A Yorum
  Acilis Sayfasi Yap Sik Kullanilanlara Ekle  

   
A yorum Kurum
iletisim
login
yayin ilkeleri...yazi dizileri

Yazı karekteri : (+) Büyük | (-) Küçük

Hangi medya patronu hangi sektörde kök saldı?

Kategori Kategori: Medya | Yorumlar 0 Yorum | Yazar Yazan: Haberci | 19 Kasım 2013 04:11:09

Türkiye'de medya sahipliği ve getirileri. 1980'lerde başlayan sermayenin medyaya yönelimi basının birkaç patronun elinde toplanmasıyla sonuçlandı; işte 2013 itibarıyla medyası da olan grupların hangi sektörde, neler yaptığının listesi...

GalatasarayÜniversitesi İletişim Fakültesi

Türkiye’demedya sahibi olmak uzun zamandır bu alanda faaliyet göstermeyi istemektençok daha büyük anlamlar ifade ediyor. 1980’lerde başlayan başkaalanlarda yatırımları bulunan sermayedarların medyayayönelimi kısa sürede medyanın hemen tüm alanlarının birkaç patronun elinde toplanmasıyla sonuçlandı. Reklam gelirlerinin büyükbölümünü elinde tutan bu grupların bazıları 2001 Krizi’ninetkisiyle el değiştirse de gelirlerin paylaşımıdeğişmedi.Ancak buna rağmen medyanın sermayedarlar içinkârlı bir alan olduğunu söylemek çok zor. 2011 yılında TESEV için hazırladığımız raporda pek çok medya şirketinin,özellikle de gazetelerin ekonomik olarak rasyonel olmayan şartlaraltında faaliyet gösterdiğini, çoğunun zarara katlanılarakyayınlandığını ortaya koymuştuk. Bununla birliktegeçtiğimiz yıl TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu’nun yaptığı görüşmelerdebazı medya patronları bu sektöre siyasilerin ricası / baskısı nedeniyle girdiklerini ve zararlarını azaltmak içinçoğunlukla televizyon satın almak yoluyla büyümek durumundakaldıklarını ifade ettiler. İktidar kaynaklı bu türricaların bugün de sürdüğü iktidara yakın sermayedarlararasında sürekli el değiştiren medya şirketlerinebakılarak dahi söylenebilir.

Öte yandankendileri için kârlı bir yatırım gibi gözükmese de medyanınsöz konusu sermayedarların iktidarla ilişkilerinde önemli bir roloynadığını almış oldukları kamu ihalelerinebakarak görebilmek mümkün.  Bu arada medya gruplarının kamuihalelerine giriş yasaklarının 2001 yılında medyapatronlarının baskısıylakaldırıldığını ve Avrupa Birliğimevzuatıyla uyum sürecinde bu konunun Türkiye’nin başınıağrıtacağını da eklemekte yarar var. Medyapatronları her ne kadar devletle iş yapmayı kendilerininistemediğini ancak ekonominin yüzde 50’sine yakınının haladevletin elinde bulunması nedeniyle Turgay Ciner’in deyimiyle “herhalükarda devletin bir tarafına çarpmak, dokunmak durumunda ”kaldıklarını ifade etseler de tablo öyle söylemiyor.

Medyapazarının Çukurova Grubu’nun medya şirketlerine TMSF tarafından el konulmasının ardından sayısı dördedüşen en büyük medya gruplarının hemen hepsinin enerji,madencilik, finans ve inşaat alanlarında büyükyatırımları bulunuyor. Doğan Grubu, Çalık Grubu,Doğuş Grubu, Ciner Grubu’nda oluşan bu dörtlünün hepsinin en azbir hidroelektrik santrali var.

ÇalıkGrubu Samsun, Ordu, Çorum, Amasya ve Sinop illerinin elektrikdağıtım ihalesini elinde bulunduruyor. Doğan Grubu’nunKürdistan Özerk Yönetimi bölgesinde petrol-gaz arama faaliyetleri bulunuyor.Çalık Grubu’nun petrol arama faaliyetleri ise Samsun-Adana / Ceyhan bölgelerinde. Ciner ile Koza İpek Grubu’nun yatırımlarıdaha çok madencilik alanında yoğunlaşmış görünüyor.Ciner Grubu ayrıca Siirt, Gaziantep, Silopi bölgelerinde madencilik vetermik santral faaliyetleri yürütürken, Koza İpek Grubu’nun en büyükyatırımı Ovacık Altın Madeni işletmeciliği.Çalık Grubu’nun da altın madenciliği faaliyetleri var. Bu dörtlüarasına girmeyen ve Doğan Grubu’ndan aldığı iki etkiligazeteyle pazarın en yenisi sayılan Demirören Grubu ise şimdilikjeotermal enerji ve madencilik ile daha ilgili görünüyor.

İnşaatda medya gruplarının önemli yatırım alanlarıarasında. Kendi özel projelerinin yanı sıra devletihalelerindeki başarılarıyla da öne çıkıyorlar.Örneğin Doğuş Grubu’nun İstanbul Metrosu ve ülkeninçeşitli yerlerinde karayolu inşaatı projeleri var. CinerGrubu’nun karayolu, altyapı ve havalimanı projeleri bulunuyor.Albayrak Grubu’nun inşaat yatırımları içindeki en önemlikalem İstanbul Metrosu. Çalık Grubu Tarlabaşı, Fener-Balat,Ayvansaray Kentsel Yenileme Projeleri’ni yürütüyor. İhlas Grubu iseyakın zamanda Türkiye gazetesi ile yayın çizgisini hükümeti daha çokdestekler şekilde değiştirdi. Grup geçtiğimiz haftaGaziosmanpaşa ilçesi Kentsel Dönüşüm Projesi’nikazandığını kamuoyuna duyurdu.

Medyapatronlarının ilgi gösterdikleri bir başka faaliyet alanıliman yapımı ve işletmeciliği. Son dönemde düzenlenen kamuihalelerinde Doğuş Grubu İstanbul Karaköy’de bulunanGalataport’u alırken, Star gazetesi ve 24TV’nin ortaklarından FettahTamince Haliç port ihalesini kazandı. Ciner Grubu Hopa Limanı’nı, Albayrak Grubu Trabzon Limanı’nı işletiyor.

Televizyonve radyo yayıncılığı yapan medya sahiplerinin finansalanında yatırımlarını engelleyen yasağınuygulanmaması ve sonunda tümden kalkmasının ardından dahada büyüyen Doğuş Grubu Türkiye’nin en büyük bankalarındanbirinin sahibi. Çalık Grubu’nun da finans şirketi bulunuyor. Çukurovaise bilindiği gibi Türkiye’nin en büyük telekomünikasyon şirketinin,Turkcell’in ortağı.

Uzunca birsüredir medya patronlarının yatırımlarını takipeden biri olarak dikkatimi çeken bir başka nokta hükümete yakın medyasahiplerinin özellikle belediye ve şehircilik hizmetlerindenaldıkları ihalelerin yıllar geçtikçe artmışolması. Örneğin Çalık Grubu elektrik dağıtımihalelerinin yanında Bursa, Kayseri, Gaziantep, Sakarya, Tokat, Kütahya,Düzce, Bitlis, Konuralp, Çankırı, Anamur, Edremit, Kahta, Akçakoca,Simav, Bitlis, Aksaray ve Fethiye bölgelerinde belediyecilik ödemelerinde,müze, otopark, alışverişte kullanılan elektronik ücrettoplama sistemi ihalelerini de kazanmış durumda. Albayrak Grubu iseİstanbul, Ankara, Şanlıurfa, Gaziantep ve Kocaeli illerindeatık toplama faaliyetleri ve İstanbul’da İSKİ, TEDAŞ,İGDAŞ; Ankara ve Trabzon’da TEDAŞ sayaç okuma işleriniüstlenmiş.

Tüm buyatırımların gelişimine bakarak denilebilir ki medyasahipleri büyüklükleri oranında devletten önemli ihaleler alıyorlarve pek çoğunun bugün gelmiş oldukları noktada iktidarlailişkilerinin önemli bir payı var.  Bu ilişkinin iyiyürüyebilmesinde medyanın rolü küçümsenemez. Yukarıda özetlemişolduğum bu yatırımların ayrıntılarına aşağıdaki tablodan ulaşabilirsiniz. Bu yatırımlar şirketlerin kamuoyuna açıklamış oldukları bilgilerden derlendi, isteyen herkes ulaşabilir. Bu tablonun 2011 ve 2012’deki halleriise TESEV için hazırlamış olduğumuz raporların ekindebulunuyor, dileyen karşılaştırabilir.

Son olaraksıkça karşıma çıkan, belki sizin de aklınızadüşen soruyla bitireyim, medya sahipliğinde tek motivasyon ekonomikgetiri mi? O zaman başka yatırımı olmayan daha küçük medya sahiplerini nereye koyacağız?  Hayır, tek motivasyon ekonomikçıkar değil elbette, medya, siyasetle uğraşanların dailgi alanında ama o başka bir yazının konusu…

 

Hangi medyagrubunun başka hangi alanlarda yatırımları var? – 2013

    Şirket
    Medya Şirketleri
    Diğer Sektörler
    Doğan Grubu

 
    Gazete:  Hürriyet, Hürriyet Daily News, Radikal, PostaFanatik, TME Gazeteleri (Iz Ruk v Ruki, Aviso, Expressz, Oglasnik

    Dergi-Kitap  Yayıncılığı

    Doğan Burda Dergi, Doğan  Egmont, Doğan Kitap

    Basım: Doğan  Printing Center (DPC), Doğan Ofset

    Dağıtım: YAYSAT  (Doğan Dağıtım)

  Dergi Pazarlama Planlama (DPP)

    Haber Ajansı:  DHA

    TV (Ulusal Kanallar)    Kanal D, CNNTürk, tv2

    Radyo:    RadyoD, CNNTürk Radyo, Slow Türk, Show Radyo

    TV ve Müzik  Yayıncılığı ve Yapımcılık:     D Productions, InDHouse, Kanal D Home Video, Doğan Music Company  (DMC)

    Dijital TV Platformu  :  D-Smart,  Doğan Teleshopping

    Online mecralar:   hurriyet.com.tr  , kanald.com.tr

    yenibiris.com.tr, hurriyetemlak.com

    hurriyetoto.com

    arabam.com, yakala.co

    Avrupa:

    DMG International , TME,

    Kanal D Romania , Euro D

    Diğer Faaliyetler:   Doğan  Dış Ticaret (Foreign Trade),Doğan Factoring

    Sosyal Faaliyetler:   Aydın  Doğan Vakfı

 
    Enerji:    Doğan  Enerji çatısı altında Boyabat Barajı ve HES projesi,  Boyabat Elektrik Üretim ve Ticaret Limited Şirketi’nin % 33’ü,  Aslancık Barajı ve HES projesi'nin %33’ü, Galata Wind Enerji  A.Ş., Mersin RES’i (Akdeniz Elektrik Üretim A.Ş). Gas Plus Erbil  şirketi aracılığıyla (%20 net pay)  Kuzey  Irak’ta bulunan petrol arama-üretim faaliyetleri, 2012 yılında  Bastora sahasında test üretimi.

    Perakende:   D&R  (şirket Nisan 2013’te online kitap, CD, DVD satış şirketi  idefix.com’u satın almıştır)

    Sanayi:    Çelik Halat, Ditaş (Otomotiv Yan Sanayi), Doğan Organik Ürünler  ((Migros’un M Life, Metro Gross Market’in Fine Life ve Karamiş Grup’un  Siryana markaları)

    Ticaret:    Milpa  (Automall ve Milpark Konutları)

    Finans:    DD Konut Finansmanı  (DD Mortgage)

    Turizm:    Milta bünyesinde Milta Bodrum Marina, Işıl Club Bodrum,  Işıl Tur, Milta Havacılık, Nakkaştepe Gayrimenkul  Yatırımları, Kandilli Gayrimenkul Yatırımları

 
Doğuş Grubu

 
    Televizyon:     NTV,   Star TV,  CNBC-E, NTV SPOR,   NTV SPOR Smart HD, Kral TV,  e2,

    İnternet:   ntvmsnbc,  ntvspor.net, oley.com,  cnbce.com, tvyo

    Radyo:   NTV  Radyo, Kral FM, Virgin Radyo,  Radyo Eksen

    Dergi:   Vogue  ,   GQ , National Geographic Türkiye, National Geographic Kids, Robb  Report, ,  CNBC-e Dergi ,

    Yayıncılık:     NTV Yayınları

 
    Bankacılık ve Finans:   Garanti  Bankası, Garantibank  International N.V., Garanti Bank SA, Garantibank  Moscow,Garanti  Yatırım, Garanti  Portföy, Garanti  Leasing, Garanti  Filo Yönetim Hizmetleri A.Ş., Garanti  Factoring, Garanti  Emeklilik ve Hayat, Garanti  Ödeme Sistemleri, Garanti  Mortgage, Garanti Filo Yönetim Hizmetleri A.Ş Garanti  Teknoloji

    Otomotiv: Doğuş  Otomotiv ( Volkswagen Binek Araç, Volkswagen Ticari Araç, Audi, Porsche,  Bentley, Lamborghini, Bugatti, SEAT, Skoda, Scania, Krone ve Meiller),   İştirakler ve Kuruluşlar ( Doğuş Oto, DOD, D-Auto  Suisse, Yüce Auto, Oto-Fix, vdf Grubu, TUVTÜRK ve LeasePlan), Lojistik  Hizmetler (Volkswagen, Audi, SEAT, Porsche, Bentley, Lamborghini, Scania,  Krone ve Meiller marka araç ve yedek parçaları ile Scania Endüstriyel ve  Deniz Motorları, Thermo King Mobil Isı Kontrol Sistemleri ve yedek  parçalarının ithalatı, depolanması ve yetkili servislere  sevk edilmesi),  Üretim ( Meiller Doğuş Damper  Fabrikası,  Krone Doğuş Treyler Fabrikası)

    İnşaat:  Doğuş  İnşaat (Boyabat Barajı ve HES İnşaatı,  Artvin Barajı ve HES İnşaatı, İstanbul  Otogar-Kirazlı-Başakşehir Metrosu, Üsküdar-Ümraniye- Çekmeköy  Metrosu inşaat ve elektromekanik işleri,   Konya-Akşehir-Afyon Yolu, Tokat-Niksar karayolu,  Libya Sirte  Üniversitesi Kompleksi, Ukrayna Kiev Borispol Uluslararası  Havaalanı Projesi, Bulgaristan Sofya Metrosu), Teknik  Mühendislik ve Müşavirlik A.Ş., Ayson  Sondaj ve Araştırma

    Turizm ve Hizmetler:    Doğuş Turizm Grubu (uluslararası zincirler tarafından  işletilen oteller: Park Hyatt İstanbul, Maçka Palas, Grand Hyatt  İstanbul, MARITIM Hotel Club Alantur, Alanya. Grup tarafından  işletilen oteller: D-Hotel Maris, D-Resort Grand Azur Marmaris, D-Resort  Göcek ve Rixos Grup tarafından işletilen Rixos Downtown ),   Doğuş Perakende Grubu (Emporio Armani, Armani Jeans, Armani Junior,  Giorgio Armani, Gucci, Hublot, Loro Piana ve Porsche Design   markaları)

   D-Marin  Marinalar Grubu (Türkiye'de D-Marin Turgutreis, D-Marin Didim, D-Marin  Göcek, D-Marin Dalaman [yapılacak], uluslararası alanda:  Hırvatistan'da -D-Marin Mandalina, D-Marin Dalmacija, D-Marin Borik.  İştirakler sayesinde Atina'da 'Flisvos Marina' ile Gouvia, Lefkas  ve Zea marinaları), D-Gym,  D-Life, Körfez Havacılık

    Gayrimenkul:    Doğuş GYO (Doğuş Center Maslak Projesi, Antalya 2000  Plaza), Doğuş  Gayrimenkul,

    Enerji:   Boyabat  Elektrik Üretim ve Ticaret Ltd. Şti. (Boyabat Barajı ve  Hidroelektrik Santralı), Doğuş  Enerji Üretim ve Tic. A.Ş. (Artvin Barajı ve Hidroelektrik  Santralı), Aslancık  Elektrik Üretim ve Ticaret Ltd. Şti. (Aslancık Barajı ve  Hidroelektrik Santralı),  

    Doğuş Enerji Toptan Elektrik Ticaret  A.Ş

    Yeme-içme:    D.ream  (Kiva, Nusr-Et et lokantası, Armani Ristorante, GoMongo, Doors Grup,  Azumi Group, GQ Bar ve Mezzaluna markaları)
Çalık Grubu

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

 
    Gazete:    Turkuvaz Medya Grubu (Sabah, Sabah Avrupa, Yeni AsırTakvim, Fotomaç)

    Dergi:    Turkuvaz Dergi Yayıncılık ( Aylık: Cosmopolitan,  Cosmo Girl, Auto Motor Sporları, Sinema, Harper's Bazaat, Esquire,  Forbes, Sofra, Bebeğim, House Beautiful, Global Enerji, Transport, Touch  İstanbul, China Today. Haftalık: Para, Otohaber, Şamdan,  Aktüel

    TV:    ATV, ATV  Avrupa, A Haber,  Minika TV

    Radyo:    Radyo Turkuvaz

    Online Mecralar: sabah.com.tr,  ahaber.com.tr, takvim.com.tr, Sabah TV

    Dağıtım:    Turkuvaz Dağıtım Pazarlama A.Ş., Turkuvaz Kitap, Turkuvaz  Matbaacılık

    Reklam Pazarlama  Danışmanlık ve Haber Ajansı:   Turkuvaz  Reklam Pazarlama Danışmanlık, Turkuvaz Haber Ajansı

    Reklam Pazarlama  Danışmanlık ve Haber Ajansı:    Turkuvaz Reklam Pazarlama Danışmanlık, Turkuvaz Haber  Ajansı

    Teknik Hizmetler: Turkuvaz Teknik  Hizmetler

 
    Tekstil:    Gap Güneydoğu Tekstil,  Gap Pazarlama, Çalık Cotton

    Enerji:    Çalık Enerji ( Adacami HES Projesi ,  Gürcistan'da Gardabani  Kombine Çevrim Santrali [yapım aşamasında], Türkmenistan  Aşkabat şehrinin elektrik dağıtım sisteminin  modernizasyonu ve yenilenmesi, Limak Holding ile ortak olarak  1,5  milyon aboneyi kapsayan Kosova Elektrik Dağıtımı,  Özbekistan'da Navoi Kombine Çevrim Santrali [yapım  aşamasında], Irak'ta Al Khairat ve Nainawa Enerji Santralleri  [yapım aşamasında], Samsun-Adana/Ceyhan ham petrol projesi ve  Adana/Yumurtalık'ta geliştirilmesi planlanan rafineri ve petrokimya  projesi, şeyl-gaz/şeyl-petrol çalışmaları  kapsamında Bismil ruhsatında Çalıktepe-2 numaralı kuyunun  kazılması),  Çalık YEDAŞ (Samsun, Ordu, Çorum,  Amasya ve Sinop illerini kapsayan bölgede, elektrik dağıtım ve  perakende satış faaliyeti) 

    İnşaat:    Gap İnşaat (Türkmenistan'da bir dizi hastane projesi, Irak'ta  Bağdat Yol Projesi, Türkiye'de Tarlabaşı,  Fener-Balat-Ayvansaray Kentsel Yenileme Projeleri, Üsküdar Burhaniye'deki  Şehrizar Konakları Projesi ve Ataşehir'deki Metropol  İstanbul Projesi),  Çalık Gayrimenkul

    Finans:    Aktif Bank, Arnavutluk’ta  bBanka Kombetare Tregtare (BKT),   E-Kent (Bursa, Kayseri, Gaziantep, Sakarya, Tokat, Kütahya,  Düzce, Bitlis, Konuralp, Çankırı, Anamur, Edremit, Kahta, Akçakoca,  Simav, Bitlis, Aksaray ve Fethiye bölgelerinde belediyecilik ödemelerinde,  müze, otopark, alışverişte kullanılan elektronik ücret  toplama sistemi)

    Telekomünikasyon:  Arnavutluk’ta  ALB Telecom,    ve Eagle Mobile

    Madencilik: Lidya madencilik (Erzincan  Çöpler Köyü’nde    Çöpler Altın Madeni'nde  ortaklık), Polimetal  Madencilik

Ciner Grubu

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

 
    Ciner Yayın Holding:

    Gazete Habertürk, Ciner Medya  Yatırımları, Ciner Gazete Dergi (dergi  yayıncılığı), Habertürk Gazetecilik ve  Matbaacılık, C Yapım Filmcilik, GD Gazete Dergi (dergi  yayıncılığı)

    TV:    Habertürk ,  Bloomberg HT, Show TV

    Radyo:     Habertürk Radyo, Bloomberg HT Radyo

     

 
    Enerji ve Madencilik  :  Park Termik (Çayırhan Termik Santrali), Park Teknik  (Akyazı-Pazarköy’de bulunan hidroelektrik santralinin işletmesi),  Eti Soda (Beypazarı Trona Yatağı'nda tabii soda kültü  çıkarılması ve işletilmesi), Park Elektrik  (Siirt/Madenköy bakır sahası işletmesi, Tarihler Hidroelektrik  Santrali, Gaziantep İslahiye'de iki adet maden sahası üzerinde  Boksit Maden Ocağı ve Kırma Eleme Tesisi), Silopi  Elektrik(Silopi’de Termik Santral), Park Toptan Elektrik, Konya Ilgın  Elektrik (Termik Santral), Kazan Soda Elektrik

    Ticaret, Sanayi ve Hizmet  :  Park Holding, Ciner Hava Taşımacılığı, Park  Tıp Sağlık, Havaş, Larespark Hotel, Park Denizcilik (Hopa  Limanı), Denmar Depoculuk, Park Sigorta, Park İnşaat , Park  Cam, Ciner Denizcilik, Ciner Gemi, Lares Turizm

 
    Çukurova Grubu[1]

 
    Gazete:    Akşam, Güneş

    TV:    SkyTurk360

    Dijital Platform:    Digitürk

    Radyo:    Alem FM

    Dergi  :  Alem, Platin, FourFourTwo, Autocar

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

 
    Enerji:    Genel Enerji (Kürdistan Bolgesi, Fas, Malta, Fildişi Sahili, Somali ve  Etiyopya'da faaliyet gösteren İngiliz - Türk ortaklığında  petrol ve gaz şirketi)

    Telekomünikasyon:   TURKCELL,  Kuzey Kıbrıs TURKCELL, Turkcell Teknoloji,  Geocell, Azercell,  Moldcell, Life, Global Tower, Turkcell Superonline, KVK, Millenicom, KVK  Teknik Servis, TURKCELL Teknoloji, Atel, Topaz, Inteltek, Hobim, Moldcell

    Taşımacılık ve  Hizmet  : Geden Lines, Baytur Trading S.A., Anadolu  Uluslararası Ticaret ve Taşımacılık A.Ş, Inter  Depo, Pamuk Spor, Çukurova Havacılık A.Ş.

    Endüstri:    BMC, Çukurova İthalat ve İhracat Türk A.Ş., Çukurova Makine  İmalat ve Ticaret A.Ş., Çukurova İnşaat Makineleri Sanayi  ve Ticaret A.Ş. (Çimsataş),  Çukurova Mümesillik  Müşavirlik, Çukurova Ziraat, Çukurova Powergeneration,  Çukurova  Kimya,   Kamplamin Ambalaj, Noksel, Noksel Espana, Daussan Group,  Maysan Mando, Selkasan, SCA Packaging, OVA Oluklu Mukavva Kutu Ambalaj San.,  Atkasan

    Finans:     Banque de Commerce et de Placements (BCP)

    İnşaat  :  Baytur [2] (Yeşilyurt- Yeşilkoy sahil düzenleme  projesi,  Gazi Mahallesi altyapı işleri, Ereğli  Demirçelik Fabrikası sahil düzenleme projesi, Antalya Havaalanı  ikinci pist, apron ve taksiyolu, THY Uçak Bakım Hangarı, THY  Simulator altyapı işleri, Gümüşhane Torul Otoyolu tünelinin  yer değişimi,  İstanbul Maçka-Taşkışla  arası teleferik sistemi,  Gümüşhane Torul Hidroelektrik  Santrali,  İstanbul Kongre Merkezi, İstanbul Kuyumcukent,  Marmara Depremi sonrasında Adapazarı’nda altyapı ve yeniden  yapılanma işleri)
Feza Gazetecilik, Samanyolu  Yayıncılık

 
    Gazete:    Zaman, Today’s Zaman, Zaman Azerbaycan, Zaman  Kazakistan, Zaman AvusturyaZaman  Avrupa Zaman BulgaristanZaman  Romanya, Zaman TürkmenistanZaman Amerika

    Dergi:   Aksiyon  ,  Sızıntı, Gonca

    TV   : STV, STV  Avrupa, STV Amerika, S Haber, Mehtap TV, Ebru TV, Yumurcak TV, Küre TV, Hazar  TV, Dünya TV (Kürtçe), MC TV

    Haber Ajansı  :  Cihan Haber Ajansı, SEM Haber Ajansı

    Radyo:    Burç FM, Dünya Radyo, Samanyolu Haber, Berfin FM

    Kitap  Yayıncılığı 12.0pt;  line-height:106%;: Zaman Kitap

    Yapım:     Ser Film Yapım Pazarlama Dağıtım ve Ticaret  A.Ş

    Reklam ve Medya Planlama:     Işık Medya Planlama Reklamcılık Filmcilik Sanayi  ve Ticaret A.Ş.

 
     

 
Albayrak Grubu

 
    Gazete:    Yeni Şafak

    TV:    TVNET

    İnternet:    Yenişafak.com.tr

    Dergi:    Derin Tarih

     

     

 
    İnşaat:    Albayrak İnşaat (İstanbul Metrosu, Düzce merkezde  Bayındırlık ve İskan Bakanlığı için  yapılan 502 dairelik 3. Bölge Kalıcı Deprem Konutları,  İETT Motor Yenileme Fabrikası, İETT Ayazağa Garajı ve  Adapazarı, Yalova, İzmit-Sopalı, İzmit-Merkez ve Bolu'da  inşa edilen prefabrik hastaneler)

    Sanayi:   Tümosan  Traktör ve Motor Fabrikası, Ereğli Entegre Tekstil Fabrikası,  Varaka (Kağıt)

    Lojistik:    Trabzon Limanı, Albayrak Araç Kiralama, Albayrak Personel  Taşımacılığı, Nakil Lojistik

    Hizmet:    Albil Bilgi İşlem, Atık Yönetimi ( (İstanbul: Kağıthane,  Beyoğlu, Sarıyer, Esenyurt, Arnavutköy, Üsküdar Belediyeleri,  İSTANBUL İstanbul Büyükşehir Belediyesi Asya Yakası  Transfer hizmetleri;Ankara: Sincan Belediyesi; Şanlıurfa:  Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi;Gaziantep: Şahinbey  Belediyesi; Kocaeli / İzmit: İzaydaş Körfez Transfer  İzaydaş Derince Transfer), Sayaç Okuma  (İstanbul’da  İSKİ, TEDAŞ, İGDAŞ; Ankara ve Trabzon’da TEDAŞ)

    Enerji:    Kuvve Elektrik

    Turizm:     Marmaris Turizm Tesisi,  Didim Turizm Tesisi, Kümbet Turizm Tesisi
Koza İpek Grubu

     

     

     

 
    Gazete:    Bugün

    TV  Kanaltürk,  Bugün TV

    Radyo  :  Kanaltürk Radyo

     

     

 
    Matbaa:    Koza Davetiye, Koza İpek Basın ve Basım Sanayi Ticaret  A.Ş,

    Maden:    Koza Altın İşletmeleri A.Ş (Ovacık Altın  Madeni, Mastra Altın Madeni), Koza Anadolu Metal Madencilik  İşletmeleri A.Ş, Özdemir Antimuan Madenleri A.Ş,  İpek Doğal Enerji Kaynakları A.Ş,  Doğu Anadolu  Maden Arama ve Sondaj A.Ş, Konaklı Metal Madencilik Sanayi   A.Ş

    İnşaat:    ATP İnşaat ve Ticaret A.Ş

    Ticaret:    Koza-İpek Tedarik Danışmanlık A.Ş, AE  İpek  Danışmanlık Proje Reklam ve Organizasyon  Hizmetleri Tic. A.Ş., AZ İpek Danışmanlık Proje  Reklam ve Organizasyon Hizmetleri Tic. A.Ş.,  BB İpek  Danışmanlık Proje Reklam ve Organizasyon Hizmetleri Tic.  A.Ş.

    Tarım ve Hayvancılık:    ATP Koza Gıda Tarım Hay. San. Ve Ticaret A.Ş

    Havacılık:    ATP Havacılık Ticaret A.Ş

    Eğitim:    İpek Üniversitesi, Koza-İpek Eğitim Sağlık Hizmet  Yardım Vakfı

    Turizm:    ATP-Koza Turizm Seyahat ve Ticaret A.Ş

 
FOX Grubu

 
    Televizyon  :  Fox TV,  Foxlife, FX, Foxcrime, 24Kitchen, Baby TV İnternet:  Myspace.com

 
     

 
    İhlas Grubu

 
    Gazete:    Türkiye

    TV TGRT Haber,  TGRT Haber TV EU, TGRT Belgesel

    Haber Ajansı  :  İHA

    Reklam  :  İhlas Reklam Ajansı

    Medya Pazarlama  :  TGRT Pazarlama

    Dergi Grubu:    Türkiye  Çocuk Dergisi,Toyuncak Dergisi, Baby Store Dergisi,Tekstil & Teknik  Dergisi, Konfeksiyon Teknik Dergisi, Home Textile Exports Dergisi, Contract  Textile International Dergisi, Home Textile Sourcing Dergisi, Decor Dergisi,  Sleep Well Dergisi, Fiber & Yarn Trends Dergisi, Yemek Zevki Dergisi,  Food Turkey, Beauty Turkey Dergisi, Automotive Exports Dergisi, IT Network  Dergisi, Yapı Malzeme Dergisi, Nalbur Teknik Dergisi, Boru ve  Teknolojileri Dergisi, Güneş Enerjisi ve Teknolojileri Dergisi, Medikal  Teknik Dergisi, Pharma Turkey, Dijital Teknik Dergisi, Matbaa Teknik Dergisi,  Partner Dergisi, Hi-Tech Dergisi, Made in Turkey Gazetesi

    İnternet  :  İhlas.net

 
    İnşaat:    İhlas İnşaat Grubu: İhlas İnşaat Proje Taahhüt  Turizm A.Ş., İhlas Yapı Turizm A.Ş. (Gaziosmanpaşa  ilçesi Kentsel Dönüşüm Projesi), Armutlu Tatil ve Turizm A.Ş. ve  Kuzuluk Kaplıca A.Ş.

    Üretim  :  İhlas Ev Aletleri, Bisan, Kristal Kola, İhlas Meşrubat,  Kristal Gıda, Şifa Yemek,

     

    Sağlık ve Turizm  :  Türkiye Gazetesi Hastanesi, İhlas Armutlu Tatil Köyü, Kuzuluk Tatil  Köyü, Kuzuluk Termal Otel

    Eğitim  :  İhlas Koleji

    Madencilik  :  İhlas Madencilik A.Ş

    Lojistik:   KPT  Lojistik

 
Hayat Görsel Yayıncılık  A.Ş

    ve Nokta Elektronik Medya Ltd.  Şti.

 
   TV:   Kanal 7, Kanal  7 Avrupa, Ülke TV

    Radyo:    Radyo 7

    Internet:    Haber7.com, Haber7Emlak

    Haber Ajansı:    Yurt İletişim ve Haber Ajansı A.Ş

    Yapım:    Set Programcılık Tanıtım ve Teknik Hizmetler Ticaret  A.Ş

    Pazarlama:    Mepa Medya A.Ş

 
     Euro 7 [3]

    Weiss Handels und Investment GmBH

    Beyaz Holding

    Beyaz İletişim A.Ş

    Mega Telsiz Taksi Hizmetleri Tic. Ltd.

    İskele Yapı İnşaat ve Taahhüt  Sanayi Ticaret A.Ş

    Eğitim [4]:  İstanbul  Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları  (İSMEK), İzmir Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme  Kursları (İZMEB), Bursa Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek  Eğitimi Kursları (BUSMEK), Odunpazarı Belediyesi Meslek  Edindirme Kursları (OMEK)  ve  Beyoğlu Belediyesi Semt  Konakları

 
Demirören Grubu

 
    Gazete:   Milliyet,  Vatan

     Pazarlama:    Demirören  Digital Dağıtım A.Ş

 
    Demirören Şirketler Grubu:

    Gaz :  Milangaz,  Likidgaz, Mutfakgaz, Güneşgaz,  Demirören EGL Gaz Toptan  Tic. A.Ş

    Akaryakıt:    Kaan  Akaryakıt San. ve Ticaret A.Ş

    Enerji:     Demirören  AXPO, Enerji Toptan Tic. A.Ş, Demirören Jeotermal Enerji  San.Tic.A.Ş, 

    Makro Enerji Yatırım ve Yönetim  A.Ş,  Demirören Enerji Madencilik Sanayi ve Tic. A.Ş

    Madencilik:     GK Madencilik Nakliyat San. ve Tic.A.Ş

    KG Madencilik Turizm İnşaat San. ve Tic.  A.Ş

    Sanayi :  Demirören  Tüp A.Ş, Azerbaycan Ağır Sanayi, Parsat Piston A.Ş,   Demirören Ağır Metal Sanayi A.Ş,  D Mermer San.  A.Ş,  Marmara Gıda Demirören Ham Yağ San.A.Ş

    İnşaat :   Demirören  İnşaat,  Kemer Yapı ve Turizm A.Ş,  Taksim  Gayrimenkul Yatırımı Geliştirme ve İşletmecilik  A.Ş

    Turizm:     SU-TUR SUN Turizm San. A.Ş

    Eğitim :   Ata  Koleji

 
Dünya Grubu

     

 
    Gazete:    Dünya

    Dergi:    Dünya Gıda, Makina Magazin ve Dünya İnşaat

    Yayıncılık:    Dünya Aktüel A.Ş.,

    Basım:    Dünya Süper Web Ofset A.Ş

    Dağıtım:    Dünya Süper Dağıtım

    İnternet  :  kobiden.com, dunyastore.com, pcworld.com.tr, computerworld.com.tr,  byte.com.tr, dunyagida.com.tr, dunyainsaat.com.tr, Dünya Ekonomi TV

 
     

 
Termikel Grubu

     

 
    KTV Yayıncılık  :  Kanal A

    Radyo:    RadyoA

 
    Sanayi:    Termikel A.Ş. Termikel Bilişim Teknolojleri, Elektromed, Eldaş  Deney Ve Kalibrasyon Merkezi

    Sağlık:    Alfamed Tıbbi Gorüntüleme, Teşhis ve Tıp Laboratuvarları  Merkezi

    İnşaat:    Faber İnşaat (İSKİ Ambarlı İleri Biyolojik  Atıksu Arıtma Tesisi İnşaatı)

    Enerji:    Jeoden (Denizli Saraykoy’de jeotermal elektrik santrali)

 
Mediasa  (Sabancı)

 
    Fashion TV Türkiye, Fashion TV Magazine, Z TV,  World Travel Channel

 
    Perakende:   Demsa,  MCJ Shopping

    Turizm:   Pera  Palace Hotel, Jumeirah, Tatilsa, Maçka Palas Hotel

    Sağlık:   Onkim  Kök Hücre Teknolojileri A.Ş.

    Denizcilik:   Densa  Denizcilik Sanayi ve Ticaret A.Ş.

    İnşaat:   Kandilli  Konakları

    Sanat:   Demsa  Koleksyon

 
Spectrum Medya:

 
    Radyo:    Süper FM, Metro FM,Joy FM, JoyTurk, Radyo Mydonose, Mydonose Türk Pop

 
    Actera Group (Özel Fon)

    Mey Icki, Karnaval.com, Karma Acikhava, G2M, LBT  Varlik Yonetim, Mars Entertainment Group, Cinemaximum, MAC, Joker, Tam  Faktoring, Standard Profil, Celebi, Kamil Koc 
Power Group

 
    Radyo:     Power FM, Power Türk, Power XL,

 
    Giyim:    Vakko, Vakkorama, V2K Designers, W Collection
Saran Group

 
    Radyo:      Radyo Spor, Radyo Trafik, Radyo Müzik, Radyo Slow Time

    Seslendirme:    Saran Digital Studios

    Lisans:    Saran Medya

    Online Mecralar:    tuttur.com, Ajansspor.com, NBA.com’un Türkçe içeriği, Samsung  akıllı cihazlar için 724sinema.com

 
    Hizmet:   Anadolu  Çağrı Merkezi

    Havacılık: Saran Havacılık (  Bell Helicopter Textron distribütorü

    Turizm:    Cedok

    Enerji:     Saran Güç Sistemleri ve Yenilenebilir Enerji Yatırımları  (güneş ve rüzgar enerjisi)

    Savunma Sanayi:    Saran Savunma (  Bell Helicopter A Textron Company, Raytheon  International, Israel Aerosapace Indtrustries, Elbit System Ltd. ve Rada  Technologies firmalarının Turkiye temsilcisi)

 

[1] TMSF 2013 Mayıs ayında borçları nedeniyle Çukurova Grubu’nun medya şirketlerini de kapsayan 12 şirketine el koymuştur. El konulan şirketler içinde en değerli olanlarından biri, Show TV 402 milyon dolara ihalesiz olarak Çukurova Grubu’nun önerisiyle Ciner Grubu’na satılmıştır. Çukurova Grubu’nun TMSF tarafından el konulan diğer medya şirketlerinin ise satışı henüz resmi olarak gerçekleşmemiştir.

[2] Türkiye’de ve uluslararası alanda çok sayıda proje bulunduğu için buraya yalnızca Türkiye’de bulunan kamu ihalesi projeleri alınmıştır.

[3] Beyaz Holding’in ortaklarının yurtdışı yatırımları ilişkin bilgiler, gazete haberlerindeki kendi demeçlerinden derlenmiştir.

[4] Beyaz Holding’in meslek edindirme kurslarına ilişkin faaliyetleri 2012 yılında Beyaz Holding’in sitesinden elde edilmiştir. Bu yıl güncelleme sırasında Holding’in sitesine ve dolayısıyla yatırım faaliyetlerine ulaşılamamıştır. Konuyla ilgili haber taraması yapılmış ancak geçmişte yapılmış olan sözleşmelerin feshedildiğine dair bir bilgiye de ulaşılamamıştır.

 

Facebook'ta paylaş   |   Twitter'da paylaş


 | Puan: 10 / 1 Oy | Yazdırılabilir SayfaYazdır

Yorumlar


Henüz Yorum Yazılmamış
Dünyanın gözü kulağı Ortadoğuda: İran-İsrail gerilimi tırmanıyor.
İsrail, Gazze'de yardım konvoyunu hedef aldı: Biri Avustralyalı 7 kişi öldürüldü
DEVLET-ULUSTAN FEDERASYONA, ekitap
Dünyada altın madenciliği nasıl yapılıyor, kazalar ne kadar yaygın?
Afganistan: Aktivistlerden kadınlar için online dergi

AB, Türkiye'ye verdiği mülteci fonunun nasıl harcandığını öğrenemiyor.
Avustralya Dışişleri Bakanı Wong: Filistin'i tanımaya hazırız.
İngiltere'de polis, silah ruhsatı almak isteyenlerin eşleriyle de mülakat yapmaya başladı.
Beterin beteri var!
Sağ popülistler ilk kez AB Parlamentosu'nun kontrolünü ele geçirebilir…

Yoksulluk sınırı bir yılda 24 bin TL arttı.
Türkiye son 20 yılda faize 563 milyar dolar ödedi
Uber Avustralya'da taksi şoförlerine 178 milyon ABD dolar tazminat ödeyecek
Çin 2024 ekonomi hedeflerini açıkladı
Almanya'daki Türk doktor sayısı 2 bin 600'ü geçti

Fahri Kiamil
İki annenin başlattığı akıllı telefon karşıtı hareket çığ gibi büyüdü
Afganistan'da onlarca arkeolojik alan buldozerle yıkılarak yağmaya açıldı.
Franz Kolschitzky: Viyana Kuşatması'ndan Kalan Kahveleri Değerlendiren Girişimci
Kış güneşi arayan Britanyalıların adresi Türkiye

Dünya tarihini şekillendiren 6 içecek türü
Taş Kağıt Makas Oyunu (Jan Ken Pon)
"DUHOK KONUŞUYOR" ekitap
ENTERNASYONAL
REMZİ RAŞA’YI ANMAK İÇİN

KİBİRLİ GÜÇ ZEHİR - ERDEMLİ BİLİM PANZEHİR
KARARLILIK - KİŞİSEL ALTYAPI
TARİHSEL KİŞİLİK
TARİHSEL İNSAN
SÜREÇ VE TARİHSEL ÖZNE

'Yeşil İslam' Endonezya'yı iklim çöküşünden kurtarabilir mi?
İsviçreli kadınlar AİHM'de görülen iklim değişikliği davasında zafer kazandı.
Yorgun dünya artık yavaş dönüyor
Avustralya’daki dev yosun ormanlarını yapay zekâ koruyor
2023'te sıcaklık rekoru kırıldı

Apple otomobili ABD'de üretime bir adım daha yaklaştı.
Yaşgünün Kutlu Olsun James Webb Uzay Teleskobu
Su ve deterjan olmadan çalışan bir çamaşır makinesi
Akıl okuyabilen robot tasarladılar
Sanal Gerçeklik, Artırılmış Gerçeklik , Metaverse, Sanal Uzay Nedir?

Beynine çip takılan kişinin düşünceleri 25 dakika boyunca okundu.
14 Mart Pi Günü, Günün Kutlu Olsun Pi !
Tüm canlılar için en ideal sıcak
Avustralya’da 350 kişinin konuştuğu yeni bir dil gelişti
İnsanlık için küçük ama Türkiye için çok büyük bir adım

2023'te 282 milyon insan açlık yaşadı.
Servet dağılımı adaletsizliği: Türkiye'de %1’lik kesim servetin %40’ını alıyor
BM Raporu: İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırısında soykırım suçu iddiası
Doğurganlık oranında 'büyük düşüş': Ülkelerin % 97'sinde nüfusun azalması bekleniyor
Dünya Mutluluk Raporu yayınlandı: Avusturalya listenin 10., Türkiye 98. sırasında yer aldı.

GEÇİTKALE'DEN GELİYORDU...
GENÇ BİR YAZARA BİRKAÇ TAVSİYE
DEĞİŞİYOR, YOKSULLAŞIYOR
“KİRAZ ZAMANI” SERÇELER, KİRAZ AĞACIMIZ, RAZZİA
Enflasyon Rehberi

UCUZ ET
Hesap
---İST
SANDIK
TAKSİ DURAĞI

İskandinav Göçleri ve Vikinglerin Avrupa Üzerindeki Etkisi
Hümanizm Nedir?
Osmanlı’da kahve kültürü, Osmanlı’da kahve isimleri..
Amerika’da Ayrımcı Politikalar ve Siyahi Mücadele Tarihi
Dünyanın İlk Destan Kahramanı: Gılgamış


kose yazarlari En Cok Okunanlar
Son 30 günde en çok okunanlar
En Cok Okunanlar


Basa git