A Yorum
  Acilis Sayfasi Yap Sik Kullanilanlara Ekle  

   
A yorum Kurum
iletisim
login
yayin ilkeleri...yazi dizileri

Yazı karekteri : (+) Büyük | (-) Küçük

DİYET

Kategori Kategori: Nalına Mıhına | Yorumlar 0 Yorum | Yazar Yazan: Metin Atamer | 16 Ocak 2024 09:39:04

İlkokulda kitap okumayı, bilhassa hikaye kitaplarını çok severdim. En favorilerim arasında Ömer Seyfettin’in hikayeleri vardı. Hatta büyük bir zevkle bütün hikayelerini okumuştum. Bana en çok etki eden hikayelerden biri TOPUZ’du. Bir diğer hikaye ise bana çok dokunan DİYET idi. Okurken çok duygulanmıştım. Koca Ali, çeliğe çifte su veren ender bulunan bir kılıç ustasıydı. Elleri onun için çok önemli uzuvlarıydı. Tek başına dükkanında yaşayan bir çelik ustasıydı.Ömer Seyfettin’in bu hikayeyi anlatış şekli itibariyle o kadar akıcı bir üslubu var ki, kendimizi hikayenin içinde bulurduk. Bir bakıma hikayeyi yaşarsınız okurken.
İşlemediği bir suçtan dolayı kolunun kesilmesine karar veren hakimin bu kararına zengin bir adamın diyet ödemesiyle kolu kurtulur. Koca Ali’nin kolu kurtulur ama diyeti ödeyen zengin adama kul olur Ali Usta. Her defasında başına kakar zengin ihtiyar, Koca Ali’ye ‘Kolunu ben kurtardım, ne istersem yapacaksın’ der. Ancak Koca Ali böyle bir davranışa bir süre katlansa da, onuruna yediremez. Bu hikayenin sonucunda, Koca Ali kendi diyetini kendi kolunu keserek öder.

Aslında Ömer Seyfettin'in hayatının bir bölümünü, diğer şair, hikaye yazarları ve bestekarlar gibi Heybeliada'da geçirdiğini bilirim. Hatta Yahya Kemal Beyatlı, Nazım Hikmet, Oktay Rıfat, Mustafa (Yesari) Asım Arsoy, Orhan Veli Kanık, Sait Faik gibi değerlerin bu adalarda en güzel eserlerini verdiklerini biliyoruz. Yesari Asım Arsoy, sinema oyuncusu Göksel Arsoy’un da amcasıdır. Yeni nesil "YESARİ" kelimesine genellikle yabancı olabilir, ancak bu kelime "SOLAK" anlamına gelir.

Ömer Seyfettin gibi Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın da Heybeliada’da yaşayıp, bazı eserlerini burada yazdığını biliyoruz. Ödüllü edebiyatçı Orhan Pamuk da bu adada oturur.

Yahya Kemal Beyatlı ise Heybeliada'da Deniz Harp Okulunda, Nazım Hikmet’in edebiyat hocasıdır. Hatta Nazım Hikmet’in güzeller güzeli annesi Celile hanıma da aşıktır. Nazım Hikmet ve kuzeni Oktay Rıfat’a edebiyat dersi vermek bahanesiyle Celile hanımın evine sıkça gider. Yahya Kemal Beyatlı aslen Makedonya Skopja’lı, yani Üsküp’lüdür. Cumhuriyetimizin kuruluş yıllarında gerek İstanbul’da gerekse Ankara’da çeşitli görevlerde bulunmuştur. Ancak evlenmekten korkan bir karakter olarak bilinir.

Cumhuriyetin ilk yıllarında Yahya Kemal’in aktif rol oynadığını biliyoruz. İlk diplomatik faaliyeti LOZAN görüşmelerine katılmasıyla başlar. Daha sonra Suriye sınır çalışmalarında görev alır. Sonraları Polonya’ya büyükelçi olarak atanmış değerli bir edebiyatçımızdır. Biz hep "Sessiz Gemi" adlı şiirinde Yahya Kemal Beyatlı’nın ölümü anlattığını düşünürüz. Ancak bu şiir, Heybeliada’da Parlak Mehmet’in meyhanesinde, Yahya Kemal Beyatlı’nın, Celile hanımın dedesinin hazırladığı baloya gitmek için adadan vapurla ayrılışını konu eder.

Zaman içinde adada yaşayan bazı değerli futbol yıldızları ile tanıştım. Büyükada’da Lefter Küçükandonyadis yaşardı, Burgazada ise Kadri Aytaç otururdu. Çocukken stadyumlarda futbol maçlarını izlerdim. Benim de ortaokul çağımda spor yapmaya çok merakım oldu. Bilhassa futbol oynamayı çok severdim. Okulun takımında oynarken lise takımları ile karşılaşırdık. Kanımca takım olarak hepimizin genç irisi bir yapımız vardı. Kayseri’de Ticaret Lisesi, Sanat Okulu, Hava Gücü gibi takımlarla futbol oynardık. Ankara’da üniversite yıllarımda futbol oynama merakım devam etti ancak, bireysel sporlara da merakım gelişti. Kürek ve bisiklet sporlarının, okuduğum üniversitede başlamasına vesile olduğum için gururluyum. Bütün bu faaliyetlerimin evlilikle son bulmasına çok üzülmüştüm. Fakat son on dört senede yeniden bu sefer usta yüzücüler liginde yapılan yüzme müsabakalarına katılmak, bana yeniden hem yaşama tutunma gücü hem de sağlığımı pekiştirme imkanı verdi.

Sporu sadece  bir bedenin eğitimi olarak yapmak yetmez. Güzel insan, ülkemin Banisi, kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi "Ben sporcunun zeki, çevik ve aynı zamanda ahlaklısını severim" anlayışına uyan bir yaklaşımım vardır. Spor, zaten hem takım oyununda hem de bireysel yarışmalarda spor olarak yapılan bir rekabettir. Birisine ödün veya diyet olarak yapılmaz.

"SUUD" diye adlandırdığımız ırk ikiye ayrılır. "Arab-ı Baide" ve "Arab-ı Bakiye". "Arab-ı Baide" İslamiyet'ten önce Arabistan'da yaşayan ve nesli tükenmiş bir ırktır. "Arab-ı Bakiye" ise Osmanlı döneminde kapıkulu olarak görev bile verilmeyen, sadece ‘Kavmi Necip’ olarak tanınan bir çöl bedevisidir.

Atatürk ortaya çıkıp ilk defa Büyük Türk Milletinin karakterinin yüksek olduğunu ve "Ne Mutlu Türk'üm Diyene" cümlelerini söyleyince, İslamda kavmiyetçilik olmadığını söyleyen Araplar, bu söyleme karşı çıktılar.

Ülkemin Merkez Bankasında Arapların ‘SEVAP’ fonunda külliyetli miktar para olunca, Ömer Seyfettin’in "Diyet" hikayesinde olduğu gibi, Türkiye’ye her istediklerini yaptıracaklarını düşündüler. Bu nedenle iki güzide takım, Galatasaray ve Fenerbahçe'nin Süper Kupa final müsabakasını, SUUD-Arabistan’da "SEVAP" diyeti olarak oynamasına, ülkemin futbol federasyonunun dolaylı olarak ikna edildiğine inanmaktayım.

Ancak sporcuların Atatürk resimli T-shirtleri ile idman yapmalarına ve Atatürk’ün iki önemli sözünün pankart olarak asılmasına olumsuz tepki veren SUUD-İyetkililer, ülkemin spor dünyasında KOCA ALİ'lerinin var olduğunu ve bu diyeti, KOCA ALİ'lerin kendi kolunu keserek ödeyeceklerine inanan 85 milyon halkın onların arkasında olduğunu unutmuşlardır, diye bir sözüm geldi söyledim hem nalına hem mıhına.

Facebook'ta paylaş   |   Twitter'da paylaş


 | Puan: 10 / 1 Oy | Yazdırılabilir SayfaYazdır

Yorumlar


Henüz Yorum Yazılmamış

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    İSTİHAB HADDİ
Türbülans vakaları iklim değişikliği etkisi mi?
Dünyanın gözü kulağı Ortadoğuda: İran-İsrail gerilimi tırmanıyor.
İsrail, Gazze'de yardım konvoyunu hedef aldı: Biri Avustralyalı 7 kişi öldürüldü
DEVLET-ULUSTAN FEDERASYONA, ekitap

GÜNEŞE YOLCULUK
Cumhurbaşkanlığı seçimini reformcu Pezeşkiyan kazandı.
EKŞİ, "ERİK" TADINDA
BİR TUR DAHA
30 HAZİRAN 2024

Türkiye'de açlık sınırı 20 bin TL'ye dayandı
Tayland esrarı yeniden yasaklıyor.
İstanbul kirada Avrupa’nın lideri
Türkiye AB’nin 6 milyar Euro mülteci yardımını nasıl harcadı, AB Sayıştayı’nın eleştirileri neler?
Yoksulluk sınırı bir yılda 24 bin TL arttı.

Fahri Kiamil
İki annenin başlattığı akıllı telefon karşıtı hareket çığ gibi büyüdü
Afganistan'da onlarca arkeolojik alan buldozerle yıkılarak yağmaya açıldı.
Franz Kolschitzky: Viyana Kuşatması'ndan Kalan Kahveleri Değerlendiren Girişimci
Kış güneşi arayan Britanyalıların adresi Türkiye

"İNEK BAYRAMI" ekitap
Dünya tarihini şekillendiren 6 içecek türü
Taş Kağıt Makas Oyunu (Jan Ken Pon)
"DUHOK KONUŞUYOR" ekitap
ENTERNASYONAL

“KADERİMİZ DIŞARDAN YAZILAMAZ - DIŞARI KADERİ BELİRLEYEMEZ…”
Niyetime İlham
KİBİRLİ GÜÇ ZEHİR - ERDEMLİ BİLİM PANZEHİR
KARARLILIK - KİŞİSEL ALTYAPI
TARİHSEL KİŞİLİK

Ormanlara yasal haklar verilebilir mi, tüzel kişiliği olan ormanlar var mı?
'Yeşil İslam' Endonezya'yı iklim çöküşünden kurtarabilir mi?
İsviçreli kadınlar AİHM'de görülen iklim değişikliği davasında zafer kazandı.
Yorgun dünya artık yavaş dönüyor
Avustralya’daki dev yosun ormanlarını yapay zekâ koruyor

Türkiye, kişisel verileri en çok sızdırılan 19.ülke
Apple otomobili ABD'de üretime bir adım daha yaklaştı.
Yaşgünün Kutlu Olsun James Webb Uzay Teleskobu
Su ve deterjan olmadan çalışan bir çamaşır makinesi
Akıl okuyabilen robot tasarladılar

Kırık Camlar Teorisi
Dünyanın en eski şarabı 2000 yıllık Roma mezarında bulundu
Otizmin arkasından Neandertaller çıktı.
Beynimiz uykuda geleceği tahmin etmeye çalışıyor.
Bilim insanı Matthieu Juncker ekosistemi gözlemlemek için ıssız adada 8 ay tek başına kalacak.

BM: Dünya nüfusu 2084'ten itibaren gerileyecek
Dünya nüfusunun ruh sağlığı giderek bozuluyor
Haberleri takip etmeyenlerin sayısı artıyor…
İstanbulluların %44'ü kıt kanaat geçiniyor
Türkiye artık yabancılar içinde ucuz değil…

"RAHATI KAÇAN" ADAM
GÜZİN'LE
GEÇİTKALE'DEN GELİYORDU...
GENÇ BİR YAZARA BİRKAÇ TAVSİYE
DEĞİŞİYOR, YOKSULLAŞIYOR

DEVENİN BOYNU
Çarpık Eğitim
Ziyafet
Kim Aptal, Kim Akıllı
SİVAS

Mimar Sinan: Bir Dehanın Yükselişi ve Osmanlı Mimarisinin Zirvesi
İskandinav Göçleri ve Vikinglerin Avrupa Üzerindeki Etkisi
Hümanizm Nedir?
Osmanlı’da kahve kültürü, Osmanlı’da kahve isimleri..
Amerika’da Ayrımcı Politikalar ve Siyahi Mücadele Tarihi


kose yazarlari En Cok Okunanlar
Son 30 günde en çok okunanlar
En Cok Okunanlar


Basa git