A Yorum
  Acilis Sayfasi Yap Sik Kullanilanlara Ekle  

   
A yorum Kurum
iletisim
login
yayin ilkeleri...yazi dizileri

Yazı karekteri : (+) Büyük | (-) Küçük

bir şairin ölümü

Kategori Kategori: Kültür/Sanat | Yorumlar 0 Yorum | Yazar Yazan: Aykut Yazgan | 12 Aralık 2008 11:55:11

üstat keramettin cemalî'nin edebiyatımıza olan katkılarını burada tekrar bir defa daha anıyor ve kendisine bütün camia adına geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

perşembe
üstat keramettin cemalî bugün aniden fenalaşarak cerrahpaşa hastahanesine kaldırıldı. görgü tanıklarının ifadelerine göre aksaray’da bir apartman katında yalnız olarak yaşıyan üstat keramettin cemalî’nin alt komuşusu yukardan gelen bir gürültüyle kocasını uyarmış ve her ikisi de yukarıya koşarak yerde yatan üstada hemen ilk müdaheleyi yapmışlardır.

kendisiyle konuştuğumuz cerrehpaşa beyin cerrahisi anabilim dalı başkanı profesör doktor cengiz muhtaralioğulları, hastanın müşahade altında olduğunu, bir anevrizmadan şüphe edildiğini, fakat kati bir şey söylemek için daha çok erken olduğunu belirtti.

üstat keramettin cemalî’nin edebiyatımıza olan katkılarını burada tekrar bir defa daha anıyor ve kendisine bütün camia adına geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

pazartesi
perşembe günü ani bir fenalaşma sonucu acilen hastahaneye kaldırılan üstat keramettin cemalî’nin sağlık durumunun giderek iyiye gittiği ve hafta sonuna kadar taburcu olabileceği hastahane doktorları tarafından bildirildi. bilinci yerinde olan üstat keramettin cemalî ile konuşan hemşire gülbahar, kapıda bekleyen basın mensuplarına, üstadın bir an önce eski uğraşlarına dönmek için sabırsızlandığı haberini iletti.

salı
geçen hafta hastahaneye kaldırılan ve bir anevrizma bulgusu ile tedavi altına alınan üstat keramettin cemalî bugün taburcu edildi. çıkış kapısında kendisini, sevenleri, hayranları ve çok kalabalık bir basın ordusu karşıladı. hayranlarının getirdikleri çiçekler bindiği taksinin bagajına konduktan sonra evine doğru hareket eden üstat, daha bir kaç gün dinleneceğini ve daha sonra röportaj vereceğini söyledi. biraz süzülmüş olmasına karşın üstat oldukça sağlıklı görünüyordu. bir an önce yazılarına dönmesi sabırsızlıkla bekleniyor.

cumartesi
talihsizlik üstat keramettin camalî’nin yakasını bir türlü bırakmıyor. iki hafta önce aniden bir beyin rahatsızlığı teşhisi ile hastahaneye kaldırılan üstat keramettin cemalî’nin dün de merdivenden düşerek sol ayak bileğini kırdığı öğrenildi. hadiseyi gazetemiz muhabirine nakleden alt kat komuşusu, yukardan bir gürültü geldiğini ve kocasını uyarması üzerine koşarak çıktıkları üst katta üstadı merdiven dibinde yatarak bulduklarını ve hemen gereken ilk müdaheleyi yaptıklarını söyledi. daha sonra gelen ambulansla çapa tıp fakültesine kaldırılan üstadın ayağı çekilen rontgenden sonra alçıya alındı. ortopedi anabilim dalı başkanı profesör doktor hayrettin kumbasarlar, kırığın komplike bir fraktür olmadığını ve iki ay sonra alçının çıkarılabileceğini söyledi.

perşembe
kalabalık bir gurup halinde hastahane odasında ziyaretine gittiğimiz sayın üstat keramettin cemalî bizleri her zamanki güler yüzle karşıladı. hastahane yemeklerinin çok iyi olduğunu, bilhassa gece hemşirelerinin kendisine çok ilgi gösterdiklerini ve havaların da giderek ısındığından bahsetti. yoğun geçen sohbetten sonra yanından ayrıldığımız üstat keramettin cemalî’nin gelecek hafta hastahaneden çıkması bekleniyor.

çarşamba
edebiyat dünyasının ünlü isimlerinden üstat keramettin cemalî iki ay önce kırılan ayağındaki alçı ile geldiği evinde peşini talihsizlikler ve sağlık sorunları bir türlü bırakmayor. dün ani bir kalp spazmı geçiren üstad, görgü tanıklarının yukarı kattan duydukları bir gürültü üzerine yine ilk müdahelelerinden sonra ambulansla kalp vakfı hastahanesine kaldırıldı. üstada hemen gereken tıbbi müdaheleler yapıldıktan sonra bugün de anjiyö için hazırlıklar başladı. kendisinle konuştuğumuz kardiyoloji anabilim dalı başkanı uzman doktor şerafettin iç, durumun kritik olduğunu fakat tıbbın gerektirdiği her türlü imkanın, üstat için seferber edileceğinden kimsenin şüphesi olmaması gerektiğini söyledi.

perşembe
kardiyoloji anabilim dalından bugün açıklanan komünikeye göre başarılı bir anjiyöden sonra üstat keramettin cemalî’nin sağlık durumu giderek umut verici bir düzeye ulaştı. yoğun bakım ünitesinde yatan üstadın, penceresi altında biriken basın mensuplarına, pencereye bahusus çıkan hemşire, üstadın durumunun çok iyi olduğunu ve üstadın selam ve sevgilerini ilettiğini salladığı mendil işaretleri ile vermiş oldu. bu sevindirici olayı ve mendil işaretlerini biz de sayın halkımıza aynen iletmekten üstad ve edebiyat namına mutluluk duyuyoruz.

cumartesi
hastahaneden bugün taburcu edilen üstat keramettin cemalî bir taksiyle evine yolcu edildi. kendisini arkadan oldukça kalabalık bir araba konvoyu takip etti. üstadın edebiyat dünyamızda bukadar sevilmesi hepimiz için bir gurur kaynağı oldu.

salı
gazetemiz köşe yazarlarından selman ilerde ve birkaç dost ile geçmiş olsun ziyaretine gittiğimiz üstat keramettin cemalî’nin sağlık durumunun fevkalade olduğu ilk nazarda göze çarpıyor. dilimizi ısırarak dile getirdiğimiz bu sağlık durumu üzerine üstat gülerek korkulacak hiçbir şeyin olmadığını geçenlerde idrak etmiş olduğu doksaniki yaşına rağmen kendisini halen dinç ve yazmak için arzulu hissetiğini söyledi. görüldüğü gibi ölümün kendisini bir türlü alt edemediğini de sözlerine ilave eden üstat daha sonra misafirlerine kuru pasta ve kuşburnu çayı ikram etti.

pazartesi
bugün aldığımız çok üzücü bür habere göre üstat keramettin camalî aramızdan ebediyen ayrıldı. görgü tanıklarının ifadelerine göre üst kattan gelen bir gürültü ile yukarıya koşan yardımsever karı koca üstadı merdiven altında kanlar içinde yerde buldular. bu durumda gereken müdaheleleri bile yapamayan karı koca yukarı kattaki bağrışmadan gündelikçi kadının elinden kaza ile düşürdüğü ütünün oradan geçmekte olan üstadın kafasına isabet ettiğini ve....

Facebook'ta paylaş   |   Twitter'da paylaş


 | Puan: Henüz oy verilmedi / 0 Oy | Yazdırılabilir SayfaYazdır

Yorumlar


Henüz Yorum Yazılmamış

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    Türkiye Cumhuriyeti mutlu, başarılı ve utkulu olacaktır
YILMAZ GÜNEY’E DAİR ekitab
Dünya Sağlık Örgütü: Yeni Kovid-19 varyantı ölümleri arttırabilir.
Yazarlarımızdan Sevgili Aykut Yazgan’ı kaybettik
Yurt dışına göç eden Türk vatandaşları: 2022'de son 7 yılın rekoru kırıldı

Hollanda'da aşırı sağcı Wilders'in seçim zaferi
Avustralya ulusal dijital kimlik sistemine geçiyor
İsrail - Hamas çatışmasında savaş suçu işleniyor mu?
Türkiye’de 21 yılda 15 bini aşkın arazi, 289 bini aşkın konut ve işyeri yabancılara satıldı
FRANSA İKTİDAR CEPHESİ DERSLERİ HAL VE GİDİŞ: SIFIR

Birleşmiş Milletler’den 48 ülke için korkutan rapor
Daron Acemoğlu: Türk halkını zor günler bekliyor
Türkiye’de yıllık et tüketimi 10 kg dan az
Çin Alman otomobillerini tahtından ediyor.
Acemoğlu: 15 yıl Türkiye için fırsat penceresi bunu harcarsa sonu trajik olur

İçinden hiç tren geçmeyen Dalaman tren garı…
İngiltere'de yeni bir domuz gribi varyantının insandaki ilk vakası tespit edildi.
Gerçek insan değil ama ayda binlerce dolar kazanıyor
ANA(KADIN)LARIN SESİ
Dünya genelinde kanser vakalarında büyük artış

"DUHOK KONUŞUYOR" ekitap
ENTERNASYONAL
REMZİ RAŞA’YI ANMAK İÇİN
GREV HAKKI TARTIŞILIYOR, TANINIYOR
“İŞÇİLER SAHAYA İNMELİ”, BÜLENT ECEVİT’LE SÖYLEŞİ

Senede bir gün
SABİTESİZ GÖRECELİ OLABİLİR Mİ?
Ana gibi yar, Anadolu gibi diyar olmaz
HÜMANİZMANIN KANITLANMASI
YABANCILAŞMA

Türkiye, Avrupa’nın atık deposu mu?
Kuzey Denizi'nde sızıntı korkusu
AKBELEN ORMANI DİRENİYOR
Akbelen Ormanı'ndaki çevre direnişi
WMO aşırı sıcaklarda kalp krizi ve ölüm uyarısında bulundu

Yaşgünün Kutlu Olsun James Webb Uzay Teleskobu
Su ve deterjan olmadan çalışan bir çamaşır makinesi
Akıl okuyabilen robot tasarladılar
Sanal Gerçeklik, Artırılmış Gerçeklik , Metaverse, Sanal Uzay Nedir?
Apple'dan iPhone Uygulamalarına Dev Zam: 1 Dolarlık Uygulama 17 TL Oldu

Şempanzeler rakiplerine karşı savaş stratejileri kullanıyor.
Kazakistan'da 3.400 yıllık erken dönem Türk piramidi bulundu
Avustralya’da Dingolar “Neredeyse İnsan” statüsündeydi.
'Kayıp sekizinci kıta' Zelandiya ilk kez nasıl haritalandırıldı, sonuçları ne olabilir?
İnsanların ataları 'yeryüzünden silinme noktasına gelmiş olabilir'

Dünya cinsiyet eşitliği konusunda ne durumda?
Türkiye Avrupa’da lider, dünyada 14. Sırada
Türkiye'de su krizi araştırması yayımlandı
Suudi Arabistan yüzlerce göçmeni öldürdü
Yalan haberlere neden inanıyoruz?

ABİDİN DİNO PULU
Göbeklitepe'deki son keşifler ne anlama geliyor?
AYKUT YAZGAN’I OKUMAK
Megapik “Yeniden” adlı kitabın yazarı Dr. Meltem Hınçal ile bir söyleşi....
Mektub var, Ragip Duran’dan

HAŞHAŞİLER
Hangisi Yener
VİCDANIN VAR MI?
QUO VADİS
Irkçılığın eli barut ve benzin kokuyor, yüzü ölüm

Amerika’da Ayrımcı Politikalar ve Siyahi Mücadele Tarihi
Dünyanın İlk Destan Kahramanı: Gılgamış
Antik Çağlarda Kendi Memleketlerine Karşı Savaşan Paralı Askerler
Sümer Atasözleri ve Özdeyişler
Museviliği benimsemiş tek Türk devleti : Hazarlar


kose yazarlari En Cok Okunanlar
Son 30 günde en çok okunanlar
En Cok Okunanlar


Basa git