A Yorum
  Acilis Sayfasi Yap Sik Kullanilanlara Ekle  

   
A yorum Kurum
iletisim
login
yayin ilkeleri...yazi dizileri

Yazı karekteri : (+) Büyük | (-) Küçük

GERÇEK

Kategori Kategori: Nalına Mıhına | Yorumlar 0 Yorum | Yazar Yazan: Metin Atamer | 06 Temmuz 2021 10:27:07

Bir gerçeğin ortaya çıkmasını ne kadar engelleyebilirsiniz? Bir başka söyleyişle ne kadar süre yalan söylemeye devam edebilirsiniz? Gerçek belki çok acıtıcı olabilir ama bir gün, bir şekilde hakikatle yüzleşmek mecburiyetinde kalırsınız. İnsanlar bazı zaman doğruları söylemekten kaçınırlar. Hani hayat boyunca söylenen bazı pembe yalanlar olabilir. Bir insanın evliliğini kurtarmak adına söylenen tatlı yalanlar, bir insanın hayatını kurtarmak adına söylenen yalanları, bu anlatımda değerlendirmeye almazsak, her yalanın ortaya çıkması kaçınılmazdır.Ekranlarda siyasilerin meydanlarda söylediği yalanları ve işin gerçeğini, tiyatro sahnesi gibi bu komedileri hergün izlemekteyiz. Hani bazen faili meçhul bazı cinayetler vardır ya, aslında faili mutlaka vardır, ve bir şekilde bazı kimseler tarafından bilinir, ama ortaya çıkarılmaz. Hani örnek vermek gerekirse Uğur Mumcu’nun aracının altına birileri patlama düzeneği yerleştirirken, 20 metre mesafede, polis kulübesinde, polisler bulunmakta idi. Patlamadan sonra polisler, hiçbir şey görmediklerini ifade ettiler. Sizce bu yalan kime ne fayda getirmiştir?

Ülkemizde bazı devlet kurumları vardı. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan  bu yana ülkenin büyük yatırımları bu kurumlar tarafından yapılmıştı. Ülkemizin tarım politikaları geliştirmesi, tarıma dayalı yapılan sanayi yatırımları yönünden katkıda bulunmuştur. Buğday üretimi, pamuk üretimi, tütün üretimi, fındık üretimi, ve pancar üretimi hep entegre sanayi yatırımlarını beraberinde getirmiş tarım politikaları ürünüdür. Cumhuriyetin kuruluşundan sonra kısıtlı imkanlarla yapılan tarımla ülkemizin ihtiyaçları, ilk 10 sene sonunda yeterli olmasının yanında, tarımsal ürünlerin yurt dışına satılmasını da sağlamıştır. II. Dünya savaşı sürecini bir kenara bırakırsak, ülkemizin kalkınması hep planlamalarla gerçekleşmiştir.

Buğday ve arpanın ambarı olmuş İÇ Anadolu, mercimeğin deposu olmuş Antep. Tütün üreten Ege bölgesindeki Türk tütünü, sigara paketlerinin dışında reklam olmuş, Karadeniz fındığı Avrupa’da aranan bir tür olmuş. Ege Denizinde ve Akdeniz’de  yapılan arkeolojik batık incelemelerinde bulunan amfora testilerine kadar giden mazisi ile zeytin yağı ve şarap üretiminin, tarihe adını kazımış olduğuna inanmaktayım. Bu ürünlerin bütün Akdeniz ülkelerine gemilerle Anadolu’dan sevk edildiğini bilmekteyiz. Bu gerçekleri bir kenara bırakan Siyasi İrade, yurtdışından tarımsal ürün getirip ülke içinde dağıtırsa, bu, ürünleri aldıkları ülkelerin tarım çalışanlarını desteklediği anlamına gelmez mi? Alın teri döken, ezilen Türk emekçisi, kendi Devleti tarafından sırtından hançerlenmiş olmaz mı? Bunu da halkın yararına yaptığını reklam ederken yönetim, hiç mi utanmaz?  İşte bu da iradenin başka kuyruklu yalanıdır.

Enflasyon rakamlarını Saray dikte eder, TUİK, sanki kendi hesaplamış gibi işçilere yapılacak maaş zammı endeksini aşağıda tutmak adına, düşük endeks üretir. Bu rakamları TUİK nereden elde eder, bugüne kadar hiç kimse bulmakta muvaffak olamamıştır. Acaba bu da başka bir yapay yalan değil midir ? Bilen bu güne kadar çıkmamış.  

Bakın Tarım ve Ekonomi yazarı Ali Ekber Yıldırım, ekilecek arazilerin sadece %67’sinin ekildiğini, bunu da çiftçilerin tarım çarkını döndürmek adına yaptıklarını ifade etmekte. Limanlarda ve marinalarda bulunan lüks yatlara satılan mazottan, özel tüketim vergisi alınmadığını anlatan medya, ancak çiftçi, tarımda kullandığı traktörü için aldığı mazotta ÖTV ödemek mecburiyetinde kalmakta. Acaba hangisinin özel tüketime tabi olması gerekir? Biri zevk-ü sefa adına mazot kullanmakta, diğeri ise alın teri ile üretebilmek adına yakıt almakta. Yönetim kimin yanında olduğu, ayan beyan ortada.

Son 18 yılda, 80 yıllık Türkiye Cumhuriyeti tarihinde kazanılan birçok değer, keyfi idare ile  bir bir elden çıkarılarak, siyasi irade tarafından özelleştirildi. Hatta ülkemin gururu, ülkemin savunma sanayinin lokomotifi Tank Palet fabrikasının 25 milyon dolar modernleştirme için fon bulunamadığından, %49’unun Katar’a hediye edildiğini Siyasi İrade beyan etti. Bu da başka bir okkalı yalandı. Karşılığında Katar Saray`a, Jumbo Jet olarak bilinen 747-008 tip uçak hediye etti. Ancak bu da yetmedi.

Şimdi MKE kurumunun Anonim Şirket olması konusunda kanun ihdas edildi. İşte size yeni bir arpalık. Belki MKE Anonim Şirket’in hisseleri de, Katar’a altın tepsi içinde sunulabilir. Kimbilir? Anonim Şirketin yönetim kurulu üyeliği, ve üyeliğin hakkı huzuru,`Denetim Kurulu Hakkı huzuru’ adı altında yandaşlara yeni bir ek gelir kaynağı olur. ‘Ölme eşeğim ölme, beni buralarda koma‘ lık bir durum.
 
Geldik dünyada eşi ve benzeri olmayan güzel şehrimiz İstanbul’un, Siyasi İrade tarafından Katar’a nasıl peşkeş çekilip, para temin edilir ‘zihni sinir projesine’. İstanbul’un bir kısmını ada haline getirirsek, adayı Katar`a satar, ülke içinde ülke yaratırız düşüncesi midir, bilmem, bir delinin düşünebileceği ZİHNİ SİNİR PROJEsi olduğuna inancım tamdır.

Para karşılığında düzmece bir ÇED raporuna dayalı Zihni Sinir proje olan İstanbul’a yeni Kanal Tasarımı, binlerce problemi beraberinde getirecek büyük bir yıkım. Sadece 5 inşaat firması ile 1 Proje firmasına ballı kaymaklı gelir getirecek kaynak olmaktan öteye gitmeyen bu ZİHNİ SİNİR projenin açacağı yaraları kapatmak için, seneler gerekecek.  

Nasıl Anayasayı değiştirirken halk oyunu isteyip, bir referandum yapıldı, beni ve torunlarımı borçlandıracak Zihni Sinir proje için gelin halka soralım? Ülkeyi yalanla avutmak doğru değildir. ‘Gün gelir takke düşer gerçek kel görünür’ diye bir sözüm geldi söyledim hem nalına hem mıhına.
 

Facebook'ta paylaş   |   Twitter'da paylaş


 | Puan: Henüz oy verilmedi / 0 Oy | Yazdırılabilir SayfaYazdır

Yorumlar


Henüz Yorum Yazılmamış

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    Türkiye çocuk asker kullanan ülkeler listesinde
Truva Kalkanı: Suç örgütlerine yönelik küresel operasyonda 800'den fazla kişi gözaltına alındı
Sedat Peker'in açıklamalarında kim kimdir?
Hindistan'da parklar krematoryuma dönüştürülüyor
Kanada, Türkiye'ye İHA üretimi için teknoloji ihracatı iznini iptal etti

SİYAH - BEYAZ
"Fakire ekmek yoksa zengine huzur yok!"
'128 milyar dolar nerede' isimli oyun sitesi kuruldu.
Peki, aşı olduktan sonra ne olacak?
İskoçya bağımsızlık referandumu için 'yol haritasını' açıkladı.

Türkiye’de 1 milyon göçmen kayıtdışı çalışıyor
ABD PCE enflasyonu beklentinin çok üzerinde
Dünya Bankası’ndan Türkiye için yoksulluk uyarısı
Vatandaş borca battıkça batıyor
Türkiye’de rakının fiyatı 19 yılda yüzde 2 bin arttı.

Zorbalık Nedir? Zorba Kimlere Denir?
Kendisini ahşap kutuda Avustralya’dan Britanya’ya postalayan arkadaşlarını arıyor.
LOSC’TA FUT-ŞENLİK
Hava yolu şirketlerinde sağlık pasaportu hazırlığı!
The Queen's Gambit dizisiyle satranç seti satışlarında patlama yaşanıyor

Goya: Ya Sanat Ya Ölüm (Akıl Uyuyunca)
Artvee isimli arama motoru, müzelerde sergilenen eserleri ücretsiz indirme imkânı sunuyor
Desiderata
Dört Şair Bir Hikâye
“İşte Şiir” Manifestosu

Kaygıda hüzün, hüzünde kaygı.
“DELİ-LİK”
Kalbi Selim Olalım
Uykuda Sevmek
Akıl Önyargıda Kalırsa

2020'de küresel ısınmanın bedeli çok ağır oldu
İklim Değişikliği ve Küresel Isınma
Muğla'da doğa katliamı... İktidar talan kapısını açtı!!!
Anadolu’da 60 yılda 70'e yakın göl kurudu.
Elektrikle şarj edilebilen hibrit araçlar “kuzu postuna bürünmüş kurt”

İsrailli NSO'nun geliştirdiği bir casus yazılım : Pegasus
WhatsApp, yeni sözleşmeyi kabul etmeyenlerin hesaplarını silmeyecek!!!
Dijital Seyahat Kartı uygulaması 'birkaç hafta içinde' indirilebilecek
Facebook, Avustralya'daki sosyal medya yasasına karşı kullanıcıların haber içeriklerine erişimini kesti
Whatsapp kullanıcılardan ne istiyor?

İklim şartları, insanın beden ve beyin büyüklüğü üzerinde etkili
İlk ve ikinci dozda farklı Covid aşıları olmak 'iyi bir koruma sağlıyor'
Yüzde 92 koruyor…
Sosyal mesafe kuralı, COVID-19’u önlemede hiçbir etkiye sahip değil
Avustralya arısı 100 yılın ardından tekrar görüldü

Türkiye gülmeyi unutmuş!!!
Dünyada 193 ülke varken, 2020 Tokyo Olimpiyatları'na neden 205 delegasyon katılıyor?
Ülkeler Vatandaşlarını Aşıya Nasıl Teşvik Ediyor?
Salgın, toplum üzerindeki baskıyı artırmak için fırsata dönüştürüldü
Tutuklu oranında Türkiye Avrupa birincisi

“Temsili demokrasi” tekliyor (mu?)
İLKBAHAR(I) YAZ(IN)
Fransa’dan mektub var
Nâzım Hikmet’e ilişkin bir veya iki anı
AĞIR OL BATMAN GELESİN ya da YAVAŞLIĞA GÜZELLEME

Ciğerim Yanıyor
Afgan da ne var
Yine Evde
Bulu’n bakalım
Müjdeler olsun

Amerika’da Ayrımcı Politikalar ve Siyahi Mücadele Tarihi
Dünyanın İlk Destan Kahramanı: Gılgamış
Antik Çağlarda Kendi Memleketlerine Karşı Savaşan Paralı Askerler
Sümer Atasözleri ve Özdeyişler
Museviliği benimsemiş tek Türk devleti : Hazarlar


kose yazarlari En Cok Okunanlar
Son 30 günde en çok okunanlar
En Cok Okunanlar


Basa git