A Yorum
  Acilis Sayfasi Yap Sik Kullanilanlara Ekle  

   
A yorum Kurum
iletisim
login
yayin ilkeleri...yazi dizileri

Yazı karekteri : (+) Büyük | (-) Küçük

Bağlar Arasında

Kategori Kategori: Çağın Abi ile Aspor | Yorumlar 3 Yorum | Yazar Yazan: Ahmet Çağın | 21 Aralık 2011 06:42:11

Tek oyunumuz futbol değildi ama bizim mahallede o kadar çok çocuk vardı ki abartmasız iki, belki de üç futbol takımı çıkarabilirdik. Çünkü iki çocuklu aile yok denecek kadar azdı, nerdeyse herkesin dört beş kardeşi vardı. Zaman zaman bizim mahalleye komşu mahallelerden de katılımlar olurdu. Kimi zaman da biz diğer mahalleleri ziyaret ederdik.

Küçük Ali’nin iddiaları, Büyük Ali’nin yeminleri, Dede’nin gırgırları ve Uğur’un kahkahaları bir yana, Mahiyettin’in anlatmaya başlarken kurguladığı, dinleyenlerin ilgisine göre degiştirip sonlandırdığı hikayeleri gerçek olmadığını bile bile dinlerdik.

Mevsime göre, havanın aydınlık ya da karanlığına göre değişen oyunlarımızı, kızlar genellikle uzaktan izlerdi. Zaman zaman konuşsak da özelikle sokakta mesafeli olmak zorundaydık. Ev ziyaretlerinde daha sıcak daha yakın olurduk sanki.

Şimdilerde unutulmaya yüz tutan sayısız oyunlar vardı: Kuyu, müseles, hangi baş gibi misket oyunları, havanın ve mevsimin durumuna göre çelik-çomak, kuka, saklanbaç, lik, limon...  Ama futbol her mevsim vardı. Sıcak soğuk, yaz kış farketmiyordu. Yarım kalmış bir inşaatın gölgesinde kaptı kaçtı, pişti, papaz kaldı, bulüm gibi iskambil oyunları oynayanlar bir grup olurdu. Cikletlerden çıkan artist ve futbolcu resimlerinin seri numaralarına göre Alt-Üst-Orta oynayanlar bir grup, bir an önce iki takımlık kadroyu tamamlayarak maça başlamak için inşaatın iki kolunu ve kirişini penaltı çekişerek kale olarak kullananlarsa başka bir grup.  

Bütün bu eğlenceli oyunların arasında özelikle yazları bağa dalmak çok heyecanlı olurdu. Tellerin arasından geçip sararmaya yüz tutmuş ekşi tatlı arası kaysıları, yeşilden laciverte dönen mayhoş erikleri, yeşilin üzerine sarıdan kırmızıya benekler oluşmuş armutlar, bademler ve üzümleri çalmak ilk hırsızlık denemelerimizdi. Denemelerimiz diyorum çünkü her seferinde Süleymen Amca’ya yakalanırdık. Onu artık siz de tanıyorsunuz. Süleymen Amca... Hani şu bize kahvede maç izlettirmeyen Recep Abinin kayın pederi.

Bağa her dalışımızda sessizce elinde kocaman bir değnekle yaklaşır bizi yakalar ama beklentimizin tersine dövmezdi. Dövmediği gibi bir kaç meyve ile yanında öğüt verir, gizli saklı girmeyin, isteyin vereyim derdi.  Ne de olsa Ahi-Evran terbiyesi almış adam.

Süleyman Amca bağ beklerken yanında gezdirdiği sopasını çocuklara hiç kullanmadı. Ama bir gece yakaladığı yetişkin bir komşuyu öyle benzetti ki, gece bağın ortasında Süleyman Amcanın bağıra çağıra attığı bu dayagı radyo tiyatrosu gibi dinledik. Belki de ondan korkumuz bu yüzdendi.

Bizden bir kaç yaş büyük olanların ileri zekasıyla bağ hırsızlığı yeteneğimizi ustalık düzeyine  taşımıştık. Bölgedeki dört bağdan biri olan, Süleyman Amca’nın baktığı bağ en büyükleri,  bize en yakın olanıydı. Yüz dönümlük bağın ortası denebilecek bir noktaya kurulmuş, her yana hakim, taştan güzel bir ev vardı. O bağevinde korucular topladıkları meyveleri satarlardı.  İki arkadaş meyve almak üzere bağevine gider, korucularla pazarlık ederken, bağın güney sınırında kalan derede pusuya yatmış grup bağa dalıp meyveleri koynumuza doldurup kaçar, uzak bir yere hep birlikte yerdik. Bağevine alış verişe giden arkadaşlar göstermelik olarak bir kilo meyve alır ya da pazarlığı çıkmaza sokup bir şey almadan dönerlerdi.

Fuat’ın, Muzzaffer’in, Habbe’nin bağları birbirine çok yakındı. Muzaffer’in bağına girmeye korkardık çünkü Muzzafer hep elinde tüfekle dolaşırdı, Habbe’nin ve Fuat’ın bağları her nedense çekici gelmezdi. Ama o bağların da çevrelerinde bizler gibi küçük hırsızları vardı. Bu arada bağdaki en gözde meyvelerden olan vişne, kiraz ağaçları ile bizim ev arasında yalnızca  tel örgü vardı. Kardeşim Aynur’u, kiraz  vişne toplaması için tel örgünün altından sokar beklerdik. Aynur her defasında yakalanırdı. Herkes Süleyman Amca’dan, Süleyman Amca da Aynur’dan korkardı.  Aynur bağda Süleyman Amca’yı görünce öyle bir çığlık atardı ki, adam ne yapacağını şaşırırdı, eteğine kirazları doldurup göderirdi.

O  yılları değerli kardeşim amcaoğlu Haydar’sız  düşünmek olanaksız. Haydar benden iki yaş büyüktü, bizimle futbol oynamazdı ama maçı bir kenarda izlerken top kendisindeymiş de topa vuruyormuş gibi garip hareketler yapardı. Bazan da maçın heycanına dalmış bizlerin önündeki futbol topunu taşla avlardı. Düşünebiliyormusunuz maçın heycanına kapılmışsınız, top önünüzde.... Belki de gol atacaksanız... Haydar’ın taşıyla top önünüzden gidiyor! En kibar deyimle maçın içine ederdi.

Bizim mahallede çok iyi bayılma numarası yapan Mehmet’i de anmadan olmaz. İstediği zaman bayılır istediği zaman ayılırdı. Bu durumu bir çok arkadaşın şaşkınlıkla izlmesi onu çok mutlu ederdi. Bayıldığı zaman hiç bir şey fark etmediğini söylerdi. Bunu duyan amcaoğlu Haydar bir gün hadi bayıl da bir de ben göreyim deyip Mehmeti bayıltıktan sonra geriye çekilip yerde sereserpe yatan Mehmet’e okkalı bir tekme yerleştirmez mi! Elbette Mehmet bir kere gerçekten bayıldığına kendini ve herkesi inandırmış olduğundan Haydar’ın tekmesine gıgını çıkaramamıştı. Ama sonraları tekrar bayılması istendiğinde, bayılırım ama kimse bana vurmayacak derdi.

Bir başka değişik amcaoğlu ise Uğur’un amcaoğlu Halit’ti.Tepkileri, şaka anlayışı bizlerden farklıydı. Kimsenin ciddiye almadığı şeyleri ciddiye alır, kimsenin gülmedigi şeylere gülerdi. Bir şey anlatırken bir noktaya bakışlarını sabitleyip heykel gibi bakardı.

Birilerini bulup, ayarlayıp kendisine sordururdu.
Halit Bahri’yi tanıyor musun?

Kayseri aksanıyla yanıtlardı.
Nebiyim ben eniken gulanı ben mi kestim.

Sorunun öznesi olan arkadaşı kendi şaka anlayışına göre köpek yerine koymaktan pek mutlu olan Halit çok güler, falanca şöyle sordu ben de böyle yanıtladım diye anlatmaya doyamazdı.

Gün geldi bağlar parsellendi, tel örgüler söküldü, meyve ağaçları kesildi o güzelim taştan yapılma bağevleri yanı başlarındaki su kuyuları ile birlikte yerle bir edildi. Sessizce kayboluşlarını, çocukluğumuz gibi hayal olup gitmelerini ayrımsamadık bile.


Facebook'ta paylaş   |   Twitter'da paylaş


 | Puan: 10 / 3 Oy | Yazdırılabilir SayfaYazdır

Yorumlar

uğur kamil çelik { 03 Aralık 2015 20:22:05 }
Ahmet teşekkür ederim.

Haydarın tekmesine inan katıla katıla tekrar güldüm.
ugurkamilcelik { 25 Mayıs 2013 21:34:37 }
Ahmet Rahmetli Süleyman amcanın bağından kaçarken sizin evin yanında tel örgüde baş aşağı tellere takılı kaldım. (ev ahşap diye hatırımda kalmış)
İlyas DEMİREL { 21 Aralık 2011 09:09:20 }
Güzel insan.Sevgili AHMET:Anlatım dilin ve anlattıkların o kadar benzer olaylar ki benim ve çevremdeki insanların çocukluk yaşamlarında yıllar öncesine götürdün yaşattın o güzel samimi. içten.temiz.hoşgörülü yaşanmışlıkların güzelliğini,imkansızlıklar yada sınırlı imkanlar içindeydik belki az ile öz ile yetinmeyi edindik yaşam felsefemizin ilk ders saatlerinde ama insanlar adam gibi adamdı.Belki bu günkü isyanımız ve öfkemiz o günleri yaşamış olan temiz tertemiz duygularla yetiştirlmiş olmamızdan olsa gerek...Sevgi ile kal.
Diğer Sayfalar: 1.

 

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    DEPREM : Hangi ülke, ne yardım gönderiyor?
YAS...
YAKIŞMIYOR
İşte Millet İttifakı'nın 9 ana başlıklı Ortak Mutabakat Metni'nin önemli maddeleri
Turkey’s Looming Dictatorship | Türkiye diktatörlüğün eşiğinde

Twitter'da bot hesaplar arttı: Seçim manipüle mi ediliyor?
Yeni Zelanda, ayrılık acısı yaşayan gençlere destek programı başlattı
'Genç, öfkeli ve işgal karşıtı' yeni Filistinli milis gücü : Aslanlar Yuvası
Kılıçdaroğlu dünya basınında
Avustralya'nın yıllık tüketiminin yarısı olan 2,4 ton kokain ele geçirdi

AKP ekonomideki enkazı kaldırabilir mi?
Depremlerin Türkiye'ye maliyeti 100 milyar doları geçecek
Türkiye'nin en büyük zincir marketlerinin sermaye yapısı nasıl?
Gıda enflasyonunda OECD ülkeleri arasında Türkiye zirvede
“ Eat. Play. Cash back”

Rüya...
Kocaman bir aile gibi
Yeni Zelenda: 2009 sonrasında doğanlara sigara yasağı
Avrupa’nın ardından ABD’de maymun çiçeği virüsü alarmı
Ötenazi makinesi “Sarco” İsviçre’de yasal oldu

Değerli Dost Aydınlık Yürek - HASAN MEYZİNOĞLU
“ŞAİR LÂFI”
"Goblin Modu", “Metaverse”, “I Stand With”
YENİDEN E-KİTAPLARIMIZLA
Peter Gerasimon’un Avustralya Güzelliklerini Gösteren 21 Tablosu

Çocuklar
HAYRETTE OLABİLMEK
O kadar da şey etmeyin yani
Sandık Lekesi
Seni Kaldır Beni Kaldır…

'Ekosistemi yeniden dengele': Dingoları ve şeytanları geri döndürme planı
Doğayı korumak için 'tarihi' anlaşma
Avustralya tehlike altındaki türleri korumak için kolları sıvadı
Akdeniz’e Türkiye’den günde 144 ton plastik atılıyor
Avustralya’nın doğası hiç olmadığı kadar tehlike altında

Su ve deterjan olmadan çalışan bir çamaşır makinesi
Akıl okuyabilen robot tasarladılar
Sanal Gerçeklik, Artırılmış Gerçeklik , Metaverse, Sanal Uzay Nedir?
Apple'dan iPhone Uygulamalarına Dev Zam: 1 Dolarlık Uygulama 17 TL Oldu
Yapay Et Şirketi Üretime Hazırlanıyor

Leonardo da Vinci'nin annesi Çerkes bir köle
UÇAN KÜÇÜK ŞIRINGALAR
Kanser hücrelerini öldüren virüs hastalar üzerinde olumlu sonuç verdi
Çin'de havadaki Covid-19'u tespit eden maske geliştirildi
Orta Çağ'da Bir Mühendislik Dehası Cezeri

Türkiye’de çocuklar ekmek veya makarna ile besleniyorlar...
Türkiye yine
Birçok ülkede IQ oranları giderek düşüyor
Millet İttifakı’nın adayı açıklandıktan sonra ilk anket sonuçları geldi
Dünyada tutuklu gazeteci sayısında rekor

56 YIL ÖNCE YAZILDI
FAHRİ PETEK SERGİLERİ VESİLESİYLE : “Fotoğrafcılık Bende Çok Eski Bir Tutkudur”
Yepyeni
AFTER MATCH (MAÇTAN SONRA)
KÂBUS

KAYITLI ANLAR
KIZILAY
Biri Hesabı Ödeyecek
ARAP...
ZELZELE

Amerika’da Ayrımcı Politikalar ve Siyahi Mücadele Tarihi
Dünyanın İlk Destan Kahramanı: Gılgamış
Antik Çağlarda Kendi Memleketlerine Karşı Savaşan Paralı Askerler
Sümer Atasözleri ve Özdeyişler
Museviliği benimsemiş tek Türk devleti : Hazarlar


kose yazarlari En Cok Okunanlar
Son 30 günde en çok okunanlar
En Cok Okunanlar


Basa git