A Yorum
  Acilis Sayfasi Yap Sik Kullanilanlara Ekle  

   
A yorum Kurum
iletisim
login
yayin ilkeleri...yazi dizileri

Yazı karekteri : (+) Büyük | (-) Küçük

Şu kanlı zalimin ettiği işler

Kategori Kategori: Güneşten Damlalar | Yorumlar 0 Yorum | Yazar Yazan: Deniz Günal | 28 Haziran 2011 07:08:15

Şu kanlı zalimin ettiği işler garip bülbül gibi zar eyler beni. Yağmur gibi yağar başıma taşlar da, aslında dostun bir fiskesi yaralar beni. Dar günümde dost düşmanım bell'oldu, on derdim var ise şimdi ell'oldu, ecel fermanı boynuma takıldı, gerek asa gerek vuralar beni. Pir Sultan Abdal'ım can göğe ağmaz, Hak'tan emrolmazsa ırahmet yağmaz. Şu illerin taşı hiç bana değmez de, ille de dostun gülü yaralar beni

Murat Gündüz
Salonda yine Sivas’ı sarmış olan yobazların sesleri duyulur, tavandaki görüntüler hareketlenir.
Bu arada perdede kara zemin üstünde koca bir yazı vardır, kırmızı ile: Hareket halindeki cehaletten daha korkunç bir güç yoktur! Isaac Asimov.  Sonra sesler dinerken, perdedeki resim değişir.
 
Perdede Murat Gündüz’ün şiiri.... Kara bir zeminde beyaz harflerle... Genç bir delikanlı okur Murat’ın şiirini.
...
Diyelim ki çektik kolu
İndirdik kapısını dünyanın
Söyle bana ey tutkulu insan oğlu
Kaç kişiyiz on yıl sonra
 Kaç kişiyiz kırk yıl sonra
Şu güzelim dünyada
Kapısına adımızı kanla yazsak da
Piramitler kondursak bu hana
yolcuyuz yolcu
Hancı değiliz


Baba: Ak bir ırmak gibi gülen, bilge bir ihtiyar gibi düşünen, köyün delisi gibi dobra dobra konuşan, mavi kanatlı güvercin gibi özgürlük tutkunu... Murat. Oğlum... Namuslu, dürüst, çalışkan, ailesine bağlı bir evlattı... Kızkardeşini çıkardı o yangından. Kendi çıkamadı. Örgütsüz, pusatsız yakalandı. Kavgasızlığın öfkesini yükledi kalanların omuzlarına... Katledilişinin ardından bir avuç kor bıraktı avuçlarımıza...
 
Hep ezilenden, mazlumdan yana oldu. Yaşlılara saygılıydı. İnsanı seviyordu. Ben, onu yüreğime akıttığım, göz yaşlarıyla, acıyla, hiç tükenmeyecek bir özlemle taşıyacağım ölüme kadar. Oğlumun ölümüne yol açanlara duyduğum nefreti  ise insanlığın egemen olduğu bir dünya kurulana dek taşıyacağım.
 
Sahnenin bir köşesinde saçlarına boncuk ören kızların sesi duyulur.
 
Kızlar:
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür
Ve bir orman gibi kardeşcesine
Bu hasret bizim
 
 
 Belkıs Çakır
Sahne kararır. Asaf Koçak’ın köşesi biraz aydınlanır.
Bu dünyadan Belkıs Çakır geçti. 1975de Sarkışla’da doğdu. 18 yaşında Sivas’da yakıldı
 
Sahne biraz aydınlanır.
 
Anlatıcı Erkek: Babasının deyişi ile tam bir Anadolu kızı Belkıs. Kişilikli, yürekli, yetenekli, tuttuğunu koparır. Ailesine en ufak bir sorun yaratmaz. Tam bir okuma delisidir. Babası Kamber Çakır da Madımak’tadır. Bir sürü genci ölümün elinden çekip alır. Kendi kuzusunu kurtaramaz. O yıl girdiği üniversite sınavında Gazi Üniversitesi İşletme bölümünü kazandığını öğrenemez Belkıs. Kamber Bey evine dönerken bazan özellikle Gazi Üniversitesi önünden geçen otobüslere biner. Öğrenci kalabalığına bakar, sanki aralarında Belkıs da vardır. .
 
Genç bir erkek konuşur çok hafif mızıka sesinin üstüne. Öldürülen çocukların arkadaşı, öldürülen Serkan Doğan’ın abisi.
 
Serdar:
Adı güzel Belkıs, bacım. Beyaz barış güvercini gülüşlü bacım...
 
kömür karası gözlüm
elleri hoyrat emekçim
biliyorum
ne gelen bahar
ne de gelecek baharlar getirmeyecek seni
türkümüz sesinde güzeldi
gülücük gözlerinde
bahar yürekli bacım
inan    
çiçeğe durmuş her dalda
özleyeceğim seni
seni gül kız
seni can kız
özleyeceğim seni Belkıs
özleyeceğim seni
 
Sahne kararır.
 

 
Serkan Doğan
Perdeye Serkan Doğan’ın resmi gelir. Bu dünyadan Serkan Doğan geçti. Tunceli’li. 1974’de doğdu. 1993’de Sivas’da yakıldı.
 
Anlatıcı Kadın:Sivas’a gitmeye yakın çalmayı öğrendiği, çok sevdiği bir parça bu.
Serkan abisi Serdar ile birlikte semah topluluğunda çalışıyor. İkisi de Madımak’da alt katta barikat oluşturarak direnenlerden. Lobi, asma kat ve kahvaltı salonunda yangın başlayınca barikatı terkedip çatıya çıkmaya çalışırlar. Karanlıkta yollarını bulamazlar, duman hızla yukarı çıkmaktadır. Yine aşağı inmeye karar verirler. Abi Serdar, merdiven boşluğuna düşer, bayılır. Onu da öldü sanıp morga kaldırırlar. Ertesi gün bir doktor yaşadığını anlar. Fakat kardeş Serkan ölenler arasındadır.
 
Serdar:Çok sevilen bir çocuktu Serkan. Çok uyumlu, cana yakın, yardımsever. Mahallede yaşlı birisini görse, elinde çantası paketi olan, hemen yardımına koşar, evine dek eşlik ederdi. Gözleri hep gülerdi Serkan’ın. Amatör kümede futbol oynardı. Kendi kendine öğrendi saz çalmayı. Aşkla severdi bağlamasını. Aynı zamanda Pir Sultan Abdal oyununda Ali Babayı oynuyordu.  Onu çok yıpratan bir roldü bu. Oyunda, Ali Babaya Pir’ini taşlamazsa kellesinin uçacağı söylenir. O da koynuncan çıkardığı gülü öper atar Pir’ine... Hani deyişteki gibi... Pir Sultan’a en çok o gül dokunur. Yalnızca o sahnede kardeşimin gözlerindeki ışıltı, dudaklarındaki gülücük kaybolurdu...   Ölümünden sonra ceketinin iç cebinde bir peçeteye yazılı şiirini bulduk. Bize vasiyetidir bu şiir. O yüzden ne bir damla gözyaşı, ne bir lanetleme ne bir yakınma duyamazsınız annemden babamdan. Yalnızca direnirler..... Direnmeye çalışıyoruz.
 
Yanıyorum
Anam sakın ardımdan ağlamasın Ali’yim ben
Pir Sultan yoluna ölüyorum
Başıma kızıl bağlama
Arkamdan sakın ağlama
 
Sahne kararır. Zakirler Pir Sultan Abdal’ın “şu kanlı zalimin ettiği isler  adlı deyişini söylerler.
  
Onların oturduğu yer aydınlıktır. Tavanda otel dışındaki yobaz güruh görülür. Sesleri çok az duyulur.
 
 
 Serpil Canik
Perdeye Serpil Canik’in resmi gelir.  Bu dünyadan Serpil Canik geçti.  1974de Ankara’da doğdu. 19 yaşında Sivas’da yakıldı.
 
Anlatıcı Kadın: Canik ailesinin altı çocuğundan biri Serpil Canik. Hem semah ekibinde hem de kitap standında görevli. Daha önce Çanakkale’ye gitmiş semah ekibi ile. İlk kez denizi görmenin sevinci ile anlatmakla bitirememiş o geziyi. Kendi köyü Banaz’ı da Pir Sultan Abdal etkinlikleri sırasında ilk kez görecek. Annesi babası ve ablası Serdal ile birlikte uça uça gidiyor Sivas’a. Abi Mehmet gidemiyor, küçük kardeşlere bakmak için kalıyor geride.  Abla Serdal, Kültür Merkezinde direnen gençler arasındayken, Serpil, Madımak otelinde mahsur kalıyor.
 
 
Anlatıcı Erkek: Abisi, evimizin önündeki karıncaları bile incitmezdi, teker teker alır başka yere koyardı diyor Serpil için. Madımak cehenneminden çıkamıyor Serpil.  Serpil’i ablası Serdal’dan dinleyelim.
 
Abla:
19 yaşında yaşamı durduran kardeşim.
bir çift ela göz, bir tatlı gülüş
olan kardeşim
yaşamın anlamını kendiyle birlikte
sonsuza kadar
hiç ulaşamayacağım
bir yere
götüren kardeşim
bir demet kır çiçeği
bir yaz yangını
bir top acı olan
kardeşim
nasıl anlatacağım seni
gücümün yettiğince dilimin döndüğünce
ve bütün özlemimle
 
O kahrolası yaz akşamında, bütün sevecenliğinden, ela gözlerinden, kahkahalarından soyunup gittin. Seni her andığımda içine düştüğüm o boşluk biraz daha büyüyor, biraz daha içine çekiyor beni. Hani şu ta dibine kadar düşüp çıkmak için debelendiğim, ya da vazgeçip hep arada kaldığım boşluk... ayaklarını bastığın taşları, kahkahalarınla doldurduğun odaları hüzünle anıyorum. Beni yalnız bıraktığın boşluğun dibinde, hissetiklerimi sana duyuramamanın ezikliği, acısı, hüznüyle yaşadıklarımızı yad ediyorum. Rüyamda iyileşmemiş yaralarını gösterdin bana. Bak abla iyileştiler diyordun. Tüm yalvarmalarıma karşın çıkıp gittin rüyamdan. Yine gel olur mu, hep gel rüyalarıma.
 
İskemlenin bulunduğu yer kararır.
 
 
Sait Metin 
Sahneye Halil Amca gelir. İskemleye oturur. Perdede Sait Metin’in resmi:Bu dünyadan Sait Metin geçti. 1970’de doğdu. Divriği’li. 23 yaşında Sivas’da yakıldı.
 
Halil amca konuşmaya başlar.
 
Halil Amca:Hep ılımlı, olumlu bir yapısı vardır Sait’imin. Hiç küfretmez, yalan söylemezdi. Saygılı sevecen hayat dolu bir gençdi. Uzun boylu, yakışıklı, güçlü bedeninde sanki bir giz vardı, onu tanıyıp da sevmeyen olmazdı.
 
En büyük tutkusu kitap okumaktı. Bazan ortadan kaybolduğunda sorardık nerede olduğunu, dostlarımın arasındaydım derdi. Dostları kitapları ve bağlaması.
 
Hayattaki en büyük amacı çok zengin bir kitaplığa sahip olmaktı. İstediği kitaplığı birlikte kurmak için söz vermiştim Sait’ime. 
 
Çok yoğundu. Grup Güne Umut’da saz çalıyordu, Pir Sultan Abdal oyununda Pir Sultan’ı canlandırıyordu. Çankırı Meslek Yüksek okulunu bitirmiş ama tatmin olmamıştı. Bir fakülte daha bitirecekti.
 
Son dönemlerde özellikle çok canlı, heyecanlıydı. Aradığını bulmuştu, Yeşim’i... Pir Sultan Abdal’da Balcan’ı oynayan Yeşim Özkan’ı...  Birbirlerine uymuşlardı, çok yakışıyorlardı. Hiç ayrılmayacaklardı.
 
Devlete çok güvendik. Bizi ve çocuklarımızı bu güven yaktı.
 
Canım Sait... Haksızlığa yobazlığa baskılara karşı tarihsel savaş veren Pir Sultan Abdal yolunda öldün. Ruhun şad olsun. Bu ne ilk ne sondur. . Her yerde her zaman Ali’ler, Hüseyin’ler. Hallacı Mansur’lar, Şeyh Bedreddin’ler, Deniz’ler bu kavganın zincirinin halkalarıydılar. Tarih onları hep anacak.
 
 
Huriye ve Yeşim Özkan
Perdede Huriye ve Yeşim Özkan’ın resimleri.
 
Sahneye baba girer. İskemleye oturur.
 
Bu dünyadan Huriye Özkan geçti. 1971 yılında Ankara’da doğdu. 22 yaşında Sivas’da yakıldı.
 
Bu dünyadan Yeşim Özkan geçti. 1973 yılında Ankara’da doğdu. 20 yaşında Sivas’da yakıldı.
 
Anlatıcı Kadın: Özkan ailesinin ilk çocukları Huriye 1971de doğar.
 
Baba: İlk çocuğumuzdu. Çok özenle büyüttük. Üç günlük bebekken Anıtkabir’de çimlerin üzerine yatırdık. Çocuklarımızı sık sık Anıtkabir’e götürdük. Biz ailecek Atatürk’ü çok severiz.
 
Anlatıcı Kadın: Yeşim 1973de doğar.
 
Baba: Sarı saçlı, sürmeli yeşil gözlüm...  Hiç adını söylemedi Münire, hep tatlım benim diye sevdi.
 
Anlatıcı Kadın: Huriye deneme lisesini birincilikle bitirdikten sonra Eczacılık Fakültesine girer. Yeşim’se Hacettepe Üniversitesinde Sosyal Hizmetler okumaktadır. İki kardeş de Pir Sultan Abdal derneğinin çalışmalarına katılır. Alevi kültürüne bağlı, üretme, paylaşma bilinciyle yüklü çağdaş iki genç kızdır. 1992 de ailenin bütün bireyleri giderler Banaz’a.
 
Baba: Ağlayarak izledik bütün oyunu. Bir yanda Yıldız dağı bir yanda Pir Sultan’ın köyü... Köyün ortasında anfitiyatro...
 
Anlatıcı Kadın: 1993 de Yeşim de Huriye de Pir Sultan Abdal oyununda anlatıcı ozan olarak görev alırlar. Yeşim babasına büyük bir coşkuyla gösterir proğramı. Semah, tiyatro, dinletiler, şairler, şiirler... Babanın içinden gitmek gelmez.
 
Baba:  Lanet olsun kanlı Sivas, adını anmak istemiyorum artık.
 
Anlatıcı Kadın: Yeşim biraz tedirgindir. Baba bir olay çıkar mı acaba diye sorar.
 
Baba: Devletin güvenlik güçleri var diye rahatlattım kızımı. Böylesi bir vahşet aklımın ucundan bile geçmedi. Sivas’ın yobazlara teslim olduğunu bilseydik gönderir miydik hiç çocuklarımızı.
 
Cuma namazından çıkıp katlettiler. Camiden nefret ettiğim kadar hiç bir şeyden nefret etmiyorum artık. Orada karar alıp, uyguladılar. Hiç mi insanlık sevgisi yok bu yobazlarda!
 
Ben dinlere karşıyım artık. Allah’a inanıyorum. Allah insanlarda vardır. İnsan sevgisinden daha büyük bir sevgi yoktur.
 
Zakirler Kızılırmak boylarında bir şehir adlı türküyü  söyler.


Facebook'ta paylaş   |   Twitter'da paylaş


 | Puan: 10 / 2 Oy | Yazdırılabilir SayfaYazdır

Yorumlar


Henüz Yorum Yazılmamış

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    İSTİHAB HADDİ
Türbülans vakaları iklim değişikliği etkisi mi?
Dünyanın gözü kulağı Ortadoğuda: İran-İsrail gerilimi tırmanıyor.
İsrail, Gazze'de yardım konvoyunu hedef aldı: Biri Avustralyalı 7 kişi öldürüldü
DEVLET-ULUSTAN FEDERASYONA, ekitap

GÜNEŞE YOLCULUK
Cumhurbaşkanlığı seçimini reformcu Pezeşkiyan kazandı.
EKŞİ, "ERİK" TADINDA
BİR TUR DAHA
30 HAZİRAN 2024

Türkiye'de açlık sınırı 20 bin TL'ye dayandı
Tayland esrarı yeniden yasaklıyor.
İstanbul kirada Avrupa’nın lideri
Türkiye AB’nin 6 milyar Euro mülteci yardımını nasıl harcadı, AB Sayıştayı’nın eleştirileri neler?
Yoksulluk sınırı bir yılda 24 bin TL arttı.

Fahri Kiamil
İki annenin başlattığı akıllı telefon karşıtı hareket çığ gibi büyüdü
Afganistan'da onlarca arkeolojik alan buldozerle yıkılarak yağmaya açıldı.
Franz Kolschitzky: Viyana Kuşatması'ndan Kalan Kahveleri Değerlendiren Girişimci
Kış güneşi arayan Britanyalıların adresi Türkiye

"İNEK BAYRAMI" ekitap
Dünya tarihini şekillendiren 6 içecek türü
Taş Kağıt Makas Oyunu (Jan Ken Pon)
"DUHOK KONUŞUYOR" ekitap
ENTERNASYONAL

“KADERİMİZ DIŞARDAN YAZILAMAZ - DIŞARI KADERİ BELİRLEYEMEZ…”
Niyetime İlham
KİBİRLİ GÜÇ ZEHİR - ERDEMLİ BİLİM PANZEHİR
KARARLILIK - KİŞİSEL ALTYAPI
TARİHSEL KİŞİLİK

Ormanlara yasal haklar verilebilir mi, tüzel kişiliği olan ormanlar var mı?
'Yeşil İslam' Endonezya'yı iklim çöküşünden kurtarabilir mi?
İsviçreli kadınlar AİHM'de görülen iklim değişikliği davasında zafer kazandı.
Yorgun dünya artık yavaş dönüyor
Avustralya’daki dev yosun ormanlarını yapay zekâ koruyor

Türkiye, kişisel verileri en çok sızdırılan 19.ülke
Apple otomobili ABD'de üretime bir adım daha yaklaştı.
Yaşgünün Kutlu Olsun James Webb Uzay Teleskobu
Su ve deterjan olmadan çalışan bir çamaşır makinesi
Akıl okuyabilen robot tasarladılar

Kırık Camlar Teorisi
Dünyanın en eski şarabı 2000 yıllık Roma mezarında bulundu
Otizmin arkasından Neandertaller çıktı.
Beynimiz uykuda geleceği tahmin etmeye çalışıyor.
Bilim insanı Matthieu Juncker ekosistemi gözlemlemek için ıssız adada 8 ay tek başına kalacak.

Türkiye’den göç eden Türklerin sayısında 5 yılda %243 artış
BM: Dünya nüfusu 2084'ten itibaren gerileyecek
Dünya nüfusunun ruh sağlığı giderek bozuluyor
Haberleri takip etmeyenlerin sayısı artıyor…
İstanbulluların %44'ü kıt kanaat geçiniyor

"RAHATI KAÇAN" ADAM
GÜZİN'LE
GEÇİTKALE'DEN GELİYORDU...
GENÇ BİR YAZARA BİRKAÇ TAVSİYE
DEĞİŞİYOR, YOKSULLAŞIYOR

DEVENİN BOYNU
Çarpık Eğitim
Ziyafet
Kim Aptal, Kim Akıllı
SİVAS

Mimar Sinan: Bir Dehanın Yükselişi ve Osmanlı Mimarisinin Zirvesi
İskandinav Göçleri ve Vikinglerin Avrupa Üzerindeki Etkisi
Hümanizm Nedir?
Osmanlı’da kahve kültürü, Osmanlı’da kahve isimleri..
Amerika’da Ayrımcı Politikalar ve Siyahi Mücadele Tarihi


kose yazarlari En Cok Okunanlar
Son 30 günde en çok okunanlar
En Cok Okunanlar


Basa git