A Yorum
  Acilis Sayfasi Yap Sik Kullanilanlara Ekle  

   
A yorum Kurum
iletisim
login
yayin ilkeleri...yazi dizileri

Yazı karekteri : (+) Büyük | (-) Küçük

Yapay Zekalı bir dünyaya hazır mıyız?

Kategori Kategori: Yapay Zeka | Yorumlar 0 Yorum | 02 Mart 2019 14:10:02

Yapay Zeka dünyayı ele geçirip insanlığın canına ot tıkayacak mı? Her ne kadar bunaltıcı, korkutucu, başı sonu bilinemez bir gelecek, uzunca bir süredir filmlere konu oluyor, insanlığı tutsak eden bilgisayarların karanlık dünyasını izleyip duruyorsak da, yapay zekanın günlük yaşantımıza hemen şimdi konuşmayı gerektiren tehditeleri var. Bunlardan altısı MIT Technology’de yayınlanan bir çalışmada sıralanmış.

Hazır mıyız? 2019’da teknolojideki gelişmelerle birlikte hangi yasal düzenlemeler ve toplumsal farkındalıkları beklemeliyiz?1 - Kendi çarpışan taşıtlar

Mart ayında Uber’in kendi kendine giden taşıtlarından biri ölümcül bir kazaya yol açtı.

Ford ve General Motors gibi taşıt üreticileri, Uber gibi yeni gelen ve daha bir sürü yeni başlayan girişimci, olgunlaşmamış olmasına karşın, şimdiden milyarlarca dolarlık yatırım görmüş bir teknolojiyi ticarileştirmek için acele ediyorlar.

2019’da ne beklemek gerek? ABD'deki ve dünyanın diğer pek çok yerinde yasa düzenleyiciler çekinceli davranıyorlardı. Ancak, örneğin ABD Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi, mevcut güvenlik kurallarının gevşetilebileceğinin sinyalini vermiş.  Yayalar ve insan sürücülerin ise birer denek olmak istemedikleri kesin.  Olabilecek bir başka ciddi kaza, yasa düzenleyicilerinin tutumlarını değiştirebilir. İzleyip göreceğiz.


2 - SİYASAL Manipülasyon Botları*


Mart ayında, bir siyasi danışmanlık şirketi olan Cambridge Analytica'nın, 2016’daki ABD başkanlık seçimlerini etkilemek için Facebook’un veri paylaşımı uygulamalarından yararlandığı ortaya çıktı. Sonradan oluşan fırtına, sosyal medyada hangi haber ve bilgilerin yer alacağına karar veren yazılımların (algoritmaların) yanlış bilginin yerleşmesini sağlamak, sağlıklı tartışmaları baltalamak ve vatandaşları birbirinden farklı görüşlerle kamplara ayrımak için nasıl kullanılabileceğini gösterdi.

Facebook kurucusu Mark Zuckerberg ise ABD kongresindeki duruşmasında, metin, resim veya videonun anlamını anlamaktan uzak olsa bile, yapay zeka’nın kendisinin, kötü niyetli içeriği tespit etmek ve engellemek için eğitilebileceğini söyledi.

2019’da ne beklemek gerek? Zuckerberg’in verdiği söz 2019 yılında Afrika’nın en büyük iki ülkesinde yapılan seçimlerde test edilecek: Güney Afrika ve Nijerya. Ancak ABD’nin 2020 seçimlerine giden uzun süreci de başladı, ve süreç yapay zekanın kullanılacağı başka teknolojilere ilham verebilir. Çok dikkatli olmak gerek.


3 - Barış Yazılımları (ALGORİTMALARI)


Geçtiğimiz yıl, Google çalışanları, işverenlerinin ABD Hava Kuvvetleri'ne dron görüntülerini sınıflandırması için teknoloji  sağladığını  öğrendiğinde bir Yapay Zeka barış hareketi şekillendi.  Çünkü Google çalışanları bunun ölümcül dron saldırılarının kendiliğinden olması (otomatikleştirmek) için teknoloji sağlama yönünde atılmış bir adım olmasından korkuyorlardı. Yanıt olarak, şirket Proje Maven olarak bilinen bu girişimi bıraktı ve bir Yapay Zeka etik yasası yarattı.

Akademisyenler ve sanayinin önde gidenleri de, kendi kendine çalışacak (otonom) silahların kullanımını yasaklayan bir kampanyayı desteklediler. Ancak Yapay Zeka’nın askeri kullanımı hız kazanıyor. Microsoft ve Amazon gibi diğer büyük bazı şirketler ise önlemler konusunda yardımcı olmaya bile çalışmıyor.

2019'da ne beklemek gerek?  Yapay Zeka projelerine yapılan harcamalarının artmasına karşın, karşı eylemciler kendi kendine çalışacak silahları yasaklayacak bir antlaşmanın bu yıl yapılacak bir dizi Birleşmiş Milletler toplantısından çıkacağını umuyorlar.  Bu konuda ilgili ve duyarlı olmak hepimizin yararına. Özellikle de ABD çıkarları ile her an ters düşebilecek ülkelerde yaşan milyonlarca insanın.
 


4 - Yüz İzleme


Yüz tanıma, örneğin telefonunuzun kilidini açmanızı ve sosyal medyada sizin için fotoğrafların otomatik olarak etiketlenmesini sağlayan teknolojidir.

Yapay Zeka’nın insan yüzünü tanımadaki bu olağanüstü yeteneği, ülkeleri insanları gözetleme teknolojisini kullanmaya itmiştir.

Sivil özgürlük grupları, baskıcı bir gelecek hakkında uyarıyor. Çünkü teknoloji, insanların mahremiyetini istila etmek isteyenlerşn kullanacağı korkunç bir güç olabilir. İnsanların önyargıları makinaların eğitiminde ayrımcılığı otomatikleştirmeyi de olası kılacaktır.

Pek çok ülkede - özellikle Çin’de - yüz tanıma polislik ve devlet gözetimi için yaygın olarak kullanılıyor. Amazon, bu teknolojiyi ABD göçmenlik ve kolluk kuvvetlerine de satıyor.

2019'da ne beklemek gerek?   Yüz tanıma, araçlara ve web kameralarına yayılacak. Yalnızca kimliğinizi bulmak için değil, duygularınızı izlemek için de kullanılacaktır. Ancak bu yıl artık bunun belli ölçüde yasalarca düzenlemesini görebiliriz. Eğer görmezsek bu konunun takipçisi olmamız gerekir.

5 - Kandırana dek devam

Geçen yıl “derinlemesine inandırıcı sahte” videoların çoğalması Yapay Zeka kullanarak sahte klipler yapmanın ne kadar kolay olduğunu gösterdi. Bu, ünlülerin sahte pornolarının yapılmasına, tuhaf film karışımlarının ortaya çıkmasına, politik amaçlı karalama kapanyalarının yapılıp yayılmasına yol açabilir.

Bu arada GAN adı verilen bir teknolojiden sözedelim. Olağanüstü derecede gerçekçi fakat tamamen gerçek dışı görüntü ve videoları birleştirebilir. Geçtiğimiz günlerde GAN'ların nasıl istediğiniz ırk, cinsiyet ve yaşta  gerçekçi ama sahte yüzler oluşturabildiğini gösterdi.

2019'da ne beklemek gerek? Derinlemesine sahtelik geliştikçe, insanlar bu yıl daha çok kandırılabilecek. Bu sahtellikleri ortaya çıkaracak Yapay Zeka teknolojisi de gelişecektir elbette. Bir kedi ve fare oyunu izleyeceğiz büyük olasılıkla. Maddi ve manevi kayıplarımız olmaması, dolandırıcıların oyununa gelmemek için çok uyanık olmamız gerek.


6 - ALGORİTMİK AYRIMCILIK

Önyargının, çok sayıda ticari yazılımda da bulunduğu geçen yıl farkedildi. Örneğin,dengesiz veri demetleri ile eğitilmiş görüntü yazılımları kadınları veya tenleri farklı renklerde olan insanları tanıyamıyordu. Tarihsel verilerle beslenen işe alım programlarının da zaten var olan ayrımcılığı sürdürdüğü kanıtlandı.

Zaten Yapay Zeka alanında çeşitliliğin olmayışı da temelde varolan önyargılar ile ilintili. En önemli sorun da bu toplumlara işlemiş olan önyargıların silinmesi. Örneğin kadınların sektördeki işlerden en fazla yüzde 30’nu, ve en iyi üniversitelerdeki öğretim rollerinin ise yüzde  25'den azını aldıkları görülüyor. Tüm dünya toplumlarının yarısını oluşturan kadınların uğradığı ayrımcılık kabul edilemez. Siyah tenli veya  Latin kökenli  araştırmacı sayısının da daha az olduğu görülüyor.

2019'da ne beklemek gerek? Önyargılı verilerden tarafsız sonuçlar üretebilecek, önyargıları ve algoritmaları saptama ve azaltma yöntemlerininin ortaya çıktığını göreceğiz. Büyük bir Yapay Zeka çalıştayı olan Uluslararası Makine Öğrenimi Çalıştayı, 2020'de Etiyopya'da düzenlenecek çünkü önyargı sorunlarını araştıran Afrikalı bilim insanları, diğer bölgelere seyahat etmek için vize alma konusunda sorun yaşayabilir. Diğer etkinliklerin de yeri değişebilir bu yüzden.Kaynak:
Bu yazı MIT Technology’de yayınlanan bir çalışmadan yararlanılarak hazırlanmıştır.  https://www.technologyreview.com/Facebook'ta paylaş   |   Twitter'da paylaş


 | Puan: Henüz oy verilmedi / 0 Oy | Yazdırılabilir SayfaYazdır

Yorumlar


Henüz Yorum Yazılmamış

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    YILMAZ GÜNEY’E DAİR ekitab
Dünya Sağlık Örgütü: Yeni Kovid-19 varyantı ölümleri arttırabilir.
Yazarlarımızdan Sevgili Aykut Yazgan’ı kaybettik
Yurt dışına göç eden Türk vatandaşları: 2022'de son 7 yılın rekoru kırıldı
Milyonlarca Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının bilgileri bir internet sitesinde!

Türkiye’de 21 yılda 15 bini aşkın arazi, 289 bini aşkın konut ve işyeri yabancılara satıldı
FRANSA İKTİDAR CEPHESİ DERSLERİ HAL VE GİDİŞ: SIFIR
YA HABİBİ... BURASI FRANSA: NANTER’DE BİR POLİS BİR ÇOCUĞU ÖLDÜRDÜ... NAHEL M. 17 YAŞINDAYDI...
Kahovka barajının yıkılmasının vahim sonuçları
Katar Gate: AP'deki rüşvet skandalında Türkiye bağlantısı

Birleşmiş Milletler’den 48 ülke için korkutan rapor
Daron Acemoğlu: Türk halkını zor günler bekliyor
Türkiye’de yıllık et tüketimi 10 kg dan az
Çin Alman otomobillerini tahtından ediyor.
Acemoğlu: 15 yıl Türkiye için fırsat penceresi bunu harcarsa sonu trajik olur

ANA(KADIN)LARIN SESİ
Dünya genelinde kanser vakalarında büyük artış
İnsan vücudu ne kadar sıcağa dayanabilir?
Para, Bir İnsanı Elit Yapar mı?
2023 FIFA Kadınlar Dünya Kupası’nda rekor bekleniyor

"DUHOK KONUŞUYOR" ekitap
ENTERNASYONAL
REMZİ RAŞA’YI ANMAK İÇİN
GREV HAKKI TARTIŞILIYOR, TANINIYOR
“İŞÇİLER SAHAYA İNMELİ”, BÜLENT ECEVİT’LE SÖYLEŞİ

SABİTESİZ GÖRECELİ OLABİLİR Mİ?
Ana gibi yar, Anadolu gibi diyar olmaz
HÜMANİZMANIN KANITLANMASI
YABANCILAŞMA
GERÇEK FELSEFE

Kuzey Denizi'nde sızıntı korkusu
AKBELEN ORMANI DİRENİYOR
Akbelen Ormanı'ndaki çevre direnişi
WMO aşırı sıcaklarda kalp krizi ve ölüm uyarısında bulundu
2023-2027'de dünya genelinde rekor hava sıcaklıkları görülebilir

Yaşgünün Kutlu Olsun James Webb Uzay Teleskobu
Su ve deterjan olmadan çalışan bir çamaşır makinesi
Akıl okuyabilen robot tasarladılar
Sanal Gerçeklik, Artırılmış Gerçeklik , Metaverse, Sanal Uzay Nedir?
Apple'dan iPhone Uygulamalarına Dev Zam: 1 Dolarlık Uygulama 17 TL Oldu

İnsanların ataları 'yeryüzünden silinme noktasına gelmiş olabilir'
Buz adam Ötzi Anadolulu çıktı
Güneş fırtınaları bizim için ne anlama geliyor?
Eratosthenes MÖ 3. Yüzyılda dünya'nın çevresini nasıl ölçtü?
Leonardo da Vinci'nin annesi Çerkes bir köle

Türkiye Avrupa’da lider, dünyada 14. Sırada
Türkiye'de su krizi araştırması yayımlandı
Suudi Arabistan yüzlerce göçmeni öldürdü
Yalan haberlere neden inanıyoruz?
Gençlerin yüzde 63'ü Türkiye'den gitmek istiyor.

Göbeklitepe'deki son keşifler ne anlama geliyor?
AYKUT YAZGAN’I OKUMAK
Megapik “Yeniden” adlı kitabın yazarı Dr. Meltem Hınçal ile bir söyleşi....
Mektub var, Ragip Duran’dan
Türkiye’de farkında olmak ya da olabilmek...

BOTAN ÇAYI
7 Harika
Bir Yabancı Gibi
SOKRATES
EFLATUN

Amerika’da Ayrımcı Politikalar ve Siyahi Mücadele Tarihi
Dünyanın İlk Destan Kahramanı: Gılgamış
Antik Çağlarda Kendi Memleketlerine Karşı Savaşan Paralı Askerler
Sümer Atasözleri ve Özdeyişler
Museviliği benimsemiş tek Türk devleti : Hazarlar


kose yazarlari En Cok Okunanlar
Son 30 günde en çok okunanlar
En Cok Okunanlar


Basa git