A Yorum
  Acilis Sayfasi Yap Sik Kullanilanlara Ekle  

   
A yorum Kurum
iletisim
login
yayin ilkeleri...yazi dizileri

Yazı karekteri : (+) Büyük | (-) Küçük

bir şairin ölümü

Kategori Kategori: Kültür/Sanat | Yorumlar 0 Yorum | Yazar Yazan: Aykut Yazgan | 12 Aralık 2008 11:55:11

üstat keramettin cemalî'nin edebiyatımıza olan katkılarını burada tekrar bir defa daha anıyor ve kendisine bütün camia adına geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

perşembe
üstat keramettin cemalî bugün aniden fenalaşarak cerrahpaşa hastahanesine kaldırıldı. görgü tanıklarının ifadelerine göre aksaray’da bir apartman katında yalnız olarak yaşıyan üstat keramettin cemalî’nin alt komuşusu yukardan gelen bir gürültüyle kocasını uyarmış ve her ikisi de yukarıya koşarak yerde yatan üstada hemen ilk müdaheleyi yapmışlardır.

kendisiyle konuştuğumuz cerrehpaşa beyin cerrahisi anabilim dalı başkanı profesör doktor cengiz muhtaralioğulları, hastanın müşahade altında olduğunu, bir anevrizmadan şüphe edildiğini, fakat kati bir şey söylemek için daha çok erken olduğunu belirtti.

üstat keramettin cemalî’nin edebiyatımıza olan katkılarını burada tekrar bir defa daha anıyor ve kendisine bütün camia adına geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

pazartesi
perşembe günü ani bir fenalaşma sonucu acilen hastahaneye kaldırılan üstat keramettin cemalî’nin sağlık durumunun giderek iyiye gittiği ve hafta sonuna kadar taburcu olabileceği hastahane doktorları tarafından bildirildi. bilinci yerinde olan üstat keramettin cemalî ile konuşan hemşire gülbahar, kapıda bekleyen basın mensuplarına, üstadın bir an önce eski uğraşlarına dönmek için sabırsızlandığı haberini iletti.

salı
geçen hafta hastahaneye kaldırılan ve bir anevrizma bulgusu ile tedavi altına alınan üstat keramettin cemalî bugün taburcu edildi. çıkış kapısında kendisini, sevenleri, hayranları ve çok kalabalık bir basın ordusu karşıladı. hayranlarının getirdikleri çiçekler bindiği taksinin bagajına konduktan sonra evine doğru hareket eden üstat, daha bir kaç gün dinleneceğini ve daha sonra röportaj vereceğini söyledi. biraz süzülmüş olmasına karşın üstat oldukça sağlıklı görünüyordu. bir an önce yazılarına dönmesi sabırsızlıkla bekleniyor.

cumartesi
talihsizlik üstat keramettin camalî’nin yakasını bir türlü bırakmıyor. iki hafta önce aniden bir beyin rahatsızlığı teşhisi ile hastahaneye kaldırılan üstat keramettin cemalî’nin dün de merdivenden düşerek sol ayak bileğini kırdığı öğrenildi. hadiseyi gazetemiz muhabirine nakleden alt kat komuşusu, yukardan bir gürültü geldiğini ve kocasını uyarması üzerine koşarak çıktıkları üst katta üstadı merdiven dibinde yatarak bulduklarını ve hemen gereken ilk müdaheleyi yaptıklarını söyledi. daha sonra gelen ambulansla çapa tıp fakültesine kaldırılan üstadın ayağı çekilen rontgenden sonra alçıya alındı. ortopedi anabilim dalı başkanı profesör doktor hayrettin kumbasarlar, kırığın komplike bir fraktür olmadığını ve iki ay sonra alçının çıkarılabileceğini söyledi.

perşembe
kalabalık bir gurup halinde hastahane odasında ziyaretine gittiğimiz sayın üstat keramettin cemalî bizleri her zamanki güler yüzle karşıladı. hastahane yemeklerinin çok iyi olduğunu, bilhassa gece hemşirelerinin kendisine çok ilgi gösterdiklerini ve havaların da giderek ısındığından bahsetti. yoğun geçen sohbetten sonra yanından ayrıldığımız üstat keramettin cemalî’nin gelecek hafta hastahaneden çıkması bekleniyor.

çarşamba
edebiyat dünyasının ünlü isimlerinden üstat keramettin cemalî iki ay önce kırılan ayağındaki alçı ile geldiği evinde peşini talihsizlikler ve sağlık sorunları bir türlü bırakmayor. dün ani bir kalp spazmı geçiren üstad, görgü tanıklarının yukarı kattan duydukları bir gürültü üzerine yine ilk müdahelelerinden sonra ambulansla kalp vakfı hastahanesine kaldırıldı. üstada hemen gereken tıbbi müdaheleler yapıldıktan sonra bugün de anjiyö için hazırlıklar başladı. kendisinle konuştuğumuz kardiyoloji anabilim dalı başkanı uzman doktor şerafettin iç, durumun kritik olduğunu fakat tıbbın gerektirdiği her türlü imkanın, üstat için seferber edileceğinden kimsenin şüphesi olmaması gerektiğini söyledi.

perşembe
kardiyoloji anabilim dalından bugün açıklanan komünikeye göre başarılı bir anjiyöden sonra üstat keramettin cemalî’nin sağlık durumu giderek umut verici bir düzeye ulaştı. yoğun bakım ünitesinde yatan üstadın, penceresi altında biriken basın mensuplarına, pencereye bahusus çıkan hemşire, üstadın durumunun çok iyi olduğunu ve üstadın selam ve sevgilerini ilettiğini salladığı mendil işaretleri ile vermiş oldu. bu sevindirici olayı ve mendil işaretlerini biz de sayın halkımıza aynen iletmekten üstad ve edebiyat namına mutluluk duyuyoruz.

cumartesi
hastahaneden bugün taburcu edilen üstat keramettin cemalî bir taksiyle evine yolcu edildi. kendisini arkadan oldukça kalabalık bir araba konvoyu takip etti. üstadın edebiyat dünyamızda bukadar sevilmesi hepimiz için bir gurur kaynağı oldu.

salı
gazetemiz köşe yazarlarından selman ilerde ve birkaç dost ile geçmiş olsun ziyaretine gittiğimiz üstat keramettin cemalî’nin sağlık durumunun fevkalade olduğu ilk nazarda göze çarpıyor. dilimizi ısırarak dile getirdiğimiz bu sağlık durumu üzerine üstat gülerek korkulacak hiçbir şeyin olmadığını geçenlerde idrak etmiş olduğu doksaniki yaşına rağmen kendisini halen dinç ve yazmak için arzulu hissetiğini söyledi. görüldüğü gibi ölümün kendisini bir türlü alt edemediğini de sözlerine ilave eden üstat daha sonra misafirlerine kuru pasta ve kuşburnu çayı ikram etti.

pazartesi
bugün aldığımız çok üzücü bür habere göre üstat keramettin camalî aramızdan ebediyen ayrıldı. görgü tanıklarının ifadelerine göre üst kattan gelen bir gürültü ile yukarıya koşan yardımsever karı koca üstadı merdiven altında kanlar içinde yerde buldular. bu durumda gereken müdaheleleri bile yapamayan karı koca yukarı kattaki bağrışmadan gündelikçi kadının elinden kaza ile düşürdüğü ütünün oradan geçmekte olan üstadın kafasına isabet ettiğini ve....

Facebook'ta paylaş   |   Twitter'da paylaş


 | Puan: Henüz oy verilmedi / 0 Oy | Yazdırılabilir SayfaYazdır

Yorumlar


Henüz Yorum Yazılmamış

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    Türkiye ve Arap ülkelerinde
DEPREM : Hangi ülke, ne yardım gönderiyor?
YAS...
YAKIŞMIYOR
İşte Millet İttifakı'nın 9 ana başlıklı Ortak Mutabakat Metni'nin önemli maddeleri

Katar Gate: AP'deki rüşvet skandalında Türkiye bağlantısı
73 YIL SONRA BİR 14 MAYIS DAHA
NATO'nun 31'inci üyesi Finlandiya
Avustralya’dan TikTok’a yasak geldi
Almanya: İş gücü göçünü kolaylaştıran yasa kabineden geçti

Acemoğlu: 15 yıl Türkiye için fırsat penceresi bunu harcarsa sonu trajik olur
AB Meta'yı 1,2 milyar euro para cezasına çarptırdı
55 bin kişiyi işten çıkararak yerine yapay zeka kullanacak
Dünyada gıda fiyatları 12 aydır düşerken; Türkiye'de 31 aydır yükseliyor
Türkiye Irak’a yaklaşık 1,5 milyar dolar tazminat ödeyecek

2023 FIFA Kadınlar Dünya Kupası’nda rekor bekleniyor
Rüya...
Kocaman bir aile gibi
Yeni Zelenda: 2009 sonrasında doğanlara sigara yasağı
Avrupa’nın ardından ABD’de maymun çiçeği virüsü alarmı

GREV HAKKI TARTIŞILIYOR, TANINIYOR
“İŞÇİLER SAHAYA İNMELİ”, BÜLENT ECEVİT’LE SÖYLEŞİ
KİTAPÇI RÜSTEM, PARİS: EMEKÇİDEN YANA ve FAHRİ KONSOLOS
Değerli Dost Aydınlık Yürek - HASAN MEYZİNOĞLU
“ŞAİR LÂFI”

Ana gibi yar, Anadolu gibi diyar olmaz
HÜMANİZMANIN KANITLANMASI
YABANCILAŞMA
GERÇEK FELSEFE
MADDE VE DÜŞÜNCE

2023-2027'de dünya genelinde rekor hava sıcaklıkları görülebilir
Okyanus sıcaklıkları rekor seviyede
BM'den uyarı: Deniz seviyesi rekor hızla yükseliyor
AB'nin enerji tüketiminde yenilenebilir kaynakların payı 2030'a kadar %42,5'e yükseltilecek
'Ekosistemi yeniden dengele': Dingoları ve şeytanları geri döndürme planı

Su ve deterjan olmadan çalışan bir çamaşır makinesi
Akıl okuyabilen robot tasarladılar
Sanal Gerçeklik, Artırılmış Gerçeklik , Metaverse, Sanal Uzay Nedir?
Apple'dan iPhone Uygulamalarına Dev Zam: 1 Dolarlık Uygulama 17 TL Oldu
Yapay Et Şirketi Üretime Hazırlanıyor

Eratosthenes MÖ 3. Yüzyılda dünya'nın çevresini nasıl ölçtü?
Leonardo da Vinci'nin annesi Çerkes bir köle
UÇAN KÜÇÜK ŞIRINGALAR
Kanser hücrelerini öldüren virüs hastalar üzerinde olumlu sonuç verdi
Çin'de havadaki Covid-19'u tespit eden maske geliştirildi

Gençlerin yüzde 63'ü Türkiye'den gitmek istiyor.
Modern köle sıralamasında Türkiye zirvede
Türkiye'de temelsiz yargılamalar devam etti
Türkiye’de çocuklar ekmek veya makarna ile besleniyorlar...
Türkiye yine

Demokrasinin yozlaşıp ayak takımının hakimiyet kurduğu rejim: Oklokrasi
“BİZE BİR SOSYALİST PARTİSİ LAZIM”
Mezopotamya’nın Ağıtları
KARGALAR, ÖRÜMCEKLER, LEYLEKLER VE DİĞERLERİ
1 MAYIS 1945

MEVSİMLER
HUKUK NEDİR?
GÜVENMEK
Tanrının Arabası
FARELER

Amerika’da Ayrımcı Politikalar ve Siyahi Mücadele Tarihi
Dünyanın İlk Destan Kahramanı: Gılgamış
Antik Çağlarda Kendi Memleketlerine Karşı Savaşan Paralı Askerler
Sümer Atasözleri ve Özdeyişler
Museviliği benimsemiş tek Türk devleti : Hazarlar


kose yazarlari En Cok Okunanlar
Son 30 günde en çok okunanlar
En Cok Okunanlar


Basa git