A Yorum
  Acilis Sayfasi Yap Sik Kullanilanlara Ekle  

   
A yorum Kurum
iletisim
login
yayin ilkeleri...yazi dizileri

Yazı karekteri : (+) Büyük | (-) Küçük

HAKİKİ SOL MECLİS’TE

Kategori Kategori: Dünya | Yorumlar 0 Yorum | Yazar Yazan: M. Şehmus Güzel | 21 Ağustos 2022 21:20:03

La France İnsoumise’in (LFI’in) 71 yaşındaki lideri ve cumhurbaşkanı adayı Jean-Luc Melencon ikinci tura kalamayınca, seçimin birinci turunu değerlendiren konuşmasında bir tür “Elveda” mesajı vermişti. Siyasi rakiplerinin ve kendisini beğenmeyen gazetecilerin bile hatipliğini övdüğü, hakiki/radikal solun son yıllardaki en karizmatik lideri, dinleyenlerinden en genç olanları ağlatan, yer yer şiirsel, tarihi, lirik, kavgacı ve hakiki bir nutuk atmıştı. Kalıcı cinsinden. Ben gidiyorum demedi, “Kavga devam ediyor. Bundan sonrası size kalıyor” dedi.

2008’te Sosyalist Parti’den (SP’den) ayrıldıktan sonra son derece genç ve inanmış kadın ve erkek militanlarla kendi partisini kurdu: Parti de Gauche (Sol Parti) ...SP’den ve diğer sol partilerden gelen alay edici eleştirilere, alay edenlere kulağını tıkayarak çalıştı, çalıştı, çalıştı ve ilerledi:
Melenchon 2011’deki cumhurbaşkanlığı seçiminde yüzde 11 oranında oy aldı. 2017’de oy oranını yüzde 19’a çıkardı, 600 bin kadar oy farkıyla ikinci tura kalamadı. 2022’de ise sadece 400 bin oy farkıyla ikinci tura kalmayı kaçırdı ama oy oranını neredeyse yüzde 22’ye yükseltti...

Bir türlü birleşemeyen solun bir anlamda intihar ettiği cumhurbaşkanlığı seçimi ilk turunda, Sosyalist Parti (SP) veya Fransız Komünist Partisi (FKP) adaylarından biri seçime katılmaktan Melenchon lehine vazgeçseydi ikinci turda Melenchon’u bulacaktık ve ikinci tur hakiki bir yarışa sahne olacaktı. Ama maalesef ne SP adayı Anne Hidalgo ne de FKP adayı Fabien Roussel bu basireti gösterebildi.

SP adayı , 616 bin 478 oyla (!!) oyların ancak yüzde 1,75’iyle bu partinin uzun tarihinde görülmemiş ve yüz kızartıcı bir sonuç aldı. Birinci tura yaklaşıldıkça oy oranının azaldığı ve küme düşeceğinin belli olması üzerine defalarca Bayan Hidalgo’nun adaylıktan çekilmesi önerildi, rica edildi, ama çekilmedi. SP tarihine leke vurdu... Bölge, il, belediye meclislerinde, Millet Meclisi’nde ve Senato’da epey seçilmişi bulunan tarihi ve köklü partinin, siyasi yelpazede beklenen yerini alabilmesi için mutlaka kendine çeki düzen vermesi veya yeni bir biçimde örgütlenmesi şart. SP’ye elini uzatan Melenchon oldu...

Melenchon 12 ve 19 Haziran 2022’deki milletvekili seçimlerinde adaylığını koymadı ama SP de içinde solun ve Yeşiller’in birliğini, 12 gün kadar süren sıkı ve geceli gündüzlü görüşmelerden ve tartışmalardan sonra la Nouvelle Union Populaire Écologique et Sociale (NUPES) adı altında ve herbiri tek tek belirlenmiş vaatler ve ilkelerle sağladı. Hemen sonra SP ve FKP başta sol partileri ve Yeşilleri ve elbette kendi partisini iktidara taşımak için kolları sıvadı... Daha önceki bir makalemde aktardığım gibi NUPES seçimlerden alnının akıyla çıktı: Sol partiler ve Yeşiller önceki Meclis’teki milletvekili sayılarını iki katına çıkardı.

Seçilenler hemen hücuma geçti: Macron’un bıktıran, isyan ettiren abartılı liberal ekonomi politikası yerine dengeli, yoksulları, emekçileri, işsizleri, emeklileri kucaklayan bir toplumsal politikanın benimsenmesi ve uygulanması (fiyatların dondurulması, enaz ücretin artırılması, emekliliğin 60 yaşa indirilmesi, ciddi ve hemen uygulanabilir nitelikte ekolojik bir planlamanın yapılması, bütün öğrencilere “allocation d’autonomie jeunesse” adı altında ayda 1063 öro burs bağlanması vb.) için NUPES milletvekilleri Meclis’te seslerini duyurmaya başladı.

Eylülden itibaren bu sesin daha güçlü, daha sık duyulacağnı tahmin ediyorum. Sorunlar pek çok ve kimine acil çare bulunması gerekiyor:  Elektrik, benzin, gaz ve (temmuzda bir yıldaki artış oranı yüzde onu geçen) gıda ürünlerinin sürekli artan/artırılan fiyatlarının denetim altına alınması, gerekince dondurulması ve benzeri acil dertlere çare bulunmalı. Yoksa bu kez sarı değil kızıl yeleklilerin gösterilerine tanık olmamız mümkün.

İşte bu bağlamda Melenchon’un yetişmelerinde, siyaset alanında “pişmelerinde” önemli rol oynadığı, fransız tarzı sosyalizmin yeni yüzleri kendilerini göstermeye başladı:
“Bozo” lakabını taktığım Adrien Quatennens en başta, Manuel Bompart, Eric Coquerel, Manon Aubry, Ugo Bernalicis, Danielle Simonnet, Sophia Chikirou, Alexis Corbiere ve eşi Raquel Garrido (Ana ve babası ile Pinoşe belasından yakasını kurtaran çocuk artık eşiyle birlikte milletvekili... Fransa’da. Bu örnek tarihlerimizin ortak olduğunun da ispatı), Daniele Obonno, Sarah Legrain, Rachel Keke, Clemantine Autaine... bugün artık tanınan siyasi liderler olarak biliniyor. Daha çocuk yaşta sol partilerde ve sendikalarda üye olarak çalışan, 1986 ve sonrasındaki öğrenci eylemlerinde birinci derecede rol oynayan dünün gençleri, çocukları, öğrencileri bugün Millet Meclisi’ndeler... Yeni tür bir militanlıkla siyasetin nasıl yapılabilirliği konusunda yol gösterici deneyimlerini Wikipedia’dan özgeçmişlerini okuyarak öğrenmek mümkün. Tavsiye ederim: Derslerle yüklü... Tümü genç, Meclis’e kadınlı ve erkekli renk katan iyi yetişmiş militan milletvekleri NUPES’in ve partilerinin programını uygulamaya taşımak için koşturuyorlar.

Bu isimlere SP Genel Serketeri Olivier Faure ile FKP lideri Fabien Roussel ile yakın yoldaşlarını, Yeşiller’den Julien Bayou ve Sandrine Rousseau’yu da mutlaka eklemeli. Geleçeğin siyasi liderleri olacakları kesin gibi...

Şom ağızlıların yazmalarına, söylemelerine rağmen NUPES’i oluşturan partiler seçimler sonrasında ayrılmadı ve NUPES ortaklığı aynen sürüyor. Bu da bir başarı olarak not edilebilir.

Yeni milletvekilleriyle oluşan Meclis’in yeni yapılanmasında NUPES Meclis Başkan yardımcılıklarından birini kazandı. Meclis bünyesindeki komisyonlardan en önemlilerden biri olan “Maliye Komisyonu” (“la commission des Finances ») başkanlığını da... Diğer komisyonlarda da üyelikler elde etti. Genç ve dinamik milletvekilleri kadın ve erkek harıl harıl çalışmaya başladı... Mizahı ihmal etmeden:  Nitekim klasik sağ partinin en tutucu milletvekilleri yeni kuşak milletvekillerinin Meclis’e “plaja gider gibi” gelmelerini önlemek üzere bir öneri verince ertesi gün NUPES’in kadın milletvekilleri kravat takarak Meclis’e geldiler...

Yaz tatili öncesindeki günlerde Meclis’teki mücadele ve çalışmalarıyla dikkat çeken genç kadın ve erkek milletvekillerinin Melenchon’un sesini, düşüncelerini, önerilerini Meclis’e taşıyacaklarından şüphe edilmiyor.

Meclis çalışmalarının daha yaratıcı ve daha tartışmalı geçmeye aday olduğu da belli artık.

Artık Macron’un ağzından çıkan herşey Meclis’ten otomatik olarak geçemeyecek. Geçmiyor. Fransa Cumhuruyeti’nde PATRON artık Macron değil MİLLET MECLİSİ’dir. Bu konuda başı çeken NUPES milletvekilleri ellerinden geleni yapıyorlar, emekçilerin sesini ve isteklerini de Meclis’te duyurarak.
Facebook'ta paylaş   |   Twitter'da paylaş


 | Puan: 10 / 2 Oy | Yazdırılabilir SayfaYazdır

Yorumlar


Henüz Yorum Yazılmamış

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    İkisi de Hataylı
YUSUF DA GİTTİ...
Bir ülke çocuklarının üstünü açık bırakırsa...
Türkiye çocuk asker kullanan ülkeler listesinde
Truva Kalkanı: Suç örgütlerine yönelik küresel operasyonda 800'den fazla kişi gözaltına alındı

“SİYAH GÖMLEKLER”İN DÖNÜŞÜ (mü?)
Küba, eşcinsel evliliğe ‘Evet’ dedi
'Erdoğan haber merkezlerini nasıl etkiledi?'
Eski Başbakan Morrison'a soruşturma
HAKİKİ SOL MECLİS’TE

“ Eat. Play. Cash back”
ŞİRİNKFLASYON
Konya kart batağında, Hakkari bankaların takibinde
88 bin milyonerin göç etmesi bekleniyor
İngiltere'de 70 şirkette pilot uygulama: Binlerce işçi haftada 4 gün çalışacak

Avrupa’nın ardından ABD’de maymun çiçeği virüsü alarmı
Ötenazi makinesi “Sarco” İsviçre’de yasal oldu
Yananlar
Zorbalık Nedir? Zorba Kimlere Denir?
Kendisini ahşap kutuda Avustralya’dan Britanya’ya postalayan arkadaşlarını arıyor.

NECO’YU NASIL BİLİRSİNİZ?
Sevdakeş – Şiire Dönüşen Şair
Abidin Dino’yu anmak
HAYDİ KALKIN TİYATROYA GİDİYORUZ.
Goya: Ya Sanat Ya Ölüm (Akıl Uyuyunca)

O kadar da şey etmeyin yani
Sandık Lekesi
Seni Kaldır Beni Kaldır…
Yenilenmek
Injured

Akdeniz’e Türkiye’den günde 144 ton plastik atılıyor
Avustralya’nın doğası hiç olmadığı kadar tehlike altında
Dünya 2,4 derecelik bir sıcaklık artışına doğru gidiyor
Türkiye iki yıl içinde susuz kalacak.
2020'de küresel ısınmanın bedeli çok ağır oldu

Su ve deterjan olmadan çalışan bir çamaşır makinesi
Akıl okuyabilen robot tasarladılar
Sanal Gerçeklik, Artırılmış Gerçeklik , Metaverse, Sanal Uzay Nedir?
Apple'dan iPhone Uygulamalarına Dev Zam: 1 Dolarlık Uygulama 17 TL Oldu
Yapay Et Şirketi Üretime Hazırlanıyor

Kanser hücrelerini öldüren virüs hastalar üzerinde olumlu sonuç verdi
Çin'de havadaki Covid-19'u tespit eden maske geliştirildi
Orta Çağ'da Bir Mühendislik Dehası Cezeri
Tarihi değiştirecek yazıt… İlk kez geçiyor
Bilim insanları, soyu tükenmiş Tazmanya Kaplanı’nı gen düzenleme yoluyla geri getirmeyi planlıyor

Dünya genelinde 771 milyon kişi okuma yazma bilmiyor
Türkiye’de en mutlu insanlar Ege’de yaşıyor
Yoğun zihinsel faaliyet neden yorgunluğu tetikliyor?
Dünyanın en mutlu ülkesi Finlandiya
Dünyanın en mutlu ülkeleri belli oldu: Avustralya 12 Türkiye 112 inci sırada

Bir film, bir kitap, bir anı
“FIRIN”DAN ÇIKTIK
UMUMİ VAZİYET: YANGIN VAR!
BİR AKŞAM ÜSTÜYDÜ
Rusya, “uluslararası hukuku” ihlal mi ediyor yoksa inşa mı ediyor?

UMDUĞUM BULDUĞUM
REJİM
DARB-I MESEL
ISIDAM
Dünyanın 8 Harikası

Amerika’da Ayrımcı Politikalar ve Siyahi Mücadele Tarihi
Dünyanın İlk Destan Kahramanı: Gılgamış
Antik Çağlarda Kendi Memleketlerine Karşı Savaşan Paralı Askerler
Sümer Atasözleri ve Özdeyişler
Museviliği benimsemiş tek Türk devleti : Hazarlar


kose yazarlari En Cok Okunanlar
Son 30 günde en çok okunanlar
En Cok Okunanlar


Basa git