A Yorum
  Acilis Sayfasi Yap Sik Kullanilanlara Ekle  

   
A yorum Kurum
iletisim
login
yayin ilkeleri...yazi dizileri

Yazı karekteri : (+) Büyük | (-) Küçük

SABİTE, GÖRECE’NİN AKIŞINDA GİZLİ (*)

Kategori Kategori: PLATON incelemeleri | Yorumlar 0 Yorum | Yazar Yazan: Metin Bobaroğlu | 26 Temmuz 2023 08:30:13

Ligare ne ki, o religare? Göbek bağı. Bedende ki ligare, gözden göze ruhların bağlanması religare. İşte religare religion dır. Spritin kavuşması. Onu davet edeceksin oradan gelip bakacak ki, şimdi kadın sevgili eşine bakıyor o kadından bakan eşini davet eden bir bakış, yani o anne bakışı değil. Dolayısıyla o religare değil. O bedenlerin üremesi için bir davet, o da vahiy. Arkadaşına bakıyor, arkadaşlıkla bakıyor. Çocuk konuşuyor ve anlıyor ise ona otur evladım bak taşkınlık yapma dikkat et, elini tutma yanarsın. Konuşuyor çünkü o. Konuştuğu için o da konuşmaları duyduğu için, kendi istenci iradesi ile hareket ediyor. Tüm bu ilişkileri çoğaltabilirsin iş arkadaşı olabilir patron olabilir tüm bu ilişkiler, religion değil. Sadece bebekle anne arasında ki bakış religion.Logos olan kelam, bilinçsizliği bilince çeviriyor, ışıktır. Bilinç te ışık. Bir de sevgisiz bir insan, sevdiği anda onunda kalbi ışıldar. Bir de ilahi aşk dedikleri var o anne ile bebekte olan. Tek örneği o, başka örneği yok. O cereyan ettiği zaman, ortaya çıktığı zaman, nesnesiz, cisimsiz, suretsiz bir aşk ortaya çıkar. Buna Grekler agape diyorlar. Grekler diyor ki, cinsel arzularımız eros, akrabalarımız storhi yani akraba sevgisi, dostluk sevgisi philia, philosophos, ama bir de agape var. O sprit love, nesnesi yok.

Sonra diyor ki, benim etimi yemeden, kanımı içmeden siz Tanrıya kavuşamazsınız. Sonrada biz alıyoruz ekmeği kutsuyoruz, şarabı da dolduruyoruz, ekmeği yiyoruz ve biz İsa ile buluşmuş oluyoruz. Arifler bilir ki bu şifrenin manası artık açıldı deklare edildiği için söylüyoruz izinliyiz. Etimi yiyin  dediği kelam. Ama onun kelamı, onun sesiyle. Bizim İncil’i okuyup bizim sesimizle değil, onun sesiyle. Çünkü o ses ve o söz dölleyicidir.

Kelam, manevi duyguyu uyandırır, nazar; onu ışıkla döller. Bu ikisi birlikte İsa’nın eti ve kanıdır.

Her sohbet, son akşam yemeğidir. Başka zaman aynısı olmaz. Her defası sondur. Musa ile yasa bildirildi değil mi? Yasa ile toplum bir arada barış içinde yaşasın yani dert buydu. Bir de köle idiler, özgür yaşamanın yasalarını öğrensinler. Yasalar çok sert olmalıydı çünkü bilmiyorlardı, yasalar kuvvetliydi eziyordu. Birkaç nesil geçmesi lazım ki, yasayı biz sindirebilelim.

Mevlana diyor ki ben gönüller sultanıyım. Aynısı. Heaven diye bir yer yok ki, gönül. Peki Sezar’dan farkı ne? Ya da Musa’dan farkı ne İsa’nın? Yasa ile kurulan düzen zorla yapılır, zor kullanılarak. Nitekim Musa’da Musa’nın yanında sopalı adamlar vardı, kim itiraz ediyorsa kafasını vurup dağıtıyorlardı. Sonra Roma’da aynısı oldu Lüksonlar. Zorla. Sezar’ın muhafızları vardı, onlara lüksor denir onlarda aynı Musa gibi sopa ile. Yani adalet ile bir toplum oluşturulur. Adaletin de tesis edilmesi için, zor kullanılır. İşte bir kaç nesil geçecek filan, o sindirilsin ve insanlar bir arada yaşayabilsinler barış içinde. Roma bunu yaptı bin yıl. Ama olmadı. Yani sopayı kaldırdığın zaman, barbarlık devam eder.

*

Ya Vedud. Babadan doğmak sohbetten doğmakmış, kelamdan doğmak.

Ben Bektaşi neşesinden de geliyorum. Bektaşi sofrası kurulur yenilir içilir İsa’nın son akşam yemeğidir, şarap içilir çünkü. Sohbet yapılır, aynı Yunanlıların agorası da öyledir. Philosophia yapılırken şarap içilir. Çok fazla içenlere, sarhoş olanlara Pythagoras kızmış. Nedir demiş? Bir kupa yapmış ölçüsü var. Pitagoras kupası. Bilen var mı? Bu kap öyle bir kap ki belli bir yeri işaretli şarabı oraya kadar koyuyorsun sorun yok ama bundan fazla koyduğun zaman alttan tamamı akıp gidiyor.

Cehennem, insanların özlerinin ortaya çıkıp, kirlerinin arındırıldığı vicdan.

Religion aslında religare ruhun yeniden yaratıcı olması aşktır, bunu bilinç yapamaz. O nedenle bir üçlü problemimiz var. İçgüdü, bilinç, duygu. Üçünün birliğiyiz biz. Birbirinin yerine geçemez bunlar; Dolayısıyla yaratıcı olan bu üçlülüktür.

*

Allahın isimleri diğer kitaplarda yoktur, İncil’de yoktur, Tevrat’ta yoktur. Kuran’ın en büyük özelliği o, marifet oradan çıkıyor. Çünkü Çatışkılıdır, o işte diyalektik, marifet. O yaratıcılık demek. Kuran yaratıcıdır, öğretmez, çatışır. Sen kuşkuya düşersin. Tanrı böyle mi şöyle mi karar veremezsin, zihnin çalışmaz. Kuran, zihni bypass eder, ruhunu harekete geçirir, çünkü çelişik öyle saçma şeyler vardır ki içinde, dersin Tanrı bununla uğraşır mı? Bir çok modernin eleştirilerinden bir tanesidir, Tanrı Muhammed’in karılarının dedikodusu ile uğraşır mı?

*

Varlığın parçaları ilah. La ilahe dedim mi, no part. But Allah holl. Bunun anlamı şu; part nasıl olmaz var. Ağaç var. Ama o bütünün içinde var, ilişkili olarak doğanın içinde var. Ağaç soyut tek başına var değil demiş oluyoruz. İlişkide var. La ilahe illaallah dediğim zaman ilahı yadsıyorum ama Allah’ta varlığını kabul ediyorum.

Allahu Ekber’e geldin mi ölüm doğum çarkından çıkıyoruz. Samsara. Allahu Ekber Nirvana. Şimdi önce niye Süphan Allah? Değildir, değildir, değildir. Süphanallah negasyondur- değildir- değildir, değildir. Elhamdüllillah “bu”, dur evet, budur. İlk neydi? Tenzih, ikinci teşbih afirmasyon, üçüncü Allahu ekber hepsini aşar yani ikisinin birliği, ne öyle ne böyle, hem öyle hem böyle. Tevhid olabilmesi için, gecede gündüzü, gündüzde geceyi düşünmemiz lazım. Kuranı Kerim’de geceden gündüzü çıkarttık görmüyor musunuz der. Bunun anlamı, tenzih yani soyutlara baktığımız zaman, yani soyut düşünceler, ona yani duyusal olmayana soyut diyoruz. Duyusal değil, imgesi yok, duyusu yok sadece kavram yani, felsefe.

Soyut dediğimiz şey, tanımlar, kavramlar. Ama ihtiyaç duyuyoruz, o tanımın görseli var mı, duyusalı var mı? Demek ki tenzîhte teşbihi arıyoruz. Soyutta somutu arıyoruz. Ya da tersi duyusal birçok şey var. Bunları nasıl kavrayacağım? Duyusal deneyler yapıyorum, fizik deneyler yapıyorum, matematik gibi soyut bir bilim olmasa bu deneyleri nasıl anlayacağız? Matematik soyut, Einstein diyor ki, E = mc kare. E enerji m; mass c; ışık karesi soyut. Bunun tevhid olabilmesi için, gerçek olabilmesi için enerji diyorsak ne kadar enerji? Bak duyusal, yani teşbih. Enerji soyut, ikisi bir araya geldi mi real gerçek. Mass madde, kaç kilo? Yoksa mass soyut. Ama şu kadar mass ama ışık hızı sabit, aynı. Çünkü 300 bin km saniye olmazsa o var olamaz. Foton. Çok dikkat edin buna! Tüm din, felsefe, ışık ışık niye diyor? Foton var olabilmesi için 300 bin km saniye gitmesi lazım. Yoksa var olamıyor. Sınır. Maddenin sınırı. Aklın sınırı. Sitretül münteha, sınır.

Allah,  İbnü’l Arabi der ki; Allah cami-ül ezdattır. Varlıkta bunu nasıl görebiliriz? Işık. Işık Allah değil ama ışık Allah’ı anlamak için en iyi sembol. Işık parçadır dersek doğru, quanta doğru çünkü deney yapıyoruz. Değildir dalgadır o da doğru. Yapıyoruz deneyi doğru. İkisi birdendir yapıyoruz doğru ama şimdi anlamaya başlayacağız. İkisi  birbiri olursa yani dalga olursa parça olamaz, parça olursa dalga olamaz bu da doğru. İşte la ilah

(*) Metin Bobaroğlu'nun zoom konuşmalarından derlenmiştir.


Facebook'ta paylaş   |   Twitter'da paylaş


 | Puan: Henüz oy verilmedi / 0 Oy | Yazdırılabilir SayfaYazdır

Yorumlar


Henüz Yorum Yazılmamış

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    Türbülans vakaları iklim değişikliği etkisi mi?
Dünyanın gözü kulağı Ortadoğuda: İran-İsrail gerilimi tırmanıyor.
İsrail, Gazze'de yardım konvoyunu hedef aldı: Biri Avustralyalı 7 kişi öldürüldü
DEVLET-ULUSTAN FEDERASYONA, ekitap
Dünyada altın madenciliği nasıl yapılıyor, kazalar ne kadar yaygın?

Gazze'de savaş hukukunu ihlal etmiş olabilecek 6 İsrail saldırısı.
MİLLİLER DE
YENİDEN UMUD IŞIĞI
"ALO NACİ, BURASI PARİS: HALK CEPHESİ KURULUYOR DUYDUN MU?"
Norveç, İrlanda ve İspanya Filistin'i tanıma kararı aldı.

Türkiye'de açlık sınırı 20 bin TL'ye dayandı
Tayland esrarı yeniden yasaklıyor.
İstanbul kirada Avrupa’nın lideri
Türkiye AB’nin 6 milyar Euro mülteci yardımını nasıl harcadı, AB Sayıştayı’nın eleştirileri neler?
Yoksulluk sınırı bir yılda 24 bin TL arttı.

Fahri Kiamil
İki annenin başlattığı akıllı telefon karşıtı hareket çığ gibi büyüdü
Afganistan'da onlarca arkeolojik alan buldozerle yıkılarak yağmaya açıldı.
Franz Kolschitzky: Viyana Kuşatması'ndan Kalan Kahveleri Değerlendiren Girişimci
Kış güneşi arayan Britanyalıların adresi Türkiye

"İNEK BAYRAMI" ekitap
Dünya tarihini şekillendiren 6 içecek türü
Taş Kağıt Makas Oyunu (Jan Ken Pon)
"DUHOK KONUŞUYOR" ekitap
ENTERNASYONAL

Niyetime İlham
KİBİRLİ GÜÇ ZEHİR - ERDEMLİ BİLİM PANZEHİR
KARARLILIK - KİŞİSEL ALTYAPI
TARİHSEL KİŞİLİK
TARİHSEL İNSAN

'Yeşil İslam' Endonezya'yı iklim çöküşünden kurtarabilir mi?
İsviçreli kadınlar AİHM'de görülen iklim değişikliği davasında zafer kazandı.
Yorgun dünya artık yavaş dönüyor
Avustralya’daki dev yosun ormanlarını yapay zekâ koruyor
2023'te sıcaklık rekoru kırıldı

Apple otomobili ABD'de üretime bir adım daha yaklaştı.
Yaşgünün Kutlu Olsun James Webb Uzay Teleskobu
Su ve deterjan olmadan çalışan bir çamaşır makinesi
Akıl okuyabilen robot tasarladılar
Sanal Gerçeklik, Artırılmış Gerçeklik , Metaverse, Sanal Uzay Nedir?

Otizmin arkasından Neandertaller çıktı.
Beynimiz uykuda geleceği tahmin etmeye çalışıyor.
Bilim insanı Matthieu Juncker ekosistemi gözlemlemek için ıssız adada 8 ay tek başına kalacak.
Beynine çip takılan kişinin düşünceleri 25 dakika boyunca okundu.
14 Mart Pi Günü, Günün Kutlu Olsun Pi !

Haberleri takip etmeyenlerin sayısı artıyor…
İstanbulluların %44'ü kıt kanaat geçiniyor
Türkiye artık yabancılar içinde ucuz değil…
2023'te 282 milyon insan açlık yaşadı.
Servet dağılımı adaletsizliği: Türkiye'de %1’lik kesim servetin %40’ını alıyor

"RAHATI KAÇAN" ADAM
GÜZİN'LE
GEÇİTKALE'DEN GELİYORDU...
GENÇ BİR YAZARA BİRKAÇ TAVSİYE
DEĞİŞİYOR, YOKSULLAŞIYOR

Çarpık Eğitim
Ziyafet
Kim Aptal, Kim Akıllı
SİVAS
SAMSUN

Mimar Sinan: Bir Dehanın Yükselişi ve Osmanlı Mimarisinin Zirvesi
İskandinav Göçleri ve Vikinglerin Avrupa Üzerindeki Etkisi
Hümanizm Nedir?
Osmanlı’da kahve kültürü, Osmanlı’da kahve isimleri..
Amerika’da Ayrımcı Politikalar ve Siyahi Mücadele Tarihi


kose yazarlari En Cok Okunanlar
Son 30 günde en çok okunanlar
En Cok Okunanlar


Basa git