A Yorum
  Acilis Sayfasi Yap Sik Kullanilanlara Ekle  

   
A yorum Kurum
iletisim
login
yayin ilkeleri...yazi dizileri

Yazı karekteri : (+) Büyük | (-) Küçük

Su, toprak içindir, enerji için değil!

Kategori Kategori: HES | Yorumlar 0 Yorum | 28 Eylül 2012 01:33:11

Antalyalı Ziraat Mühendisi ve üretici HES isyanını bu sözlerle dile getirdi... Antalya'nın Kaş ilçesine bağlı Kınık beldesinde bilinçli tarımsal üretim konusunda çalışmalar yapan Ziraat Mühendisi ve üretici Burhanettin Konu, bölgeye hayat veren Eşen Çayı üzerinde yapımı planlanan HES'lerin tarımsal sulamaya darbe vuracağını belirterek,"su, toprak içindir, enerji için değil! Enerjisi başka birçok araçtan da elde edebilirsiniz ama suyu asla" diye konuştu.

KAHVEDE NUTUK ATMAKLA ÜRETİCİ BİLGİLENDİRİLMEZ

Domatesin bir dünya ürünü olduğunu vurgulayan Konu, fiyat yönünden yaşanan istikrarsızlığın üreticiyi olumsuz etkilediğini dile getirdi. Girdi fiyatlarındaki büyük artışın Kınıklı üreticileri zor durumda bıraktığını ifade eden Konu, seracılığın yalnızca üretimle sınırlı bir faaliyet olmadığını, işletmecilik bilgisini de gerektirdiğinin altını çizerek, “çiftçilerin bilinç düzeyi çok farklı.  Onları eğiten bir kurum yok. İlaç bayileri ve ziraat mühendislerinin danışmanlığı tek yönlü bir bilgilendirme ortaya koyuyor. Yalnızca firmalarla çalışan bu danışmanlar yarar -zarar dengesi gözetilmeden firmaların bütün ürünlerini çiftçiye vermeye çalışıyorlar. Asıl sorun burada. Toprak analizi ya da bakanlığın teknik talimatına göre ilaçlama yapan çiftçi sayısı çok az. İlçe tarım müdürlüğünün ancak beş altı personeli var. Buna karşın sadece Kınık’ta 2 bin çiftçi var. Bu personel hangi birine yetişecek bu çiftçilerin. Bu personelin bilgisi de çiftçiye danışmanlık yapacak düzeyde değil. Bir uzman geliyor, belediye salonunda bilgilendirme yapıyor. 2 bin çiftçiden sadece üç beşi gidebiliyor. Öyle kahvede konuşmakla, nutuk atmakla üretici bilgilendirilmez” diye konuştu.

‘KOPYALA YAPIŞTIR’ YASALARLA BU İŞ OLMAZ

Bilgi eksikliğinin üreticiler açısından büyük bir sorun olduğunun da altını çizen Konu, dünyanın birçok ülkesinde bu sorunu üretici birlikleri sayesinde çözüldüğünü belirterek, “her seranın kayıt altına alınması gerekli. Dikimden hasada kadar uygulanan bir denetim mekanizması işletilmeli. Devlet yasayı çıkartıp koyuveriyor. Yasa çıkartmakla olmuyor bu iş. Bir başka ülkeden kopyalayıp yapıştırılan yasalar. Tarım Bakanı’nın dahi bu yasaların içeriğini bildiğini sanmıyorum. Bu ülkenin çiftçisini, yapısal özelliklerini bilen yok. Her çiftçinin bilgili olması da şart değil ayrıca. Örgütlenme sorununu çözerseniz o bilgiye ulaşmasını sağlarsınız. 100 kişinin içinde bir tane uzman olursa yeterli” görüşünü savundu.  

BEĞENMEDİĞİNİZ İRAN’DA BİLE KOOPERATİFÇİLİK BAKANLIĞI VAR

Üniversite düzeyinde kooperatifçilik eğitimi aldığını ve Tarım Bakanlığı bünyesinde uzun yıllar kooperatifçilik alanında çalışmalar yaptığını anımsatan Konu, “kakınmış ülkelerin birçoğuna baktığınızda kooperatifçiliğin ne kadar önemli olduğunu görürsünüz. Rejimini beğenmediğimiz İran’da bile kooperatifçilik bakanlığı var. Biz de şimdi bir kooperatifçilik genel müdürlüğü kuruldu ancak bu konuda hiçbir destek yok. Örneğin Hollanda’da tarım bakanını kooperatifler seçiyor. Kimin tarım bakanı olacağına kooperatifler karar veriyor. Bankalar krediyi kooperatife veriyor, kooperatif de ortaklarına veriyor. Bizde ise ortağın bir kereye mahsus ödediği 5 yüz lira aidatla kooperatifler ayakta durmaya çalışıyor. Bizim burada kurduğumuz kooperatif de bu sorunlardan dolayı verimli işleyemez duruma geldi. Kapanmaması için kişisel özverilerle ayakta tutmaya çalışıyoruz” dedi. TARIM BAKANLIĞININ KIRSALDAKİ PROJELERİ BAŞARILI OLMADI

Yaş sebze ve meyvede aktif bir kooperatif olmadığının da altını çizen Konu,  25 yıl görev yaptığını belirttiği Tarım Bakanlığı’nın kırsal kalkınmaya yönelik hiçbir projesinin başarılı olmadığını ileri sürerek, “çünkü karnı buzağılı ithal hayvanlar getiriliyor, çiftçiye ikişer üçer dağıtılıyordu. Normal olarak hesapladığınızda o çiftçinin hayvanlarının sayısı beş yıl sonra 20- 30 tane olması gerekiyor ancak bakıyorsunuz beş yıl sonra verdiğiniz o iki hayvan da yok. Çünkü beslemesini bilmiyor. Samanla hayvancılık olmaz ki. Silaj yapmasını bilmiyor, vitamin vermesini bilmiyor. Bunları bilmeyince olmuyor” görüşünü savundu.

İŞÇİ BULAMIYORUZ, SURİYELİ SIĞINMACILARA BİLE RAZIYIZ!

Kınık’ta bu yıl hiç yeni sera kurulmadığını kaydeden Konu, çalıştıracak işçi bulmakta da büyük sıkıntı çektiklerini belirterek, ülke genelindeki ziraat odalarına işçi temini konusunda bir çağrıda bulunduklarını ifade etti. Konu, “hatta Suriye’den gelen sığınmacıların içinde Türkçe bilenler varsa onlardan bile işçi çalıştırmaktan yanayız” diye konuştu.

PAZARLAMA ‘AYAKÇI’LIKTAN GELEN KOMİSYONCULARIN ELİNDE

Küçük çiftçinin giderek daha çok zora düştüğünü dile getiren Konu, “bugün ürünün pazarlanması, bizim ‘ayakçı’ diye tabir ettiğimiz, seyyar satıcılıktan komisyonculuğa geçmiş aracıların elinde. Çiftçilik, hayvancılığın, meyve ve sebzeciliğin bir arada yürütüldüğü bir üretim biçimi olmalı. Sebze, meyve, yem bitkisi ve tahılların aynı işletme bünyesinde olması daha sağlıklı. Ancak tek ürüne yönelmek büyük riskler taşıyor. AB ülkelerinin yüzde 3’ü tarımla uğraşıyor ancak Türkiye’de bu rakam yüzde 35. Birim orandan elde edilen ürüne baktığımızda ise AB ülkelerinde dekar başına 50-60 ton ürün elde edilirken bizde bu rakam 10-15 ton civarında. İnek başına 30-40 litre süt elde edilirken, biz 8-10 litre süt elde ediyoruz. Yani her şeyi bilimsel bir temele oturtursanız verimliliğiniz de artıyor” dedi.  

SU, TOPRAK İÇİNDİR, ENERJİ İÇİN DEĞİL

Tarımsal üretimin önündeki engellerden birisinin de HES’ler olduğuna değinen Konu, Avrupa’nın önemli tarım ülkelerinden biri olan İspanya’da arazilerin sulanması için 100 kilometrelik mesafeden su getirildiğini anımsatarak, “Kınık ve bölgedeki diğer üretim yerlerini besleyen Eçen Çayı’nın üzerinde bulunan HES projelerini de doğru bulmuyorum. Çünkü biz burada sondaj sulaması yapıyoruz. Ben bir tarımcı olarak suyun enerji üretimi amacıyla kullanılmasını doğru ve mantıklı bulmuyorum. Ancak adına HES dediğimiz santraller, sadece elektrik üretimi için. Türkiye’nin birçok bölgesinde 1950’lerde betondan yapılan sulama kanallarını gördüm. Ama bizim buradaki su kanallarının hepsi topraktan yapılmıştır. Bunun bir yararı da içinden geçen suyu sızdırdığı için yeraltı sularını beslemeleridir. Biz bu bölgede tarımsal sulamayı yeraltı sularıyla yapıyoruz ama bu yeraltı sularını da besleyen Eşen Çayı ve kolları. Eğer bu su HES ile kesilirse buradaki tarım zarar görür. Ayrıca HES’ler sadece yeraltı sularını değil nehir ekosistemlerini de tahrip ediyor. HES’ler bana göre doğaya vurulmuş bir darbe, bir katliam aracıdır. Su, tarım içindir, enerji için değil. Enerjiyi başka birçok araçtan da elde edebilirsiniz ancak suyu asla” görüşünü savundu.
 
Yusuf Yavuz
 

Facebook'ta paylaş   |   Twitter'da paylaş


 | Puan: Henüz oy verilmedi / 0 Oy | Yazdırılabilir SayfaYazdır

Yorumlar


Henüz Yorum Yazılmamış

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    Dünyanın gözü kulağı Ortadoğuda: İran-İsrail gerilimi tırmanıyor.
İsrail, Gazze'de yardım konvoyunu hedef aldı: Biri Avustralyalı 7 kişi öldürüldü
DEVLET-ULUSTAN FEDERASYONA, ekitap
Dünyada altın madenciliği nasıl yapılıyor, kazalar ne kadar yaygın?
Afganistan: Aktivistlerden kadınlar için online dergi

Avustralya Dışişleri Bakanı Wong: Filistin'i tanımaya hazırız.
İngiltere'de polis, silah ruhsatı almak isteyenlerin eşleriyle de mülakat yapmaya başladı.
Beterin beteri var!
Sağ popülistler ilk kez AB Parlamentosu'nun kontrolünü ele geçirebilir…
Türkiye raporu: Özgürlükler ciddi zarar gördü

Yoksulluk sınırı bir yılda 24 bin TL arttı.
Türkiye son 20 yılda faize 563 milyar dolar ödedi
Uber Avustralya'da taksi şoförlerine 178 milyon ABD dolar tazminat ödeyecek
Çin 2024 ekonomi hedeflerini açıkladı
Almanya'daki Türk doktor sayısı 2 bin 600'ü geçti

Fahri Kiamil
İki annenin başlattığı akıllı telefon karşıtı hareket çığ gibi büyüdü
Afganistan'da onlarca arkeolojik alan buldozerle yıkılarak yağmaya açıldı.
Franz Kolschitzky: Viyana Kuşatması'ndan Kalan Kahveleri Değerlendiren Girişimci
Kış güneşi arayan Britanyalıların adresi Türkiye

Dünya tarihini şekillendiren 6 içecek türü
Taş Kağıt Makas Oyunu (Jan Ken Pon)
"DUHOK KONUŞUYOR" ekitap
ENTERNASYONAL
REMZİ RAŞA’YI ANMAK İÇİN

KİBİRLİ GÜÇ ZEHİR - ERDEMLİ BİLİM PANZEHİR
KARARLILIK - KİŞİSEL ALTYAPI
TARİHSEL KİŞİLİK
TARİHSEL İNSAN
SÜREÇ VE TARİHSEL ÖZNE

İsviçreli kadınlar AİHM'de görülen iklim değişikliği davasında zafer kazandı.
Yorgun dünya artık yavaş dönüyor
Avustralya’daki dev yosun ormanlarını yapay zekâ koruyor
2023'te sıcaklık rekoru kırıldı
Ton balığında cıva: Zehirli madde seviyesinin kontrollere rağmen hala yüksek olduğu tespit edildi

Apple otomobili ABD'de üretime bir adım daha yaklaştı.
Yaşgünün Kutlu Olsun James Webb Uzay Teleskobu
Su ve deterjan olmadan çalışan bir çamaşır makinesi
Akıl okuyabilen robot tasarladılar
Sanal Gerçeklik, Artırılmış Gerçeklik , Metaverse, Sanal Uzay Nedir?

Beynine çip takılan kişinin düşünceleri 25 dakika boyunca okundu.
14 Mart Pi Günü, Günün Kutlu Olsun Pi !
Tüm canlılar için en ideal sıcak
Avustralya’da 350 kişinin konuştuğu yeni bir dil gelişti
İnsanlık için küçük ama Türkiye için çok büyük bir adım

Servet dağılımı adaletsizliği: Türkiye'de %1’lik kesim servetin %40’ını alıyor
BM Raporu: İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırısında soykırım suçu iddiası
Doğurganlık oranında 'büyük düşüş': Ülkelerin % 97'sinde nüfusun azalması bekleniyor
Dünya Mutluluk Raporu yayınlandı: Avusturalya listenin 10., Türkiye 98. sırasında yer aldı.
Dünyada zorla çalıştırılanların sayısı artıyor.

GEÇİTKALE'DEN GELİYORDU...
GENÇ BİR YAZARA BİRKAÇ TAVSİYE
DEĞİŞİYOR, YOKSULLAŞIYOR
“KİRAZ ZAMANI” SERÇELER, KİRAZ AĞACIMIZ, RAZZİA
Enflasyon Rehberi

UCUZ ET
Hesap
---İST
SANDIK
TAKSİ DURAĞI

İskandinav Göçleri ve Vikinglerin Avrupa Üzerindeki Etkisi
Hümanizm Nedir?
Osmanlı’da kahve kültürü, Osmanlı’da kahve isimleri..
Amerika’da Ayrımcı Politikalar ve Siyahi Mücadele Tarihi
Dünyanın İlk Destan Kahramanı: Gılgamış


kose yazarlari En Cok Okunanlar
Son 30 günde en çok okunanlar
En Cok Okunanlar


Basa git