A Yorum
  Acilis Sayfasi Yap Sik Kullanilanlara Ekle  

   
A yorum Kurum
iletisim
login
yayin ilkeleri...yazi dizileri

Yazı karekteri : (+) Büyük | (-) Küçük

Rusya - Ukranya beş : Baldızım haklı

Kategori Kategori: Dünya | Yorumlar 0 Yorum | Yazar Yazan: M. Şehmus Güzel | 07 Mart 2022 02:59:08

“Mado”, baldızım, eşimin ablası, seksenaltı yaşında. Çocukluğunu ikinci savaş yıllarında “yaşadı”. Vietnam savaşı ve hemen sonrasındaki Cezayir savaşı yıllarında ilk gençliğini ve gençliğinin baharını. Sevgililerin, nişanlıların savaşa gittiğini ama dönemediğini de. Dün, 5 Şubat 2022’de Ukranya savaşının onuncu gününde, Cumartesi akşamüstleri geleneksel telefon görüşmemizde, nevarneyok faslında, Mado, Ukranya başkanı için aynen şunu söyledi:“Ce petit homme, jeune et inéxperimenté, cherche à nous entrainer tous dans la guerre.” “Bu genç ve deneyimsiz küçük adam, hepimizi savaşın içine çekmenin/sürüklemenin yollarını arıyor.”
Evet dün sabah yaptığı günlük nutkunda, Zelenski, bir kez daha NATO’ya, üye devletlere ve yöneticilerine seslenmeyi tercih etti. Altından kalkılamayacak suçlamalar da ekleyerek, hepsini “bundan sonra öleceklerden sorumlu” da tutarak.

Müttefikler(l)e böyle konuşulmaz. Nitekim NATO yetkilileri bir kez daha aynı şeyleri yinelediler: “Ukranya’da savaşa girmek amacında değiliz. Paktımız savunmaya yöneliktir. Üye devletlerle sınırlıdır” vs. Birçok devlet “Rusya ile savaşmıyoruz” demeyi de ihmal etmedi.
Ukranya başkanının ısrarla NATO askerlerinin ülkeye girip Ukranya için Rusya’ya karşı savaşmasını istemesi, ısrarla yinelemesi artık hem garip kaçıyor, hem de kışkırtıcı amaçlar içinde savaşın boyutunu, coğrafyasını genişletmeye yönelik olması nedeniyle tehlikeli bir yöne çevrilebiliyor. Kimi savaş uzmanı emekli general, Zelenski’nin provokatif/kışkırtıcı bir eylem düzenlemesinden bile korktuğunu açıklamaktan çekinmedi.

Yaptığı konuşmalarla, verdiği demeçlerle Ukranya başkanı NATO’ya ve AB’ye üyeliğin bir oturumda çözülecek kadar basit bir konu olduğuna inandığı izlenimini veriyor. Devletlerarası antlaşmaların amaçından ve içeriğinden habersizmiş gibi. O kadar ki savaşın patlamasını bile bu amaçına alet etmek istediği yorumları yapılıyor.

Ülkesini AB’ye ve NATO’ya üye yapan başkan olarak tarihe geçmek istiyormuş. Kötü bir poker oyuncusu gibi blöf yapıyor ama “eli görünüyor”. Böylece AB ve NATO üyeleri nezdindeki inanmışlığını günden güne yitiriyor. Yurtsever, lirik, coşkulu, heyecan verici ve epik nutuklarıyla ve Ukranya Direnişi’nin ikonu olarak  kazandığı karizması çiziliyor. “Oyunu” işte burada, tam da burada Baldızım gibi olayları televizyon kanallarından sürekli izleyen yaşamış ve görmüş geçirmişlerin gözünden kaçamıyor ve “Bu genç ve deneyimsiz adam hepimizi uçuruma sürükleyecek kadar TEHLİKELİ” demek noktasına getiriyor. Korku ve tedirginlik yayılıyor.

Zelenski’nin televizyon konuşmasında Rus askerlerinin  sivil amaçlar için (ısıtma, ışıklandıma, fabribaka/üretim, vb.) kullanılan Avrupa’nın en büyük nükleer merkezini “BOMBALADIĞIN” iddia etmesi, bu işi bir “Hücum” BİÇİMİNDE İLAN ETMESİ EN AKLI BAŞINDA OLMAYANLARIN BİLE BU ADAMIN TEHLİKELİ OLDUĞUNA İNANMASINA YOL AÇTI. Yazık oldu. Her konuda yalan atılamaz. Asparagasın bile bir sınırı var. Böyle bir iddia, kışkırtmaya, korkunun yayılmasına yol açar. Söyleyenin yalan attığı ortaya çıkar. Ukranya başkanı “YALAN DUVARINI” aşamadı. Yalanı çok büyüktü çünkü. Bu konuda fransız emekli general, birçok diploma sahibi ve öğretim üyesi Vincent Desportes’un söylediklerini dinlemeli, videosunu izlemelisiniz. ( Google Baba’ya sorun yolu göstersin.)

Bugün savaştan yana olan iki devlet adamı var : Biri Putin. Biri Zelenski. Zelenski böyle devam ederse devletinin NATO ve AB üyeliği tamamen yokuşa sürülecek mutlaka.

NATO savaşa taraftar değil. Almanya, Fransa başta diğer AB üyeleri de. Dahası da var : Hafızamızı yenilemek ve anımsatmak için sıralıyorum :
Öteden beri Almanya ve Fransa Ukranya’nın NATO üyesi olmasına zaten taraftar değil. Almanya’nın yeni başbakanı 14 Şubat 2022’de, Moskova’da ziyaret ettiği Putin’le, düzenlenenn basın toplantısında bir sonu üzerine aynen şu yanıtı verdi : “Ukranya’nın NATO üyesi olması programımızda/gündemimizde değil” ...

Fransa da Ukranya’nın NATO üyesi olmasını istemiyor.

Fransa Ukranya’nın nötr devlet statüsünde NATO ile “karşılıklı işbirliği” formülünden yana. Finlandiya ile NATO arasındaki işbirliği örneği alınarak. 7 Şubat 2022’de Moskova’da Putin’le görüşmesinden sonraki ortak basın toplantısında, Macron bir kez bile NATO kelimesini ağzına almadı. Dahası Fransa yıllardır Avrupa Birliği’nin yeni koşullara, şartlara, gelişmelere göre kendi savunmasını bizzat ele almasını ISRARLA VE İNATLA SÜRDÜRÜYOR.

Nitekim Moskova’daki basın toplantısında açıkca ve birkaç kez Ukranya ve Rusya arasındaki meselenin “avrupai” olduğunu ve çözümünün “format Normandie” içinde bulunmasını ileri sürdü. “Normandiya formatı” terimiyle Şubat 2015’te, Rusya ile Ukranya arasındaki sorunlara çare bulmak üzere Fransa’nın Normandiya bölgesinde biraraya gelen Almanya, Fransa, Rusya, Ukranya dörtlüsüne gönderme yapıyor.

NATO, zamanında “komünizmin” yayılmasını önlemek üzere SAVUNMA AMACIYLA kuruldu. Bizzat ABD’li tarihçiler ve siyasetbilimciler ve her türlü uzman “Duvar’ın Düşmesi”yle “komünizmin” öldüğünü ilan ettiler. O halde NATO’nun varlık nedeni kalmadı.

NATO’ya karşı Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) tarafından kurulan ve Duvar’la birlikte yıkılan Varşova Paktı gibi NATO da Tarih’teki yerini almalı.

ABD Avrupa’nın işlerine olur-olmaz bulaşmamalı. Avrupa kendi savunmasını kendisi yapmalı, gerekirse kendi güvenlik örgütünü, ordusunu, siber polisini, istihbarat birimlerini bizzat kurmalı. Böylece ABD’in bu alanlardaki vesayetinden kurtulmalı. Hele müttefiklerinin ABD ile itimat ilişkisi darbe üstüne darbe yedikten sonra.

Hiçbir AB üyesi Ukranya için silahlı savaşa taraftar değil. Fransa ve Almanya en başta hemen hemen bütün devletler yetkili ağızlardan bunu defalarca dile getirdiler.

Savaş, sonucu ne olursa olsun, NATO’nun ve ABD’nin Avrupa’daki varlık neden(ler)inin ciddi biçimde tartışılmasını yeniden güncelleştirdi. Bu tartışma genişleyerek sürmeye aday.Facebook'ta paylaş   |   Twitter'da paylaş


 | Puan: 10 / 1 Oy | Yazdırılabilir SayfaYazdır

Yorumlar


Henüz Yorum Yazılmamış

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    Türkiye ve Arap ülkelerinde
DEPREM : Hangi ülke, ne yardım gönderiyor?
YAS...
YAKIŞMIYOR
İşte Millet İttifakı'nın 9 ana başlıklı Ortak Mutabakat Metni'nin önemli maddeleri

Katar Gate: AP'deki rüşvet skandalında Türkiye bağlantısı
73 YIL SONRA BİR 14 MAYIS DAHA
NATO'nun 31'inci üyesi Finlandiya
Avustralya’dan TikTok’a yasak geldi
Almanya: İş gücü göçünü kolaylaştıran yasa kabineden geçti

AB Meta'yı 1,2 milyar euro para cezasına çarptırdı
55 bin kişiyi işten çıkararak yerine yapay zeka kullanacak
Dünyada gıda fiyatları 12 aydır düşerken; Türkiye'de 31 aydır yükseliyor
Türkiye Irak’a yaklaşık 1,5 milyar dolar tazminat ödeyecek
Türkiye’de halk borç batağında! Bankaların alacaklarında dev artış

2023 FIFA Kadınlar Dünya Kupası’nda rekor bekleniyor
Rüya...
Kocaman bir aile gibi
Yeni Zelenda: 2009 sonrasında doğanlara sigara yasağı
Avrupa’nın ardından ABD’de maymun çiçeği virüsü alarmı

GREV HAKKI TARTIŞILIYOR, TANINIYOR
“İŞÇİLER SAHAYA İNMELİ”, BÜLENT ECEVİT’LE SÖYLEŞİ
KİTAPÇI RÜSTEM, PARİS: EMEKÇİDEN YANA ve FAHRİ KONSOLOS
Değerli Dost Aydınlık Yürek - HASAN MEYZİNOĞLU
“ŞAİR LÂFI”

Ana gibi yar, Anadolu gibi diyar olmaz
HÜMANİZMANIN KANITLANMASI
YABANCILAŞMA
GERÇEK FELSEFE
MADDE VE DÜŞÜNCE

2023-2027'de dünya genelinde rekor hava sıcaklıkları görülebilir
Okyanus sıcaklıkları rekor seviyede
BM'den uyarı: Deniz seviyesi rekor hızla yükseliyor
AB'nin enerji tüketiminde yenilenebilir kaynakların payı 2030'a kadar %42,5'e yükseltilecek
'Ekosistemi yeniden dengele': Dingoları ve şeytanları geri döndürme planı

Su ve deterjan olmadan çalışan bir çamaşır makinesi
Akıl okuyabilen robot tasarladılar
Sanal Gerçeklik, Artırılmış Gerçeklik , Metaverse, Sanal Uzay Nedir?
Apple'dan iPhone Uygulamalarına Dev Zam: 1 Dolarlık Uygulama 17 TL Oldu
Yapay Et Şirketi Üretime Hazırlanıyor

Leonardo da Vinci'nin annesi Çerkes bir köle
UÇAN KÜÇÜK ŞIRINGALAR
Kanser hücrelerini öldüren virüs hastalar üzerinde olumlu sonuç verdi
Çin'de havadaki Covid-19'u tespit eden maske geliştirildi
Orta Çağ'da Bir Mühendislik Dehası Cezeri

Modern köle sıralamasında Türkiye zirvede
Türkiye'de temelsiz yargılamalar devam etti
Türkiye’de çocuklar ekmek veya makarna ile besleniyorlar...
Türkiye yine
Birçok ülkede IQ oranları giderek düşüyor

Mezopotamya’nın Ağıtları
KARGALAR, ÖRÜMCEKLER, LEYLEKLER VE DİĞERLERİ
1 MAYIS 1945
ABİDİN DİNO İLE HAYALİ SÖYLEŞİ
56 YIL ÖNCE YAZILDI

MEVSİMLER
HUKUK NEDİR?
GÜVENMEK
Tanrının Arabası
FARELER

Amerika’da Ayrımcı Politikalar ve Siyahi Mücadele Tarihi
Dünyanın İlk Destan Kahramanı: Gılgamış
Antik Çağlarda Kendi Memleketlerine Karşı Savaşan Paralı Askerler
Sümer Atasözleri ve Özdeyişler
Museviliği benimsemiş tek Türk devleti : Hazarlar


kose yazarlari En Cok Okunanlar
Son 30 günde en çok okunanlar
En Cok Okunanlar


Basa git