A Yorum
  Acilis Sayfasi Yap Sik Kullanilanlara Ekle  

   
A yorum Kurum
iletisim
login
yayin ilkeleri...yazi dizileri

Yazı karekteri : (+) Büyük | (-) Küçük

Çağrı: Kitaplardan E-kitaplara

Kategori Kategori: Korona Günlüğü | Yorumlar 0 Yorum | Yazar Yazan: M. Şehmus Güzel | 26 Mayıs 2021 22:04:49

Sıkı önlemlerin daha çok, ekonomik çöküşü önlemek, siyasi yatırım yapmak için ve toplumsal patlama korkusuyla “gevşetilmesine” rağmen korona belası kolay kolay geçmeyeceğe benziyor. Korona ekonomiden, siyasetten anlamıyor. Aşıdan anlıyor. En etkili aşının bulucuları Uğur Şahin ile eşi Özlem Türeci ona çok iyi ders veriyor.

Laboratuvarların lobilerinden arınmış, etki alanlarından uzak, gerçekten bağımsız ve hakiki demokrat uzman doktorların söylediğine göre, bu bela “enaz 2021 yazına kadar sürecek”. Kimiyse “2022 sonu” diyor. Aşıya abone olacakmışız.Belki “önceki hayatımızı” aynen bulamayacağız. Umutsuzluğa kapılarak elimiz kolumuz bağlı oturamayız. Oturmamalıyız. Yazar, şair, sanatçı, aydın, bilim kadın ve adamlarına bir çağrım var. Bu çağrımı bugün burada yapmak istiyorum. Hepinizin katkılarınıza ihtiyacımız var. Evet küçük büyük, az çok, zengin fakir farketmez herkes, hepimiz bir şeyler yapabiliriz. Evet herkes hepimiz. Birlikte, ortaklaşa ve/veya birey birey. Aktif bir biçimde. Umudu yeşil tutarak. Umudu yeşertmek üzere.

Korona belasının zorlu günlerinde dışarı çıkmanın sınırlandığını, kimi kez tamamen yasaklandığını, yayınevlerinin zor durumlarını, kitaplıkların kavuşulmazlıklarının dayanılmaz hale geldiğini de düşünerek OKUMAK ZEVKİNİ EVLERE, SALONLARA KADAR GÖTÜRMEK, TAŞIMAK. Eylül 2019’dan beri ekitap.ayorum.com sitesi yazarları olarak bulduğumuz ve bir yıldan fazla bir zamandır uyguladığımız yöntemi önermek istiyorum:Kitaptan ekitaba geçmek. Yeni bir yolculuğa çıkmak. Kitaplardır yola çıkan. Bir “tık” yetiyor. Bir “tık” sadece. Hepsi bu kadar.Kitap sizin. Okumak zevki de. Sanal kitaplıklarımızı bizzat yaratmak. Sanal kitaplarımızdaki kitaplarımızı karşılıksız, bedelsiz sunmak. Paylaşmak. Paylaşmak zevkini yaymak. Makalelerimizi konularına göre derlemek, 40, 50, 60, 70 veya 80 sayfalık ekitaplara dönüştürmek ve bedelsiz sunmak.Baskısı tükenmiş kitaplarımızı gözden geçirdikten, gerekiyorsa çeki-düzen verdikten sonra ekitap biçiminde bedelsiz sunmak.ekitap(lar)ımız da bilgiSARAYlarımızda hak ettiği yeri almalı. Bilgi taşıyıcısı olarak en başta.

Kitabı kitap yapan içeriğidir. İlle en iyisini biz yapıyoruz anlamı çıkarılmasın lütfen, sadece iki yıla yakın bir zamandan bu yana uyguladığımız bu yöntemin bilinmesi yararlı olabilir umuduyla dikkatinize sunduğum ekitap.ayorum.com’dan birkaç örnek daha vermek istiyorum: ekitaplar her derde deva denebilecek türden olabilir, değişik birçok konuda ekitap sunulabilir. Tıklayın indirin okuyun hediyemizdir yöntemiyle kitap edinmek ve okumak konusuna hızlılık kazandırıyoruz. Yazan Londra’a olabilir, okuyucu Mersin’de, Toulouse’da, Fatsa’da veya Berlin’de, bilgisarayı sayesinde iki saniyede istediği kitabı sanal kitaplığımızda bulabilecektir. Yazan için bundan büyük sevinç olamaz. Okur açısından da korona belası ve “evde kal” günlerinde çalışma masamızı terketmeden iyi bir kitap bulmak ve içine balıklama dalmak az keyif değil. Ne kitabevi aramak, ne köyden kasabaya, kasabadan kente gitmek gerek. Kitaplar ekitap biçimine bürünüp kapımızı taklatıyor. Açıp kapılarımızı hareket etmeden yolculuklara çıkalım.Bu da bir serüven. Bu yaklaşımımızda "karşılıksız sunum" söz konusu. Öteden beri makalelerimi yayınladığım ayorum.com sitesi kurucuları ve yöneticileri  Deniz Günal ve Ferruh Dinçkal, 2019 ağustosunda site yazarlarından yedi kişinin çalışmalarını ekitap biçiminde bedelsiz sunmak üzere ekitap.ayorum.com sitesini yarattılar. Bize çalışmalarımızı gözden geçirip, derleyip toparlayıp adı geçen iki dosta göndermemiz kalıyordu. Çalışmalarımın kimini birkaç yıldan beri değerli şair ve yazar Ali Ziya Çamur’un ve birkaç dostun yardımıyla ekitap biçiminde birkaç sitede karşılıksız sunmuş ve bu işi çok tutmuştum. Kolay ulaşılabilmesi açısından son derece etkin bir yöntem. ekitap.ayorum.com’un ve kurulacak benzer ve yeni sitelerin tanınması ve tanıtılması da lazım. Sitemiz doğal olarak ayorum.com sitesinin günlük okuyucuları ve tiryakileri tarafından tanınıyordu ve göreceli bir ilgi vardı. Ama bugün sunduğumuz yüzden çok ekitabın meraklılarına ulaştırılması için biraz daha gayret gösterilmesi gerekiyor. Bu konuda yardım edenimiz az.

Ama biz yazmak, araştırmak, çalışmak, yaratmak, sunmak yolundaki yürüyüşümüzü sürdürdük. Bu sürede birkaç yayın organında sitemizin varlığından ve birkaç kitabımızdan söz edildi. Hepsine tek tek teşekkür ediyorum. Pek çok okuyucumuzdan, yakın dost, arkadaş, meslektaş ve akrabadan kutlama iletileri aldık. Sağolsunlar. Günlük gazetelerimizin bir-ikisinin haftalık kitap eki var ama ekitap eki yok. Bu bir şansızlık olmalı. Ama “Kitap ekleri ekitapları da tanıtabilir.” denebilir. Şimdi merakla o günleri bekliyoruz. Sanatçı, şair ve yazarlarımıza, aydınlarımıza, bilim kadın ve adamlarımıza, okur-yazarlarımıza “Kitap ve ekitap okuyunuz, önemli çalışmalarınızı öğrencilerimizin, gençlerin, çocukların, kadın ve erkeklerin, mali durumu zorlu yurttaşlarımızın okuması için de parasız olarak sununuz” çağrımı yineliyorum.

Okur-yazar herkese sesleniyorum: Kitap okumalıyız. Okuduğumuz kitapları ve ekitapları tanıtmalıyız. Basılan kitaplarımızdan baskısı tükenenleri ekitap biçimine getirip bedelsiz sunmalıyız. Yeni kitaplarımızı ekitap biçiminde yayınlamalıyız. Yayınlama işini bizat üstlenmeliyiz. Herkes çevresindeki şair ve yazarlarla ekitap sitelerini kurmalı. Az da olsa çok ta olsa sanal kitaplıklar mutlaka bir gereksinmeye yanıttır. Evet genç kuşaklara ve hele araştırmacı öğrencilerimize kolaylık olsun diye. Hepimiz beş parasız öğrencilik günlerimizde bir simit bir çay mı bir kitap mı arasında az çelişkiye düşmedik. Bugün öğrencilerimize bir çayla iki simit yeyin demenin Türkçesi bedava kitaptır. Hepsi bu kadar. Arif olan anlar. Abidin olan da. Evet, biraz önce değindiğim gibi bir veya birkaç şair, yazar, sanatçı, meraklı ortaklaşa bir site kurup sanal kitaplık yaratabilirler: Kendi çalışmaları yanında başkalarınınkini de ekitap olarak ve bedelsiz sunarak. Bu konuda rüzgar kasabalardan esiyor. Küçük ve orta boy kentlerden. Ender olsa bile arada sırada bir köyden. Günümüzde ülkemizdeki ve yurttaşlarımızın yaşadığı dünya ülkelerindeki aylık, haftalık yayınlanan onlarca mütevazi dergi, site yaratıcıları bu işi kotarabilirler sanıyorum. Herbiri zaten birçok kitabın yazarı olanlar bu işin de üstesinden gelebilirler. Bir kez daha ekitap.ayorum.com örneğini vereyim: Avusturalya’da yaşayan yurttaşlarımızın yarattığı bir sitedir ve dünyanın dört bucağından ve ülkemizden katkılarla yürüyüşünü sürdürüyor. Bu yürüyüşe yeni sitelerin katılması umuduyla. Kimi derneğin sanal kitaplık sahibi olduğunu da eklemeliyim. İlle merkezi ve çok büyük bir sanal kitaplık şart değil. Hatta bence böylesi tercih de edilmemeli. Yurdumuz, yönetimi görece kolay, mütevazi ama acar, sürekli yaratan sanal kitaplıklarla donatılmalı: Sınırları aşan, coğrafyası evrensel ve alabildiğine özgür.  

NOT: Bu konuda Osman Çutsay’la yaptığım, 5 Kasım 2020’de arti49.com sitesinde sunulan şöyleşi bu makalenin doğmasında da belirleyicidir. İyi ve çalışkan gazeteci, ilk ismi “Cömert” Çutsay’a bir teşekür daha.Facebook'ta paylaş   |   Twitter'da paylaş


 | Puan: Henüz oy verilmedi / 0 Oy | Yazdırılabilir SayfaYazdır

Yorumlar


Henüz Yorum Yazılmamış

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    Truva Kalkanı: Suç örgütlerine yönelik küresel operasyonda 800'den fazla kişi gözaltına alındı
Sedat Peker'in açıklamalarında kim kimdir?
Hindistan'da parklar krematoryuma dönüştürülüyor
Kanada, Türkiye'ye İHA üretimi için teknoloji ihracatı iznini iptal etti
Halkbank’ın ABD’de yargılanamayacağına yönelik başvurusu New York Temyiz Mahkemesi’nde görülmeye başladı.

"Fakire ekmek yoksa zengine huzur yok!"
'128 milyar dolar nerede' isimli oyun sitesi kuruldu.
Peki, aşı olduktan sonra ne olacak?
İskoçya bağımsızlık referandumu için 'yol haritasını' açıkladı.
Avustralya ulusal marşı yerli Aborjinleri kapsaması için resmen değiştirildi

ABD PCE enflasyonu beklentinin çok üzerinde
Dünya Bankası’ndan Türkiye için yoksulluk uyarısı
Vatandaş borca battıkça batıyor
Türkiye’de rakının fiyatı 19 yılda yüzde 2 bin arttı.
Türkiye rezerv azalışında dünya birincisi oldu

Zorbalık Nedir? Zorba Kimlere Denir?
Kendisini ahşap kutuda Avustralya’dan Britanya’ya postalayan arkadaşlarını arıyor.
LOSC’TA FUT-ŞENLİK
Hava yolu şirketlerinde sağlık pasaportu hazırlığı!
The Queen's Gambit dizisiyle satranç seti satışlarında patlama yaşanıyor

Desiderata
Dört Şair Bir Hikâye
“İşte Şiir” Manifestosu
İşte Şiir
Antillerin Omeros’u: Derek Walcott

Uykuda Sevmek
Akıl Önyargıda Kalırsa
Dünden Yarına Bugünler...
Hayatının Öznesi Olmak
Anemnesis / Anımsama

2020'de küresel ısınmanın bedeli çok ağır oldu
İklim Değişikliği ve Küresel Isınma
Muğla'da doğa katliamı... İktidar talan kapısını açtı!!!
Anadolu’da 60 yılda 70'e yakın göl kurudu.
Elektrikle şarj edilebilen hibrit araçlar “kuzu postuna bürünmüş kurt”

WhatsApp, yeni sözleşmeyi kabul etmeyenlerin hesaplarını silmeyecek!!!
Dijital Seyahat Kartı uygulaması 'birkaç hafta içinde' indirilebilecek
Facebook, Avustralya'daki sosyal medya yasasına karşı kullanıcıların haber içeriklerine erişimini kesti
Whatsapp kullanıcılardan ne istiyor?
Uçağa binmemizle inmemiz bir olacak!

Sosyal mesafe kuralı, COVID-19’u önlemede hiçbir etkiye sahip değil
Avustralya arısı 100 yılın ardından tekrar görüldü
Ağır koronavirüs vakalarının nedeni ‘lektin proteini’ olabilir
Covid-19’u hafif atlattıysanız Neandertal atalarınıza teşekkür borçlu olabilirsiniz
Almanya'da Covid-19 ilacı da bulundu

Tutuklu oranında Türkiye Avrupa birincisi
Dünya Mutluluk Raporu: Finlandiya 1. , Avustralya 12. ve Türkiye 104. sırada
Özgürlüklerde en çok gerileyen ülkeler.. Birinci Mali İkinci Türkiye
Türkiye hiç bu kadar mutsuz olmadı
Salgın Türkiye'de otoriterleşme için araçsallaştırıldı

Fransa’dan mektub var
Nâzım Hikmet’e ilişkin bir veya iki anı
AĞIR OL BATMAN GELESİN ya da YAVAŞLIĞA GÜZELLEME
BİR MAYIS’A ÇEYREK KALA
Saat Yediotuz Yazısı

MAFYA
YOL SUZLUK
İhtiyar Adam
ZÜREFA
Köprü

Amerika’da Ayrımcı Politikalar ve Siyahi Mücadele Tarihi
Dünyanın İlk Destan Kahramanı: Gılgamış
Antik Çağlarda Kendi Memleketlerine Karşı Savaşan Paralı Askerler
Sümer Atasözleri ve Özdeyişler
Museviliği benimsemiş tek Türk devleti : Hazarlar


kose yazarlari En Cok Okunanlar
Son 30 günde en çok okunanlar
En Cok Okunanlar


Basa git