A Yorum
  Acilis Sayfasi Yap Sik Kullanilanlara Ekle  

   
A yorum Kurum
iletisim
login
yayin ilkeleri...yazi dizileri

Yazı karekteri : (+) Büyük | (-) Küçük

2 Temmuz 1993 - 2 Temmuz 2011

Kategori Kategori: Güneşten Damlalar | Yorumlar 0 Yorum | Yazar Yazan: Deniz Günal | 26 Haziran 2011 10:05:28

Sivas'da, binlerce insan tarafından topluca sahneye konulan akıl almaz, vicdanlara sığmaz bir vahşetin aramızdan çekip aldığı 33 canın ardından ne acılar ne tartışmalar dindi. Nasıl dinebilir ki! Zalimin yaptığı yanına kalırsa, bir devlet tüm yurttaşlarını aynı özenle kucaklamaz, onların seslerini dikkate almazken suçluları kayırırsa, üstelik bir de inanç farklılıklarını iktidarlarının üzerinde yükseleceği siyasi malzeme haline getirirse acılar diner mi?

Alevi-Bektaşi toplumunu, dini, mezhebi, izlediği öğreti ne olursa olsun Türkiye’nin bütün aydınlık, barışçı insanlarını inandırabilir misiniz, gözünü kan bürümüş,  kışkırtılmış cahil insan sürülerinin bir daha başka vahşetlere imza atmayacağına?
 
Öğretilerinden dolayı yüzyıllar boyunca nice katliamların acısını çekmiş, Alevi-Bektaşi ya da en özgün adıyla Kızılbaş toplumu. Öteki olmuş hep. İktidarlar, Alevi-Bektaşi öğretisini  özüyle tanımak, anlamak, saygı duyarak kabul etmek yerine, devletin tüm olanaklarını, kurumlarını da kullanarak onları ortadan kaldırmaya soyunmuş.
 
İktidarların Alevi-Bektaşi toplumunu yok etme çabası çok basit bir dizge izliyor.  Tanıma, yok say. Kendi hallerine de bırakma, ez, korkut, sindir... Elbette kadim bir yolun mirasçılığını yapmış 25 milyon insanı öyle kolayca sindiremezsin. Öyleyse yanına çekmeye çalış. Destekliyormuş gibi görün, satın almaya çalış. Bir yandan da öğretilerinin motiflerini kullanarak özlerini bozmak için elinden geleni yap. Kongreler seminerler düzenle, onlara onları anlatarak iyilik yapıyormuş gibi görün.  Bu yaparken bir başka mezhebe yamamaya, başka bir mezhebin altında sokmaya çalış.  
 
Oysa, insanın aydınlanma tarihi kadar köklü Alevilik-Bektaşilik dediğimiz  Hak yolu öğretisi. Bu öğretinin Anadolu’lu mirasçıları ise, büyük bir insanlık hizmeti yapmışlar yolu koruyup bugünlere kadar getirerek.  Çağdaş dünyada, günlük yaşamlamızın çılgın koşturmacası, tüm kalabalığı içinde sürüklendiğimiz yalnızlığın ortasında çırpınırken onlara gönülden bir yer açmak, onların seslerine kulak vermek, öğretilerini akılla anlayıp yürekle duyumsamaya çalışmak aslında insan olarak her şeyden önce kendimize bir borcumuz.
 
Sizlerle “Güneşten Damlalar” adlı oyunun metnini paylaşmak istiyorum önümüzdeki bir hafta boyunca. 1993 yılında Sivas şehrinde Madımak otelinde, gündüz gözüyle, devletin ve tüm dünyanın gözü önünde kabarmış bir cehalet dalgasıyla yakılmış 33 güzel canı anmak için yazıldı  “Güneşten Damlalar”.  Oyuna, adını 18 yaşında Sivas’da yakılan Nurcan Şahin’in küçük bir çocukken yazdığı bir öykü verdi. Öyküsünde demiş ki küçük Nurcan:
 
“Ben güneşten bir damlayım. Annem güneş benim. Yıllar önce bana özgürlüğümü verdi, dünyaya saldı. Beni yolculuğum sırasında rüzgarlar sürükledi. Bir okyanusa düştüm. Okyanus beni kucakladı. Küçük bir balık oldum. Bu okyanusta dolaştım durdum yıllarca. Gün oldu doldum, gün oldu mutsuzluğu içtim kana kana. Güneş annem bana sevgiyi tadayım diye bir damla aşk gönderdi. O da bir balık oldu. Okyanusta o kocaman sular içinde bulduk birbirimizi. Dalgalar vardı kocamandılar. O kadar büyüktüler ki birlikte aştık onları. Artık o kocaman okyanusta iki balık tek başınaydı. İki küçük balık. Küçük balık sev beni olur mu? Ben seni seviyorum.”

 
 
Elbette, oyunun nasıl ortaya çıktığını da anlatmalıyım:
 
Melbourne Alevi Toplumu, aydınlanmaya öğretilerine de uygun olarak büyük değer veren, Avustralya’ya  uyum sağlarken özlerinden kopmamaya özen gösteren, değerlerini, sazları, türküleri, cemleri ile yaşatan barışçı, çalışkan, sevgi dolu  bir toplum.
 
2010 yılında Avustralya Alevi Toplum Konseyi’nden sevgili Sultan Çınar, yitirdiğimiz canlarımızı tüm insanlıkları, sıcaklıkları ile sevenlerinin gözünden, yaşamın içinden anmak istediklerini belirtti. Konuşmalarımız sonucu bu istemlerinin belgesel bir oyunla en güzel şekilde yerine geleceğini gördük. Ellerinde bulunan Serdar Doğan’ın Yaşamak Martı Kanadında Rüzgar Taşımaktır,  Edebiyatçılar Derneği’nin Bir Topluöldürümün Öyküsü adlı kitaplar belgesel bir oyun sahneleyebilmemiz için gerekli olan bilgileri önemli ölçüde içeriyordu. Kalanı da oyunun yazılma sürecinde, internet üzerindeki kaynaklardan sağladım. Bir yandan Sultan Çınar, düşünceleri, görüşleri ile önemli katkılarda bulundu. Yaklaşık bir buçuk ay süren, göz yaşları ile daha da ağırlaşmış  yoğun bir çalışmanın ardından ilk oyun metni ortaya çıktı.
 
Melbourne’da yaşayan, Türk, Kürt, Sünni, Alevi, Ateist kökenlerden, çocuklardan nenelere dedelere, pek çok toplum üyemiz belgesel oyunumuzu 2 Temmuz’da sahneleyebilmek için oluşturduğumuz ekibe katıldı. Tam bir uyum içinde iki ay boyunca canla başla çalıştık.
 
Provalar sırasında gözyaşları eksik olmadı. Öte yandan bir değer üreten, bunu güzellik, iyilik, barış adına yapan insanlar sevgi ile birlikte sevinci de çoğaltıyorlar.  Gönül rahatlığı ile belirtmek isterim ki...  Tüm çalışmalar sırasında kederi paylaştık ama asıl sevgiyi, insana saygıyı çoğalttık.
 
İşte sizlerle bu oyunun özgün metnini paylaşacağım. Ama önce belirtmem gerek:
 
Oyunu yazarken, yararlandığım Serdar Doğan’ın Yaşamak Martı Kanadında Rüzgar Taşımaktır adlı kitabı çok değerli bir çalışma çünkü  33 canı kendi gözlerinden,  onlarla yaşadıklarından bizlere aktarıyor Serdar Doğan. Oyun için, kitabından yaptığım alıntılarda küçük sadeleştirmeler dışında anlamı etkileyebilecek hiç bir değişiklikte bulunmadım. Kendisine gönülden teşekkür ederim.
 
Yararlandığım bir diğer kitap olan,  Bir Topluöldürümün Öyküsü adlı kitabı hazırlayan Edebiyatçılar Derneği’ne ve bu kitaba katkı sağlayan tüm yazarlara, çok zamansız aramızdan ayrılan aydınlarımız, çocuklarımız adına, onları hep yüreklerinde özlem ve sevgiyle anacak yakınları, barışa, kardeşliğe, hakka inanan tüm halkımız ve kendi adıma sonsuz teşekkür ederim.
 
İnternet’te ne yazık ki adlarını veremeyeceğim sayısız siteden bilgi aldım. Her birine teşekkür edebilmek isterdim. 
 
Oyunun açılışında ve kapanışında Pir Sultan’ın konuşmalarını yazarken Erdoğan Çınar’ın Kayıp Bir Anadolu Efsanesi adlı kitabından esinlendim. Kendisine teşekkür ederim.
 
Melbourne’lu aşık Hidayet Ceylan,  Pir Sultan’ın bölümlerini geliştirdi. Güzel yüreğinden öperim.
 
Oyunun yazılması ve sahnelenmesi sürecinde elinden gelen her türlü katkıyı gönülden sağlayan Sultan Çınar’a,  ekibimizde yer alan tüm toplum üyelerimize minnet duyuyorum.

 
 
Evet, bu oyun neden mi yazıldı?
 
 
Yitirdiğimiz çocuklarımızı, canlarımızı anmak için yazıldı.
 
Onların kısacık bir ömre sığdırdıklarını iki saate nasıl sığdırabiliriz?
 
Her birini paylaştıkları sevgiler, kitaplar, dostluklar, bıraktıkları izler ile hakkıyla anmak için bir ömür gerek.
 
Her biri yürekleri insan sevgisiyle, yaşama coşkusu ile iyilikle güzellikle dopdolu çocuklardı. Onlar için ne söylesek bir şeyler az kalır.
 
Onlar için neler söylesek, geri gelmeyecekler, bıraktıkları yerden başlamayacaklar.
 
Onlar şimdi kırlarda açan çiçekler...  Bu gece sahnemizde onlardan bir demet derdik, koklamak için.
 
Onlar gökyüzünde özgürce uçuşan kuşlar... Gönlümüzün kafesini açtık bugün,  bir kanat çırpımı konuğumuz olsunlar diye.
 
Onlar.. Denizin derinliklerine saçılmış inciler...  Soluğumuz yettiğince varacağız yanlarına hayran olmak için parıltılarına...
 
Onlar... Evrenimizin her yanında aşkla yanan yıldızlar... Bugün ışıklarımızı söndürüp perdelerimizi açacağız... Işıltıları bize  ulaşsın, gerçeğin yolunda yüreklerimiz aşkla dolsun diye.


Facebook'ta paylaş   |   Twitter'da paylaş


 | Puan: Henüz oy verilmedi / 0 Oy | Yazdırılabilir SayfaYazdır

Yorumlar


Henüz Yorum Yazılmamış

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    Türkiye ve Arap ülkelerinde
DEPREM : Hangi ülke, ne yardım gönderiyor?
YAS...
YAKIŞMIYOR
İşte Millet İttifakı'nın 9 ana başlıklı Ortak Mutabakat Metni'nin önemli maddeleri

Katar Gate: AP'deki rüşvet skandalında Türkiye bağlantısı
73 YIL SONRA BİR 14 MAYIS DAHA
NATO'nun 31'inci üyesi Finlandiya
Avustralya’dan TikTok’a yasak geldi
Almanya: İş gücü göçünü kolaylaştıran yasa kabineden geçti

Acemoğlu: 15 yıl Türkiye için fırsat penceresi bunu harcarsa sonu trajik olur
AB Meta'yı 1,2 milyar euro para cezasına çarptırdı
55 bin kişiyi işten çıkararak yerine yapay zeka kullanacak
Dünyada gıda fiyatları 12 aydır düşerken; Türkiye'de 31 aydır yükseliyor
Türkiye Irak’a yaklaşık 1,5 milyar dolar tazminat ödeyecek

2023 FIFA Kadınlar Dünya Kupası’nda rekor bekleniyor
Rüya...
Kocaman bir aile gibi
Yeni Zelenda: 2009 sonrasında doğanlara sigara yasağı
Avrupa’nın ardından ABD’de maymun çiçeği virüsü alarmı

GREV HAKKI TARTIŞILIYOR, TANINIYOR
“İŞÇİLER SAHAYA İNMELİ”, BÜLENT ECEVİT’LE SÖYLEŞİ
KİTAPÇI RÜSTEM, PARİS: EMEKÇİDEN YANA ve FAHRİ KONSOLOS
Değerli Dost Aydınlık Yürek - HASAN MEYZİNOĞLU
“ŞAİR LÂFI”

Ana gibi yar, Anadolu gibi diyar olmaz
HÜMANİZMANIN KANITLANMASI
YABANCILAŞMA
GERÇEK FELSEFE
MADDE VE DÜŞÜNCE

2023-2027'de dünya genelinde rekor hava sıcaklıkları görülebilir
Okyanus sıcaklıkları rekor seviyede
BM'den uyarı: Deniz seviyesi rekor hızla yükseliyor
AB'nin enerji tüketiminde yenilenebilir kaynakların payı 2030'a kadar %42,5'e yükseltilecek
'Ekosistemi yeniden dengele': Dingoları ve şeytanları geri döndürme planı

Su ve deterjan olmadan çalışan bir çamaşır makinesi
Akıl okuyabilen robot tasarladılar
Sanal Gerçeklik, Artırılmış Gerçeklik , Metaverse, Sanal Uzay Nedir?
Apple'dan iPhone Uygulamalarına Dev Zam: 1 Dolarlık Uygulama 17 TL Oldu
Yapay Et Şirketi Üretime Hazırlanıyor

Eratosthenes MÖ 3. Yüzyılda dünya'nın çevresini nasıl ölçtü?
Leonardo da Vinci'nin annesi Çerkes bir köle
UÇAN KÜÇÜK ŞIRINGALAR
Kanser hücrelerini öldüren virüs hastalar üzerinde olumlu sonuç verdi
Çin'de havadaki Covid-19'u tespit eden maske geliştirildi

Gençlerin yüzde 63'ü Türkiye'den gitmek istiyor.
Modern köle sıralamasında Türkiye zirvede
Türkiye'de temelsiz yargılamalar devam etti
Türkiye’de çocuklar ekmek veya makarna ile besleniyorlar...
Türkiye yine

Demokrasinin yozlaşıp ayak takımının hakimiyet kurduğu rejim: Oklokrasi
“BİZE BİR SOSYALİST PARTİSİ LAZIM”
Mezopotamya’nın Ağıtları
KARGALAR, ÖRÜMCEKLER, LEYLEKLER VE DİĞERLERİ
1 MAYIS 1945

AT KOŞUMU
MEVSİMLER
HUKUK NEDİR?
GÜVENMEK
Tanrının Arabası

Amerika’da Ayrımcı Politikalar ve Siyahi Mücadele Tarihi
Dünyanın İlk Destan Kahramanı: Gılgamış
Antik Çağlarda Kendi Memleketlerine Karşı Savaşan Paralı Askerler
Sümer Atasözleri ve Özdeyişler
Museviliği benimsemiş tek Türk devleti : Hazarlar


kose yazarlari En Cok Okunanlar
Son 30 günde en çok okunanlar
En Cok Okunanlar


Basa git