A Yorum
  Acilis Sayfasi Yap Sik Kullanilanlara Ekle  

   
A yorum Kurum
iletisim
login
yayin ilkeleri...yazi dizileri

Yazı karekteri : (+) Büyük | (-) Küçük

bir şairin ölümü

Kategori Kategori: Kültür/Sanat | Yorumlar 0 Yorum | Yazar Yazan: Aykut Yazgan | 12 Aralık 2008 11:55:11

üstat keramettin cemalî'nin edebiyatımıza olan katkılarını burada tekrar bir defa daha anıyor ve kendisine bütün camia adına geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

perşembe
üstat keramettin cemalî bugün aniden fenalaşarak cerrahpaşa hastahanesine kaldırıldı. görgü tanıklarının ifadelerine göre aksaray’da bir apartman katında yalnız olarak yaşıyan üstat keramettin cemalî’nin alt komuşusu yukardan gelen bir gürültüyle kocasını uyarmış ve her ikisi de yukarıya koşarak yerde yatan üstada hemen ilk müdaheleyi yapmışlardır.

kendisiyle konuştuğumuz cerrehpaşa beyin cerrahisi anabilim dalı başkanı profesör doktor cengiz muhtaralioğulları, hastanın müşahade altında olduğunu, bir anevrizmadan şüphe edildiğini, fakat kati bir şey söylemek için daha çok erken olduğunu belirtti.

üstat keramettin cemalî’nin edebiyatımıza olan katkılarını burada tekrar bir defa daha anıyor ve kendisine bütün camia adına geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

pazartesi
perşembe günü ani bir fenalaşma sonucu acilen hastahaneye kaldırılan üstat keramettin cemalî’nin sağlık durumunun giderek iyiye gittiği ve hafta sonuna kadar taburcu olabileceği hastahane doktorları tarafından bildirildi. bilinci yerinde olan üstat keramettin cemalî ile konuşan hemşire gülbahar, kapıda bekleyen basın mensuplarına, üstadın bir an önce eski uğraşlarına dönmek için sabırsızlandığı haberini iletti.

salı
geçen hafta hastahaneye kaldırılan ve bir anevrizma bulgusu ile tedavi altına alınan üstat keramettin cemalî bugün taburcu edildi. çıkış kapısında kendisini, sevenleri, hayranları ve çok kalabalık bir basın ordusu karşıladı. hayranlarının getirdikleri çiçekler bindiği taksinin bagajına konduktan sonra evine doğru hareket eden üstat, daha bir kaç gün dinleneceğini ve daha sonra röportaj vereceğini söyledi. biraz süzülmüş olmasına karşın üstat oldukça sağlıklı görünüyordu. bir an önce yazılarına dönmesi sabırsızlıkla bekleniyor.

cumartesi
talihsizlik üstat keramettin camalî’nin yakasını bir türlü bırakmıyor. iki hafta önce aniden bir beyin rahatsızlığı teşhisi ile hastahaneye kaldırılan üstat keramettin cemalî’nin dün de merdivenden düşerek sol ayak bileğini kırdığı öğrenildi. hadiseyi gazetemiz muhabirine nakleden alt kat komuşusu, yukardan bir gürültü geldiğini ve kocasını uyarması üzerine koşarak çıktıkları üst katta üstadı merdiven dibinde yatarak bulduklarını ve hemen gereken ilk müdaheleyi yaptıklarını söyledi. daha sonra gelen ambulansla çapa tıp fakültesine kaldırılan üstadın ayağı çekilen rontgenden sonra alçıya alındı. ortopedi anabilim dalı başkanı profesör doktor hayrettin kumbasarlar, kırığın komplike bir fraktür olmadığını ve iki ay sonra alçının çıkarılabileceğini söyledi.

perşembe
kalabalık bir gurup halinde hastahane odasında ziyaretine gittiğimiz sayın üstat keramettin cemalî bizleri her zamanki güler yüzle karşıladı. hastahane yemeklerinin çok iyi olduğunu, bilhassa gece hemşirelerinin kendisine çok ilgi gösterdiklerini ve havaların da giderek ısındığından bahsetti. yoğun geçen sohbetten sonra yanından ayrıldığımız üstat keramettin cemalî’nin gelecek hafta hastahaneden çıkması bekleniyor.

çarşamba
edebiyat dünyasının ünlü isimlerinden üstat keramettin cemalî iki ay önce kırılan ayağındaki alçı ile geldiği evinde peşini talihsizlikler ve sağlık sorunları bir türlü bırakmayor. dün ani bir kalp spazmı geçiren üstad, görgü tanıklarının yukarı kattan duydukları bir gürültü üzerine yine ilk müdahelelerinden sonra ambulansla kalp vakfı hastahanesine kaldırıldı. üstada hemen gereken tıbbi müdaheleler yapıldıktan sonra bugün de anjiyö için hazırlıklar başladı. kendisinle konuştuğumuz kardiyoloji anabilim dalı başkanı uzman doktor şerafettin iç, durumun kritik olduğunu fakat tıbbın gerektirdiği her türlü imkanın, üstat için seferber edileceğinden kimsenin şüphesi olmaması gerektiğini söyledi.

perşembe
kardiyoloji anabilim dalından bugün açıklanan komünikeye göre başarılı bir anjiyöden sonra üstat keramettin cemalî’nin sağlık durumu giderek umut verici bir düzeye ulaştı. yoğun bakım ünitesinde yatan üstadın, penceresi altında biriken basın mensuplarına, pencereye bahusus çıkan hemşire, üstadın durumunun çok iyi olduğunu ve üstadın selam ve sevgilerini ilettiğini salladığı mendil işaretleri ile vermiş oldu. bu sevindirici olayı ve mendil işaretlerini biz de sayın halkımıza aynen iletmekten üstad ve edebiyat namına mutluluk duyuyoruz.

cumartesi
hastahaneden bugün taburcu edilen üstat keramettin cemalî bir taksiyle evine yolcu edildi. kendisini arkadan oldukça kalabalık bir araba konvoyu takip etti. üstadın edebiyat dünyamızda bukadar sevilmesi hepimiz için bir gurur kaynağı oldu.

salı
gazetemiz köşe yazarlarından selman ilerde ve birkaç dost ile geçmiş olsun ziyaretine gittiğimiz üstat keramettin cemalî’nin sağlık durumunun fevkalade olduğu ilk nazarda göze çarpıyor. dilimizi ısırarak dile getirdiğimiz bu sağlık durumu üzerine üstat gülerek korkulacak hiçbir şeyin olmadığını geçenlerde idrak etmiş olduğu doksaniki yaşına rağmen kendisini halen dinç ve yazmak için arzulu hissetiğini söyledi. görüldüğü gibi ölümün kendisini bir türlü alt edemediğini de sözlerine ilave eden üstat daha sonra misafirlerine kuru pasta ve kuşburnu çayı ikram etti.

pazartesi
bugün aldığımız çok üzücü bür habere göre üstat keramettin camalî aramızdan ebediyen ayrıldı. görgü tanıklarının ifadelerine göre üst kattan gelen bir gürültü ile yukarıya koşan yardımsever karı koca üstadı merdiven altında kanlar içinde yerde buldular. bu durumda gereken müdaheleleri bile yapamayan karı koca yukarı kattaki bağrışmadan gündelikçi kadının elinden kaza ile düşürdüğü ütünün oradan geçmekte olan üstadın kafasına isabet ettiğini ve....

Facebook'ta paylaş   |   Twitter'da paylaş


 | Puan: Henüz oy verilmedi / 0 Oy | Yazdırılabilir SayfaYazdır

Yorumlar


Henüz Yorum Yazılmamış

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    Türbülans vakaları iklim değişikliği etkisi mi?
Dünyanın gözü kulağı Ortadoğuda: İran-İsrail gerilimi tırmanıyor.
İsrail, Gazze'de yardım konvoyunu hedef aldı: Biri Avustralyalı 7 kişi öldürüldü
DEVLET-ULUSTAN FEDERASYONA, ekitap
Dünyada altın madenciliği nasıl yapılıyor, kazalar ne kadar yaygın?

YENİDEN UMUD IŞIĞI
"ALO NACİ, BURASI PARİS: HALK CEPHESİ KURULUYOR DUYDUN MU?"
Norveç, İrlanda ve İspanya Filistin'i tanıma kararı aldı.
AFP'den SADAT iddiası: Nijer'e bin paralı asker gönderildi.
Yeni Kaledonya'da neler oluyor?

Türkiye'de açlık sınırı 20 bin TL'ye dayandı
Tayland esrarı yeniden yasaklıyor.
İstanbul kirada Avrupa’nın lideri
Türkiye AB’nin 6 milyar Euro mülteci yardımını nasıl harcadı, AB Sayıştayı’nın eleştirileri neler?
Yoksulluk sınırı bir yılda 24 bin TL arttı.

Fahri Kiamil
İki annenin başlattığı akıllı telefon karşıtı hareket çığ gibi büyüdü
Afganistan'da onlarca arkeolojik alan buldozerle yıkılarak yağmaya açıldı.
Franz Kolschitzky: Viyana Kuşatması'ndan Kalan Kahveleri Değerlendiren Girişimci
Kış güneşi arayan Britanyalıların adresi Türkiye

"İNEK BAYRAMI" ekitap
Dünya tarihini şekillendiren 6 içecek türü
Taş Kağıt Makas Oyunu (Jan Ken Pon)
"DUHOK KONUŞUYOR" ekitap
ENTERNASYONAL

KİBİRLİ GÜÇ ZEHİR - ERDEMLİ BİLİM PANZEHİR
KARARLILIK - KİŞİSEL ALTYAPI
TARİHSEL KİŞİLİK
TARİHSEL İNSAN
SÜREÇ VE TARİHSEL ÖZNE

'Yeşil İslam' Endonezya'yı iklim çöküşünden kurtarabilir mi?
İsviçreli kadınlar AİHM'de görülen iklim değişikliği davasında zafer kazandı.
Yorgun dünya artık yavaş dönüyor
Avustralya’daki dev yosun ormanlarını yapay zekâ koruyor
2023'te sıcaklık rekoru kırıldı

Apple otomobili ABD'de üretime bir adım daha yaklaştı.
Yaşgünün Kutlu Olsun James Webb Uzay Teleskobu
Su ve deterjan olmadan çalışan bir çamaşır makinesi
Akıl okuyabilen robot tasarladılar
Sanal Gerçeklik, Artırılmış Gerçeklik , Metaverse, Sanal Uzay Nedir?

Beynimiz uykuda geleceği tahmin etmeye çalışıyor.
Bilim insanı Matthieu Juncker ekosistemi gözlemlemek için ıssız adada 8 ay tek başına kalacak.
Beynine çip takılan kişinin düşünceleri 25 dakika boyunca okundu.
14 Mart Pi Günü, Günün Kutlu Olsun Pi !
Tüm canlılar için en ideal sıcak

İstanbulluların %44'ü kıt kanaat geçiniyor
Türkiye artık yabancılar içinde ucuz değil…
2023'te 282 milyon insan açlık yaşadı.
Servet dağılımı adaletsizliği: Türkiye'de %1’lik kesim servetin %40’ını alıyor
BM Raporu: İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırısında soykırım suçu iddiası

GÜZİN'LE
GEÇİTKALE'DEN GELİYORDU...
GENÇ BİR YAZARA BİRKAÇ TAVSİYE
DEĞİŞİYOR, YOKSULLAŞIYOR
“KİRAZ ZAMANI” SERÇELER, KİRAZ AĞACIMIZ, RAZZİA

Çarpık Eğitim
Ziyafet
Kim Aptal, Kim Akıllı
SİVAS
SAMSUN

Mimar Sinan: Bir Dehanın Yükselişi ve Osmanlı Mimarisinin Zirvesi
İskandinav Göçleri ve Vikinglerin Avrupa Üzerindeki Etkisi
Hümanizm Nedir?
Osmanlı’da kahve kültürü, Osmanlı’da kahve isimleri..
Amerika’da Ayrımcı Politikalar ve Siyahi Mücadele Tarihi


kose yazarlari En Cok Okunanlar
Son 30 günde en çok okunanlar
En Cok Okunanlar


Basa git