A Yorum
  Acilis Sayfasi Yap Sik Kullanilanlara Ekle  

   
A yorum Kurum
iletisim
login
yayin ilkeleri...yazi dizileri

Yazı karekteri : (+) Büyük | (-) Küçük

Cennet Beklesin - Ahmet Amca ve İmam Ahmet

Kategori Kategori: Hizan Köy Masalları | Yorumlar 0 Yorum | Yazar Yazan: Deniz Günal | 23 Aralık 2008 16:22:24

Küresel Mali Kriz, küresel ısınma, hava kirliliği, belediye seçimleri, türlü türlü cinayetler, etnik köken deşmeler... . Sanki yaşamıyoruz da sürekli değişen bir takım rolleri kapış kapış oynuyoruz. Bu öykünün bunların hiç biriyle ilgisi yok. Olmasın değil mi? Aman olmasın!


                           Dağların onurlu, çileli, güzel insanlarına....
 
 
Geçenlerde Ahmet Amca rahatsızlandı.  Ölecek sanıp İmam Ahmet’i çağırdılar. Başında Kur’an okusun diye. Ölümü öyle çabuk kabulleniyorlar ki.
 
Ahmet anlattı.  Bizim tatlı, konuşkan, hayatla hep barışık, bol çocuklu, çalışkan Ahmet Amca’nın yaşadığı ev, dedi Ahmet, gözlerini benden kaçırdı sonra, arkamdaki duvarda bir yerlere dikti, işte dedi, küçücük bir ev.
 
Küçücük.
 
Köylüler toplanmış Erkekler yine tütün sarıyorlarmış. Karısı kocasının hastalığına yanamadan konuklara hizmet ediyormuş. Okuldan gelen üç çocuk yere oturmuş, harıl harıl ders yapıyor, dört beş küçük çocuk bir köşeye dizilmiş, televizyon izliyormuş.
 
Bana çay getirdi. Almak istemedim. O kadar çocuğa, hasta kocasına bakmak varken, bana çay getirmesi ağrıma gitti. Ama almasam bu kez beğenmedim de almadım diye üzülecek. Aldım, içtim.
 
Gözleri doldu Ahmet’in. Bakışları hala arkamdaki duvarda, dönüp baktım, orada bir şey yok.
 
Edip.... Sefalet tam olarak bu evde. Birbirlerinden bir de köşedeki eski televizyondan başka hiç bir şeyleri yok. Bu adam ölse, karısı, çocukları ne yapacak!
 

Ahmet Amca’nın  ilk iki hanımı doğumda ölmüş. Bu üçüncü hanımdan da şimdiden dört çocuk var. Ahmet Amca yaşlı ama beline çalışkan, gücü yerinde belli ki, karısı daha geçenlerde dördüncüyü doğurdu. Sanırım toplam 12 kadar çocuğu var Ahmet Amcanın. İki kızı gelin olmuş. Büyük oğullarından ikisi de İstanbul’daymış. Karısı,bu köyden mi, kimlerden bilmiyorum. Çok çocuklu yaşlı Ahmet amcaya üçüncü hanım gittiğine göre o da zavallının biri olsa gerek.

 
Ben evlerine hiç girmedim. Gerek olmadı. Ahmet Amcanın üç çocuğunu okutuyorum. İki oğlan, bir kız. Gaybetullah ile Sağbatullah sınıfımın en zeki, en muzip, en öz güvenli çocuklarından. Onların üstün zekalı olduğunu düşünüyorum. Öğretilen her şeyi anında öğrenirler. Bu nasıl bir zekadır, kaynağı nerededir bilmiyorum. Bu iki oğlan üst sınıfların Matematik kitaplarını da alır, kendi başlarına çalışır, sonra gelip öğretmenim bize bunları niye öğretmiyorsun derler. Dalga mı geçiyorlar diye sınava çekerim, mahçup olurum.  Bir de Gülsüm var. Türkçeyi daha yeni öğreniyor. Ama çok hızlı öğreniyor. Bu gidişle, sınıfları ikişer ikişer okuyacak. O abilerinden biraz farklı. Çok utangaç. Daha küçük ne de olsa. Eminim o da okula, bana alıştıkça yaramazlık yapmaya başlayacak.

 
Korkak öğrencilerim olursa hata bendedir değil mi? Öz güvenli, yaratıcı, sorgulayan öğrenciler yetiştiremezsem ne işe yarar benim öğretmenliğim. Bu çocukların diğer tüm çocuklardan daha çok öz güvene, saygıya gereksinimi olacak.


Ahmet amcanın çocukları şanslı yine de. O çocuklarını hiç dövmez. Ödevlerini yapsınlar ister. Gelip bana nasıl okuduklarını sorar. Çok sevgi dolu bir insandır. Başka bir çağdan başka bir dağdan gelmiş gibidir. Başında hep bir sarık vardır. Hiç çıkarmaz. Ha, bayramlarda ayrı bir sarık takar. Tertemiz, göz alıcı bir sarık. O da eskidir ya, Ahmet Amca da eskidir zaten, yakışır, görkem katar ona.

 
Ne diyordum... Ahmet Amcanın evine hiç girmedim. O hep tarlada, bahçede çalışır, olmazsa katırla odun taşır. Gündüz evde olmaz o yüzden. Karısı da çok utangaç, anladığım kadarıyla tek sözcük Türkçesi de yok. Ahmet Amca bazan bize uğrar. Dizleri romatizmadan ağrır. Bir eliyle hep dizlerini ovar. Çoğu kez iki bastonla gezer. Bu köyün yollarında yukarı aşağı gidip gelebilmek için iki baston az ya... 
 
Bir yandan sigara sarar, öte yandan konuyu açar Ahmet Amca. Onun belli başlı konularından biri, önceki iki hanımın ahirette ne yaptığıdır. İmam Ahmet sevmez böyle konuları. Ahmet Amca ısrarla sorar.
 
Bana diyorlar ki, ben üçüncü karıyı almasaydım, benim önceki karılar cennete gidecekti, ama şimdi gidemezlermiş.
 
Kimsenin cennete gidişinin garantisi yok, diyor imam. Bize ahlaklı olmak, ibadetimizi yerine getirmek düşer. Gerisini Allah bilir.
 
Ama, diyor, Ahmet Amca, ısrarla. Bu karılar doğururken öldü. Aha bu üçüncü de gidici gibi. Ben ne yapayım karısız. Aha bu karılara da yazık oluyor. Bunların cennete gitmesi için ne yapayım?
 
İmam yanıt vermiyor. Ben gülümsüyorum, o kızıyor. 
 
Böyle sorularla gelmeyin bana, diye kafasını duvara çeviriyor yine.
 
Ahmet amca keyifleniyor iyice. Gözlerinin içi hep güler zaten. Onu sevdiğimizi, saydığımızı bilir, darılmaz bize. Bir yandan derin bir nefes çeker sigarasından, sonra kopkoyu bir duman salar odaya, ışıl ışıl gözlerle yine sorar.
 
Ama imam da inatçıdır, doğru bildiğinden şaşmaz. Çok eğitimlidir, aydın bir imamdır da ondan. Halkı kandırmak, oyalayıp avutmak istemez. Bu köyü, çalışkan, saf köylüyü çok seviyor. O da iki yıldır burada. Maraş’ın bir köyünden gelmiş. İmam Hatip’de okumuş, sonra benim gibi kamu çalışanı olmak için sınavlara girmiş, Bitlis’i istemiş. İlk sırada Ağılözü varmış. Böyle evrak işlerinden hoşlanmaz Ahmet, uğraşmamak için ilk köyü işaretlemiş.
 
Şans diye buna derim işte! Ya bambaşka bir imam gelseydi. Bu köyde, bu çalışkan ama tutucu, akıllı ama saf, bilgiye aç ama inatçı insanlarla ben ne yapardım!

Köylü de çok saygı duyuyor imama. Zaten, bu köylerde herkesden herşeyden önce imam gelir. Ama bizim köy yalnızca saygı değil büyük sevgi de duyar imama. Onun aydınlık yüzü gibi temiz bir ruhu, ruhu gibi de pırıl pırıl bir kafası olduğunu bilirler. Hep ütülü gömlekli, pantalonlu, temiz traşlıdır bizim imamız. Camiyi tek başına boyadı, temizledi. Okulun ilk bilgisayarını cebinden aldı. Kızları okutsunlar, karılarına iyi davransınlar diye vaaz verir. Her ezana camiye iner. Cenazeye çağıran her köye yaya bile olsa gider.
 
Bu kez Ahmet Amcanın evine çağırdılar. Ölecek diye. Öyle hazırlar ki ölüme. Güneşin doğuşu ile batışı gibi. Şu dağların üstünden bulutların geçişi, karların ağır ağır kalkışı gibi hayatları. Ölümleri... Uzatmadan.
 
Gitti imam Ahmet. Başında Kuran okudu. Gülümsemiş Ahmet Amca. Elini tutmuş imamın. O zaman bir irkilmiş imam. Ölecek diye değil. Ya cennete mi cehenneme mi gideceğini sorarsa, ya hangi karısının yanına gideceğini sorarsa... Ölmek üzere olan adama ne desin?
 

Ölmedi Ahmet Amca. Başında sarığı dereye iniyor katırla, odun getirmeye.
 
Bana kalırsa cennet biraz daha bekleyecek, önceki karıları da. Ahmet Amcanın daha bu dünyada çok işi var. Önce Gaybo ile Sağbo’yu, Gülsüm’ü büyütecek, okutacak. Kimbilir belki bir karı daha alacak, yeni zeka tohumları atacak.
 
Cennet daha beklesin.
 
Böyle konuştuğumu imam Ahmet duymasın!Facebook'ta paylaş   |   Twitter'da paylaş


 | Puan: Henüz oy verilmedi / 0 Oy | Yazdırılabilir SayfaYazdır

Yorumlar


Henüz Yorum Yazılmamış

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    Dünyanın gözü kulağı Ortadoğuda: İran-İsrail gerilimi tırmanıyor.
İsrail, Gazze'de yardım konvoyunu hedef aldı: Biri Avustralyalı 7 kişi öldürüldü
DEVLET-ULUSTAN FEDERASYONA, ekitap
Dünyada altın madenciliği nasıl yapılıyor, kazalar ne kadar yaygın?
Afganistan: Aktivistlerden kadınlar için online dergi

Norveç, İrlanda ve İspanya Filistin'i tanıma kararı aldı.
AFP'den SADAT iddiası: Nijer'e bin paralı asker gönderildi.
Yeni Kaledonya'da neler oluyor?
Rusya: İngiltere'ye ait hedefleri vurabiliriz
AB, Türkiye'ye verdiği mülteci fonunun nasıl harcandığını öğrenemiyor.

Tayland esrarı yeniden yasaklıyor.
İstanbul kirada Avrupa’nın lideri
Türkiye AB’nin 6 milyar Euro mülteci yardımını nasıl harcadı, AB Sayıştayı’nın eleştirileri neler?
Yoksulluk sınırı bir yılda 24 bin TL arttı.
Türkiye son 20 yılda faize 563 milyar dolar ödedi

Fahri Kiamil
İki annenin başlattığı akıllı telefon karşıtı hareket çığ gibi büyüdü
Afganistan'da onlarca arkeolojik alan buldozerle yıkılarak yağmaya açıldı.
Franz Kolschitzky: Viyana Kuşatması'ndan Kalan Kahveleri Değerlendiren Girişimci
Kış güneşi arayan Britanyalıların adresi Türkiye

"İNEK BAYRAMI" ekitap
Dünya tarihini şekillendiren 6 içecek türü
Taş Kağıt Makas Oyunu (Jan Ken Pon)
"DUHOK KONUŞUYOR" ekitap
ENTERNASYONAL

KİBİRLİ GÜÇ ZEHİR - ERDEMLİ BİLİM PANZEHİR
KARARLILIK - KİŞİSEL ALTYAPI
TARİHSEL KİŞİLİK
TARİHSEL İNSAN
SÜREÇ VE TARİHSEL ÖZNE

'Yeşil İslam' Endonezya'yı iklim çöküşünden kurtarabilir mi?
İsviçreli kadınlar AİHM'de görülen iklim değişikliği davasında zafer kazandı.
Yorgun dünya artık yavaş dönüyor
Avustralya’daki dev yosun ormanlarını yapay zekâ koruyor
2023'te sıcaklık rekoru kırıldı

Apple otomobili ABD'de üretime bir adım daha yaklaştı.
Yaşgünün Kutlu Olsun James Webb Uzay Teleskobu
Su ve deterjan olmadan çalışan bir çamaşır makinesi
Akıl okuyabilen robot tasarladılar
Sanal Gerçeklik, Artırılmış Gerçeklik , Metaverse, Sanal Uzay Nedir?

Bilim insanı Matthieu Juncker ekosistemi gözlemlemek için ıssız adada 8 ay tek başına kalacak.
Beynine çip takılan kişinin düşünceleri 25 dakika boyunca okundu.
14 Mart Pi Günü, Günün Kutlu Olsun Pi !
Tüm canlılar için en ideal sıcak
Avustralya’da 350 kişinin konuştuğu yeni bir dil gelişti

İstanbulluların %44'ü kıt kanaat geçiniyor
Türkiye artık yabancılar içinde ucuz değil…
2023'te 282 milyon insan açlık yaşadı.
Servet dağılımı adaletsizliği: Türkiye'de %1’lik kesim servetin %40’ını alıyor
BM Raporu: İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırısında soykırım suçu iddiası

GEÇİTKALE'DEN GELİYORDU...
GENÇ BİR YAZARA BİRKAÇ TAVSİYE
DEĞİŞİYOR, YOKSULLAŞIYOR
“KİRAZ ZAMANI” SERÇELER, KİRAZ AĞACIMIZ, RAZZİA
Enflasyon Rehberi

DEVLETİN CİDDİYETİ
UCUZ ET
Hesap
---İST
SANDIK

İskandinav Göçleri ve Vikinglerin Avrupa Üzerindeki Etkisi
Hümanizm Nedir?
Osmanlı’da kahve kültürü, Osmanlı’da kahve isimleri..
Amerika’da Ayrımcı Politikalar ve Siyahi Mücadele Tarihi
Dünyanın İlk Destan Kahramanı: Gılgamış


kose yazarlari En Cok Okunanlar
Son 30 günde en çok okunanlar
En Cok Okunanlar


Basa git