A Yorum
  Acilis Sayfasi Yap Sik Kullanilanlara Ekle  

   
A yorum Kurum
iletisim
login
yayin ilkeleri...yazi dizileri

Yazı karekteri : (+) Büyük | (-) Küçük

Papalina kokulu kent!

Kategori Kategori: Berlin Günceleri | Yorumlar 1 Yorum | Yazar Yazan: Gültekin Emre | 03 Eylül 2011 16:01:08

Döndüm, ama döndüğüm yer Ayvalık mı? 31 yıllık göçmenliğimin sonucu dönüğüm yer Türkiye mi? Ben nereye, nerelere, kime, kimlere... döndüm döndüysem. Dönmek ve bu dönüşü derinden duyumsamak kolay mı? Bursa ile Ayvalık karşılaştırılır mı hiç. Yalnızca "rakı-balık-Ayvalık&" reklam logosu değil beni bu kasabaya bağlayan. Sakinlik de değil, daha başka bir şey. Burada çalışmak istiyorum, yani doya doya yazmak. Günlerce kapanıp çatıya, çalışma ortamıma, mekânıma, yazmak. Tek istediğim bu.

15-21 Ağustos, 2011

15 Ağustos, Pazartesi

Yürüyüş için kalkamadım. Hava iyice ısınmıştı gözlerim açtığımda. Yürüyüşten vazgeçtim. Dün geceki Alinazik mi beni derin derin uyuttu acaba? Sarımsaklı yoğurt mu? Bilmiyorum ama enfesti Ender Beyin Alinazik’i. Yarın Dirim Berlin’e dönecek. O çok sever bu yemeği. Ender Bey Dirim için yaptı aslında Alinazik’i. Bir de yanında bir duble rakı olsaydı var ya, keyfim daha çok yerine gelecekti. Kendimi tuttum rakı için, havanın sıcaklığı rakı içme isteğimi bastırmama neden oluyor.
 
Güneş de batıramadım dün. Ayvalık’tan konuklarımız vardı. Beş çayında birlikte olduk. Daha çok şiir konuşuldu ve Ayvalık. Ayvalık’ta kim kimdiri Fatoş’la Turgut’tan dinlemeli. Asıl onlar buranın kitabını yazmalılar. Ayvalık kitabımı yazarken onlardan ne çok yardım alacağım ortada.
 
 
16 Ağustos, Salı
 
Bursa yolu göründü yine. Dirim’i yolcu ettikten sonra garajdan, ben de Kâmil Koç’la Bursa’ya yollandım. Yanımda Ramis Dara’nın Kalbimizin Tarihi Bursa kitabı.
 
Ramis, artık Bursa’da değil, Gümüşlük’e (Bodrum) taşındı. Bursa’nın hanları, türbeleri, çınarları, Cumalıkızık, “Bursa Köylerinde Dede Pilavları”, Uludağ, çiçekler, erguvanlar, sokaklar, kahveler, mahalleler, evler... anılar, dostluklar ve Yeni Biçem, Akatalpa... serüvenleri.
 
Ramis yok artık Bursa’da. Onsuz Bursa biraz yoksul gelecek bana. Akatalpa Bursa’da, o oralı çünkü, orada doğdu ya.
 
 
17 Ağustos, Çarşamba
 
Depremi anımsatan bir tarih, 17 Ağustos! Bursa’da yoğun bir trafik var ve ben bu trafiğe ayak uydurmaya çalışıyorum. Sokaktaki trafik bir yana, asıl iş yoğunluğu başımı döndüren.
 
Şiir kütüphanesi olacak binanın kaba inşaatı bitmiş. Ama o kalın mı kalın havalandırma boruları mekânları nasıl da daraltmış! Şaşıp kaldım. Binanın giydirilmesine, süslenmesine sıra gelmek üzere. Bu binada ses getirecek etkinlikleri planlıyoruz Zeynep Hanımla. Eski yeni şiir kitaplarının, dergilerinin alımına başlandı. Sanat takvimini de çıkarmayı  kesinleştirmek üzereyiz.
 
Bir örneği Londra’da olan şiir kütüphanesi Türkiye’de bir lk olacak ve Bursa da, Bursalılar da bununla övüneceklerdir umarım.
 
 
18 Ağustos, Perşembe
 
Banu’yu tanıdığımda demek ortaokulda öğrenciymiş. Annesi diş doktoru olarak hayatını kazanıyordu ama o bizim Ayten Teyzemizdi. Almanya onun, onların yaşamında silinmez izler bırakmıştır mutlaka parçalanmış (ayrılmış) bir aile olarak. Şarkılar söyler, şiirler okur, sürekli kahkaha atar ve insanda üzüntü, sıkıntı bırakmazdı Ayten Teyze. Hele bir sofralar kurardı ki yalnızca bunun için bile Ankara’dan Bursa’ya gelinirdi. Günizi ile Övül’ün Ayten Teyzesi bizim de öz teyzemiz oluverdi kısa sürede. Banu, evlendi, ayrıldı Ayşe ile Ali’nin annesi oldu. Bursa’daki kültürel etkinliklerin içinde hep yer aldı hem gazeteci, hem de yönetici olarak.
 
Bu geceki yemekte, evinde, eski günler de sık sık gündeme geldi. Ayten Teyze yok artık aramızda geçen yıldan beri. Ama kızının hazırladığı güzel sofrada  o da bizimle birlikteydi bütün gece.
 
 
19 Ağustos, Cuma
 
Dönüş yolunda Ayvalık’ı düşündüm Bursa’yı değil. Bursa beni çekiyor durmadan ve daha sık birlikte olacağım bu büyülü, Osmanlı’dan pek bir şey kalmamış şeftali kokulu kentle.
 
Ayvalık ise kalıcı adresim artık bundan böyle. Yeni nüfusumun kayıtlı olduğu Papalina kokulu kent! 1992’den beri her yıl altı hafta kaldığımız ve bundan sonra altı ay kalacağımız  yeni mekânımız, Ayvalık. Ayvalık Şiirleri Seçkisi hazırlamaya çalıştığım ve Ayvalık Kitabı’nı yazmaya çalıştığım eskimeyen gözdem, Ayvalık. Poyrazına hiç sızlanmadan katlandığım, ara sokaklarında dolaşmaktan yorulmadığım, tersine öyküler, şiirler, imgeler devşirdiğim de bir sevgili, Ayvalık!
 
 
20 Ağustos, Cumartesi
 
Döndüm, ama döndüğüm yer Ayvalık mı? 31 yıllık göçmenliğimin sonucu dönüğüm yer Türkiye mi? Ben nereye, nerelere, kime, kimlere... döndüm döndüysem. Dönmek ve bu dönüşü derinden duyumsamak kolay mı? Bursa ile Ayvalık karşılaştırılır mı hiç. Yalnızca “rakı-balık-Ayvalık” reklam logosu değil beni bu kasabaya bağlayan. Sakinlik de değil, daha başka bir şey. Burada çalışmak istiyorum, yani doya doya yazmak. Günlerce kapanıp çatıya, çalışma ortamıma, mekânıma, yazmak. Tek istediğim bu. Poyraz esip dursun varsın. Denize girmesem de olur.
 
Deniz yanıbaşımda ya, bunu bilmek yetiyor bana. Havuza giren, şamatalarıyla ortalığı sese, gürültüye boğan çocukların varlıklarını duymak da yetiyor bana  rahatsızlık vermeden. Onlara imreniyorum, çocukluğumda ne havuz vardı benim, ne de deniz. Bostanımızı sularken duyduğum keskin toprak kokusunu bu çocuklar nereden bilecek. Göletlerde çimerdik yüzdüğümüzü sanarak. Çocukluğum bir daha olmayacak, gençliğim de, bugünkü halim de. İşte ben tüm bunları yazmak istiyorum yüreğime ağan acıları ayıklaya ayıklaya.
    
 
21 Ağustos, Pazar
 
Yine yazar, yine sebze, meyve cümbüşü! Annem pazarın iyice ucuzladığı zaman giderdi pazara. Yoksulduk, paramız ona göreydi. Seçile seçile iyisi kalmamış sebzeleri, domatesleri, meyveleri alırdı. Annem yaşlılık maaşı da almıyordu henüz 65’i doldurmadığından ben üniversitede okurken. 340 liralık öğrenci bursumla geçinmeye çalışıyorduk ev kirası dahil. Annem ferahladığımı da gördü ölmeden. Sıkıntılarımızdan kurtulduğumuzu da.
 
Pazarın kokusunu, sesini, canlılığını, hayatla bir bir ilişkisini, doğamızı yansıtışını... seviyorum. Satıcı kadınların, erkeklerin dünyalarını yakalamaya çalışıyorum alın terlerini de üstüne koyup.
 
 

Facebook'ta paylaş   |   Twitter'da paylaş


 | Puan: Henüz oy verilmedi / 0 Oy | Yazdırılabilir SayfaYazdır

Yorumlar

ülkü başsoy { 30 Aralık 2013 16:49:22 }
Sevgili Gültekin Eme'nin bu yazılarını Onur Ayangil'i ararken gördüm, ne denli sevindim, mutlu oldum! Gültekin yalnızca yazan bir şair değil, "kuran", "yapan" bir kişilik, aydın ve çok sevgili. Ve bu yazıyı yazarken, Gültekinciğim, Giacometti'yle Cuma'ya ara verdim!!!
Ülkü Başsoy
Diğer Sayfalar: 1.

 

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    Türkiye ve Arap ülkelerinde
DEPREM : Hangi ülke, ne yardım gönderiyor?
YAS...
YAKIŞMIYOR
İşte Millet İttifakı'nın 9 ana başlıklı Ortak Mutabakat Metni'nin önemli maddeleri

Katar Gate: AP'deki rüşvet skandalında Türkiye bağlantısı
73 YIL SONRA BİR 14 MAYIS DAHA
NATO'nun 31'inci üyesi Finlandiya
Avustralya’dan TikTok’a yasak geldi
Almanya: İş gücü göçünü kolaylaştıran yasa kabineden geçti

Acemoğlu: 15 yıl Türkiye için fırsat penceresi bunu harcarsa sonu trajik olur
AB Meta'yı 1,2 milyar euro para cezasına çarptırdı
55 bin kişiyi işten çıkararak yerine yapay zeka kullanacak
Dünyada gıda fiyatları 12 aydır düşerken; Türkiye'de 31 aydır yükseliyor
Türkiye Irak’a yaklaşık 1,5 milyar dolar tazminat ödeyecek

2023 FIFA Kadınlar Dünya Kupası’nda rekor bekleniyor
Rüya...
Kocaman bir aile gibi
Yeni Zelenda: 2009 sonrasında doğanlara sigara yasağı
Avrupa’nın ardından ABD’de maymun çiçeği virüsü alarmı

GREV HAKKI TARTIŞILIYOR, TANINIYOR
“İŞÇİLER SAHAYA İNMELİ”, BÜLENT ECEVİT’LE SÖYLEŞİ
KİTAPÇI RÜSTEM, PARİS: EMEKÇİDEN YANA ve FAHRİ KONSOLOS
Değerli Dost Aydınlık Yürek - HASAN MEYZİNOĞLU
“ŞAİR LÂFI”

Ana gibi yar, Anadolu gibi diyar olmaz
HÜMANİZMANIN KANITLANMASI
YABANCILAŞMA
GERÇEK FELSEFE
MADDE VE DÜŞÜNCE

2023-2027'de dünya genelinde rekor hava sıcaklıkları görülebilir
Okyanus sıcaklıkları rekor seviyede
BM'den uyarı: Deniz seviyesi rekor hızla yükseliyor
AB'nin enerji tüketiminde yenilenebilir kaynakların payı 2030'a kadar %42,5'e yükseltilecek
'Ekosistemi yeniden dengele': Dingoları ve şeytanları geri döndürme planı

Su ve deterjan olmadan çalışan bir çamaşır makinesi
Akıl okuyabilen robot tasarladılar
Sanal Gerçeklik, Artırılmış Gerçeklik , Metaverse, Sanal Uzay Nedir?
Apple'dan iPhone Uygulamalarına Dev Zam: 1 Dolarlık Uygulama 17 TL Oldu
Yapay Et Şirketi Üretime Hazırlanıyor

Eratosthenes MÖ 3. Yüzyılda dünya'nın çevresini nasıl ölçtü?
Leonardo da Vinci'nin annesi Çerkes bir köle
UÇAN KÜÇÜK ŞIRINGALAR
Kanser hücrelerini öldüren virüs hastalar üzerinde olumlu sonuç verdi
Çin'de havadaki Covid-19'u tespit eden maske geliştirildi

Gençlerin yüzde 63'ü Türkiye'den gitmek istiyor.
Modern köle sıralamasında Türkiye zirvede
Türkiye'de temelsiz yargılamalar devam etti
Türkiye’de çocuklar ekmek veya makarna ile besleniyorlar...
Türkiye yine

Demokrasinin yozlaşıp ayak takımının hakimiyet kurduğu rejim: Oklokrasi
“BİZE BİR SOSYALİST PARTİSİ LAZIM”
Mezopotamya’nın Ağıtları
KARGALAR, ÖRÜMCEKLER, LEYLEKLER VE DİĞERLERİ
1 MAYIS 1945

AT KOŞUMU
MEVSİMLER
HUKUK NEDİR?
GÜVENMEK
Tanrının Arabası

Amerika’da Ayrımcı Politikalar ve Siyahi Mücadele Tarihi
Dünyanın İlk Destan Kahramanı: Gılgamış
Antik Çağlarda Kendi Memleketlerine Karşı Savaşan Paralı Askerler
Sümer Atasözleri ve Özdeyişler
Museviliği benimsemiş tek Türk devleti : Hazarlar


kose yazarlari En Cok Okunanlar
Son 30 günde en çok okunanlar
En Cok Okunanlar


Basa git