ister diye düşünmekteyim.  ...Devamı.»

SAMSUN

Kategori Kategori: Nalına Mıhına | Yorumlar 0 Yorum | Okunma 1869 Okunma
Yazar Yazan: Metin Atamer | 27 Mayıs 2024 10:23:14

Kurtuluş Savaşı'nın ilk temelinin atıldığı bir şehirden bahsetmek isterim bugün. Cumhuriyet tarihimizde, demokrasi ve bağımsızlık konularının ilk kez ele alındığı şehirdir Samsun. Milattan önce 350 yıllarında burada kurulduğu tahmin edilen bir kent olan Amisos’un, tarihsel adının nereden geldiği pek bilinmemekle beraber, Pontus Krallığı'na kadar dayandığı muhakkak. Sisli bir bahar sabahında, 16 Mayıs 1919'da İstanbul'da Kız Kulesi açıklarında bekleyen bir vapurda hummalı bir telaş vardır. Çok kıymetli bir yolcusunu bekler bu vapur; Bandırma Vapuru. Vapura işgal kuvvetleri gece boyunca gelerek arama yaparlar, ama bir şey bulamazlar.  ...Devamı.»

314 Sayfada 6275 haber kayıtlı.
1.2.3.4.5.6.7.8.9.10.11.12.13.14.15.16.17.18.19.20.21.22.23.24.25.26.27.28.29.30.31.32.33.34.35.36.37.38.39.40.41.42.43.44.45.46.47.48.49.50.51.52.53.54.55.56.57.58.59.60.61.62.63.64.65.66.67.68.69.70.71.72.73.74.75.76.77.78.79.80.81.82.83.84.85.86.87.88.89.90.91.92.93.94.95.96.97.98.99.100.101.102.103.104.105.106.107.108.109.110.111.112.113.114.115.116.117.118.119.120.121.122.123.124.125.126.127.128.129.130.131.132.133.134.135.136.137.138.139.140.141.142.143.144.145.146.147.148.149.150.151.152.153.154.155.156.157.158.159.160.161.162.163.164.165.166.167.168.169.170.171.172.173.174.175.176.177.178.179.180.181.182.183.184.185.186.187.188.189.190.191.192.193.194.195.196.197.198.199.200.201.202.203.204.205.206.207.208.209.210.211.212.213.214.215.216.217.218.219.220.221.222.223.224.225.226.227.228.229.230.231.232.233.234.235.236.237.238.239.240.241.242.243.244.245.246.247.248.249.250.251.252.253.254.255.256.257.258.259.260.261.262.263.264.265.266.267.268.269.270.271.272.273.274.275.276.277.278.279.280.281.282.283.284.285.286.287.288.289.290.291.292.293.294.295.296.297.298.299.300.301.302.303.304.305.306.307.308.309.310.311.312.313.314.

Türbülans vakaları iklim değişikliği etkisi mi?
Dünyanın gözü kulağı Ortadoğuda: İran-İsrail gerilimi tırmanıyor.
İsrail, Gazze'de yardım konvoyunu hedef aldı: Biri Avustralyalı 7 kişi öldürüldü
DEVLET-ULUSTAN FEDERASYONA, ekitap
Dünyada altın madenciliği nasıl yapılıyor, kazalar ne kadar yaygın?

Gazze'de savaş hukukunu ihlal etmiş olabilecek 6 İsrail saldırısı.
MİLLİLER DE
YENİDEN UMUD IŞIĞI
"ALO NACİ, BURASI PARİS: HALK CEPHESİ KURULUYOR DUYDUN MU?"
Norveç, İrlanda ve İspanya Filistin'i tanıma kararı aldı.

Türkiye'de açlık sınırı 20 bin TL'ye dayandı
Tayland esrarı yeniden yasaklıyor.
İstanbul kirada Avrupa’nın lideri
Türkiye AB’nin 6 milyar Euro mülteci yardımını nasıl harcadı, AB Sayıştayı’nın eleştirileri neler?
Yoksulluk sınırı bir yılda 24 bin TL arttı.

Fahri Kiamil
İki annenin başlattığı akıllı telefon karşıtı hareket çığ gibi büyüdü
Afganistan'da onlarca arkeolojik alan buldozerle yıkılarak yağmaya açıldı.
Franz Kolschitzky: Viyana Kuşatması'ndan Kalan Kahveleri Değerlendiren Girişimci
Kış güneşi arayan Britanyalıların adresi Türkiye

"İNEK BAYRAMI" ekitap
Dünya tarihini şekillendiren 6 içecek türü
Taş Kağıt Makas Oyunu (Jan Ken Pon)
"DUHOK KONUŞUYOR" ekitap
ENTERNASYONAL

Niyetime İlham
KİBİRLİ GÜÇ ZEHİR - ERDEMLİ BİLİM PANZEHİR
KARARLILIK - KİŞİSEL ALTYAPI
TARİHSEL KİŞİLİK
TARİHSEL İNSAN

'Yeşil İslam' Endonezya'yı iklim çöküşünden kurtarabilir mi?
İsviçreli kadınlar AİHM'de görülen iklim değişikliği davasında zafer kazandı.
Yorgun dünya artık yavaş dönüyor
Avustralya’daki dev yosun ormanlarını yapay zekâ koruyor
2023'te sıcaklık rekoru kırıldı

Apple otomobili ABD'de üretime bir adım daha yaklaştı.
Yaşgünün Kutlu Olsun James Webb Uzay Teleskobu
Su ve deterjan olmadan çalışan bir çamaşır makinesi
Akıl okuyabilen robot tasarladılar
Sanal Gerçeklik, Artırılmış Gerçeklik , Metaverse, Sanal Uzay Nedir?

Otizmin arkasından Neandertaller çıktı.
Beynimiz uykuda geleceği tahmin etmeye çalışıyor.
Bilim insanı Matthieu Juncker ekosistemi gözlemlemek için ıssız adada 8 ay tek başına kalacak.
Beynine çip takılan kişinin düşünceleri 25 dakika boyunca okundu.
14 Mart Pi Günü, Günün Kutlu Olsun Pi !

Haberleri takip etmeyenlerin sayısı artıyor…
İstanbulluların %44'ü kıt kanaat geçiniyor
Türkiye artık yabancılar içinde ucuz değil…
2023'te 282 milyon insan açlık yaşadı.
Servet dağılımı adaletsizliği: Türkiye'de %1’lik kesim servetin %40’ını alıyor

"RAHATI KAÇAN" ADAM
GÜZİN'LE
GEÇİTKALE'DEN GELİYORDU...
GENÇ BİR YAZARA BİRKAÇ TAVSİYE
DEĞİŞİYOR, YOKSULLAŞIYOR

Çarpık Eğitim
Ziyafet
Kim Aptal, Kim Akıllı
SİVAS
SAMSUN

Mimar Sinan: Bir Dehanın Yükselişi ve Osmanlı Mimarisinin Zirvesi
İskandinav Göçleri ve Vikinglerin Avrupa Üzerindeki Etkisi
Hümanizm Nedir?
Osmanlı’da kahve kültürü, Osmanlı’da kahve isimleri..
Amerika’da Ayrımcı Politikalar ve Siyahi Mücadele Tarihi


kose yazarlari En Cok Okunanlar
Son 30 günde en çok okunanlar
En Cok Okunanlar

Basa git