A Yorum
  Acilis Sayfasi Yap Sik Kullanilanlara Ekle  

   
A yorum Kurum
iletisim
login
yayin ilkeleri...yazi dizileri

Yazı karekteri : (+) Büyük | (-) Küçük

Cemaatçi Paranoya

Kategori Kategori: Makale | Yorumlar 0 Yorum | Yazar Yazan: Prof.Dr. Şahin Filiz | 29 Eylül 2014 17:09:54

İslam dünyasının ve Müslümanların hemen her alanda geri kaldıklarını üzüntüyle izliyoruz. Bu dünyanın bir parçası olan ülkemiz de benzer geri kalmışlıkların pençesindedir. Tek farkla ki, Atatürk Cumhuriyeti olması ve Atatürk’ün muasır medeniyetler ötesini hedef olarak göstermesi sayesinde onlardan bir gömlek öndeyiz. Bu bile cemaatçi zihniyet tarafından sindirilememiştir.

İnsan hakları, demokrasi, hukukun üstünlüğü ve en önemlisi tam bağımsız bir ülke olma yolundaki çağdaş değerlerin benimsenme süreci, özgür bir ülkede özgür bir yurttaş olarak başı dik yaşamak, marjinal kesimlerin yıllardır hedef tahtasına oturttuğu; gücü eline geçirince de araçsallaştırarak kendi baskıcı tutumlarına alet ettikleri değerler olmaktan kurtulamamıştır.

Model Müslümanlık tarzı olarak Afganistan’ı bile değil, Taliban zihniyetini, Mısır’ı bile değil oradaki Müslüman Kardeşleri, Suudi Arabistan’ı bile değil oradaki Elkaaideyi din istismarcısı ideolojilerine esin kaynağı alan cemaatçi zihniyet, demokrasi, hukukun üstünlüğü ve insan hakları denilince bir zamanlar bunların “İslami” olmadıklarını, yabancı kaynaklardan alınan din-dışı düşünceler olduğunu ileri sürüyorlardı. Hatta bu kavramları icat edenlerin Yahudi ve İslam düşmanı laikler olduklarını söylüyorlardı.

Ne de çabuk değiştiler?

Yoksulluk, geri kalmışlık, dışa bağımlılıktan tutun, televizyon izleyenlerin, namaz kılmayanların, oruç tutmayanların sayısının artmasını bile Yahudilere fatura ederlerdi. Ayakları taşa takılsa Yahudi’den bilirlerdi. Aralarından biri affedilmeyecek bir hata yaptığında, “kardeşimiz bunu yapmaz; ama mutlaka bunda da Siyonizmin parmağı vardır” diyecek kadar paranoyaya saplanmışlardı. Her taşın, her ağacın altında bir Yahudi parmağı ararlar; kendilerince de kılıfını bulurlardı. Cumhuriyet’in kuruluşu bile, İngilizlerle Yahudilerin Atatürk’e göz kırpması ve “Türkiye’de Müslümanlığı” sona erdirmesi için verilen bir armağandı. Hz. Muhammed’i bile bu hastalıklı ruhlarına alet etmişler; Kıyamet kopunca Gargad adlı ağaç dile gelip, “Ey Müslüman, gel bak, arkamda Yahudi var, öldür onu”diye muhbirlik yapacağını yine o büyük peygamberin ağzından uydurmuşlardır. Yahudiler de Kıyamet sırasında arkasına saklanmak için habire Gargad ağacı dikmekle meşguller bu uyduruk, iftiracı Hadis’e göre.

Cemaatçi zihniyet, siyasal gücünü masum Türk halkının dini duygularını böyle kullanarak elde etti. Bilgi, duygu ve düşünce kirliliği yaratıp bulanık suda av avladı. Bilgi ve akıl, mantık ve düşünce, insanlık ve insaf, adalet ve kalkınma olmasa da artık ekonomik ve siyasal güç onda. Paranoyanın aktörleri ve yönü değişti: Yahudi yerine TSK geçti, yargı geçti ve iktidara oy vermeyen herkes, her kesim geçti. Her taşın altında artık Yahudi yok, TSK mensubu var. Başımıza ne geldiyse, ne geliyorsa onlardan kaynaklanıyor paranoyası bu kuruma yöneldi.

Demokrasi, hukuk ve insan hakları için çanlar çalıyor, kıyamet kopuyor:
            

Namus Meselesi

Gün geçmiyor ki farklı kentlerimizden, bölgelerimizden namus cinayetleri haberleri almayalım. Namus kavramı bu geri kalmış zihniyetin etkisiyle, kadınları hedef almaktadır. Bu karanlık ve gerçekte İslam-karşıtı anlayışa göre, “namus, kadından sorulur, hesabını da erkek görür.” Suçlu kadındır. Ona her türlü baskı ve işkenceyi mübah görürler. Bu ülkenin profesöründen işçisine kadar toplumun her kesiminde kadınlarla ilgili olumsuz düşünce yaygındır. “ Dekolte giyersen taciz ve tecavüze uğraman normal” diyen profesörümüzden, “kadınlarla erkeklerin eşit olduğuna inanmıyorum” diye düşünen Başbakanımıza kadar bu olumsuz düşüncelerin kadına açıkça zarar verdiğini görüyoruz.

2010’un ilk 7 ayında 478 kadın tecavüze uğrarken, 722 kadın taciz edildi.

Aile içi şiddet kapsamında 6 bin 423 kadın şiddete maruz kalarak hastanelik oldu. Türkiye İstatistik Kurumu’nun rakamlarına göre tecavüz ve taciz gibi cinsel saldırı suçlarında son beş yılda yüzde 30 artış yaşandı.

2006’da 528, 2007’de 473, 2008’de 577 ve 2009’da 652 kadın tecavüze uğrarken 2006’da 489, 2007’de 540, 2008’de 589, 2009’da 624 cinsel taciz olayı meydana geldi. 2005-2010, arasında, 100 binin üzerinde kadın cinsel saldırıdan mağdur oldu. Mağdur kadınların yüzde 40’ının korktukları için şikâyetçi olmadıkları tahmin ediliyor.

Bu açıdan istatistikler gerçek rakamların ancak yarısını ortaya koyabiliyor. Kadın cinayetlerinin oranı son 7 yılda yüzde 1400 arttı. (Kaynak: İklim Bayraktar, Odatv, 3 Mart, 2011)

Her gün, vahşice namus cinayetlerinin işlendiğini okuyoruz. Kadına şiddet uygulamak, kötü muamele etmek artık hafif kaldı. Yetmiyor. Doğrudan katlediliyorlar. O da yetmiyor, öldürmeden önce her çeşit işkence tekniği deneniyor, sonra öldürüyor. Yani, ey kadın, sen acısız ölümü bile hak etmiyorsun mesajı veriliyor.

Toplumsal patoloji artık cinnete dönüşüyor. Yetkililer, aydınlar, akademisyenler bu karanlık soruna çare ve çözüm bulmak için kafa yormak yerine yapay gündemlerle bu tehlikeli gidişi görmezden geliyorlar.

Kadın bir yanda “tecavüz”, diğer yan da cinayetle tehdit altında yaşıyor. Bir de buna, yanlış yorumlanan dinle meşruluk kazandırılırsa, kadın Ortaçağ’daki gibi “şeytan” ilan edilebilir.

“Kırık Testi”den, “Ufuk Çizgisi”nden dem vuranlar, kadın düşmanlığı konusunda hiç de oralı olmuyorlar. Ama ne zaman ki türbandan söz edilse, kadın hakları ve özgürlüğü kimseye bırakmazlar.

İşte çifte standartlı bir paranoya, budur.

Daha çok muhafazakârlığı ve dindar yapısıyla tanınan bölgelerimizde kadına karşı uygulanan bu insanlık dışı muameleler, türban, takke ve tespih için kıyametleri koparan dinci çevrelerde hiç yankı bulmadı; rahatsız olmuşa da benzemediklerini gördük. Bodrum’ki bir plajda güneşlenen iki kadın turistin etrafını abluka altına alan on iki maganda da kimseyi rahatsız etmedi. Günlük yaşantımızın olağan ve sıradan olaylarından, alışkanlık kazandığımız davranış biçimlerindenmiş gibi göz önüne getirilmedi. Plaja ailesi ile gelmeyi “namussuzluk”, “laik kafalılık” ya da “gâvurluk” gibi gören, böyle inanmaya koşullandırılmış magandalar, başkasının ırzı ve namusunu yağma Hasan’ın böreği gibi gördüklerinden, bunun ahlak ve namusla en ufak bir ilgisini dahi kuramayacak kadar kendilerinin Allah katında temiz kullar olduklarını düşünmektedirler.

İşleri güçleri uçkur, tüm dünyaları bel altı olduğundan, Cumhuriyet’in bileğini bükemedikleri için, Atatürk devrimcisi insanlara, siyasilere, aydınlara, bilumum tüm vatanseverlere hep aynı taktiği uyguluyorlar: şantaj kasetleri. En son örneğini CHP Genel Başkanı Deniz Baykal üzerinde denediler. Çocuk yaştakileri nikâhlarına almayı peygamber sünneti olarak uygulamayı sevap sananlar, özgür, reşit ve bireysel ilişkileri namus bezirganlığı ile afişe etmekte; İslamiyet’teki dedikodu, gıybet ve iftira gibi ahlak düşüklüklerini akıllarına bile getirmemektedirler.

İşte dinci paranoyanın çelişkili, karanlık ve insanlık dışı ruh dünyasının en önemli meyveleri bunlardır.

           
 

Facebook'ta paylaş   |   Twitter'da paylaş


 | Puan: 10 / 4 Oy | Yazdırılabilir SayfaYazdır

Yorumlar


Henüz Yorum Yazılmamış

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    Türkiye ve Arap ülkelerinde
DEPREM : Hangi ülke, ne yardım gönderiyor?
YAS...
YAKIŞMIYOR
İşte Millet İttifakı'nın 9 ana başlıklı Ortak Mutabakat Metni'nin önemli maddeleri

Katar Gate: AP'deki rüşvet skandalında Türkiye bağlantısı
73 YIL SONRA BİR 14 MAYIS DAHA
NATO'nun 31'inci üyesi Finlandiya
Avustralya’dan TikTok’a yasak geldi
Almanya: İş gücü göçünü kolaylaştıran yasa kabineden geçti

Acemoğlu: 15 yıl Türkiye için fırsat penceresi bunu harcarsa sonu trajik olur
AB Meta'yı 1,2 milyar euro para cezasına çarptırdı
55 bin kişiyi işten çıkararak yerine yapay zeka kullanacak
Dünyada gıda fiyatları 12 aydır düşerken; Türkiye'de 31 aydır yükseliyor
Türkiye Irak’a yaklaşık 1,5 milyar dolar tazminat ödeyecek

2023 FIFA Kadınlar Dünya Kupası’nda rekor bekleniyor
Rüya...
Kocaman bir aile gibi
Yeni Zelenda: 2009 sonrasında doğanlara sigara yasağı
Avrupa’nın ardından ABD’de maymun çiçeği virüsü alarmı

GREV HAKKI TARTIŞILIYOR, TANINIYOR
“İŞÇİLER SAHAYA İNMELİ”, BÜLENT ECEVİT’LE SÖYLEŞİ
KİTAPÇI RÜSTEM, PARİS: EMEKÇİDEN YANA ve FAHRİ KONSOLOS
Değerli Dost Aydınlık Yürek - HASAN MEYZİNOĞLU
“ŞAİR LÂFI”

Ana gibi yar, Anadolu gibi diyar olmaz
HÜMANİZMANIN KANITLANMASI
YABANCILAŞMA
GERÇEK FELSEFE
MADDE VE DÜŞÜNCE

2023-2027'de dünya genelinde rekor hava sıcaklıkları görülebilir
Okyanus sıcaklıkları rekor seviyede
BM'den uyarı: Deniz seviyesi rekor hızla yükseliyor
AB'nin enerji tüketiminde yenilenebilir kaynakların payı 2030'a kadar %42,5'e yükseltilecek
'Ekosistemi yeniden dengele': Dingoları ve şeytanları geri döndürme planı

Su ve deterjan olmadan çalışan bir çamaşır makinesi
Akıl okuyabilen robot tasarladılar
Sanal Gerçeklik, Artırılmış Gerçeklik , Metaverse, Sanal Uzay Nedir?
Apple'dan iPhone Uygulamalarına Dev Zam: 1 Dolarlık Uygulama 17 TL Oldu
Yapay Et Şirketi Üretime Hazırlanıyor

Eratosthenes MÖ 3. Yüzyılda dünya'nın çevresini nasıl ölçtü?
Leonardo da Vinci'nin annesi Çerkes bir köle
UÇAN KÜÇÜK ŞIRINGALAR
Kanser hücrelerini öldüren virüs hastalar üzerinde olumlu sonuç verdi
Çin'de havadaki Covid-19'u tespit eden maske geliştirildi

Gençlerin yüzde 63'ü Türkiye'den gitmek istiyor.
Modern köle sıralamasında Türkiye zirvede
Türkiye'de temelsiz yargılamalar devam etti
Türkiye’de çocuklar ekmek veya makarna ile besleniyorlar...
Türkiye yine

Demokrasinin yozlaşıp ayak takımının hakimiyet kurduğu rejim: Oklokrasi
“BİZE BİR SOSYALİST PARTİSİ LAZIM”
Mezopotamya’nın Ağıtları
KARGALAR, ÖRÜMCEKLER, LEYLEKLER VE DİĞERLERİ
1 MAYIS 1945

AT KOŞUMU
MEVSİMLER
HUKUK NEDİR?
GÜVENMEK
Tanrının Arabası

Amerika’da Ayrımcı Politikalar ve Siyahi Mücadele Tarihi
Dünyanın İlk Destan Kahramanı: Gılgamış
Antik Çağlarda Kendi Memleketlerine Karşı Savaşan Paralı Askerler
Sümer Atasözleri ve Özdeyişler
Museviliği benimsemiş tek Türk devleti : Hazarlar


kose yazarlari En Cok Okunanlar
Son 30 günde en çok okunanlar
En Cok Okunanlar


Basa git