A Yorum
  Acilis Sayfasi Yap Sik Kullanilanlara Ekle  

   
A yorum Kurum
iletisim
login
yayin ilkeleri...yazi dizileri

Yazı karekteri : (+) Büyük | (-) Küçük

Rusya - Ukranya beş : Baldızım haklı

Kategori Kategori: Dünya | Yorumlar 0 Yorum | Yazar Yazan: M. Şehmus Güzel | 07 Mart 2022 02:59:08

“Mado”, baldızım, eşimin ablası, seksenaltı yaşında. Çocukluğunu ikinci savaş yıllarında “yaşadı”. Vietnam savaşı ve hemen sonrasındaki Cezayir savaşı yıllarında ilk gençliğini ve gençliğinin baharını. Sevgililerin, nişanlıların savaşa gittiğini ama dönemediğini de. Dün, 5 Şubat 2022’de Ukranya savaşının onuncu gününde, Cumartesi akşamüstleri geleneksel telefon görüşmemizde, nevarneyok faslında, Mado, Ukranya başkanı için aynen şunu söyledi:“Ce petit homme, jeune et inéxperimenté, cherche à nous entrainer tous dans la guerre.” “Bu genç ve deneyimsiz küçük adam, hepimizi savaşın içine çekmenin/sürüklemenin yollarını arıyor.”
Evet dün sabah yaptığı günlük nutkunda, Zelenski, bir kez daha NATO’ya, üye devletlere ve yöneticilerine seslenmeyi tercih etti. Altından kalkılamayacak suçlamalar da ekleyerek, hepsini “bundan sonra öleceklerden sorumlu” da tutarak.

Müttefikler(l)e böyle konuşulmaz. Nitekim NATO yetkilileri bir kez daha aynı şeyleri yinelediler: “Ukranya’da savaşa girmek amacında değiliz. Paktımız savunmaya yöneliktir. Üye devletlerle sınırlıdır” vs. Birçok devlet “Rusya ile savaşmıyoruz” demeyi de ihmal etmedi.
Ukranya başkanının ısrarla NATO askerlerinin ülkeye girip Ukranya için Rusya’ya karşı savaşmasını istemesi, ısrarla yinelemesi artık hem garip kaçıyor, hem de kışkırtıcı amaçlar içinde savaşın boyutunu, coğrafyasını genişletmeye yönelik olması nedeniyle tehlikeli bir yöne çevrilebiliyor. Kimi savaş uzmanı emekli general, Zelenski’nin provokatif/kışkırtıcı bir eylem düzenlemesinden bile korktuğunu açıklamaktan çekinmedi.

Yaptığı konuşmalarla, verdiği demeçlerle Ukranya başkanı NATO’ya ve AB’ye üyeliğin bir oturumda çözülecek kadar basit bir konu olduğuna inandığı izlenimini veriyor. Devletlerarası antlaşmaların amaçından ve içeriğinden habersizmiş gibi. O kadar ki savaşın patlamasını bile bu amaçına alet etmek istediği yorumları yapılıyor.

Ülkesini AB’ye ve NATO’ya üye yapan başkan olarak tarihe geçmek istiyormuş. Kötü bir poker oyuncusu gibi blöf yapıyor ama “eli görünüyor”. Böylece AB ve NATO üyeleri nezdindeki inanmışlığını günden güne yitiriyor. Yurtsever, lirik, coşkulu, heyecan verici ve epik nutuklarıyla ve Ukranya Direnişi’nin ikonu olarak  kazandığı karizması çiziliyor. “Oyunu” işte burada, tam da burada Baldızım gibi olayları televizyon kanallarından sürekli izleyen yaşamış ve görmüş geçirmişlerin gözünden kaçamıyor ve “Bu genç ve deneyimsiz adam hepimizi uçuruma sürükleyecek kadar TEHLİKELİ” demek noktasına getiriyor. Korku ve tedirginlik yayılıyor.

Zelenski’nin televizyon konuşmasında Rus askerlerinin  sivil amaçlar için (ısıtma, ışıklandıma, fabribaka/üretim, vb.) kullanılan Avrupa’nın en büyük nükleer merkezini “BOMBALADIĞIN” iddia etmesi, bu işi bir “Hücum” BİÇİMİNDE İLAN ETMESİ EN AKLI BAŞINDA OLMAYANLARIN BİLE BU ADAMIN TEHLİKELİ OLDUĞUNA İNANMASINA YOL AÇTI. Yazık oldu. Her konuda yalan atılamaz. Asparagasın bile bir sınırı var. Böyle bir iddia, kışkırtmaya, korkunun yayılmasına yol açar. Söyleyenin yalan attığı ortaya çıkar. Ukranya başkanı “YALAN DUVARINI” aşamadı. Yalanı çok büyüktü çünkü. Bu konuda fransız emekli general, birçok diploma sahibi ve öğretim üyesi Vincent Desportes’un söylediklerini dinlemeli, videosunu izlemelisiniz. ( Google Baba’ya sorun yolu göstersin.)

Bugün savaştan yana olan iki devlet adamı var : Biri Putin. Biri Zelenski. Zelenski böyle devam ederse devletinin NATO ve AB üyeliği tamamen yokuşa sürülecek mutlaka.

NATO savaşa taraftar değil. Almanya, Fransa başta diğer AB üyeleri de. Dahası da var : Hafızamızı yenilemek ve anımsatmak için sıralıyorum :
Öteden beri Almanya ve Fransa Ukranya’nın NATO üyesi olmasına zaten taraftar değil. Almanya’nın yeni başbakanı 14 Şubat 2022’de, Moskova’da ziyaret ettiği Putin’le, düzenlenenn basın toplantısında bir sonu üzerine aynen şu yanıtı verdi : “Ukranya’nın NATO üyesi olması programımızda/gündemimizde değil” ...

Fransa da Ukranya’nın NATO üyesi olmasını istemiyor.

Fransa Ukranya’nın nötr devlet statüsünde NATO ile “karşılıklı işbirliği” formülünden yana. Finlandiya ile NATO arasındaki işbirliği örneği alınarak. 7 Şubat 2022’de Moskova’da Putin’le görüşmesinden sonraki ortak basın toplantısında, Macron bir kez bile NATO kelimesini ağzına almadı. Dahası Fransa yıllardır Avrupa Birliği’nin yeni koşullara, şartlara, gelişmelere göre kendi savunmasını bizzat ele almasını ISRARLA VE İNATLA SÜRDÜRÜYOR.

Nitekim Moskova’daki basın toplantısında açıkca ve birkaç kez Ukranya ve Rusya arasındaki meselenin “avrupai” olduğunu ve çözümünün “format Normandie” içinde bulunmasını ileri sürdü. “Normandiya formatı” terimiyle Şubat 2015’te, Rusya ile Ukranya arasındaki sorunlara çare bulmak üzere Fransa’nın Normandiya bölgesinde biraraya gelen Almanya, Fransa, Rusya, Ukranya dörtlüsüne gönderme yapıyor.

NATO, zamanında “komünizmin” yayılmasını önlemek üzere SAVUNMA AMACIYLA kuruldu. Bizzat ABD’li tarihçiler ve siyasetbilimciler ve her türlü uzman “Duvar’ın Düşmesi”yle “komünizmin” öldüğünü ilan ettiler. O halde NATO’nun varlık nedeni kalmadı.

NATO’ya karşı Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) tarafından kurulan ve Duvar’la birlikte yıkılan Varşova Paktı gibi NATO da Tarih’teki yerini almalı.

ABD Avrupa’nın işlerine olur-olmaz bulaşmamalı. Avrupa kendi savunmasını kendisi yapmalı, gerekirse kendi güvenlik örgütünü, ordusunu, siber polisini, istihbarat birimlerini bizzat kurmalı. Böylece ABD’in bu alanlardaki vesayetinden kurtulmalı. Hele müttefiklerinin ABD ile itimat ilişkisi darbe üstüne darbe yedikten sonra.

Hiçbir AB üyesi Ukranya için silahlı savaşa taraftar değil. Fransa ve Almanya en başta hemen hemen bütün devletler yetkili ağızlardan bunu defalarca dile getirdiler.

Savaş, sonucu ne olursa olsun, NATO’nun ve ABD’nin Avrupa’daki varlık neden(ler)inin ciddi biçimde tartışılmasını yeniden güncelleştirdi. Bu tartışma genişleyerek sürmeye aday.Facebook'ta paylaş   |   Twitter'da paylaş


 | Puan: 10 / 1 Oy | Yazdırılabilir SayfaYazdır

Yorumlar


Henüz Yorum Yazılmamış

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    YILMAZ GÜNEY’E DAİR ekitab
Dünya Sağlık Örgütü: Yeni Kovid-19 varyantı ölümleri arttırabilir.
Yazarlarımızdan Sevgili Aykut Yazgan’ı kaybettik
Yurt dışına göç eden Türk vatandaşları: 2022'de son 7 yılın rekoru kırıldı
Milyonlarca Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının bilgileri bir internet sitesinde!

Türkiye’de 21 yılda 15 bini aşkın arazi, 289 bini aşkın konut ve işyeri yabancılara satıldı
FRANSA İKTİDAR CEPHESİ DERSLERİ HAL VE GİDİŞ: SIFIR
YA HABİBİ... BURASI FRANSA: NANTER’DE BİR POLİS BİR ÇOCUĞU ÖLDÜRDÜ... NAHEL M. 17 YAŞINDAYDI...
Kahovka barajının yıkılmasının vahim sonuçları
Katar Gate: AP'deki rüşvet skandalında Türkiye bağlantısı

Birleşmiş Milletler’den 48 ülke için korkutan rapor
Daron Acemoğlu: Türk halkını zor günler bekliyor
Türkiye’de yıllık et tüketimi 10 kg dan az
Çin Alman otomobillerini tahtından ediyor.
Acemoğlu: 15 yıl Türkiye için fırsat penceresi bunu harcarsa sonu trajik olur

ANA(KADIN)LARIN SESİ
Dünya genelinde kanser vakalarında büyük artış
İnsan vücudu ne kadar sıcağa dayanabilir?
Para, Bir İnsanı Elit Yapar mı?
2023 FIFA Kadınlar Dünya Kupası’nda rekor bekleniyor

"DUHOK KONUŞUYOR" ekitap
ENTERNASYONAL
REMZİ RAŞA’YI ANMAK İÇİN
GREV HAKKI TARTIŞILIYOR, TANINIYOR
“İŞÇİLER SAHAYA İNMELİ”, BÜLENT ECEVİT’LE SÖYLEŞİ

SABİTESİZ GÖRECELİ OLABİLİR Mİ?
Ana gibi yar, Anadolu gibi diyar olmaz
HÜMANİZMANIN KANITLANMASI
YABANCILAŞMA
GERÇEK FELSEFE

Kuzey Denizi'nde sızıntı korkusu
AKBELEN ORMANI DİRENİYOR
Akbelen Ormanı'ndaki çevre direnişi
WMO aşırı sıcaklarda kalp krizi ve ölüm uyarısında bulundu
2023-2027'de dünya genelinde rekor hava sıcaklıkları görülebilir

Yaşgünün Kutlu Olsun James Webb Uzay Teleskobu
Su ve deterjan olmadan çalışan bir çamaşır makinesi
Akıl okuyabilen robot tasarladılar
Sanal Gerçeklik, Artırılmış Gerçeklik , Metaverse, Sanal Uzay Nedir?
Apple'dan iPhone Uygulamalarına Dev Zam: 1 Dolarlık Uygulama 17 TL Oldu

'Kayıp sekizinci kıta' Zelandiya ilk kez nasıl haritalandırıldı, sonuçları ne olabilir?
İnsanların ataları 'yeryüzünden silinme noktasına gelmiş olabilir'
Buz adam Ötzi Anadolulu çıktı
Güneş fırtınaları bizim için ne anlama geliyor?
Eratosthenes MÖ 3. Yüzyılda dünya'nın çevresini nasıl ölçtü?

Dünya cinsiyet eşitliği konusunda ne durumda?
Türkiye Avrupa’da lider, dünyada 14. Sırada
Türkiye'de su krizi araştırması yayımlandı
Suudi Arabistan yüzlerce göçmeni öldürdü
Yalan haberlere neden inanıyoruz?

Göbeklitepe'deki son keşifler ne anlama geliyor?
AYKUT YAZGAN’I OKUMAK
Megapik “Yeniden” adlı kitabın yazarı Dr. Meltem Hınçal ile bir söyleşi....
Mektub var, Ragip Duran’dan
Türkiye’de farkında olmak ya da olabilmek...

BOTAN ÇAYI
7 Harika
Bir Yabancı Gibi
SOKRATES
EFLATUN

Amerika’da Ayrımcı Politikalar ve Siyahi Mücadele Tarihi
Dünyanın İlk Destan Kahramanı: Gılgamış
Antik Çağlarda Kendi Memleketlerine Karşı Savaşan Paralı Askerler
Sümer Atasözleri ve Özdeyişler
Museviliği benimsemiş tek Türk devleti : Hazarlar


kose yazarlari En Cok Okunanlar
Son 30 günde en çok okunanlar
En Cok Okunanlar


Basa git