A Yorum
  Acilis Sayfasi Yap Sik Kullanilanlara Ekle  

   
A yorum Kurum
iletisim
login
yayin ilkeleri...yazi dizileri

Yazı karekteri : (+) Büyük | (-) Küçük

Dijital Dolandırıcılık

Kategori Kategori: Türkiye | Yorumlar 1 Yorum | Yazar Yazan: Bülent İbrişim | 07 Eylül 2010 03:54:53

Gazetelerden;... "ÖSYM ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın gerçekleştirdiği sınavlara sahte belgeler düzenleyerek para karşılığında başka kişileri soktukları gerekçesiyle yapılan operasyonla yakalanan ve sağlık kontrolü sırasında gülerek rahat tavırlar sergileyen zanlıların arasında çeşitli üniversitelerde görevli doçent, kamu personeli ve öğretmenlerin de bulunduğu öğrenildi...

..ÖSYM Yürütme Kurulu, KPSS’deki kopya soruşturması nedeniyle bilgisayar incelemesinde diğer sınav sorularının açığa çıkması üzerine Tıpta Uzmanlık Sınavı önlisans KPSS’yi erteledi. Ayrıca 2010 yılı içinde yapılacak toplam 10 sınavın takviminin değişeceği öğrenildi…

Eğitim-İş Başkanı Yüksel Adıbelli, AKP’nin iktidara geldiği 2002’den bu yana tüm merkezi sınavlardaki sızdırma olaylarının büyük artış gösterdiğine dikkat çekerken, YÖK Eski Başkanvekili İsa EşmeKapsamlı bir sızdırma olayı varsa, bu durum bir cemaat yapılanması ile bağlantılıdır” diye konuştu”.

Akademisyeni, öğretmeni, dersane sahibi, bir dersane sahibinin seçme ve yerleştirme işlemlerini yapan bilgisayar dairesinin başkanı olan eşi de sözkonusu çete ya da iddia edildiği gibi cemaat üyeleri ise;

Şimdi daha iyi anlıyorum eğitimin neden bazı ideolojik çevrelerin merkezi çalışma haline getirildiğini;

Şimdi daha iyi anlıyorum kamu kurumlarının nasıl militanlıştırıldığını ve yemlik haline getirildiğini ve sonra da verimsizler diyerek özelleştirilmelerine gerekçeler bulunduğunu;
Şimdi önemini daha iyi anlıyorum her geçen gün eksikliğini daha iyi hissettiğim Uğur Mumcu’nun “Tarikat, Siyaset, Ticaret” adlı kitabında yazdıklarını;

Şimdi anlıyorum değerli azınlığı dışında tutarsak, dünyanın en fazla profösör, doçentine sahip olmasına karşın üniversitelerimizin dünya sıralamasındaki yerlerinin, yazılan ve uluslararası bilimsel yayın organlarında yayımlanan makalelerin neden bu denli mahcup edici sayıda olduğunu.

Milyonlarca öğrenci, kamu personeli adayı, uzmanlık sınavına hazırlananlar ve diğerlerinin, bu haberleri duyduklarında, okuduklarında neler hissettiklerini ve düşündüklerini daha da fazla merak ediyorum.

En çok da bunca olana karşın çok azı dışında toplumun neden sesini yükseltmediğini..

Bir diğer merak ettiğim konu da, bu toplumun bireyleri nasıl inanıp güveneceklerdir artık iyi ve namuslu insan olmayı öğütleyen öğretmenlerine; organizeli ve nitelikli dolandırıcılığın suç oluşturduğunu anlatan üniversite hocalarına, hipokrat yemini etmiş doktoruna, aydınlarına ya da görevi vatandaşa hizmettir denilen politikacısına, bir başka kamu görevlisine..
Bu ortamda nasıl güvenebilirsiniz yazılanlara, çizilenlere, söylenenlere ve de bilgisayarlı seçim sayımlarına ve sonuçlarına ?

Peki, emek vererek başarı sağlamanın olanaksız olduğuna varolan uygulamalarla inandırılan çocukların, gençlerin ve hatta yetişkinlerin ülkesinde haktan, adaletten, ahlaktan, eşitlikten, insanlıktan, bilimden ve demokrasiden söz edilebilir mi?

Peki, bırakın okuma ve bilinçlenme olanağı elde edememiş çoğunluğu; bu azınlık ortamında bile gemisini yürüten kaptan kültürünün derinleşmesi bunca yolsuzluğa karşı ses çıkarmamanın hatta desteklemenin temel nedeni olabilir mi?

Ya da, kutsal inancının takiyye startejisi ile yalan söyleme, kandırma, kayırma ve siyasi çıkarlar gibi eylemlerde kullanılmasının samimi bir inanç sahibi üzerinde yarattığı erezyonu düşünebiliyor musunuz?

Veya, siyasi ya da idari erke sahip olduktan sonra yetkilerini maddi kazanç sağlamak üzere kullanan ve açığa çıkanların yaptıklarının neden yanlarında kaldığını anlayabiliyor musunuz?
Rahmetle anılma ayrıcalığını nereden edindiğini bir türlü anlayamadığım küreselleşmeyi hepimizden önce farkeden bazı liderlerin, “benim memurum işini bilir” sözünün aslında, “eskiden Malboro bile bulamazdık” yollu yakınma ve destekleme basitliğinden öte günümüze ışık tutan bir yolgösterici olduğunu artık kavrayabildik mi?

Eskiden  toplumları, halkları küçültücü bulduğumdan şiddetle reddettiğim hatta öfkelendiğim, “toplumlar layık oldukları yöneticilerce yönetilirler” deyişinin doğruluğuna hala inanmak istemiyorum. Ama, yine de toplumlar çoğu zaman belki de aralarındaki pay kavgası nedeniyle çok azı ortaya çıkan yolsuzluk ve sahtekarlıklara karşı neden duyarsız diye düşünmeden de edemiyorum.

Acaba bu durum popüler bir kültüre dönüştü de ben mi ayrımında değilim? Acaba , çoğunluk olup bitenleri bu nedenle mi kendi kültür ve beklentisine yabancı bulmuyor? Acaba geçmişin dolandırıcılar kralı  Sülün Osman dolandırıcı olmasına karşın kendisine duyulan şaşırtıcı sempatiyi, bugünleri düşündüğümüz de, hak mı etmişti?

Çok zor da olsa da tüm bu soruların yersiz olmasını diliyorum!  umutlarımı geleceğe taşımak için..
 
 
 

Facebook'ta paylaş   |   Twitter'da paylaş


 | Puan: 10 / 4 Oy | Yazdırılabilir SayfaYazdır

Yorumlar

Aynur Ibrisim { 18 Kasım 2015 14:15:50 }
Bu yazinin iceriginde yer alan haksiz kazancli yolsuzluklara karsi hakli haykirislar; bana , cok sevdigim bir deyisimizi animsatti.. "AR'LI arindan utanirmis,AR'SIZ benden korkuyor sanirmis !" Evet ! Eskilerin deger yargilarini ozetleyen ozlu sozlere zaman zaman dokunup hissetmeli , unutanlara ya da unutmak isteyenlere de hatirlatmak gerek diye dusunuruz biz-deger yargilari eskilerle ortusenler- fakat ; gunumuz dunyasinda unutanlara hatirlatmak kiyafetli olmuyor ,AR'imizi hep oldugu yerde,alnimizda tutup ,ruzgara karsi dort nala kosan at misali haykirmak,cinlatmak lazim ortaligi, utanip susmak yerine !Zira ,baska turlusunu , kabullenis zannettiklerinden ,kendi catlak seslerinden kendilerini tahrik ederek cig gibi buyuyorlar adeta gun-be- gun.. Her firsatta,her sekil ve sartta ,her yerde ve herzaman yanlisi,olmazi ,kotuyu haykirmak ve gun yuzune cikarmak olmali insanlik gorevlerimizden biri..Tipki ; bu yazi ile senin yaptigin gibi....Tesekkurler...
Diğer Sayfalar: 1.

 

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    Katar ve 'OneLove' kol bandı!!!
O stadyumlar için 6 bin 500 işçi öldü... Nasıl seyredeceksiniz?
Rus füzeleri NATO üyesi Polonya’ya düştü: 2 ölü
İkisi de Hataylı
YUSUF DA GİTTİ...

Almanya Holodomor'u soykırım olarak tanıyacak
Yüz yıllık bir yıkım süreci mi? Yüz yıllık bir kurulum süreci mi?
“SİYAH GÖMLEKLER”İN DÖNÜŞÜ (mü?)
Küba, eşcinsel evliliğe ‘Evet’ dedi
'Erdoğan haber merkezlerini nasıl etkiledi?'

“ Eat. Play. Cash back”
ŞİRİNKFLASYON
Konya kart batağında, Hakkari bankaların takibinde
88 bin milyonerin göç etmesi bekleniyor
İngiltere'de 70 şirkette pilot uygulama: Binlerce işçi haftada 4 gün çalışacak

Avrupa’nın ardından ABD’de maymun çiçeği virüsü alarmı
Ötenazi makinesi “Sarco” İsviçre’de yasal oldu
Yananlar
Zorbalık Nedir? Zorba Kimlere Denir?
Kendisini ahşap kutuda Avustralya’dan Britanya’ya postalayan arkadaşlarını arıyor.

YENİDEN E-KİTAPLARIMIZLA
Peter Gerasimon’un Avustralya Güzelliklerini Gösteren 21 Tablosu
“KOŞARAK GELDİM, ÇORABI DELDİM”
NECO’YU NASIL BİLİRSİNİZ?
Sevdakeş – Şiire Dönüşen Şair

O kadar da şey etmeyin yani
Sandık Lekesi
Seni Kaldır Beni Kaldır…
Yenilenmek
Injured

Avustralya tehlike altındaki türleri korumak için kolları sıvadı
Akdeniz’e Türkiye’den günde 144 ton plastik atılıyor
Avustralya’nın doğası hiç olmadığı kadar tehlike altında
Dünya 2,4 derecelik bir sıcaklık artışına doğru gidiyor
Türkiye iki yıl içinde susuz kalacak.

Su ve deterjan olmadan çalışan bir çamaşır makinesi
Akıl okuyabilen robot tasarladılar
Sanal Gerçeklik, Artırılmış Gerçeklik , Metaverse, Sanal Uzay Nedir?
Apple'dan iPhone Uygulamalarına Dev Zam: 1 Dolarlık Uygulama 17 TL Oldu
Yapay Et Şirketi Üretime Hazırlanıyor

UÇAN KÜÇÜK ŞIRINGALAR
Kanser hücrelerini öldüren virüs hastalar üzerinde olumlu sonuç verdi
Çin'de havadaki Covid-19'u tespit eden maske geliştirildi
Orta Çağ'da Bir Mühendislik Dehası Cezeri
Tarihi değiştirecek yazıt… İlk kez geçiyor

Türkiye'den AB’ye ilticalarda rekor artış
Umut yolunda 29 bin ölüm
Dünya genelinde 771 milyon kişi okuma yazma bilmiyor
Türkiye’de en mutlu insanlar Ege’de yaşıyor
Yoğun zihinsel faaliyet neden yorgunluğu tetikliyor?

AFTER MATCH (MAÇTAN SONRA)
KÂBUS
Gönül makamından Gülizar’a seyir
GÖS-TERİ
ÖZLÜ SÖZLER, ÖZDEYİŞLER

BÜYÜME
GÖLGE ETME
Kellim Kellim Layenfa
Türlü Derde Deva
UZUN MEHMET

Amerika’da Ayrımcı Politikalar ve Siyahi Mücadele Tarihi
Dünyanın İlk Destan Kahramanı: Gılgamış
Antik Çağlarda Kendi Memleketlerine Karşı Savaşan Paralı Askerler
Sümer Atasözleri ve Özdeyişler
Museviliği benimsemiş tek Türk devleti : Hazarlar


kose yazarlari En Cok Okunanlar
Son 30 günde en çok okunanlar
En Cok Okunanlar


Basa git