A Yorum
  Acilis Sayfasi Yap Sik Kullanilanlara Ekle  

   
A yorum Kurum
iletisim
login
yayin ilkeleri...yazi dizileri

Yazı karekteri : (+) Büyük | (-) Küçük

DEVLET

Kategori Kategori: Nalına Mıhına | Yorumlar 0 Yorum | Yazar Yazan: Metin Atamer | 24 Temmuz 2022 07:59:16

Devlet kelimesini duyduğumda irkilirim. Çünkü devlet kuralları kaideleri olan, çeşitli etnik kökenlerden oluşabilen, çeşitli örf ve adetleri olan toplumların güvenli, adaletli, sağlıklı varolabilmeleri için gerekli bir oluşumdur. Hani mutlaka nüfusun bilmem kaç milyon olması gerekmiyor devlet olmak için. Çeşitli konularda bakanlıkları olması gerekir, her bakanlığın saygın birer siyasi ve sorumlu bakanı olmalıdır. Bakanlıklarında zaman içinde kademelerden geçerek yükselen bürokratlar olur.

Bakan siyasi olduğu kalıcı olamayacağı için, yönetimde yardımcı olarak bakanlığın geçmişini iyi bilen müsteşarları vardır. Onlarla beraber bir bütün olarak yönetilir bir ülke.AŞİRET kültürü gelenek ve görenekleri bir kenara bırakarak, çadırda yaşayan bedeviler gibi bir kişinin düşünce ve kararına, çadır cemaatinin uyması veya biat etmesi olarak bilinir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti  bedevi bir güruh değildir, ve olmamalıdır. Ülkemizi yönetenlerin her konuda doğru hareket etmek mecburiyetinde olduklarını unutmamaları gerekir. Çünkü güneş balçıkla sıvanmaz, gerçek bir şekilde ortaya çıkar, yanlış hesap herkesin bildiği gibi Bağdat’tan döner. Neden Bağdat, bu hikayeyi benim gibi siz de biliyorsunuz.

Hatta Halep ordaysa arşın burada, ölçer biçer anlarız. Halep’de ölçmüşler 2 arşın gelmiş, İstanbul’da bakmışlar bir arşın üç çeyrek gelmiş. Bu nedenle Halep ordaysa arşın burada diyerek itiraz edilmiş.

Devletin bazı kuralları vardır, ekranlarda izlediğiniz gibi bir adam her konuda ukalalık edemez. Etmemeli. Ancak aşiret kültüründe bulursunuz bu yaklaşımı. Bir insan bir konu hakkında uzmandır, o konuda bildiklerini ciddiyetle izah eder. Ancak biz de öyle mi? Ekranda ekonomi konusu tartışıldığında çıkan suratla, Covid 19 konusunda alınması gereken tedbirler konuşulduğunda yine karşılaşmaktayız.

Ekranda eğitim konusunda yanlış uygulama konuşulduğunda, bir bakıyorsunuz aynı suratlar ekranda. Sağlıkta şehir hastanelerinin ülkeyi nasıl soyduğu ve hizmet üretmekte nasıl aksadığı konusu konuşulduğunda ekranda, bir de bakıyorsunuz hazret yine ekrandan ahkam kesmekte.

Hastanelerin acil bölümlerinde çalışan doktorların ve sağlık personelin uğradıkları şiddet olaylarından dolayı mesleklerini bırakıp başka ülkelerde çalışmaları konusu ekranlarda tartışıldığında, bir bakıyoruz aynı suratsız adamlar, ekranda bilgiçlik taslamakta.

Bu adamlar, suratlarının nasıl eskidiğini kanımca bilmemekte. Birkaç senedir Saray icraatlarını savunma adına yapılan bu tartışma programlarında seyrettiğimiz suratların, artık savunabilecekleri en ufak bir cephe bulamadıklarından, başka görüşlerin dümen suyunda seyrettiklerini görmekteyiz.
Üniversite mezunu gençler, Kredi Yurtlar Kurumundan aldıkları kredileri, iş bulamadıklarından ödeme zorluğu çekerken, aldıkları krediye faiz uygulanmakta. Konuya muhalefetin sahip çıkması sonrası, Saray da adım atarak dümen suyunu takip etmekte. Bu konuların ekranda tartışılmasında aynı yüzleri görmekten artık iğrenmekteyim.

Geçtiğimiz birkaç hafta evvel NATO’ya İsveç ve Finlandiya’nın üye alınması konusunda PKK ve PYD’ye verdikleri destekten dolayı haklı olarak Türkiye’nin VETO hakkını kullanmaya teşebbüs edişini izlemiş, ve şüphe ile karşılamıştık.

NATO toplantısı sürecinde ABD Başkanı Joe BİDEN’la Türk heyeti bir toplantıda buluştular. Terör örgütlerine verdikleri destekten rahatsız olan ülkemizin sesini duyururken, parasını ödeyip alamadığımız askeri uçakların konusu ada bir tarafta idi. Ülkemizden kaçıp giden terör örgütü üyelerinin iadesi konularının da tartışılacağı bir toplantı düzenlenmişti NATO zirvesinde. Böyle bir toplantıya Dışişleri Bakanlığından ilgili NATO Dairesi mensuplarının da katılmasını beklersiniz? En azından konuya hakim kişileri odada başka lisanla konuşulanları kayıt etme adına yanınızda tutmaz mısınız? Eğer kendinize güveniyorsanız, bu konuyu böyle ele alırsınız. Böyle toplantılarda, bilhassa Rahip Andrew Brunson konusunda  karşılaştığımız zorlu kırmızı kart gibi bir kart varsa masada, tercüman olarak resmi diplomatlardan faydalanmak istemeniz riskli olabilir. Bu nedenle diplomatik bir konuda tercümanlık hizmetini, DIŞ İŞLERİ Bakanlığı varken, bir özel şirkette çalışan hanım bir kızdan hizmet alınmasını, bu kızın tercümeyi hangi tecrübe ile yaptığını, inanın anlamakta güçlük çekmekteyim. Kadın Türk değil, FATMA Gülham Abushanab, Merve Kavakçı’nın kızı, ve Amerikan vatandaşı.

Merve Kavakcı’nın Amerikan vatandaşı olmak için ettiği yemin metni şöyle başlamakta:
(1) ‘ I hereby declare, on oath , I absolutely and entirely renounce and abjure all allegiance and fidelity to any foreign prince, potentate, state, or sovereignty, of whom or which I have heretofore been a subject or citizen; thet I will supportand defend the Constitution and laws of United States of America agains all enemies, foreign and domestic ; that I will bear true faith and allegiance to the same;..’ diye devam eder.
 
Amerika’nın çıkarlarını koruyacağına yemin etmiş bir insan, Amerikan Başkanı ile Türkiye Cumhuriyeti adına katılan heyet başkanına nasıl tercüman olur, “EL İPİYLE KUYUYA GİRMEK” gibi bir durum diye bir sözüm geldi söyledim, hem nalına hem mıhına.
    Dipçe: Ayorum tarafından hazırlanmıştır. 
(1)    ABD vatandaşı olmak için edilen yeminin İngilizcesi ve Google translate kullanılarak hazırlanan Türkçe çevirisi:

"I hereby declare, on oath, that I absolutely and entirely renounce and abjure all allegiance and fidelity to any foreign prince, potentate, state, or sovereignty, of whom or which I have heretofore been a subject or citizen; that I will support and defend the Constitution and laws of the United States of America against all enemies, foreign and domestic; that I will bear true faith and allegiance to the same; that I will bear arms on behalf of the United States when required by the law; that I will perform noncombatant service in the Armed Forces of the United States when required by the law; that I will perform work of national importance under civilian direction when required by the law; and that I take this obligation freely, without any mental reservation or purpose of evasion; so help me God."

"Bu vesileyle, yemin ederek bildiririm ki, şimdiye kadar tebaası veya vatandaşı olduğum herhangi bir yabancı prense, hükümdara, devlete veya egemenliğe her türlü bağlılıktan ve sadakatten kesinlikle ve tamamen vazgeçiyorum; Amerika Birleşik Devletleri Anayasasını ve kanunlarını yerli ve yabancı tüm düşmanlara karşı savunacağım; bu düşmanlara gerçek inanç ve bağlılığımı taşıyacağıı; kanunun gerektirdiği durumlarda Birleşik Devletler adına silah taşıyacağım; Yasanın gerektirdiği durumlarda Amerika Birleşik Devletleri Silahlı Kuvvetlerinde muharip olmayan hizmette bulunacağım, yasanın gerektirdiği durumlarda sivil yönlendirme altında ulusal öneme sahip işleri yapacağımı ve bu yükümlülüğü herhangi bir zihinsel çekince veya amaç olmaksızın özgürce üstleneceğim ve kaçınmayacağım; öyleyse bana yardım et Tanrım."

Facebook'ta paylaş   |   Twitter'da paylaş


 | Puan: 10 / 1 Oy | Yazdırılabilir SayfaYazdır

Yorumlar


Henüz Yorum Yazılmamış

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    Türkiye ve Arap ülkelerinde
DEPREM : Hangi ülke, ne yardım gönderiyor?
YAS...
YAKIŞMIYOR
İşte Millet İttifakı'nın 9 ana başlıklı Ortak Mutabakat Metni'nin önemli maddeleri

Katar Gate: AP'deki rüşvet skandalında Türkiye bağlantısı
73 YIL SONRA BİR 14 MAYIS DAHA
NATO'nun 31'inci üyesi Finlandiya
Avustralya’dan TikTok’a yasak geldi
Almanya: İş gücü göçünü kolaylaştıran yasa kabineden geçti

Acemoğlu: 15 yıl Türkiye için fırsat penceresi bunu harcarsa sonu trajik olur
AB Meta'yı 1,2 milyar euro para cezasına çarptırdı
55 bin kişiyi işten çıkararak yerine yapay zeka kullanacak
Dünyada gıda fiyatları 12 aydır düşerken; Türkiye'de 31 aydır yükseliyor
Türkiye Irak’a yaklaşık 1,5 milyar dolar tazminat ödeyecek

2023 FIFA Kadınlar Dünya Kupası’nda rekor bekleniyor
Rüya...
Kocaman bir aile gibi
Yeni Zelenda: 2009 sonrasında doğanlara sigara yasağı
Avrupa’nın ardından ABD’de maymun çiçeği virüsü alarmı

GREV HAKKI TARTIŞILIYOR, TANINIYOR
“İŞÇİLER SAHAYA İNMELİ”, BÜLENT ECEVİT’LE SÖYLEŞİ
KİTAPÇI RÜSTEM, PARİS: EMEKÇİDEN YANA ve FAHRİ KONSOLOS
Değerli Dost Aydınlık Yürek - HASAN MEYZİNOĞLU
“ŞAİR LÂFI”

Ana gibi yar, Anadolu gibi diyar olmaz
HÜMANİZMANIN KANITLANMASI
YABANCILAŞMA
GERÇEK FELSEFE
MADDE VE DÜŞÜNCE

2023-2027'de dünya genelinde rekor hava sıcaklıkları görülebilir
Okyanus sıcaklıkları rekor seviyede
BM'den uyarı: Deniz seviyesi rekor hızla yükseliyor
AB'nin enerji tüketiminde yenilenebilir kaynakların payı 2030'a kadar %42,5'e yükseltilecek
'Ekosistemi yeniden dengele': Dingoları ve şeytanları geri döndürme planı

Su ve deterjan olmadan çalışan bir çamaşır makinesi
Akıl okuyabilen robot tasarladılar
Sanal Gerçeklik, Artırılmış Gerçeklik , Metaverse, Sanal Uzay Nedir?
Apple'dan iPhone Uygulamalarına Dev Zam: 1 Dolarlık Uygulama 17 TL Oldu
Yapay Et Şirketi Üretime Hazırlanıyor

Eratosthenes MÖ 3. Yüzyılda dünya'nın çevresini nasıl ölçtü?
Leonardo da Vinci'nin annesi Çerkes bir köle
UÇAN KÜÇÜK ŞIRINGALAR
Kanser hücrelerini öldüren virüs hastalar üzerinde olumlu sonuç verdi
Çin'de havadaki Covid-19'u tespit eden maske geliştirildi

Gençlerin yüzde 63'ü Türkiye'den gitmek istiyor.
Modern köle sıralamasında Türkiye zirvede
Türkiye'de temelsiz yargılamalar devam etti
Türkiye’de çocuklar ekmek veya makarna ile besleniyorlar...
Türkiye yine

Demokrasinin yozlaşıp ayak takımının hakimiyet kurduğu rejim: Oklokrasi
“BİZE BİR SOSYALİST PARTİSİ LAZIM”
Mezopotamya’nın Ağıtları
KARGALAR, ÖRÜMCEKLER, LEYLEKLER VE DİĞERLERİ
1 MAYIS 1945

AT KOŞUMU
MEVSİMLER
HUKUK NEDİR?
GÜVENMEK
Tanrının Arabası

Amerika’da Ayrımcı Politikalar ve Siyahi Mücadele Tarihi
Dünyanın İlk Destan Kahramanı: Gılgamış
Antik Çağlarda Kendi Memleketlerine Karşı Savaşan Paralı Askerler
Sümer Atasözleri ve Özdeyişler
Museviliği benimsemiş tek Türk devleti : Hazarlar


kose yazarlari En Cok Okunanlar
Son 30 günde en çok okunanlar
En Cok Okunanlar


Basa git