A Yorum
  Acilis Sayfasi Yap Sik Kullanilanlara Ekle  

   
A yorum Kurum
iletisim
login
yayin ilkeleri...yazi dizileri

Yazı karekteri : (+) Büyük | (-) Küçük

DEVLET

Kategori Kategori: Nalına Mıhına | Yorumlar 0 Yorum | Yazar Yazan: Metin Atamer | 24 Temmuz 2022 07:59:16

Devlet kelimesini duyduğumda irkilirim. Çünkü devlet kuralları kaideleri olan, çeşitli etnik kökenlerden oluşabilen, çeşitli örf ve adetleri olan toplumların güvenli, adaletli, sağlıklı varolabilmeleri için gerekli bir oluşumdur. Hani mutlaka nüfusun bilmem kaç milyon olması gerekmiyor devlet olmak için. Çeşitli konularda bakanlıkları olması gerekir, her bakanlığın saygın birer siyasi ve sorumlu bakanı olmalıdır. Bakanlıklarında zaman içinde kademelerden geçerek yükselen bürokratlar olur.

Bakan siyasi olduğu kalıcı olamayacağı için, yönetimde yardımcı olarak bakanlığın geçmişini iyi bilen müsteşarları vardır. Onlarla beraber bir bütün olarak yönetilir bir ülke.AŞİRET kültürü gelenek ve görenekleri bir kenara bırakarak, çadırda yaşayan bedeviler gibi bir kişinin düşünce ve kararına, çadır cemaatinin uyması veya biat etmesi olarak bilinir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti  bedevi bir güruh değildir, ve olmamalıdır. Ülkemizi yönetenlerin her konuda doğru hareket etmek mecburiyetinde olduklarını unutmamaları gerekir. Çünkü güneş balçıkla sıvanmaz, gerçek bir şekilde ortaya çıkar, yanlış hesap herkesin bildiği gibi Bağdat’tan döner. Neden Bağdat, bu hikayeyi benim gibi siz de biliyorsunuz.

Hatta Halep ordaysa arşın burada, ölçer biçer anlarız. Halep’de ölçmüşler 2 arşın gelmiş, İstanbul’da bakmışlar bir arşın üç çeyrek gelmiş. Bu nedenle Halep ordaysa arşın burada diyerek itiraz edilmiş.

Devletin bazı kuralları vardır, ekranlarda izlediğiniz gibi bir adam her konuda ukalalık edemez. Etmemeli. Ancak aşiret kültüründe bulursunuz bu yaklaşımı. Bir insan bir konu hakkında uzmandır, o konuda bildiklerini ciddiyetle izah eder. Ancak biz de öyle mi? Ekranda ekonomi konusu tartışıldığında çıkan suratla, Covid 19 konusunda alınması gereken tedbirler konuşulduğunda yine karşılaşmaktayız.

Ekranda eğitim konusunda yanlış uygulama konuşulduğunda, bir bakıyorsunuz aynı suratlar ekranda. Sağlıkta şehir hastanelerinin ülkeyi nasıl soyduğu ve hizmet üretmekte nasıl aksadığı konusu konuşulduğunda ekranda, bir de bakıyorsunuz hazret yine ekrandan ahkam kesmekte.

Hastanelerin acil bölümlerinde çalışan doktorların ve sağlık personelin uğradıkları şiddet olaylarından dolayı mesleklerini bırakıp başka ülkelerde çalışmaları konusu ekranlarda tartışıldığında, bir bakıyoruz aynı suratsız adamlar, ekranda bilgiçlik taslamakta.

Bu adamlar, suratlarının nasıl eskidiğini kanımca bilmemekte. Birkaç senedir Saray icraatlarını savunma adına yapılan bu tartışma programlarında seyrettiğimiz suratların, artık savunabilecekleri en ufak bir cephe bulamadıklarından, başka görüşlerin dümen suyunda seyrettiklerini görmekteyiz.
Üniversite mezunu gençler, Kredi Yurtlar Kurumundan aldıkları kredileri, iş bulamadıklarından ödeme zorluğu çekerken, aldıkları krediye faiz uygulanmakta. Konuya muhalefetin sahip çıkması sonrası, Saray da adım atarak dümen suyunu takip etmekte. Bu konuların ekranda tartışılmasında aynı yüzleri görmekten artık iğrenmekteyim.

Geçtiğimiz birkaç hafta evvel NATO’ya İsveç ve Finlandiya’nın üye alınması konusunda PKK ve PYD’ye verdikleri destekten dolayı haklı olarak Türkiye’nin VETO hakkını kullanmaya teşebbüs edişini izlemiş, ve şüphe ile karşılamıştık.

NATO toplantısı sürecinde ABD Başkanı Joe BİDEN’la Türk heyeti bir toplantıda buluştular. Terör örgütlerine verdikleri destekten rahatsız olan ülkemizin sesini duyururken, parasını ödeyip alamadığımız askeri uçakların konusu ada bir tarafta idi. Ülkemizden kaçıp giden terör örgütü üyelerinin iadesi konularının da tartışılacağı bir toplantı düzenlenmişti NATO zirvesinde. Böyle bir toplantıya Dışişleri Bakanlığından ilgili NATO Dairesi mensuplarının da katılmasını beklersiniz? En azından konuya hakim kişileri odada başka lisanla konuşulanları kayıt etme adına yanınızda tutmaz mısınız? Eğer kendinize güveniyorsanız, bu konuyu böyle ele alırsınız. Böyle toplantılarda, bilhassa Rahip Andrew Brunson konusunda  karşılaştığımız zorlu kırmızı kart gibi bir kart varsa masada, tercüman olarak resmi diplomatlardan faydalanmak istemeniz riskli olabilir. Bu nedenle diplomatik bir konuda tercümanlık hizmetini, DIŞ İŞLERİ Bakanlığı varken, bir özel şirkette çalışan hanım bir kızdan hizmet alınmasını, bu kızın tercümeyi hangi tecrübe ile yaptığını, inanın anlamakta güçlük çekmekteyim. Kadın Türk değil, FATMA Gülham Abushanab, Merve Kavakçı’nın kızı, ve Amerikan vatandaşı.

Merve Kavakcı’nın Amerikan vatandaşı olmak için ettiği yemin metni şöyle başlamakta:
(1) ‘ I hereby declare, on oath , I absolutely and entirely renounce and abjure all allegiance and fidelity to any foreign prince, potentate, state, or sovereignty, of whom or which I have heretofore been a subject or citizen; thet I will supportand defend the Constitution and laws of United States of America agains all enemies, foreign and domestic ; that I will bear true faith and allegiance to the same;..’ diye devam eder.
 
Amerika’nın çıkarlarını koruyacağına yemin etmiş bir insan, Amerikan Başkanı ile Türkiye Cumhuriyeti adına katılan heyet başkanına nasıl tercüman olur, “EL İPİYLE KUYUYA GİRMEK” gibi bir durum diye bir sözüm geldi söyledim, hem nalına hem mıhına.
    Dipçe: Ayorum tarafından hazırlanmıştır. 
(1)    ABD vatandaşı olmak için edilen yeminin İngilizcesi ve Google translate kullanılarak hazırlanan Türkçe çevirisi:

"I hereby declare, on oath, that I absolutely and entirely renounce and abjure all allegiance and fidelity to any foreign prince, potentate, state, or sovereignty, of whom or which I have heretofore been a subject or citizen; that I will support and defend the Constitution and laws of the United States of America against all enemies, foreign and domestic; that I will bear true faith and allegiance to the same; that I will bear arms on behalf of the United States when required by the law; that I will perform noncombatant service in the Armed Forces of the United States when required by the law; that I will perform work of national importance under civilian direction when required by the law; and that I take this obligation freely, without any mental reservation or purpose of evasion; so help me God."

"Bu vesileyle, yemin ederek bildiririm ki, şimdiye kadar tebaası veya vatandaşı olduğum herhangi bir yabancı prense, hükümdara, devlete veya egemenliğe her türlü bağlılıktan ve sadakatten kesinlikle ve tamamen vazgeçiyorum; Amerika Birleşik Devletleri Anayasasını ve kanunlarını yerli ve yabancı tüm düşmanlara karşı savunacağım; bu düşmanlara gerçek inanç ve bağlılığımı taşıyacağıı; kanunun gerektirdiği durumlarda Birleşik Devletler adına silah taşıyacağım; Yasanın gerektirdiği durumlarda Amerika Birleşik Devletleri Silahlı Kuvvetlerinde muharip olmayan hizmette bulunacağım, yasanın gerektirdiği durumlarda sivil yönlendirme altında ulusal öneme sahip işleri yapacağımı ve bu yükümlülüğü herhangi bir zihinsel çekince veya amaç olmaksızın özgürce üstleneceğim ve kaçınmayacağım; öyleyse bana yardım et Tanrım."

Facebook'ta paylaş   |   Twitter'da paylaş


 | Puan: 10 / 1 Oy | Yazdırılabilir SayfaYazdır

Yorumlar


Henüz Yorum Yazılmamış

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    Dünyada altın madenciliği nasıl yapılıyor, kazalar ne kadar yaygın?
Afganistan: Aktivistlerden kadınlar için online dergi
Gazze'nin çocukları açlığın pençesinde
Güney Afrika’nın ‘soykırım’ suçlamasıyla İsrail aleyhine açtığı dava Lahey’de başlıyor
RAPOR: İKİ | 9O DAKİKADA DEVR-İ ALEM

Avustralya, II.Dünya Savaşı'ndan sonraki en büyük donanmasını kuruyor
Filistin milliyetçiliğinin kurucusu Fetih’i nasıl bir gelecek bekliyor?
Gazzeliler İsrail ordusunu evlerindeki altın takılarını çalmakla suçluyor
'Gazze'yi Yahudi yerleşimlerine açma' konferansı
Borrell: İsrail, El Fetih'i zayıflatmak için Hamas'ı finanse etti

200 TL banknot ilk çıktığında 132 dolar iken şimdi 6,5 dolar peki yarın?
Yandex, Rusya’dan çekiliyor
Avrupa Birliği en fazla Türkiye'ye atık ihraç etti
Yapay zeka küresel istihdamın % 40’ını etkileyecek
Pandemi ile başlayan dönüşüm dünyayı nasıl etkiledi?

İki annenin başlattığı akıllı telefon karşıtı hareket çığ gibi büyüdü
Afganistan'da onlarca arkeolojik alan buldozerle yıkılarak yağmaya açıldı.
Franz Kolschitzky: Viyana Kuşatması'ndan Kalan Kahveleri Değerlendiren Girişimci
Kış güneşi arayan Britanyalıların adresi Türkiye
İçinden hiç tren geçmeyen Dalaman tren garı…

"DUHOK KONUŞUYOR" ekitap
ENTERNASYONAL
REMZİ RAŞA’YI ANMAK İÇİN
GREV HAKKI TARTIŞILIYOR, TANINIYOR
“İŞÇİLER SAHAYA İNMELİ”, BÜLENT ECEVİT’LE SÖYLEŞİ

KARARLILIK - KİŞİSEL ALTYAPI
TARİHSEL KİŞİLİK
TARİHSEL İNSAN
SÜREÇ VE TARİHSEL ÖZNE
Senede bir gün

Ton balığında cıva: Zehirli madde seviyesinin kontrollere rağmen hala yüksek olduğu tespit edildi
AB sera gazında hedef büyüttü: 2040'a kadar %90
Dünyanın en büyük buzdağı A23a, Antarktika'da sürükleniyor
2023 kayıtlardaki en sıcak yıl oldu
Amazon'da rekor kuraklık: 'Böylesini hiç görmedik'

Apple otomobili ABD'de üretime bir adım daha yaklaştı.
Yaşgünün Kutlu Olsun James Webb Uzay Teleskobu
Su ve deterjan olmadan çalışan bir çamaşır makinesi
Akıl okuyabilen robot tasarladılar
Sanal Gerçeklik, Artırılmış Gerçeklik , Metaverse, Sanal Uzay Nedir?

Tüm canlılar için en ideal sıcak
Avustralya’da 350 kişinin konuştuğu yeni bir dil gelişti
İnsanlık için küçük ama Türkiye için çok büyük bir adım
Dünya Üzerinde Yaşayan En Yaşlı Ağaç
Güneşten Gelen Kozmik Işınların Deprem Oluşumunda Etkisi Var Mıdır?

Bir ilaç için eşek derisi ticareti
Ukrayna'nın yeniden inşası için 486 milyar dolar gerekiyor.
Hangi cins ve ne tür köpekler daha uzun yaşıyor?
Yolsuzluk Algısı Endeksi'nde Türkiye bir yılda 14 sıra gerileyerek 115'inci oldu.
Çoğunluk Diyanet ve tarikatlara güvenmiyor

“KİRAZ ZAMANI” SERÇELER, KİRAZ AĞACIMIZ, RAZZİA
Enflasyon Rehberi
ABİDİN DİNO PULU
Göbeklitepe'deki son keşifler ne anlama geliyor?
AYKUT YAZGAN’I OKUMAK

MEDDAH
SESİMİ DUYAN VAR MI?
KUYRUKLU YILDIZ
BİR KAŞIK KAN
VATAN MAHZUN

Hümanizm Nedir?
Osmanlı’da kahve kültürü, Osmanlı’da kahve isimleri..
Amerika’da Ayrımcı Politikalar ve Siyahi Mücadele Tarihi
Dünyanın İlk Destan Kahramanı: Gılgamış
Antik Çağlarda Kendi Memleketlerine Karşı Savaşan Paralı Askerler


kose yazarlari En Cok Okunanlar
Son 30 günde en çok okunanlar
En Cok Okunanlar


Basa git