A Yorum
  Acilis Sayfasi Yap Sik Kullanilanlara Ekle  

   
A yorum Kurum
iletisim
login
yayin ilkeleri...yazi dizileri

Yazı karekteri : (+) Büyük | (-) Küçük

Klasik Çin Resim Sergisi

Kategori Kategori: Ulus Yazıları | Yorumlar 0 Yorum | Yazar Yazan: Cemil Eren | 24 Ocak 2009 11:24:08

Ressam Cemil Eren'in, Ulus gazetesindeki Resim köşesinden sizler için seçtiğimiz, Ankara'da açılan Çin resimleri sergisi üzerine, 2 Ocak 1962 tarihli bir makale. "Çinli ressamın elinde fırça, sulu boya ve mürekkep kullanarak, çok kudretli bir ifade aracıdır. Esasen yazıyı da fırça ile yazan Çinlinin okuma yazma öğrenmiye başladığından itibaren elinde fırça vardır."

2 Ocak 1962 - Ulus Yazıları
 

Cebeci’de Konservatuvar’da açılan Çin resimleri sergisini görmedinizse yazık! Halen Taipei’de saklanan eski imparator sarayına ait resimlerin renksiz reprodüksiyonları...

Andres Mairaux (Les Voix du silence) adlı kitabında: Çin’de resim müzesi bulunmadığını, mevcut resimlerin saraylarda, konaklarda veya koleksiyonlarda olduğunu , bunları görmenin güçlüğünü; hele kopyalarını, fotoğraflarını almanın her zaman mümkün olmadığını yazar. Böyle olunca, Cebeci’de açılan sergi iyice önem kazanıyor. 7. yüzyıldan 18. yüzyıla kadar olan süre içinde yapılmış resimlerden, orijinallerinin büyüklüğünde, renksiz reprodüksiyonlar Çin resmi hakkında fikir verecek kadar boldu.
 
 
Çin’de resmin gelişmesi
 
Duvarlarını örüp kendi içine kapanan Çin’de resim yazı ile birlikte gelişmeye başlamış.Japon resmini büyük ölçüde etkilemiş, eski Orta Asya komşuluğu dolayısiyle Türk minyatürleri üzerinde de etkisi olmuştur. Japon resmi tamamen Çin resmi etkisinde gelişmiştir.Uzun yüz yıllar süren komşulukları, kültürel ve toplumsal ilişkileri yüzünden etki büyük olmuştur. Türk resmi üzerindeki etkisi o kadar büyük olmamakla beraber,yüz yıllar boyunca zaman zaman Çin’den bir şeyler gelmiştir. XV. Yüz yılda yaşamış olan, geleneksel minyatür tarzından ayrı bir biçimde resim yapan Mehmet Siyahkalem’in insan ve hayvan figürleri ile bu sergide bulunan  ( I YUAN – CHI) nin maymunlar ve kedileri (11. yüzyıl) arasındaki benzerlik, ressamı bilinmeyen saray çalgıcıları (M. S. 14. yüzyıl) ile, 18. Yüzyıl da yaşamış olan ünlü minyatürcümüz Levni’nin çalgıcıları arasındaki benzerlik bunu doğrulamaktadır.
 
Çinli ressamın elinde fırça, sulu boya ve mürekkep kullanarak, çok kudretli bir ifade aracıdır. Esasen yazıyı da fırça ile yazan Çinlinin okuma yazma öğrenmiye başladığından itibaren elinde fırça vardır.  Çin yazısının ideographique karakteri resimde büyük bir ustalık kazanmalarında başlıca etken olmuştur.  Çin resminde belli resim konularından başka bir takım değerlerin sembolü olan motifler vardır: Yabani erik çiçeği şiddetli soğuklara dayanabildiği için cesaretin sembolüdür. Bambu motifi faziletin; orkide inceliğin, güzelliğin; krizantem doğruluğun sembolleridir.
 
 
Resimde perspektif yok
 
Çin resminde Rönesansın getirdiği anlamda perspektif yoktur, ama Çin’li ressam uzayı iki boyutlu tualinde göstermesini gayet iyi bilir. Çin resminin en büyük özelliklerinden biri uzayın resmedilmesidir. Ön planda dantel gibi işlenmiş ağaçlardan sonra, arka planlarda buğular arasından yükselen sivri yalçın kayalar görülür. Kayalar çok kere bir gölün yüzeyine yayılmış sisler arasında, bulutları delerek göklere yükselmiş gibidir. En uzaklarda bulunan dağlar, Çinli ressamın olağanüstü suluboya kullanma yetisi ile bir kaç fırça darbesi ile yapılmıştır. Çizgiler sert değildir. Islak tuval üzerinde çok sulu olarak alınan boya, fırçanın bir hareketi ile ani bir çizgi olur ve hemen arkasından ıslak yüzeyde iki tarafa yayılarak, yavaş yavaş eririr ve harikulade bir yumuşaklık alır. Dağların buğulu, sisli fakat uçsuz uzaklığını veren bu tekniktir. Çin resminde figür peyzajın bir unsuru olarak bulunur. İnsanlar peyzaj içinde ayrı ve önemli bir yer almazlar. Bir ağaç gibi, yaprak veya çiçek gibi bütünü tamamlayan bir detay olarak mevcutturlar.  
 
 
Sergiyi dolaşalım
 
Sergi salonuna girer girmez karşımıza İmparator T’Aİ TSUNG çıkar. Sağlam yapılı bir bünyesi ile toprağa öyle bir basışı vardır ki vücudun bütün ağırlığını hissedersiniz. Aslında çok zarif çizgilerle çizilmiş, elbisesinin  göğsüne ve eteğine dragon resimleri yapılmıştır. Bunun dışında çok sade bir giyimi vardır. Sağlam desen anlayışı ve kuvvetli ifade, portre ve figürlerde hep vardır. ÖrneğinŞ Cengiz Han portresi, İmparator WU Tİ portresi.
 
Çin resmi ipekli kumaşlar üzerine yapıldığından, kalabalık kompsizyonlar ya dikine gelişir veya yanlamasına.  General KUO - TZU - Yı’nın Uygurlar tyarafından karşılanışı, hediyeler getiren yabancı elçi ve panaromik manzarada olduğu gibi.
 
Rönesansın getirdiği perspektif bilinmediğinden uzaklarda olan olaylar, minyatürde olduğu gibi üst üste yerleştirmeyle belirtilmiştir. Esaretten kurtulup memleketine dönen Çin alimi TSAİ – YSUNG, kızı WEN CHİ’de bu gayet belirlidir. Ön planda serbest bırakılmış atlar, ikinci planda alimi ziyaret etmek için sıralanmış insanlar, üçüncü planda alim, kızı, çocuklar, nedimeler. En arka planda yine insanlar ve bir deve resmi. 14.yüzyılda yapılmış Yİ – LUNG – CHİNG’in Han Sarayı da yine bu perspektif düzeni ile yapılmıştır. Sarayın dışı ile birlikte içindeki ayrıntılar da görünmektedir. Fırtınadan kaçan manda sürüsündeki  (12.yy.) ağaçlar COROT’un saydam, gelin gibi süzülen ağaçlarına ne kadar da benziyor. Dağ geçidinde seyyahlar (8.yy ressamı Lİ CHAO – TAO) dikine yapılmış bir komposizyon, çok stilize, diklemesine iyi yerleştirilmiş, etrafı bulutlarla çevrenlenmiş dağlar, sarp kayalar. Her şey en küçük ayrıntısna kadar bütüne zarar vermeden dantel gibi işlenmiş ağaçlar. Bu ağaçlar altında dinlenen insanlar, başı boş bırakılmış atlar. İki tane saksağanlar resmi var ki, çok nefis. Her an sıçrayacakmış gibi, uçak dgibi duran, tetikte saksağanlar. Bu sinirli hareketin komposizyona dağılışı.  12.yy da LİN CHUN tarafından yapılmış. Aradan 8 yüzyıl geçtiği halde ne kadar yeni bir resim. Siyah beyazı ve leke dağılışı ile soyut resimlerden farksız.
 
Belli bir sergi salonu olmadığından, sergiler hangi bucakta boş salon bulunursa orda açılıyor. Bu yüzden bu sergi de gereken ilgiyi  göremedi. Halbu ki böyle bir kültür alışverişinden yararlanacak olan bizlerdik.
 
Sergi Ankara Çin Büyükelçiliği ve Taipei Çin -Türk Kültür ve Ekonomi Cemiyeti tarafından hazırlanmış. Çin resmini daha iyi tanımamıza imkan vermekle Cemiyetin bu davranışı Ankaralı resımseverleri çok sevindirdi.
 
 

Facebook'ta paylaş   |   Twitter'da paylaş


 | Puan: Henüz oy verilmedi / 0 Oy | Yazdırılabilir SayfaYazdır

Yorumlar


Henüz Yorum Yazılmamış

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    Türkiye Cumhuriyeti mutlu, başarılı ve utkulu olacaktır
YILMAZ GÜNEY’E DAİR ekitab
Dünya Sağlık Örgütü: Yeni Kovid-19 varyantı ölümleri arttırabilir.
Yazarlarımızdan Sevgili Aykut Yazgan’ı kaybettik
Yurt dışına göç eden Türk vatandaşları: 2022'de son 7 yılın rekoru kırıldı

Hollanda'da aşırı sağcı Wilders'in seçim zaferi
Avustralya ulusal dijital kimlik sistemine geçiyor
İsrail - Hamas çatışmasında savaş suçu işleniyor mu?
Türkiye’de 21 yılda 15 bini aşkın arazi, 289 bini aşkın konut ve işyeri yabancılara satıldı
FRANSA İKTİDAR CEPHESİ DERSLERİ HAL VE GİDİŞ: SIFIR

Birleşmiş Milletler’den 48 ülke için korkutan rapor
Daron Acemoğlu: Türk halkını zor günler bekliyor
Türkiye’de yıllık et tüketimi 10 kg dan az
Çin Alman otomobillerini tahtından ediyor.
Acemoğlu: 15 yıl Türkiye için fırsat penceresi bunu harcarsa sonu trajik olur

İçinden hiç tren geçmeyen Dalaman tren garı…
İngiltere'de yeni bir domuz gribi varyantının insandaki ilk vakası tespit edildi.
Gerçek insan değil ama ayda binlerce dolar kazanıyor
ANA(KADIN)LARIN SESİ
Dünya genelinde kanser vakalarında büyük artış

"DUHOK KONUŞUYOR" ekitap
ENTERNASYONAL
REMZİ RAŞA’YI ANMAK İÇİN
GREV HAKKI TARTIŞILIYOR, TANINIYOR
“İŞÇİLER SAHAYA İNMELİ”, BÜLENT ECEVİT’LE SÖYLEŞİ

Senede bir gün
SABİTESİZ GÖRECELİ OLABİLİR Mİ?
Ana gibi yar, Anadolu gibi diyar olmaz
HÜMANİZMANIN KANITLANMASI
YABANCILAŞMA

Türkiye, Avrupa’nın atık deposu mu?
Kuzey Denizi'nde sızıntı korkusu
AKBELEN ORMANI DİRENİYOR
Akbelen Ormanı'ndaki çevre direnişi
WMO aşırı sıcaklarda kalp krizi ve ölüm uyarısında bulundu

Yaşgünün Kutlu Olsun James Webb Uzay Teleskobu
Su ve deterjan olmadan çalışan bir çamaşır makinesi
Akıl okuyabilen robot tasarladılar
Sanal Gerçeklik, Artırılmış Gerçeklik , Metaverse, Sanal Uzay Nedir?
Apple'dan iPhone Uygulamalarına Dev Zam: 1 Dolarlık Uygulama 17 TL Oldu

Şempanzeler rakiplerine karşı savaş stratejileri kullanıyor.
Kazakistan'da 3.400 yıllık erken dönem Türk piramidi bulundu
Avustralya’da Dingolar “Neredeyse İnsan” statüsündeydi.
'Kayıp sekizinci kıta' Zelandiya ilk kez nasıl haritalandırıldı, sonuçları ne olabilir?
İnsanların ataları 'yeryüzünden silinme noktasına gelmiş olabilir'

Dünya cinsiyet eşitliği konusunda ne durumda?
Türkiye Avrupa’da lider, dünyada 14. Sırada
Türkiye'de su krizi araştırması yayımlandı
Suudi Arabistan yüzlerce göçmeni öldürdü
Yalan haberlere neden inanıyoruz?

ABİDİN DİNO PULU
Göbeklitepe'deki son keşifler ne anlama geliyor?
AYKUT YAZGAN’I OKUMAK
Megapik “Yeniden” adlı kitabın yazarı Dr. Meltem Hınçal ile bir söyleşi....
Mektub var, Ragip Duran’dan

HAŞHAŞİLER
Hangisi Yener
VİCDANIN VAR MI?
QUO VADİS
Irkçılığın eli barut ve benzin kokuyor, yüzü ölüm

Amerika’da Ayrımcı Politikalar ve Siyahi Mücadele Tarihi
Dünyanın İlk Destan Kahramanı: Gılgamış
Antik Çağlarda Kendi Memleketlerine Karşı Savaşan Paralı Askerler
Sümer Atasözleri ve Özdeyişler
Museviliği benimsemiş tek Türk devleti : Hazarlar


kose yazarlari En Cok Okunanlar
Son 30 günde en çok okunanlar
En Cok Okunanlar


Basa git