- Masada ne nerede durur?
- Püf Noktaları
- Baharatlar
- Vitaminler
- Şifalı Otlar

KALORİ
- Kalori Cetveli
- Kalori Testleri
- Kalori Hesaplama

E-KİTAP (pdf)
- Osmanlı Mutfağı (427 kb)
- Rakı ve Mezeler (1,458 kb)

sizin sansiniza 1 tarif

İncik Fırında Popüler! 
Katagori: Et Yemekleri
Yayınlanma: 4105
Beğeni: İncik Fırında Recpe has been rated 27 star by7 users


hosgeldiniz
Acı Kırmızı Toz Biber
Acı ve tatlı taze biberlerin kurutulup, dövülmesinden elde edilmiştir.Sıcak yöre yemeklerinin çoğunda kullanılır.

Adaçayı
Ballıbabagillerden kokulu bir bitkidir. Ege bölgesinde, çay yapılan bir aromalı ot. Avrupa ülkelerinin mutfaklarında kızarmış patateslerin, hamurlara koyulan yağların kokulandırılmasında, salamuralarda, etlerin dinlendirilmesinde kullanılır.

Anason
Anayurdu Mısır olan anason, maydanozgillerden bir bitkinin küçük, yeşilimsi, taylı ve baharlı bir tohumudur. Hamur islerinde, rakıcılıkta, gevreklerde, çöreklerde kullanılır.

Ardıç
Kozalaklılardan, yaz, kış yapraklarını dökmeyen, güzel kokulu, siyahımsı, yuvarlak yemişleri bulunan bir agaççıktır. Kümes hayvanlarının etlerinin pisirilmesinde ve dinlendirilen etlerde kullanılmaktadır.

Beyaz Toz Biber
Karabiberin dış kabugu alınmış ve ögütülmüş olanıdır. Karabiberden daha keskin kokuludur ama tadı karabibere göre daha hafiftir.

Biberiye
Küçük, kalınca, ensiz ve kokulu olan yaprakları av ve kümes hayvanlarının etlerinden yapılan yemeklerde, et yemeklerinde ve soslarda kullanılır. Tazesinin kullanıldığı her yerde kullanılır.

Çemenotu
Sert, kahverengimsi sarı renkli bir tohumdur. Ögütülmüş olarak turşularda, çorbalarda, soslarda, güveçlerde ve et yemeklerinde kullanılır.

Cevz-i Bevva
Sıcak bölgelerde yetişen bir ağacın bir yemişidir. Rendelenerek toz haline getirilir ve tavalarda, beşamel soslarda, et, dolma ve sarmalarda kullanılır.

Çörekotu
Çöreklerde ve ekmeklerin üzerine pişirilirken serpilir. Salatalarda da çörekotu kullanilabilir.

Defne
Çeşitli balık, et, kümes ve av hayvanlarinin etlerinden yapılan yemeklerde, soslarda ayrıca bazı turşu ve konservelerde kullanılır.

Dereotu
Maydonozdan sonra en çok kullanılan taze ot. Sindirimi kolaylaştırıcı bir bitkidir. Birçok salata ve zeytinyağlı yemeklerde kullanılır.

Dolmalık Fıstık
Özellikle dolma içlerinde kullanılır.

Fasulye otu
Özellikle kurufasulye ya da diğer baklagiller pişirilirken katılırsa lezzet veren bir ottur.

Frenk fesleğeni
Nanegillerden tropik kökenli bir ot. Domatesle mükemmel bir uyumu vardır. Patlcan ve biberli yemeklerle de önerilir. Sarmısakla birleştiğinde biberli bir tat kazanir.

Frenk maydanozu
Yerli maydanozun kivircik yapraklisi. Kokusu daha hafiftir. Süslemeye çok uygundur.

Hardal
Bu bitkinin tohumu un durumuna getirilir ve sirkeyle karıştırılarak macun kıvaminda bir karışım yapılır. Izgara etlerin yanında ve bazı soslarda kullanılır.

Hashas Tohumu
Haşhaş bitkisinin tohumudur. Mavi-siyah veya beyaz renkte olur. Ekmek, çörek, börek gibi fırın ürünlerinde kullanılır. Ayrıca kavrularak salata, kanape, meze ve sebze yemeklerine de katılır.

Hintcevizi
Bir diğer adı müskat'tır. Besamel sos ve benzerleri ile peynirli yemeklerde kullanılır. En ince rendeden çekilir. Acımsı tadından ötürü çok küçük miktarlarda kullanılmalıdır.

Karabiber
Kuru ve siyah tanelerinin baharlı ve acı bir tadı vardır. Hemen hemen her türlü yemekte bütün veya toz durumda kullanmak mümkündür.

Kakule
Sıcak iklimlerde yetişen kakulenin tohumları küçük ve beyazımsı renktedir. İştah açıcı ve mide bozukluklarını giderici özelliği vardır. Bu nedenle hem baharat, hem de ilaç olarak kullanılır.

Karanfil
Bu bitkinin koyu renkli, küçük çivi biçimindeki tomurcukları kurutulur ve ögütülerek toz haline getirildikten sonra veya dövülmeden tane olarak kullanılır. Kompostolarda, bazı tatlılarda, şerbetlerde, keklerde, dondurmalarda, soğanla birlikte bazı yahnilerde kullanılır. Elma ile ilginç bir uyumu vardir.

Kerbel
Bir maydanoz türüdür. Salatalarda kullanılır.

Kekik
Etlerde, ızgaralarda, sebzelerde ve balıklarda kullanılır. Özellikle çorbalarda nane gibi kekik de bol kullanılır.

Kimyon
Genel olarak toz halinde kullanılmaktadır. Türk mutfağında, köftelerde, bazı et yemeklerinde ve sucuk yapımında kullanılır.

Kişniş
Kişniş genellikle şuruplarda ve likörlerde kullanılmaktadır. Kişniş şekeri pastacılıkta ve bazı et yemeklerinde de kullanılmaktadır. Bitkinin yaprak ve filizleri de çorba ve salatalara dogranarak yenir.

Köftebaharı
Köftelerde kullanılır.

Köri
Kimyon, biber, zerdeçal, kişniş, karanfil, kakule, zencefil, hintcevizi, demirhindi ve aci kirmizi biberden olusan bir baharat karışımıdır.

Kuru Tarhun
Tazesinin kullanıldığı her yerde kullanılır.

Kusüzümü
Pilav, dolma içleri ve bazı tatlılarda kullanılır.

Maydanoz
Her türlü salata ve yemekte kullanılır. Kök maydanozda ıtırlı bir yag bulundugundan bazı soslarda ve yemek sularında bu köklerden yararlanılmaktadır.

Melisotu
Salata veya taze meyveler ile kullanılır.

Mercankösk
Kekiğe çok yakın bir ottur. Salatalardan başka et yemeklerinde, sebzelerle de kullanılır. Genellikle yemeğe pişmesine yakın konur. Sindirimi kolaylastirici bir etkisi oldugundan, av etleri gibi sindirimi zor yemeklerde mutlaka kullanılır.

Miskotu
Kaz, ördek, yilanbalıgı gibi yağlı yiyeceklerde ve yahnilerde kullanılır. Vermut tipi bazı saraplarin yapımında vazgeçilmez bir ottur.

Muskat
(küçük hindistan cevizi) Kullanılan kısmı tohumudur. Itırlı bir tada ve kokuya sahip olan muskat çok sert olduğundan rendelenmiş olarak da satılır. Antiseptik, iştah açıcı, mide ve kalbi kuvvetlendirici ve safra taşlarının erimesine yardımcı özellikleri vardır.

Nane
Çorbalardan sebzelere kadar birçok yemekte kullanılır. Etlerden koyun ve kuzuya konulur. Ayrıca genellikle salatalarda da kullanılır.

Pembebiber
Özellikle soslarda, et ve balık yemeklerinde kullanılır.

Pimpinel
Bir anason türüdür. Genellikle çorba, sebze ve balık yemeklerinde kullanılır.

Pul Kirmizi Biber
Acı taze biberlerin kurutulup pul haline getirilmesi ile yapılır.

Rezene
Anason kokulu bir ot. Yaprakları dereotuna benzeyen, kökü de sümbül soğanını andıran bu bitkinin yemegi ve salatası yapılır.

Roka
Yaprakları turp yaprağına benzeyen bir bitkidir. Salata olarak veya tava ve ızgarada pişirilmiş balık yemekleriyle birlikte yenir. Ayrıca, servis tabaklarinin süslemesinde de kullanılır.

Safran
Safran, kullanıldığı yemeğe sapsarı bir renk verir. Keskin ve hafif acıimsıi bir tadıi vardır. Bazı balık ve deniz mahsulleri yahnilerinde, pilavlarda ve sütlü, pirinçli tatlılarda kullanılır. Zeytinyağında ise hiç erimez. Ayrıca safrandan zerde adı verilen bir tatli da yapılır.

Sumak
Toz haline getirilerek kullanılmaktadır. Ekşimsi bir tadı vardır. Kebaplara ve bazi salatalara ekşilik vermek için kullanılır.

Susam
Simit ve benzer çeşitli hamurlu yiyeceklerde ya da tahin yapmında kullanılır.

Tarçın (çubuk)
Bazı pasta, kek, bisküviler ve sütlü tatlılarda ayrıca boza, salep gibi içeceklerde kullanılmaktadır.

Tarhun
Bazı soslarda, salçalı et yemeklerde, soslarda, yumurtalarda ve salatalarda kullanılır.

Tatlı Kırmızı Toz Biber
Tatlı kırmızı biberlerin kurutulup toz haline getirilmesiyle elde edilir. Pek çok yemekte kullanılır.

Tere
Bu bitkinin yaprakları genellikle salata olarak yenir. Servis tabaklarin süslenmelerinde de kullanılır.

Toz Tarçın
Çubuk tarçının kullanıldığı her yerde kullanılır.

Vanilya
Meksika kökenli bir baharat. Pastacılık ve sekercilikte krema, kek, dondurma, komposto, poşe meyveler ve sütlü tatlıları lezzetlendirmek için kullanılır.

Yenibahar
Kullanılan kısmı meyvesidir. İştah açıcı, gaz söktürücü ve kabıza karşı etkilidir. Mutfakta ise etli yemeklerde, köfte, sosis, çesitli tatlı ve dolmalarda kullanılır.

Zencefil
Bir bitkinin toprak altinda kalan gövdesinin kurutulmasıyla elde edilir. Genellikle şerbet, meşrubat ve likör yapımında kullanılmaktadır.

Zerdeçal
Yaprakları sivri uçlu, çiçekleri sarı renkte bir bitkidir. Et, balık, yumurtalı yemeklere katılır. Ayrica kimi zaman safranin yerine de kullanılmaktadır.

ACILIS SAYFASI YAP SIK KULLANILANLARA EKLE YENI TARIF EKLE

Kategori
-Av Etleri
-Baklagiller
-Bisküviler / Kurabiyeler
-Börekler
-Çorbalar
-Çörekler
-Deniz Ürünleri
-Dolma ve Sarmalar (Etli)
-Dolma ve Sarmalar (Zeytinyağlı)
-Et Yemekleri
-Hamur İşleri
-Helvalar
-Hoşaflar
-Kebaplar
-Köfteler
-Mangal (BBQ)
-Mezeler
-Osmalı Saray Mutfağı
-Pastalar - Kekler
-Pilavlar ve Makarnalar
-Reçeller / Marmelatlar
-Salatalar
-Sebze Yemekleri (Etli)
-Sebze Yemekleri (Zeytinyağlı)
-Soslar
-Tatlılar (Diğer)
-Tatlılar (Hamur)
-Tatlılar (Sütlü)
-Tavuk
-Turşu
-İçeçekler
-Yumurta

Bu sitenin tasarımı, web sunucusu hizmeti ve bakımı Nous Information Technology tarafından yapılmaktadır. Copyright © 2007 - 2009 Tüm Hakları Saklıdır.
Nous Information Technology
ayorum - haber sitesi avideo - video amutfak - Yemek tarifi paylasim sitesi yeni tarif ekle
ana sayfaya git
yukari git
geri git